Οι τούμπες μας! (video μόνο)

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραία χούφτα Τεό...:p
λελογαντα.....λεμεεε:D
Μπορεί και να έπεσε εξαιτίας τους...
Στο "νουμερο" πες τα ρε φιλε.........οχι σε μενα:D
Λοιπόν.....
1. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει οποιοδήποτε λάθος εξαιτίας τους! Πόσο μάλλον να ευθύνονται για την πτώση! Είναι εύκαμπτα και το χέρι κάνει οποιοδήποτε χειρισμό ανεμπόδιστα. Το μόνο που χρειάζεται συνήθεια, είναι η αίσθηση επαφής με τους διακόπτες (φλας-κόρνα-φώτα) το οποίο μετά από 3 χειμώνες που τα έχω, το έχω επιτύχει.
2. Είναι η απόλυτη λύση στο θέμα γάντι!!! Κυκλοφορείς χειμώνα - καλοκαίρι με καλοκαιρινό γάντι, που προσφέρει απείρως καλύτερη αίσθηση και χειρισμό , από οποιοδήποτε χειμωνιάτικο.
3. Σε θέμα προστασίας από κρύο και βροχή, είναι απείρως καλύτερα από τα καλύτερα Gore-Tex γάντια των 150€ ++, ενώ κοστίζουν μόνο 44€ και δε χαλάνε κάθε 2ο χειμώνα!
4. Μπορείς να καβαλάς και να σταματάς και να ξανακαβαλάς υπό καταρρακτώδη βροχή, όσες φορές θέλεις και να είσαι πάντα στεγνός στα χέρια. Είναι νεοπρέν το υλικό τους, οπότε ποτίζει, αλλά δε στάζει πάνω στο χέρι, με το οποίο ποτέ δεν έρχεται σε επαφή (ούτε με το γάντι). Κανένα γάντι, όσο και να κοστίζει , δε σου προσφέρει κάτι τέτοιο. Αναφέρομαι και στην εφίδρωση και την υγρασία που νιώθεις όταν φοράς το γάντι πολλές ώρες. Τ ί π ο τ α!!!!!!!
5. Μπαίνουν και βγαίνουν σε 3' και τα 2 με χρήση ενός τορξ.

Το αν ενοχλεί κάποιους (@gsmaniac ) αισθητικά, ποσώς μας νοιάζει! Κι αν υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται ανάλογα, αλλά δεν το λένε, επίσης δε μας νοιάζει :)
Είμαι υπέρ του "λειτουργικού" κι "εργονομικού", παρά υπέρ της εμφάνισης. Εννοώ ότι κάτι που είναι χρήσιμο το θέλω , ακόμα κι αν αφαιρεί από το πρεστίζ μου, ενώ κάτι που μπορεί να είναι ωραίο αλλά μη λειτουργικό , δεν το χρησιμοποιώ ποτέ! ;)
Τέλος, τονίζω ότι πάνω στο μηχανάκι μου μόνο 2 μπλιμπλίκια είναι άνευ λόγου. Ο λόγος για τα "προστατευτικά" -και καλά- των δοχείων υγρών φρένου και συμπλέκτη. Τελείως άχρηστα πράγματα, που τα βρήκα τσάμπα (10 γιούρα και τα 2 νομίζω) και τα έβαλα. Με την ευκαιρία, όποιος τα θέλει του τα χαρίζω!!! Όλα τα άλλα που υπάρχουν, είναι απόλυτα λειτουργικά και χρήσιμα!



Τώρα ο λόγος που έπεσα είναι απλός.
Είδατε 2-3 λασπολακούβες στο βίδεο πιο πριν. Ακόμα πιο πριν είχαμε συναντήσει κι άλλες. Όλες τις είχαμε περάσει χωρίς καν να κόψουμε. Κακή εκτίμηση λοιπόν για το μέγεθος-βάθος και το είδος του πυθμένα. Τίποτα άλλο! Η υπερβολική σιγουριά, οδήγησε στο λάθος. Μετά "χεσμεντέν"....:D (κυρίως για το μηχανάκι, γιατί στη λάσπη δε χτυπάς συνήθως... έχω πέσει άπειρες φορές σε λάσπη, αλλά με άλλα μηχανάκια, όχι με το triple black).
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Μην απολογείσαι για το πέσιμο Θοδωρή! Βρες μου έναν εδώ μέσα, που ταξιδεύει σε χώμα και δασικούς που να μην έπεσε ή να μην του πλάγιασε το μοτόρι!
Όλοι συνάδελφοι είμαστε!
Όσον αφορά το νεοπρέν, δεν έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω, σκέφτηκα κάποτε να το δοκιμάσω, αλλά στο χώμα θεωρώ πως θα το έβγαζα για μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.
Σχεδόν σταμάτησαν οι χειμερινές βόλτες, οπότε ούτε τα ξανασκέφτηκα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μην απολογείσαι για το πέσιμο Θοδωρή! Βρες μου έναν εδώ μέσα, που ταξιδεύει σε χώμα και δασικούς που να μην έπεσε ή να μην του πλάγιασε το μοτόρι!
Όλοι συνάδελφοι είμαστε!
Όσον αφορά το νεοπρέν, δεν έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω, σκέφτηκα κάποτε να το δοκιμάσω, αλλά στο χώμα θεωρώ πως θα το έβγαζα για μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.
Σχεδόν σταμάτησαν οι χειμερινές βόλτες, οπότε ούτε τα ξανασκέφτηκα!
Χρήστο δεν τίθεται θέμα απολογίας...
Όποιος καβαλάει , πέφτει! Νόμος.... ;) Ειδικά στο χώμα.
Απλώς εξηγώ οτι ΔΕΝ έπεσα λόγω των χουφτών.

Όσο για τις χούφτες και το χώμα, δεν υπάρχει θέμα ελευθερίας κινήσεων. Απλά δεν υπάρχει!
Βέβαια, αν θες δοκιμή πρέπει να την κάνεις από Νοέμβριο και μετά και μέχρι Μάρτη. Τώρα με τη ζέστη δεν αντέχονται! Κάνουν για θερμοκρασίες έως 15°C και όχι με ηλιοφάνεια καταμεσήμερο... 3 μήνες το πολύ τις φοράω , αλλά στα ταξίδια τις έχω μαζί, εφόσον έχω μπαγκάζια και δεν υπάρχει θέμα χώρου (και το καλοκαίρι, η αίσθηση "χέρια μούσκεμα" δε με συναρπάζει:D ).
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φίλε γιατί τον πειράζεις τον φίλο μου ??
Ε... γιατί ?
Θέλεις να βάλει και το άλλο εεε .....
Έχω βάλει το λινκ μαρή παλιοποιότητα κι εσύ! Βλέπουν όλα τα βιδεάκια σου, μην ανησυχείς....
Το παίζεις και καλός, τάχα μου τάχα μου... υγεία και καλή καρδιά σου λέει μετά!:p:friend:
Αμα είχες και κακή ρε συ, τι άλλο θα έλεγες? Εεεεε?:thinking:
 

staga1200

Μέλος
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW 1200 GS
Έχω βάλει το λινκ μαρή παλιοποιότητα κι εσύ! Βλέπουν όλα τα βιδεάκια σου, μην ανησυχείς....
Το παίζεις και καλός, τάχα μου τάχα μου... υγεία και καλή καρδιά σου λέει μετά!:p:friend:
Αμα είχες και κακή ρε συ, τι άλλο θα έλεγες? Εεεεε?:thinking:
Μου αρέσει να σε πειράζω καρντιά μου .... :)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
:D:D:D:D:D

Γκαμάνε!!!:pointu:
Θέλετε κάτι για να μην κρυώνουν τα χεράκια σας...;
Βρέχονται τα γαντάκια σας και μουδιάζουν τα δαχτυλάκια σας....;
Η advride-telemarketing σας βρήκε την λύση!
Χούφτες από την Λουϊ Μπιτόν!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το αν ενοχλεί κάποιους (@gsmaniac ) αισθητικά, ποσώς μας νοιάζει! Κι αν υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται ανάλογα, αλλά δεν το λένε, επίσης δε μας νοιάζει :)
Είμαι υπέρ του "λειτουργικού" κι "εργονομικού", παρά υπέρ της εμφάνισης. Εννοώ ότι κάτι που είναι χρήσιμο το θέλω , ακόμα κι αν αφαιρεί από το πρεστίζ μου, ενώ κάτι που μπορεί να είναι ωραίο αλλά μη λειτουργικό , δεν το χρησιμοποιώ ποτέ! ;)
Τέλος, τονίζω ότι πάνω στο μηχανάκι μου μόνο 2 μπλιμπλίκια είναι άνευ λόγου. Ο λόγος για τα "προστατευτικά" -και καλά- των δοχείων υγρών φρένου και συμπλέκτη. Τελείως άχρηστα πράγματα, που τα βρήκα τσάμπα (10 γιούρα και τα 2 νομίζω) και τα έβαλα. Με την ευκαιρία, όποιος τα θέλει του τα χαρίζω!!! Όλα τα άλλα που υπάρχουν, είναι απόλυτα λειτουργικά και χρήσιμα!
:ok:
Λες και τα εγραψα εγω αυτα!
Ειμαι της ιδιας φιλοσοφιας αν και παραδεχομαι οτι μερικες φορες εχω υποκυψει στον πειρασμο του ...θεαθηναι Για παραδειγμα αντικατεστησα την γκουμουτσα κωλοφαναρο του ΤΑ με καποιο διακριτικο απο τα βαθη της κινας (το οποιο ομως μου στοιχισε σχεδον τιποτα) Και ναι το εκανα μονον για αισθητικους λογους Αυτο και μερικα αυτοκολητα ηταν οι μονες ανουσιες παρεμβασεις Ολες οι υπολοιπες εξυπηρετουν καποιον μικρο ή μεγαλο σκοπο οσον αφορα την χρηση που κανω εγω με την μηχανη μου
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:ok:
Λες και τα εγραψα εγω αυτα!
Ειμαι της ιδιας φιλοσοφιας αν και παραδεχομαι οτι μερικες φορες εχω υποκυψει στον πειρασμο του ...θεαθηναι Για παραδειγμα αντικατεστησα την γκουμουτσα κωλοφαναρο του ΤΑ με καποιο διακριτικο απο τα βαθη της κινας (το οποιο ομως μου στοιχισε σχεδον τιποτα) Και ναι το εκανα μονον για αισθητικους λογους Αυτο και μερικα αυτοκολητα ηταν οι μονες ανουσιες παρεμβασεις Ολες οι υπολοιπες εξυπηρετουν καποιον μικρο ή μεγαλο σκοπο οσον αφορα την χρηση που κανω εγω με την μηχανη μου
Να σε δω με τα λελογαντα μια μερα και τι στον κοσμο......:waiting:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
:ok:
Λες και τα εγραψα εγω αυτα!
Ειμαι της ιδιας φιλοσοφιας αν και παραδεχομαι οτι μερικες φορες εχω υποκυψει στον πειρασμο του ...θεαθηναι Για παραδειγμα αντικατεστησα την γκουμουτσα κωλοφαναρο του ΤΑ με καποιο διακριτικο απο τα βαθη της κινας (το οποιο ομως μου στοιχισε σχεδον τιποτα) Και ναι το εκανα μονον για αισθητικους λογους Αυτο και μερικα αυτοκολητα ηταν οι μονες ανουσιες παρεμβασεις Ολες οι υπολοιπες εξυπηρετουν καποιον μικρο ή μεγαλο σκοπο οσον αφορα την χρηση που κανω εγω με την μηχανη μου
Ανουσιες παρεμβασεις ειναι κ οι Ιταλιδες Ερωμενες αλλα να βρω ΕΝΑΝ αντρα να πει οχι...:inlove::p
 
Top Bottom