Ολιγόωρη...κοπάνα (παραλία Βαρνάβα)

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Τέτοιες μέρες, Φεβρουάριο μήνα με 20 βαθμούς θερμοκρασία δε χάνονται με τίποτα. Το πρόβλημα όμως είναι πως ο,τι θα έκανα θα έπρεπε να γίνει μέχρι τις 4 η ώρα που θα έπρεπε να γυρίσω σπίτι για τις καθημερινές υποχρεώσεις. Συνηθίζω να κάνω μονοήμερες καταδρομικές ανεξαρτήτως χιλιομέτρων λόγω του ότι χρόνος για δι(τρι)ήμερα είναι απειροελάχιστος, αλλά σήμερα λόγω του ότι θα ξεκινούσα και σχετικά αργά έπρεπε να περιοριιριστώ εντός νομού Αττικής. Το ζάρι της σκέψης για σήμερα έπεσε στην παραλία Βαρνάβα. Ξεκινάω λοιπόν από κέντρο Αθήνας βγαίνω εθνική οδό, έξοδος Αγίου Στεφάνου, Καπανδρίτι και μέσω μιας φανταστικής διαδρομής φτάνω στο χωριό Βαρνάβα. Από εκεί μια ταμπέλα και το gps μου δείχνουν την κατεύθυνση για την παραλία η οποία απέχει περίπου 12 χιλιόμετρα αν θυμάμαι καλά, αλλά εγώ επέλεξα να κινηθώ λίγο διαφορετικά αρχικά για να πάρω και μια γεύση του χωριού. Έκανα μια μικρή περιπλάνηση με τη μηχανή στα στενάκια και η αίσθηση που μου ερχόταν ήταν ότι βρισκόμουν πολλά χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα. Συνεχίζω έναν ανηφορικό ευθύ δρόμο που στο τέρμα τού ξεπρόβαλε η εκκλησία. Από εκεί συνεχίζω και η διαδρομή του gps μου αλλάζει κατεύθυνση από αυτή που μου έδειχνε αρχικά αλλά σχεδόν με την ίδια ώρα άφιξης. Και δεν πάω από εδώ λέω.. Συνεχίζω και ο δρόμος με βγάζει σε ένα παλιό στρατόπεδο όπου τερματίζει και αριστερά με πηγαίνει από έναν χωματόδρομο ο οποίος δείχνει να οδηγεί προς την παραλία. Η θέα από το σημείο είναι φανταστική

Τον έβλεπα βατό το χωματόδρομο και με έτρωγε να πάω από εκεί. Πάω λέω και βλέπουμε

Συνεχίζω το χωματόδρομο, περνάω μπροστά από κάτι σπίτια και μετά από κάποιες στροφές τα πράγματα άρχισαν να ζορίζουν. Ο δρόμος άρχιζε να κατηφορίζει πιο απότομα, να στενεύει και το κυριότερο να χαλάει με βαθιά λουκία και πέτρες. Σταματάω και σκέφτομαι για λίγο αν θα συνέχιζα ή θα γυρνούσα πίσω.
Από τη μια λέω ΟΚ το έχω, δεν είναι και τόσο τραγικό έχω περάσει και πολύ χειρότερα ( αλλά με την προηγούμενη μηχανή, ένα F800GS). Από την άλλη όμως ήμουν μόνος μου, χωρίς πλήρη εξοπλισμό μιας και δεν ήμουν προετοιμασμένος για χώμα, η ώρα πέρναγε και δεν είχα πολλά περιθώρια καθυστερήσεων σε περίπτωση που γινόταν κάτι, οπότε με συνοπτικές διαδικασίες κάνα δυο φωτογραφίες και μεταβολή για να πάω από την πεπατημένη

Και η ασφάλτινη διαδρομή όμως με αποζημίωσε. Ένα απίστευτο πιστάκι που σχεδόν σε κάθε στροφή είχες φόντο το απέραντο γαλάζιο.
Στη διαδρομή συνάντησα και έναν από τους δύο πύργους της περιοχής, ο αρχαιοελληνικός, ο οποίος χρονολογείται από τον 5ο αιώνα π.Χ, αποτελούσε τμήμα της βόρειας οχύρωσης των Αθηναίων και χρησίμευε ως αμυντικός πύργος, φυλάκιο και φρυκτωρία.

Φτάνοντας λίγο πριν την παραλία συναντάω το μικρό εκκλησάκι του Αγίου Δημητρίου

Και ακριβώς απέναντι το μουσείο άρτου το οποίο φιλοξενεί λένε πάνω από 3000 κεντημένα είδη ψωμιού με διακόσμηση από την Ελλάδα και 40 χώρες του εξωτερικού.

Την ώρα που πήγα ήταν κλειστό, αλλά ούτως η άλλως δε θα προλάβαινα να το επισκεφθώ. Κάποια άλλη φορά.
Η παραλία λίγο παρακάτω με το μικρό λιμανάκι της,όμορφη, γαλήνια και ερημωμένη μου χάρισε λίγες στιγμές ακόμη ηρεμίας και χαλάρωσης ολοκληρώνοντας τη φόρτιση των μπαταριών μου για σήμερα.



Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Όμορφη βόλτα, όμορφες φωτογραφίες, όμορφη μοτοσυκλέτα!!!
Μην τα ξαναλέμε ε?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτές οι βόλτες είναι οι καλύτερες!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία βόλτα Βασίλη... :ok:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Όμορφη βόλτα, όμορφες φωτογραφίες, όμορφη μοτοσυκλέτα!!!
Μην τα ξαναλέμε ε?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
τι έγινε μάστορα,γλυκοκοιταζεις την μάρκα πάλι?:p
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Δηλώνω και εγώ φαν των μικρών αποδράσεων και έχω σκοπό να κάνω πάρα πολλές από αυτές.
Σε ευχαριστώ που την μοιράστηκες μαζί μας.

Μια ερώτηση, τον Πύργο αυτόν σε ποιό σημείο της διαδρομής τον πέτυχες? Θυμάσαι?
Εγώ γνωρίζω τον μεγαλύτερο που είναι απέναντι από το γήπεδο Βαρνάβα.
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Δηλώνω και εγώ φαν των μικρών αποδράσεων και έχω σκοπό να κάνω πάρα πολλές από αυτές.
Σε ευχαριστώ που την μοιράστηκες μαζί μας.

Μια ερώτηση, τον Πύργο αυτόν σε ποιό σημείο της διαδρομής τον πέτυχες? Θυμάσαι?
Εγώ γνωρίζω τον μεγαλύτερο που είναι απέναντι από το γήπεδο Βαρνάβα.
Όντως Κοσμά είναι ωραίες ενεσούλες αποσυμπίεσης αυτές οι μικρές εξορμήσεις. Κι όταν αποφασίζονται τελευταία στιγμή έχουν περισσότερη χάρη. Το σημείο που βρίσκεται ο πύργος είναι αυτό (αν σε βοηθάει η φωτό)


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Δηλώνω και εγώ φαν των μικρών αποδράσεων και έχω σκοπό να κάνω πάρα πολλές από αυτές.
Σε ευχαριστώ που την μοιράστηκες μαζί μας.

Μια ερώτηση, τον Πύργο αυτόν σε ποιό σημείο της διαδρομής τον πέτυχες? Θυμάσαι?
Εγώ γνωρίζω τον μεγαλύτερο που είναι απέναντι από το γήπεδο Βαρνάβα.
Classical Masonry Tower
Αγ. Παρασκευή 190 14
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Classical Masonry Tower
Αγ. Παρασκευή 190 14
Τέλεια. :l2:

Να αναφέρω και εγώ λοιπόν την τοποθεσία για τον άλλο πύργο μιας και είναι πολύ κοντά από ότι είδα. Και ίσως κάποιος θέλει να δει και τους δύο σε κάποια βόλτα.





Mediaeval Frankish Tower
Βαρνάβας 190 14
 
Top Bottom