Ολοκληρωμένο σύστημα συναγερμού Pandora Smart Moto

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black




Ξεκίνησε τη Δευτέρα και με μια λάθος κίνηση δική μου χάσαμε μια μέρα, οπότε ολοκληρώσαμε σήμερα το πρωί τα πάντα, και την τελική παραμετροποίηση.

Δε θα κάνω παρουσίαση του συστήματος εδώ, αφού μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρει τα πάντα εδώ: https://pandora-moto.gr/el/security-systems/smart-moto

To σημαντικό είναι ότι κάνει όσα υπόσχεται και πολύ περισσότερα, με τρόπο απίστευτα έξυπνο και πλήρως παραμετροποιήσιμο!!!

Αναφέρω μερικά σκόρπια...

-Το περιμετρικό του οπλίζει/αφοπλίζει αυτόματα, αλλά αν σου ζαλίσει τα μεζέα, που αποκλείεται...*, το απενεργοποιείς από όπου κι αν είσαι, μέσα από την εφαρμογή στο κινητό σου.

-Αμα φας σαβούρδα, παίρνει τηλ κάποιο νούμερο που έχεις καθορίσει. Εννοείται ότι ο ίδιος έχει πρόσβαση στο λογαριασμό σου, και βλέπει άμεσα πού είσαι! Αν σε καλέσει κι απαντήσεις, όλα ΟΚ. Αν όχι...., τρέχει και φωνάζει βοήθεια!!!

-Παγιδεύεις ό, τι θες! Ότι ανοίγει, ότι μετακινείται από τη μηχανή! Σέλες, καπάκια, μπαγκαζιέρες.... ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

-Αν σου πάρουν με τη βία το μηχανάκι (πχ απειλή όπλου) ενώ λειτουργεί με τα κλειδιά κανονικά, έχεις πολλές επιλογές για να σβήσεις τον κινητήρα. Είτε άμεσα μετά από 50 μέτρα (όσα θες...) αυτόματα, είτε με άλλο τρόπο να το κάνεις όταν ο ληστής βρίσκεται σε απόσταση ασφάλειας από σένα.

-Καταγράφει τα πάντα!!! Παίρνεις ό,τι πληροφορία θες, ανά πάσα στιγμή, είτε για την κίνησή σου, το ίχνος της διαδρομής σου, τη μπαταρία της μηχανής real time, all the time, θερμοκρασία μηχανής στο χώρο του κινητήρα και περιβάλλοντος....

-Επέλεξα Planet Sim με πολλαπλά οφέλη, σε σχέση με panafon vodafon/cosmote/wind.

-εννοείται ότι για κάθε προειδοποίηση ή συναγερμό, ταυτόχρονα παίρνεις ειδοποίηση στο κινητό σου, ακόμα κι αν είσαι Αστραλία κι η μηχανή στο Καζακστάν!!!! Σε συναγερμό, λαμβάνεις και τηλεφωνικές κλήσεις μέχρι να τον απενεργοποιήσεις κανονικά!!! (μέχρι και μέσω viber καλεί!!! ).


*αυτό διότι αν βρίσκεται σε πολυσύχναστη περιοχή κι ενεργοποιηθεί πολλαπλά σε σύντομο χρονικό διάστημα, πέφτει σε κατάσταση ήπιας λειτουργίας και σταματάει να χτυπάει προειδοποιητικά. Αν περάσει κάποιο διάστημα χωρίς προσέγγιση, επανέρχεται στο σύνηθες. Σε κάθε περίπτωση έχεις δυνατότητα εμπλοκής/απεμπλοκής του περιμετρικού σε 2'' από το κινητό σου!!!



Παραθέτω κάποιες φώτο από την τοποθέτηση, γιατί πραγματικά με εντυπωσίασε η προσοχή στη λεπτομέρεια!!!




αυτό ΔΕΝείναι της συσκευασίας! είναι παντέντα για να καλυφθεί η κεμτρική μονάδα, με τρόπο που δείχνει "εργοστάσιο" !!! ;)








στην τελευταία φώτο βλέπουμε τις πληροφορίες που προανέφερα .

Στη διάθεσή σας για απορίες - ερωτήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με γειά και αχρείαστο να 'ναι για το λόγο που συνήθως το αγοράζουμε...;)
Πάντως και το άλλο προϊον (Eve Tracker) φαίνεται εξίσου καλό...:ok:
Για τοποθέτηση στο αμάξι πχ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με γειά και αχρείαστο να 'ναι για το λόγο που συνήθως το αγοράζουμε...;)
Πάντως και το άλλο προϊον (Eve Tracker) φαίνεται εξίσου καλό...:ok:
Για τοποθέτηση στο αμάξι πχ...
έχει πολλά προϊόντα που αξίζουν Θάνο, κι όλα είναι πολύ εμπρός από την εποχή τους! Κι έρχονται κι άλλα! (ειδικα εσύ που έχεις τουτου VAG, έχουν σπέσιαλ πράγματα για τα αυτοκίνητα του γκρουπ ;) )
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
έχει πολλά προϊόντα που αξίζουν Θάνο, κι όλα είναι πολύ εμπρός από την εποχή τους! Κι έρχονται κι άλλα! (ειδικα εσύ που έχεις τουτου VAG, έχουν σπέσιαλ πράγματα για τα αυτοκίνητα του γκρουπ ;) )
Η αλήθεια είναι οτι με έχει πιάσει μια ανασφάλεια σχετικά με το νεο που έρχεται απο εβδομάδα μιας και δεν έχει καν κλειδί...:eek: (Keyless...)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η αλήθεια είναι οτι με έχει πιάσει μια ανασφάλεια σχετικά με το νεο που έρχεται απο εβδομάδα μιας και δεν έχει καν κλειδί...:eek: (Keyless...)
Eπικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο και μάθε λεπτομέρειες ;)
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Το βασικοτερο.. Τιμουλα με τοποθετηση? Ξερουμε αν θα παιξει καμια προσφορα για το φορουμ? Γιατι τον ζαχαρωνω καιρο, αν ειναι να περιμενω!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το βασικοτερο.. Τιμουλα με τοποθετηση? Ξερουμε αν θα παιξει καμια προσφορα για το φορουμ? Γιατι τον ζαχαρωνω καιρο, αν ειναι να περιμενω!
Η τιμη αγορας ειναι στανταρ σε ολη την Ελλαδα, στα 379€.
Η τοποθετηση ειναι στα 120€ και πανω, αναλογα το μηχανακι κλπ.
+80 το περιμετρικο.


Στην κατηγορια του παιζει μονο ο scorpio 1100 που κανει πολυ λιγοτερα πραγματα και εχει και συνδρομη επιπλεον της sim. Τιμη scorpio χωρις περιμετρικο και τοποθετηση, 598€.

Ηδη λοιπον ειναι ο πιο value for money... ;)

Παρ ολα αυτα, θα υπαρξει κατι καλο για το φορουμ, αλλα θελει υπομονη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
είναι και ρωσικη τεχνολογια αν είμαι καλα ενημερωμενος
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση !!! :yew:
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Πολύ καλή παρουσίαση, φαίνεται ποιοτικό προϊόν.

Σε ποιο συνεργείο έγινε η εγκατάσταση / τοποθέτηση;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
είναι και ρωσικη τεχνολογια αν είμαι καλα ενημερωμενος
Καλα εισαι ενημερωμενος. Και η κατασκευη επισης θα προσθεσω ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πολύ καλή παρουσίαση, φαίνεται ποιοτικό προϊόν.

Σε ποιο συνεργείο έγινε η εγκατάσταση / τοποθέτηση;
Εγινε στον αποκλειστικο αντιπροσωπο. Αλλα στην τοποθετηση δε γινο ται "εκπτωσεις". Ειναι καθετος σ αυτο!!!
Οποιος τοποθετει, εχει περασει σεμιναριο σχετικο κι εχει εγκριθει. Λιγα σημεια στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικη προς το παρον.
Σε λιγο και δυο δικοι μας φιλοι, μελη μας, θα ολοκληρωσουν την εκπαιδευση και θα ανακοινωσουν σχετικα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια ενημέρωση μετά από 2 εβδομάδες χρήσης.
χλμ μηχανής 439, κόστος χρήσης δεδομένων 3,44€. Αυτό το ποσό βέβαια περιλαμβάνει και τα αρχικά sms και κλήσεις για τη ρύθμιση του συστήματος, δεν είναι όλα από καθαρή χρήση. Με 1000 χλμ μηνιαίως, υπολογίζω 4€ κόστος περίπου. Αυτό πάλι, μειώνεται ή αυξάνεται, ανάλογα με το πόσο ακριβή δεδομένα θέλω για τις διαδρομές μου. Το σημείο έναρξης και λήξης κάθε διαδρομής, είναι ακριβέστατο πάντα (ανάλογα με το σήμα gps στην κάθε περιοχή). Αλλά αν θέλω μεγάλη ακρίβεια στο ίχνος κίνησης, τότε θα έχω και μεγαλύτερο κόστος δεδομένων.
Σε 2 βδομάδες θα επανέλθω.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
1728 τα χλμ με το σύστημα στο μηχανάκι.
Απομένει 1 € και πρέπει να ξαναγεμίσω την κάρτα. Το κόστος δεδομένων είναι 13 με 14 €, τα υπόλοιπα (μέχρι τα 18 που είχε αρχικά) είναι λόγω τοποθέτησης-αρχικού σεταρίσματος και 2-3 λάθη δικά μου που απάντησα ασυναίσθητα, ενώ με καλούσε ο συναγερμός. Αυτά δεν τα απαντάμε, κανείς δε θα μας μιλήσει!:laugh: Αρκετά λιγότερο από 1 λεπτό του € ανά χλμ λοιπόν το κόστος του tracking και δε νομίζω να υπάρχει κάτι πιο φθηνό, αφού όλα τα άλλα συστήματα έχουν ΚΑΙ συνδρομή, πέραν της κάρτας. Μπορούμε να το μειώσουμε κι άλλο βέβαια, αν δεν θέλουμε μεγάλη ακρίβεια στην καταγραφή των διαδρομών/μετάδοση δεδομένων.

Όσο αφορά στη λειτουργία του συστήματος, όλα είναι άψογα. Δεν υπάρχουν ψευδείς συναγερμοί, πάντα ειδοποιούμαι για όλα, αρκεί να έχω δεδομένα δικτύου (τεχνολογία push notifications ... ). Όταν έπεσε η μπαταρία του tag (αντί τηλεκοντρόλ είναι αυτό), μου έστειλε sms 3 φορές σε 2 μέρες. Το αγνόησα.... Μετά απλώς δε λειτουργούσε για να αφοπλίσει το συναγερμό με το που πλησίαζα, οπότε αναγκάστηκα να πάω να πάρω νέα και να την αλλάξω. Αν είχε χέρια, θα μου έριχνε και μία φάπα:p
Επίσης με ειδοποίησε τον Αύγουστο για πτώση τάσης της μπαταρίας της μηχανής, σε περίοδο ακινησίας 20 μερών. Μου έδειξε και η εφαρμογή τη στάθμη (και με ειδοποίηση), αλλά έστειλε και sms!

Δεν έχω κάποια αρνητική παρατήρηση! Αυτά ;)
 
Top Bottom