Ολοκληρωμένο σύστημα συναγερμού Pandora Smart Moto

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
8/10 είχε 1€ και προχθες τέλειωσε η "δεκάρα" ανανέωση που είχα κάνει.
5 γιούρα στο μήνα για τη χρήση data, πάνω-κάτω.
Πάντα μιλάμε για κάρτα φωνής και δεδομένων, γιατί σε περίπτωση πραγματικού συναγερμού (όχι από το ρανταρ προσέγγισης, το περιμετρικό αλλά από τους άλλους αισθητήρες δόνησης, κλίσης, μετακίνησης) η συσκευή σε καλεί στο τηλ που έχεις καθορίσει, πέρα από την ειδοποίηση της εφαρμογής. Θέλει λοιπόν κανονική κάρτα τηλεφώνου κι όχι σκέτη data , που συνήθως έχουν τα συστήματα GPS tracking κι αποστέλλουν μόνο δεδομένα θέσης, ταχύτητας κλπ.
Για κάποιον που θέλει κάλυψη παντού, όσο γίνεται τέλος πάντων, καλύτερη επιλογή είναι η Planet sim που συνεργλαζεται με cosmote & vodafon στην Ελλάδα, οπότε παρέχει πρακτικά τη μέγιστη δυνατή κάλυψη. Προσοχή στην επιλογή της κάρτας, πρέπει να είναι η νέου τύπου (η αυτόματη) της planetsim κι όχι η παλιότερη έκδοση call back. Με ένα τηλ ή μια επίσκεψη στην εταιρεία (γουγλάρετε planetsim) λύνονται οι απορίες όλες, λέγοντας βέβαια ότι θέλετε κάρτα για σύστημα συναγερμού.

Αυτά για την κάρτα.

Για το συναγερμό τώρα, διαπίστωσα ότι στέλνει και μνμ sms και για την στάθμη της μπαταρίας της μηχανής (όταν πέσει κάτω από 12V) αλλά και για τη μπαταρία του tag (αυτό που ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το συναγερμό ανάλογα με την απόστασή σου από το μηχανάκι) όταν πέσει η μπαταριούλα του κάτω από την προβλεπόμενη τάση! 3 μνμτα μου έστειλε και τον αγνόησα... Ε, ήταν η τελευταία φορά που μου επέτρεψε να βάλω μπροστά!:p έτρεχα να βρω ρολογάδικο κι αφού την άλλαξα, τότε συμμορφώθηκε:cool:

Και πάλι δεν υπάρχει αρνητική παρατήρηση για το σύστημα.
Αυτά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη νέου τύπου κάρτα δλδ nano sim?
Δε θυμάμαι το μέγεθος Γιώργο, πάντως κόβεται-προσαρμόζεται όπως όλες. Πιθανότατα είναι nano, αλλά δεν έχει σημασία αυτό. Ο τρόπος λειτουργίας παίζει ρόλο, να είναι αυτόματη, όχι call back (μόνο η planetsim είχε τέτοιο σύστημα, πλέον οι νέου τύπου της εταιρείας είναι όπως οι συνηθισμένες μας κάρτες).
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Μια παρενθεση ,προσοχη τα μηχανακια μας πριν 2 ημερες αφησα τη μηχανη για 1 ωρα πανω στη Δαβακη εξω απο τραπεζα και ( ευτυχως) προλαβαν και μου χαλασαν την κλειδαρια απο την μπαγκαζιερα χωρις να την ανοιξουν ,γιατι μαλλον χτυπησε ο συναγερμος. Μιλαμε για 11 ωρα το μεσημερι !!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εχει γινει τραγικη η κατασταση.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μια παρενθεση ,προσοχη τα μηχανακια μας πριν 2 ημερες αφησα τη μηχανη για 1 ωρα πανω στη Δαβακη εξω απο τραπεζα και ( ευτυχως) προλαβαν και μου χαλασαν την κλειδαρια απο την μπαγκαζιερα χωρις να την ανοιξουν ,γιατι μαλλον χτυπησε ο συναγερμος. Μιλαμε για 11 ωρα το μεσημερι !!
Αφου την γλυτωσες....
Τηλεφωνο για καφε δεν πηρες ρε....
 

Alextracer

Μέλος
Όνομα
Alex
Μοτό
Tracer900
Καλησπερα συντομα θα παραλαβω ενα tracer900gt και ρωτησα την αντιπρωσοπεια για τον συναγερμο και μου ειπαν οτι αυτοι που εχουν gps πανω καταναλωνουν την μπαταρια με αποτελεσμα να αδειαζει συνεχεια.... Εσυ που τον εχεις τοποθετήσει σου ετυχε κατι τέτοιο; Επισης η μπαταρία του τάγκ ήθελε άλλαγμα σε 20 μέρες; επισυνάπτω και ένα λινκ απο κάποιον που έχει πρόβλημα Ανεξηγητο προβλημα : Tiger 1050 - Forum Triumph Hellas
Ρωτάω γιατι ακούγεται πολύ καλός συναγερμός αλλά δεν τον έχουν βάλει πολλοί και δεν ξέρω τι να βάλω....

Ευχαριστω πολυ!
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Έβαλα τον Pandora το Δεκέμβριο.

Αυτό σημαίνει ότι Δεκέμβρη και Γενάρη η μοτοσυκλέτα δεν κινήθηκε για κάποιες μέρες.

Οι περισσότερες αν θυμάμαι ήταν 10.

Η μπαταρία είχε φτάσει κάτω από 12v. (Έχει ένδειξη ο συναγερμός στην εφαρμογή )

Παρόλα αυτά έπαιρνε μπροστά,μπορεί λίγο νωχελικά, αλλά έπαιρνε.

Πιστεύω ο συγκεκριμένος συναγερμός καταναλώνει περισσότερο μπαταρία από έναν άλλο Meta που είχα , αλλά έχει πολύ περισσότερες λειτουργίες.

Το online gps , το Bluetooth, η επαφή στην σέλα,το περιμετρικό,το κλισιομετρο η κάρτα sim όλα αυτά τραβάνε ρεύμα για να είναι πάντα σε ετοιμότητα ν α σε ειδοποιήσουν στο κινητό η στο ταμπλετ για το τι συμβαίνει

ΣΤο tag από τον Δεκέμβριο δεν έχω αλλάξει μπαταρία.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω το πρόβλημα διορθώνεται αν η μηχανή συνδέεται στο συντηρητή κάθε φορά που σβήνουμε.
Βέβαια αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη κλειστου/σκεπασμένου χώρου.

Βασικά ο συντηρητής είναι μια πολύ καλή επένδυση, δεδομένου ότι έχεις τη μπαταρία μονίμως δυνατή και για πολλά χρόνια.
 

Alextracer

Μέλος
Όνομα
Alex
Μοτό
Tracer900
Το θέμα είναι ότι χειμώνα θα πρέπει να φορτίζω τον συντηρητή συνέχεια, να τον πηγαινω στο υπόγειο πάρκινγκ να τον έχω στην μηχανή και να ελπίζω να μη μου τον κλέψουν. Λογικά είναι μύθος αυτό που λέει η εταιρεία Οι σύγχρονοι 32-bit επεξεργαστές ARM διαθέτουν ευφυείς αλγόριθμους για χαμηλότερη κατανάλωσης ενέργειας έως 2 mA....
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Αν δεν μπορείς να βάλεις τον συντηρητή πχ κάτω από την σέλα αγόρασε μια φτήνιαρα μπαταρία να την έχεις επάνω και στις 10 μέρες πχ την κανείς τράμπα βάζεις την καλή φορτίζεις την φτηνιαρα και ξανά τράμπα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eαν θα εχεις τη μηχανη για πολυ καιρο σε ακινησια χωρις προσβαση σε συντηρητη πριζας (τα αλλα με μπαταρια ειναι jump starter εκτακτου αναγκης, οχι συντηρητες), εγω προτεινω να βαλεις εναν αλλο "απλο" συναγερμο με τηλεειδοποιηση και να προσθεσεις ενα εξωτερικο GPS tracker τυπου Μonimoto .

Επισης υπαρχουν εφαρμογες Android που σου επιτρεπουν να κανεις ενα φτηνο κινητο συναγερμο/τρακερ, και σου κανουν κληση εαν ενεργοποιηθει το γυροσκοπιο τους (κραδασμοι) και στελνουν SMS εαν μετακινηθει η μηχανη με το στιγμα της. Eκει θα θελει καθε μερα φορτιση το κινητο βεβαια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επισης υπαρχουν εφαρμογες Android που σου επιτρεπουν να κανεις ενα φτηνο κινητο συναγερμο/τρακερ, και σου κανουν κληση εαν ενεργοποιηθει το γυροσκοπιο τους (κραδασμοι) και στελνουν SMS εαν μετακινηθει η μηχανη με το στιγμα της. Eκει θα θελει καθε μερα φορτιση το κινητο βεβαια.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό...!
Ξέρεις λεπτομέρειες για τις εν λόγω εφαρμογές...?
Και ποιες γνωρίζεις φυσικά...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Eαν θα εχεις τη μηχανη για πολυ καιρο σε ακινησια χωρις προσβαση σε συντηρητη πριζας (τα αλλα με μπαταρια ειναι jump starter εκτακτου αναγκης, οχι συντηρητες), εγω προτεινω να βαλεις εναν αλλο "απλο" συναγερμο με τηλεειδοποιηση και να προσθεσεις ενα εξωτερικο GPS tracker τυπου Μonimoto .

Επισης υπαρχουν εφαρμογες Android που σου επιτρεπουν να κανεις ενα φτηνο κινητο συναγερμο/τρακερ, και σου κανουν κληση εαν ενεργοποιηθει το γυροσκοπιο τους (κραδασμοι) και στελνουν SMS εαν μετακινηθει η μηχανη με το στιγμα της. Eκει θα θελει καθε μερα φορτιση το κινητο βεβαια.
Ενδιαφέρον θέμα.... Αν γνωρίζεις Κωστή καλό είναι να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για αυτές τις εφαρμογουλες
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eχω δοκιμασει 2 στο παρελθον , ψαχνω να τις βρω. Η μια ηταν και πιο ολοκληρωμενη μιας και μπορουσες να κανεις pair με αλλο κινητο και οταν ηταν σε αποσταση συνδεσης του bluetooth "ξεκλειδωνε" αυτοματα. Μολις τις βρω θα αναφερω.
 

Alextracer

Μέλος
Όνομα
Alex
Μοτό
Tracer900
Αν δεν μπορείς να βάλεις τον συντηρητή πχ κάτω από την σέλα αγόρασε μια φτήνιαρα μπαταρία να την έχεις επάνω και στις 10 μέρες πχ την κανείς τράμπα βάζεις την καλή φορτίζεις την φτηνιαρα και ξανά τράμπα.
Νομίζω οτι αυτή η λύση είναι η καλύτερη με τις 2 μπαταρίες αν θέλω να έχω όλες αυτες τις δυνατότητες! Αλλίως θα βάλω ένα συναγερμό όπως scorpio i900 και ξεχωριστό gps πάνω στην μπαταρία και ας ελπίσουμε να μην έχουμε θέμα...
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Για εμένα πήγαινε σε ένα μαγαζί που βάζει Pandora και συζήτησε για τις δυνατότητες του συναγερμού.

Κάνε και το ίδιο για τον Scorpio.

Ζυγίσετα και πράξε ανάλογα.

Εμένα το φουλ πακέτο συναγερμού κόστισε 560€. Μαζί και η κάρτα sim.

Όσο για το έξτρα gps θα πρέπει να είναι αρκετά καλό για να κάνει δουλειά. Δυο φτηνιάρικα που είχα πάρει πήγαν ακλαφτα τα λεφτά μου.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Έβαλα και εγώ, σε ένα παιδί τρομερά ψείρα και προσεχτικό (και πρώην GSάκια).
Όλα κρύφτηκαν πολύ καλά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έβαλα και εγώ, σε ένα παιδί τρομερά ψείρα και προσεχτικό (και πρώην GSάκια).
Όλα κρύφτηκαν πολύ καλά.
Πες τον ντε... Να ξέρει ο κόσμος!
 
Top Bottom