Ολυμπος

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Μου χει μπει η ιδεα αναβασης στον Ολυμπο τωρα αρχες-μεσα Σεπτέμβρη...
Οργανώνοντας το εχω καταληξει να κανω η το διεθνες μονοπάτι Ε4 απο Πριονια μεχρι Σπηλιο Αγαπητο με διανυκτέρευση εκει.στη συνεχεια θα αξιολογησω μεχρι που μπορω να φτασω για κορυφη.
Και η αλλη διαδρομή ειναι ΓΚΟΡΤΣΙΑ - ΠΕΤΡΟΣΤΡΟΥΓΚΑ - ΟΡΟΠΕΔΙΟ ΜΟΥΣΩΝ και να καταληξω μαλλον στο καταφυγιο Χρηστος Κακκαλος που ειναι και το επικρατέστερο σενάριο.
Απο εκει μπορει να ακολουθήσω αναβαση στον Προφητη Ηλια η ακομα και στις ψηλότερες κορυφες αναλογα ποσο δυσκολες θα ναι οι διαδρομές.
Θα ηθελα αν εχετε αποψη για κανα χαρτη αρχικα που θα μπορουσα να παρω(αν εχει και ηλεκτρονική μορφη ακομα καλύτερα) και γενικότερα καμια αλλη ισως διαδρομή σχετικα ευκολη λογω οτι ειναι πρωτη φορα που θα ανεβω.γενικα οποιαδήποτε συμβουλη δεκτη.παιζει να χω και εναν έμπειρο στην παρεα απλα ακομα δεν ειναι σίγουρο οποτε προσπαθω να οργανωθώ οσο το δυνατόν καλυτερα.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Καλημέρα, η Αναβαση έχει χάρτη για Όλυμπο νομίζω και pdf. Για κορυφή έχει δύο διαδρομές μια είναι τα σκαλιά και μια που πάει γύρω γύρω και είναι λιγότερο επικίνδυνη.
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Όπως ανέφερε ο προλαλησας, η Ανάβαση έχει τους αρτιοτερους πεζοπορικους χάρτες. Με αγορά του app τους, έχεις πρόσβαση και σε ψηφιακές εκδόσεις.
Για τη σωστή χρήση εντύπου χάρτη, να πούμε βέβαια πως θέλει πυξίδα και κάποια αντίληψη προσανατολισμού/πλοήγησης (youtube).
Ο εμπειροτερος φίλος είναι πολύ καλή ιδέα πάντα.
Μερικές ιδέες για πάνω είναι από Λιτόχωρο μέσω Ενιπέα, ή από Δίον μέσω Ορλια από πιο έντονη ανηφορια, ή από Κοκκινομπλο από όπου ξεκινά το ε4 για το πιο τραχύ νότιο τμήμα του βουνού.
Βουρ γιατί του χρόνου θα σκάμε 6€, αν τολμάμε να ανεβαίνουμε άνω των 1000+..
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν το συνδυάσεις με μηχανή και διανυκτέρευση, θα πρότεινα διαμονή στο καταφύγιο Χρηστάκη.
Από εκεί η διαδρομη είναι "γυμνή", αλλά πανέμορφη και νομίζω η πιο εύκολη.
Από το Δίον είναι πολύ ανηφορι μέσα στο πράσινο.
Θεωρώ ότι από όπου και να ανέβεις, θα χρειαστείς διανυκτέρευση.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Αν το συνδυάσεις με μηχανή και διανυκτέρευση, θα πρότεινα διαμονή στο καταφύγιο Χρηστάκη.
Από εκεί η διαδρομη είναι "γυμνή", αλλά πανέμορφη και νομίζω η πιο εύκολη.
Από το Δίον είναι πολύ ανηφορι μέσα στο πράσινο.
Θεωρώ ότι από όπου και να ανέβεις, θα χρειαστείς διανυκτέρευση.
Η διανυκτέρευση εννοείται Κωστα.εδω σκεφτομουν και δυο για να το χορτασω.
Αυτη η διαδρομή ειναι μικρη αν δεν κανω λαθος...θα προτιμούσα κατι περισσότερο...δεν καιγομαι να ανεβω στην κορυφη γενικα...να χω κάτι και για το μελλον.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Νομίζω δύο βραδιά είναι καλυτερα, θα είναι και πιο χαλαρά. Να πω απλά αν σκέφτεσαι να κάνεις κορυφή είναι επικίνδυνα τα σκαλιά. Θα σου πρότεινα να πας γύρω γύρω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η διανυκτέρευση εννοείται Κωστα.εδω σκεφτομουν και δυο για να το χορτασω.
Αυτη η διαδρομή ειναι μικρη αν δεν κανω λαθος...θα προτιμούσα κατι περισσότερο...δεν καιγομαι να ανεβω στην κορυφη γενικα...να χω κάτι και για το μελλον.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πήγαινε από Δίον... Να ξεποδαριαστεις και να χορτάσεις πράσινο και πολύ χρώμα γενικα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εδώ η βόλτα που είχαμε κάνει με τον κεντιδια

 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Εγώ προτείνω να ακολουθήσεις τη διαδρομή Γκορτσια – Πετροστρουγκα – Οροπεδιο Μουσων. Αν έχεις καλή φυσική κατάσταση σε 7-8 ωρες θα είσαι πάνω με άνετα διαλείμματα για φαγητό, άραγμα κλπ.

Αν θες να το πάς ακόμη πιο χαλαρά μπορείς να στήσεις με σκηνή δίπλα στην Πετρόστρουγκα για το πρώτο βράδυ ώστε να κάνεις το οροπέδιο των Μουσών πιο ξεκούραστος. Αν δεν θες να μείνεις με σκηνή θα πρότεινα τον Κάκαλο που είναι μικρότερο και πιο παρείστικο από τον Αποστολίδη.

Τέλος και κορυφή να μην ανέβεις έχει λοφάκια γύρω γύρω για θέα. Οι συμβουλές μου είναι να πάρεις ένα κράνος μαζί σου. Είναι απαραίτητο για το ανέβασμα στον Μύτικα και είναι κρίμα, αν αλλάξεις άποψη και το προσπαθήσεις να πας γυμνός. Δεύτερον το βράδυ έχει ψ*λοκρυο. Πάρε χειμωνιάτικη σκηνή/ σλιπινμπαγκ και φλις. Την έχω πατήσει και έγινα παγάκι το βράδυ
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τι ωραία.... Κάποτε θα το κάνω οπωσδήποτε.

Έχω την αίσθηση πως με τις πυρκαγιές έχει κλείσει η πρόσβαση αλλά καλύτερα ρωτήστε.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Τι ωραία.... Κάποτε θα το κάνω οπωσδήποτε.

Έχω την αίσθηση πως με τις πυρκαγιές έχει κλείσει η πρόσβαση αλλά καλύτερα ρωτήστε.
Ξανανοιξε νομιζω...αν και μεχρι να παω σίγουρα θα χει ανοιξει.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τι ωραία.... Κάποτε θα το κάνω οπωσδήποτε.

Έχω την αίσθηση πως με τις πυρκαγιές έχει κλείσει η πρόσβαση αλλά καλύτερα ρωτήστε.
Την ίδια επιθυμία έχω Στέφανε. Το έχω προγραμματίσει δύο φορές και τις δύο κάτι έτυχε.
 
Reactions: STF

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Βάλτε ημερομηνίες, να μαζευτούμε να πάμε κόσμος.
Εάν μαζευτεί κόσμος, σας πηγαινω κορυφή. (Με ένα καφέ κέρασμα)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εάν μαζευτεί κόσμος, σας πηγαινω κορυφή. (Με ένα καφέ κέρασμα)
Γεια σου ρε Δημήτρη!

Φέτος στο κάμπινγκ στο Γύθειο γνώρισα ένα ωραίο παλικάρι που κάνει μεγάλες πεζοπορίες. Φέτος για πρώτη φορά πήγε στον Καύκασο... τον χαζεύω στο FB.
Τελευταία φορά τον άφησα στα 3900 μέτρα. Τρομερές εμπειρίες από αυτές που σε αλλάζουν ως άνθρωπο.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Περίμενα να εμφανιστείς.
Τσάι πίνεις..
Τσάι πινω στα δυσκολα. Συμμετοχές δεν βλέπω. Αντέχεις ή είναι βαριά τα χρόνια;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ έχω πρόβλημα με τις άδειες λόγω του ότι κάθομαι όλον τον Αύγουστο. Φέτος είναι και άλλα πράγματα που εμποδίζουν. Ελπίζω πως από το 2021 θα είμαι περισσότερο διαθέσιμος.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Τσάι πινω στα δυσκολα. Συμμετοχές δεν βλέπω. Αντέχεις ή είναι βαριά τα χρόνια;
+1 αν μαζευτεί παρέα. αν και έχω και εγώ ελάχιστες άδειες + οτι έχουμε και ράλυ ακρόπολις μπροστά μας (οπότε 3 μέρες ηδη εκεί)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom