Ολυμπος

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Πάντως φτάνει και ένα Σ/Κ. Με αναχώρηση από Αθήνα Παρασκευή μεσημέρι. Καταπληκτική εποχή είναι μέσα με τέλος Οκτώβρη. Φοβερά χρώματα αν και μικρότερη η μέρα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και γω λογικά μεσα αν κανονιστει...ειδικα ΠΣΚ.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δική σου ιδέα είναι... Οπότε παίξε μπαλιτσα με ημερομηνίες, αν θέλεις παρέα και όποιος μπορέσει ακολουθεί.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δική σου ιδέα είναι... Οπότε παίξε μπαλιτσα με ημερομηνίες, αν θέλεις παρέα και όποιος μπορέσει ακολουθεί.
Ευχαριστως θα ηθελα αλλα μην πάρω κιαλλους στο λαιμο μου λογω ελλείψης εμπειρίας..γιαυτο ειπα αν κανονιστει να ακολουθήσω.
Συν οτι δεν εχω ακομα αποφασισει ημερομηνίες,δεν ξερω για ποσο θα μαι στο νησι ακομα, αλλα ελεγα μεσα Σεπτέμβρη περιπου..

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μου χει μπει η ιδεα αναβασης στον Ολυμπο τωρα αρχες-μεσα Σεπτέμβρη...
Οργανώνοντας το εχω καταληξει να κανω η το διεθνες μονοπάτι Ε4 απο Πριονια μεχρι Σπηλιο Αγαπητο με διανυκτέρευση εκει.στη συνεχεια θα αξιολογησω μεχρι που μπορω να φτασω για κορυφη.
Και η αλλη διαδρομή ειναι ΓΚΟΡΤΣΙΑ - ΠΕΤΡΟΣΤΡΟΥΓΚΑ - ΟΡΟΠΕΔΙΟ ΜΟΥΣΩΝ και να καταληξω μαλλον στο καταφυγιο Χρηστος Κακκαλος που ειναι και το επικρατέστερο σενάριο.
Απο εκει μπορει να ακολουθήσω αναβαση στον Προφητη Ηλια η ακομα και στις ψηλότερες κορυφες αναλογα ποσο δυσκολες θα ναι οι διαδρομές.
Θα ηθελα αν εχετε αποψη για κανα χαρτη αρχικα που θα μπορουσα να παρω(αν εχει και ηλεκτρονική μορφη ακομα καλύτερα) και γενικότερα καμια αλλη ισως διαδρομή σχετικα ευκολη λογω οτι ειναι πρωτη φορα που θα ανεβω.γενικα οποιαδήποτε συμβουλη δεκτη.παιζει να χω και εναν έμπειρο στην παρεα απλα ακομα δεν ειναι σίγουρο οποτε προσπαθω να οργανωθώ οσο το δυνατόν καλυτερα.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ έχω ανέβει 2 φορές , την μία απο Γκορτσιά με εξοπλισμό για κατασκήνωση και την δεύτερη από Πριόνια με διανυκτέρευση στο καταφύγιο του οροπεδίου , ¨Γιόσος Αποστολίδης" Αν αποφασίσεις να κουβαλήσεις αντίσκηνο να ξέρεις οτι στο οροπέδιο έχει πολύ πέτρα και συνήθως πολύ αέρα. Αν μείνεις έξω ,στο οροπέδιο, θέλει χοντρό υπνόσακο και χοντρά ρούχα γιατί μόλις πέσει ο ήλιος θα την ακούσεις και αν αποφασίσεις να ανέβεις στον μύτικα απο το λούκι να ξέρεις ότι θέλει κράνος οπωσδήποτε γιατί βρέχει πέτρες, ένα ποδηλατικό είναι οκ. Δεν ξέρω τι θερμοκρασίες θα παίζουν τότε αλλά σε γενικές γραμμές ,μετά τα καταφύγια που ανέφερες έχει ελάχιστη βλάστηση οπότε πολύ ήλιο. Από τον Αγαπητό είναι 5 ώρες περίπου μέχρι την κορυφή, απο κακόσκαλα και απο Πετρόστρουγκα είναι κανά 3ωρο περίπου μέχρι το οροπέδιο.Αυτά τα ολίγα, χάρτες δεν χρειάζεσαι έχει παντού σημάδια , πινακίδες κτλ μόνο φανάρια δεν έχουν βάλει ακόμα. Αν θές πάρε έναν της ανάβασης 1΄25000.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το εισητηριο, σαν εξοδο δεν ειναι τιποτα. Ειτε ειναι εξι ευρω, ειτε 10.
Μπορω να πω οτι σαν ¨ιδεα¨ με βρισκει συμφωνο. Θα υπαρχει και καποιου ειδους ελεγχος, για το ποιος μπαινει και βγαινει στο βουνο (μηπως και ετσι αποφευγουμε τα κακως κειμενα......... που βλεπουμε και γινονται μεσα σε αυτα!!!).
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Το εισητηριο, σαν εξοδο δεν ειναι τιποτα. Ειτε ειναι εξι ευρω, ειτε 10.
Μπορω να πω οτι σαν ¨ιδεα¨ με βρισκει συμφωνο. Θα υπαρχει και καποιου ειδους ελεγχος, για το ποιος μπαινει και βγαινει στο βουνο (μηπως και ετσι αποφευγουμε τα κακως κειμενα......... που βλεπουμε και γινονται μεσα σε αυτα!!!).
Το κράτος μας ξεπατωνει στη φορολογία. Μας πίνει κυριολεκτικά το αίμα! Λεφτά οφείλει να έχει, μέσα οφείλει επίσης να έχει. "Οι ξένοι" σε Πυρηναία, Μοντ Μπλάνκ, Σκωτία και Αγγλία που επισκέφτηκα, ΔΕΝ έχουν εισιτήρια (όπως είπε γνωστός κομπλεξας κοντοπιθαρος).
"Δάση, άλση και εθνικοί δρυμοί" είναι κοινά πράγματα κατά το ελληνικό δίκαιο. Ακόμη δεν έχουμε federal parks σαν τους Αμερικάνους, με μέγεθος, καθένα, όσο η Στερεά Ελλάδα για να απαιτούνται πολύ μεγάλα κονδύλια για την προστασία τους.
Απλώς, μας αφαιρούν κάθε ελευθερία και δικαίωμα και τώρα στο racing πρόγραμμα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μόνο που το βουνό δεν ανήκει σε κανέναν. Η μαλλον, ανήκει σε όλους μας. Αν δεν ξέρουμε και δεν εχουμε παιδεία να το προστατεύσουμε μόνοι μας, το 6ευρω δεν θα μας κάνει κάτι.
Εσυ καλα τα λες. Ομως ουτε παιδεία εχουμε ουτε το προστατευουμε!!! Ας εχουμε το....... φοβο λοιπον, μηπως και δουμε ¨πρασινη¨ μερα!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το κράτος μας ξεπατωνει στη φορολογία. Μας πίνει κυριολεκτικά το αίμα! Λεφτά οφείλει να έχει, μέσα οφείλει επίσης να έχει. "Οι ξένοι" σε Πυρηναία, Μοντ Μπλάνκ, Σκωτία και Αγγλία που επισκέφτηκα, ΔΕΝ έχουν εισιτήρια (όπως είπε γνωστός κομπλεξας κοντοπιθαρος).
"Δάση, άλση και εθνικοί δρυμοί" είναι κοινά πράγματα κατά το ελληνικό δίκαιο. Ακόμη δεν έχουμε federal parks σαν τους Αμερικάνους, με μέγεθος, καθένα, όσο η Στερεά Ελλάδα για να απαιτούνται πολύ μεγάλα κονδύλια για την προστασία τους.
Απλώς, μας αφαιρούν κάθε ελευθερία και δικαίωμα και τώρα στο racing πρόγραμμα.
Αυτο εχει ξεκινησει να γινεται παρα πολλα χρονια τωρα!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θυμίζω... Εδώ γίνεται κουβέντα για βόλτα στον Όλυμπο
Μην το γυρίσουμε σε πολιτική κουβέντα...και χαλάσουμε το θέμα του Άκη και όσων ενδιαφέρονται να ανέβουν.
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure
akis92 αφού δεν έχεις εμπειρία καλύτερα να μην τολμήσεις το αντίσκηνο γιατί ο Όλυμπος ακόμα και το καλοκαίρι μπορεί να έχει θερμοκρασίες εξερετικά χαμηλές και ριπές άνεμου μέχρι και 10 μποφορ.
Έχω ανεβεί 28 Σεπτεμβρίου του 2008 με 30 εκατοστά χιόνι από τα 2000 μέτρα και πάνω.
Επίσης καλό θα ηταν πρώτα να τηλεφωνήσεις στα καταφύγια και να κάνεις κράτηση γιατί δεν νομίζω να βρεις εύκολα ελεύθερο κρεβάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Μποτάκια ορειβατικά έχεις; Αν όχι μην τα αγοράσεις τελευταία στιγμή. Πάρε και δούλεψε τα 10 μέρες κάθε μέρα.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Μποτάκια ορειβατικά έχεις; Αν όχι μην τα αγοράσεις τελευταία στιγμή. Πάρε και δούλεψε τα 10 μέρες κάθε μέρα.
Σκεφτομαι να παω με τρεκινγκ...κατι solomon που εχω..δεν ειμαι φαν ιδιαίτερα στα μποτακια...

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
akis92 αφού δεν έχεις εμπειρία καλύτερα να μην τολμήσεις το αντίσκηνο γιατί ο Όλυμπος ακόμα και το καλοκαίρι μπορεί να έχει θερμοκρασίες εξερετικά χαμηλές και ριπές άνεμου μέχρι και 10 μποφορ.
Έχω ανεβεί 28 Σεπτεμβρίου του 2008 με 30 εκατοστά χιόνι από τα 2000 μέτρα και πάνω.
Επίσης καλό θα ηταν πρώτα να τηλεφωνήσεις στα καταφύγια και να κάνεις κράτηση γιατί δεν νομίζω να βρεις εύκολα ελεύθερο κρεβάτι.
Ναι ναι εννοούνται ολα αυτα...τα εχω κατα νου...δεν εχω κλειδωσει ημερομηνίες ακομα αλλιως θα ειχα ηδη παρει τηλεφωνο για κρατηση...η σκηνη ειναι μονο σε περίπτωση που δεν έχουν...

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Μιας και δεν το κάνα πέρυσι και εννοείται φέτος δεν χάνεται αν όλα πάνε καλά λέω μέσα Ιουνίου να το προσπαθήσω.
Όποιος θέλει σκέφτομαι να συνδυαστεί με μοτοβολτα αντίσκηνο και ανάβαση από Γκορτσια Πετροστουγκα οροπέδιο Μουσών διαμονή στο καταφύγιο και την επόμενη κατάβαση.θα εξαρτηθεί βέβαια και από καιρό άδειες κτλ κτλ.
Το βάζω εδω να υπάρχει.


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δες αυτα τα βιντεάκια από την δική μας βόλτα να πάρεις μια ιδέα.
Από κορομηλιά οροπέδιο Μουσών.
Είναι λίγο ποίο άγρια και όμορφα από κει γνώμη μου.
Ένα βράδυ τραγουδούσαν οι λύκοι δίπλα μας!

 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δες αυτα τα βιντεάκια από την δική μας βόλτα να πάρεις μια ιδέα.
Από κορομηλιά οροπέδιο Μουσών.
Είναι λίγο ποίο άγρια και όμορφα από κει γνώμη μου.
Ένα βράδυ τραγουδούσαν οι λύκοι δίπλα μας!

Τα χω δει εννοείται.. ευχαριστούμε και για τη βόλτα..

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom