Ορειβατικό μποτάκι

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πολύ ευχαριστημένος είχα μείνει και με μποτάκια Nord Blanc , αλλά ποιος τα φέρνει τώρα πια αυτά...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα τα ορειβατικά γλιστράνε ,ειδικά σε λείο βρεγμένο !! Μία καλή λύση είναι και τα μποτάκια ασφαλείας !!ειδικά τα κατηγορίας S3 που έχουν αντιολισθητική σόλα! Και εκεί ισχύει φυσικά το ότι πληρώσεις παίρνεις !
Δοκιμασμένες λύσεις στη δουλειά σε 8ωρη βάρδια στο βουνό ,πολλές φορές και μέσα στα χιόνια, είναι τα lotto και τα wurth ,ειδικά αν φύγεις άνω του 100αρικου ,βρίσκεις αξιόλογο παπούτσι με ανατομικό πάτο και σχετικά ελαφριά για παπούτσια ασφάλειας ,τα οποία τα φοράω άνετα και εκτός δουλειάς !!!
ΣΥΝ 1200...να προσθέσω στην κατηγορία και τα caterpillar
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
ΣΥΝ 1200...να προσθέσω στην κατηγορία και τα caterpillar
Cat δεν έχω δοκιμάσει ακόμα , ίσως τα επόμενα !!!
Επίσης και Ducati ήθελα να πάρω αλλά τα φοβήθηκα για τους γνωστούς λόγους !!!! :ha
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Δες και αυτά αν θες. Τα πήρα πριν 2 χρόνια για δοκιμή λόγω χαμηλής τιμής για χρήση στη δουλειά και έπαθα πλάκα. Πολύ άνετα ζεστά και δοκιμασμένα αδιάβροχα. Ακόμα και σε πεζοπορία στο βουνό τα έχω φορέσει και ήταν μια χαρά. Τώρα πήρα και ένα ζευγάρι στο γιο μου. INTERSPORT - The Heart of Sport
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Όλα τα ορειβατικά γλιστράνε ,ειδικά σε λείο βρεγμένο !! Μία καλή λύση είναι και τα μποτάκια ασφαλείας !!ειδικά τα κατηγορίας S3 που έχουν αντιολισθητική σόλα! Και εκεί ισχύει φυσικά το ότι πληρώσεις παίρνεις !
Δοκιμασμένες λύσεις στη δουλειά σε 8ωρη βάρδια στο βουνό ,πολλές φορές και μέσα στα χιόνια, είναι τα lotto και τα wurth ,ειδικά αν φύγεις άνω του 100αρικου ,βρίσκεις αξιόλογο παπούτσι με ανατομικό πάτο και σχετικά ελαφριά για παπούτσια ασφάλειας ,τα οποία τα φοράω άνετα και εκτός δουλειάς !!!
Η κατηγορία S3 απο μόνη της δεν εγγυάται αντιολισθητικότητα σε όλες τις επιφάνειες. Επίσης ο δείκτης αντιολισθητικότητας (SRA,SRB,SRC) κατα iso13287:2019 έχει πολύ συγκεκριμένα κριτήρια. Συνοπτικά :

"At a given pressure, the shoe is pulled across two different surfaces, each of which is covered with a different lubricant. The resulting friction is measured.
  • SRA = Ceramic tile floor + Sodium lauryl sulfate NaLS (forward heel slip friction coefficient ≥ 0.28 /forward flat slip friction coefficient ≥ 0.32)
  • SRB = Steel floor + Glycerine (forward heel slip friction coefficient ≥ 0.13 /forward flat slip friction coefficient ≥ 0.18)
  • SRC = safety footwear is SRC when it passes both tests SRA + SRB"
Γιαυτούς που βαριούνται να διαβάσουν υπάρχουν σόλες για όλα τα γούστα και τις λύσεις και όλους τους συμβιβασμούς. Όπως και με τα λάστιχα μοτό...
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Ένα πολύ καλό vfm που δεν είναι τόσο γνωστό ειναι τα karrimor, έχω εδώ και 1 χρόνο, το aspen mid, το εχω φορέσει σε βουνό αλλά και σε εγκαταλελειμμένα κτήρια με μπάζα κτλπ λόγο της ενασχόλησης μου με το airsoft. Είναι αρκετά ελαφρύ μποτάκι, ζεστό, μερικώς αδιαβροχο, και έχει και σόλα vibram. Θα το ξαναγοραζα για το 80€ που έχει
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένα πολύ καλό vfm που δεν είναι τόσο γνωστό ειναι τα karrimor, έχω εδώ και 1 χρόνο, το aspen mid, το εχω φορέσει σε βουνό αλλά και σε εγκαταλελειμμένα κτήρια με μπάζα κτλπ λόγο της ενασχόλησης μου με το airsoft. Είναι αρκετά ελαφρύ μποτάκι, ζεστό, μερικώς αδιαβροχο, και έχει και σόλα vibram. Θα το ξαναγοραζα για το 80€ που έχει
Μπουφάν 3σε1 Κarrimor που πήρα σε τιμή χώμα (65 ευρώ) στις εκπτώσεις τελευταία φορά που πήγα στο βασίλειο είναι απλά αλεξίσφαιρο και δεν το πιάνει το μάτι σου, δοκιμασμένο στην "Ζηνοβία" ολονυχτία χωρίς να κρυώσω ή να βραχώ. Τώρα έχει αρχίσει και ποτίζει λίγο το απ' έξω που σημαίνει πρέπει να πάρω κάποιο DWR προϊόν να το περάσω.
Δεν θα δίσταζα να πάρω και παπούτσια.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
sorry αλλα παμε για 3η σελιδα για ποστ του Ν-τακουνη o_Oπου θελει σκαρπινι μη ολισθενον για ν'ανεβαινει στην Παναγια την Γιατρισσα...:UH:
θα πηδηχτω απο το παραθυρο δλδ...:eek:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Για ριξε μια ματια εδω.Καλα και σχετικα οικονομικα.Ψωνιζω παρα πολλα χρονια απο τα παιδια και δεν ειχα ποτε θεμα.

 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
sorry αλλα παμε για 3η σελιδα για ποστ του Ν-τακουνη o_Oπου θελει σκαρπινι μη ολισθενον για ν'ανεβαινει στην Παναγια την Γιατρισσα...:UH:
θα πηδηχτω απο το παραθυρο δλδ...:eek:
χαχαχα...
ρε οξω ρε...γατακι...:friend:
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ένα πολύ καλό vfm που δεν είναι τόσο γνωστό ειναι τα karrimor, έχω εδώ και 1 χρόνο, το aspen mid, το εχω φορέσει σε βουνό αλλά και σε εγκαταλελειμμένα κτήρια με μπάζα κτλπ λόγο της ενασχόλησης μου με το airsoft. Είναι αρκετά ελαφρύ μποτάκι, ζεστό, μερικώς αδιαβροχο, και έχει και σόλα vibram. Θα το ξαναγοραζα για το 80€ που έχει
ωραιο αυτο αλλα απο που?
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Έχω τα addidas terrex GTX και τα Salomon Quest 4D 3 GTX
Ζεστά και τα δύο ,σχετικά άνετα για το είδος του παπουτσιού ,το addidas έχει πιο σκληρή σόλα και μετά από κάποια ώρα βάζει νερό από επάνω !!
Το Salomon φεύγει λίγο παραπάνω σε τιμή !!
Χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση ,μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές έχει και το must shoe's στο Γαλάτσι ,έχω πάρει αρκετές φορές !!
Τα salomon έχω και εγώ απλά το παπούτσι δεν υπάρχει. Είναι όντως τσιμπημένη η τιμή και αν δεν κάνεις κάτι εξεζητημένο τον χειμώνα πιστεύω δεν αξίζει να επενδύσεις σε τόσο ακριβό παπούτσι. Τώρα αν θες να ανέβεις μια δυο φορές Πάρνηθα και το μοναδικό βουνό που θα κάνεις είναι από το αυτοκίνητο στην ταβερνα και μετά στην καφετέρια για καφέ ... ε τότε μην δώσεις σε καμία περίπτωση πάνω απο 50 ευρώ. Αυτά που προτείνουν πιο πάνω από intersport είναι μια χαρά είναι...

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το Salomon Quest αντικαταστάθηκε στην αρχή της χρονιάς, το νέο έχει διαφορετικό σκελετό αλλά παρέχει την ίδια στήριξη στο πόδι. Είναι όντως πολύ καλό αλλά βαρύ και άκαμπτο για καθημερινό και περίεργο στο αυτοκίνητο λόγω όγκου.


Καρριμορ έχει και το sportsdirect, το οποίο έχει κάποιο κόλπο για να αποφεύγει τα τελωνεία και είναι υπό διερεύνηση από τις αρχές... Και τώρα το χτύπησα σκρουτζ και έχει επιλογές, όχι στο νούμερό μου πολλά αλλά για τις μπαλαρίνες βρίσκονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Τα salomon έχω και εγώ απλά το παπούτσι δεν υπάρχει. Είναι όντως τσιμπημένη η τιμή και αν δεν κάνεις κάτι εξεζητημένο τον χειμώνα πιστεύω δεν αξίζει να επενδύσεις σε τόσο ακριβό παπούτσι. Τώρα αν θες να ανέβεις μια δυο φορές Πάρνηθα και το μοναδικό βουνό που θα κάνεις είναι από το αυτοκίνητο στην ταβερνα και μετά στην καφετέρια για καφέ ... ε τότε μην δώσεις σε καμία περίπτωση πάνω απο 50 ευρώ. Αυτά που προτείνουν πιο πάνω από intersport είναι μια χαρά είναι...

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα θέλω για όλα μηχανή βόλτα δουλειά(οδήγηση) κτλ
Άρα αποκλείεται κάτι σάν τό Salomon λόγω όγκου αλλά και χρημάτων
Από αυτά που έχω δει και μου κάνουν είναι τα Adidas τα karrimor αλλά και τά McKinney...
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Ο survival στο μοναστηράκι έφερνε και φέρνει ακόμα μποτάκια της ιταλικής Aku. Δοκίμασε τα slope gtx ή τα lite trekker iii gtx.
Υπάρχει ακόμη στο Μοναστηράκι survival . Στο site τους δεν το έχει...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο survival.gr τα έχει τα AKU.

Τα adidas δεν ξέρω αν θα αντέξουν χρήση μηχανής λόγω πανιού στο άνω μέρος, είναι λεπτά σχεδόν σαν αθλητικά.


Αρκετό κόσμο βλέπω με τα Salomon X Ultra 3 σε μηχανή (πολύ χαρακτηριστικό το σχέδιο).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο survival.gr τα έχει τα AKU.

Τα adidas δεν ξέρω αν θα αντέξουν χρήση μηχανής λόγω πανιού στο άνω μέρος, είναι λεπτά σχεδόν σαν αθλητικά.


Αρκετό κόσμο βλέπω με τα Salomon X Ultra 3 σε μηχανή (πολύ χαρακτηριστικό το σχέδιο).
Έχω "φάει" 2 xultra goretex και δεν είναι ότι καλύτερο για μηχανή.
Πολύ καλό παππουτσι, αλλά κόβεται στο πάνω μέρος εκεί που περνάει το καταπληκτικό σύστημα κορδονιων που έχει η salomon.
Και τα 2 ζευγάρια άντεξαν 1 χρόνο ακριβώς.
 
Top Bottom