Ορεινή απόδραση

chaosm

Μέλος
Μέσα στο μήνα θέλω ένα ΣΚ να πάρω μηχανή και γυναίκα μαζί με λίγα πράγματα και να τη κάνω.

Ο σκοπός είναι η βόλτα.
Μία διανυκτέρευση και επιστροφή.

Θέλω να πάω κάπου ήρεμα ορεινά και όμορφα. Ένα στυλ σαν το Καρπενήσι.

Για πείτε καμία πρόταση. Γυρίζει στο μυαλό μου λίγο το Μέτσοβο. Κάτι μου είπαν για Ζαγοροχώρια αλλά το βλέπω απόσταση και ταλαιπωρία.

Αναχώρηση Πάτρα.
Υπόψιν η λουλού μου δε πατάει χώμα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εαν έρθεις προς το μέρος μου (Ελάτη-Περτούλι) μπορείς εύκολα να επισκευθείς Μετέωρα,Μέτσοβο,Λίμνη Πλαστήρα απο άσφαλτο...
Και αν θες στο φεύγα σου΄χω μια αφάλτινη προς το Καρπενήσι μούρλια...:prft:
 

chaosm

Μέλος
Εαν έρθεις προς το μέρος μου (Ελάτη-Περτούλι) μπορείς εύκολα να επισκευθείς Μετέωρα,Μέτσοβο,Λίμνη Πλαστήρα απο άσφαλτο...
Και αν θες στο φεύγα σου΄χω μια αφάλτινη προς το Καρπενήσι μούρλια...:prft:
Εκεί το έχω προγραμματίσει για τέλος Σεπτεμβρίου που θα ανέβω Βόλο για 4 μέρες. Θα περάσω να πιούμε καφέ. Αλλά για τώρα για 2 μέρες είναι πολλά τα χλμ. Θέλω 3-4 ώρες τη μέρα στο δρόμο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εκεί το έχω προγραμματίσει για τέλος Σεπτεμβρίου που θα ανέβω Βόλο για 4 μέρες. Θα περάσω να πιούμε καφέ. Αλλά για τώρα για 2 μέρες είναι πολλά τα χλμ. Θέλω 3-4 ώρες τη μέρα στο δρόμο
Ζαγορια......απο την πατρα ειναι πολυ κοντα πλεον!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αφου εισαι Πατρινος τοτε η ορεινη Ναυπακτια ειναι φτιαγμενη για αυτο που ζητας,διπλα,πανεμορφα,δροσερα.
στα Κρυονερια εχει ενα εξαιρετικο συγκροτημα κατοικιων για να μεινετε με εστιατοριο.
αλλιως Ανω Χωρα,Ελατου θα βρεις κατι.
βολταρε προς την Λιμνη Ευηνου να δεις μια αλλην ομορφια κ αραξε στην ταβερνα/κεφενειο στην Περδικοβρυση για τσιπουρο
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Και εγώ θα σου πρότεινα Ναυπακτία ! Και ανέβασμα την επομένη από Δομνίστα, Κρίκελλο, και κατέβασμα από Προυσο για Αγρίνιο! Μικρή, ωραία βόλτα για σας από την Πάτρα! ;):)
 

chaosm

Μέλος
Και εγώ θα σου πρότεινα Ναυπακτία ! Και ανέβασμα την επομένη από Δομνίστα, Κρίκελλο, και κατέβασμα από Προυσο για Αγρίνιο! Μικρή, ωραία βόλτα για σας από την Πάτρα! ;):)
Αυτή τη διαδρομή την έχω κάνει άπειρες φορές. Από Αγρίνιο είμαι απλά μένω χρόνια Πάτρα. Γι αυτό κοιτάω για λίγο πιο ψηλά
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Oπως λεει και ο Κωστας πιο πανω,Πατρα-Γιαννενα 1 ωρα και 30 λεπτα.Τα Ζαγορια ξεκινανε 20-250λεπτα μετα τα Γιαννενα.
Στο Μετσοβο δεν θα βρεις να μεινεις πουθενα (?) γιατι ειναι ολα κλεισμενα.Εγω θα σου προτεινα να μεινεις Γιαννενα και συγκεκριμενα στην περιοχη του Περαματος (2 χλμ απο κεντρο) που εχει αρκετα και φθηνα καταλυματα,και απο εκει πας οπου θελεις.
 

chaosm

Μέλος
Oπως λεει και ο Κωστας πιο πανω,Πατρα-Γιαννενα 1 ωρα και 30 λεπτα.Τα Ζαγορια ξεκινανε 20-250λεπτα μετα τα Γιαννενα.
Στο Μετσοβο δεν θα βρεις να μεινεις πουθενα (?) γιατι ειναι ολα κλεισμενα.Εγω θα σου προτεινα να μεινεις Γιαννενα και συγκεκριμενα στην περιοχη του Περαματος (2 χλμ απο κεντρο) που εχει αρκετα και φθηνα καταλυματα,και απο εκει πας οπου θελεις.
Στο booking είδα κάτι δωμάτια για Μέτσοβο με 50 ευρώ τη βραδιά. Ζαγορια κάπου συγκεκριμένα ξέρουμε;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Τα Ζαγοροχωρια θελουν πολλες μερες για να πεις οτι ειδες κατι
Αν ομως αποφασισεις για Ζαγοροχωρια προτεινω διανυκτερευση στο κεντρικο ζαγορι Κηποι, Κουκουλι και περιξ (το Κουκουλι ειναι εκπληκτικο χωριο και σχετικα ησυχο) Ετσι μπορεις να επισκευτεις και τα δυτικα Ζαγορια αλλα και καποια απο τα ανατολικα
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Η διαθεσιμοτητα,εχει να κανει με το ποτε θα πας.

Αποφευγω να προτεινω συγκεκριμενα καταλυματα.Στο Τσεπελοβο εχει αρκετα και ειναι καλο ορμητηριο.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
αφου εισαι Πατρινος τοτε η ορεινη Ναυπακτια ειναι φτιαγμενη για αυτο που ζητας,διπλα,πανεμορφα,δροσερα.
στα Κρυονερια εχει ενα εξαιρετικο συγκροτημα κατοικιων για να μεινετε με εστιατοριο.
αλλιως Ανω Χωρα,Ελατου θα βρεις κατι.
βολταρε προς την Λιμνη Ευηνου να δεις μια αλλην ομορφια κ αραξε στην ταβερνα/κεφενειο στην Περδικοβρυση για τσιπουρο

+ Αθ. Διακο!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Στο booking είδα κάτι δωμάτια για Μέτσοβο με 50 ευρώ τη βραδιά. Ζαγορια κάπου συγκεκριμένα ξέρουμε;
μεγαλο παπιγκο...
στην κυρια Ποπη στο ''Ροδον''...
εξαιρετικη κυρια...φιλικη σε μοτοσυκλετιστες και εξυπηρετικοτατη....
πλουσιο το πρωινο....περιπου 40-50 την βραδυα....
 

chaosm

Μέλος
Μόλις έκλεισα μεγάλο παπιγκο αλλά κάπου αλλού. 12-13 του μήνα
Έχουμε κάτι συγκεκριμένο εκεί να δούμε που αξίζει;
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Κολυμπηθρες αναμεσα σε Μικρο και Μεγαλο Παπιγκο,παρε και μαγιω.
Μεσα απο Αριστη πας για το χωριο Βικος,απιστευτη θεα.
Στο Βραδετο στην πλατεια για τσιπουρακια η μπυρες.
Μονοδενδρι για να δεις τη χαραδρα του Βικου.
Διλοφος για βολτουλα στα σοκκακια του.

Για τον χρονο που διαθετεις,πολλα σου ειπα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μόλις έκλεισα μεγάλο παπιγκο αλλά κάπου αλλού. 12-13 του μήνα
Έχουμε κάτι συγκεκριμένο εκεί να δούμε που αξίζει;
Ξεκινήστε με μια βόλτα προς τις Κολυμπήθρες. Οι ντόπιοι τις ονομάζουν ''οβίρες''. Θα σας συνιστούσα αν σας αρέσει η πεζοπορία να πάτε με τα πόδια ακολουθώντας το δρόμο που οδηγεί από το Μεγάλο στο Μικρό Πάπιγκο (μην ανησυχείτε, είναι περίπου 2χλμ απόσταση). Προσπαθήστε να ανεβείτε πιο ψηλά στις Κολυμπήθρες (με προσοχή όμως γιατί σε κάποια σημεία μπορεί να γλιστράει). Συνεχίστε για το Μικρό Πάπιγκο και περιηγηθείτε στα πλακόστρωτα σοκάκια του. Περάστε οπωσδήποτε από την κεντρική εκκλησία του χωριού (θα τη βρείτε μπαίνοντας) και δοκιμάστε κρεατόσουπα στο Ξενώνα του Δία. Επιστρέφοντας προς το Μεγάλο Πάπιγκο θα δείτε σε ένα ρέμα στα αριστερά σας ένα πέτρινο γεφύρι. Υπάρχει μονοπάτι από την άκρη του δρόμου που σας οδηγεί σε αυτό. Μοναδική παραφωνία η σύγχρονη προσθήκη τσιμέντου στην άκρη του μαζί με μια μπάρα για κάγκελο…
Η διαδρομή από το γεφύρι του Βοιδομάτη (περίπου) μέχρι το γεφύρι της παλιάς Κλειδωνιάς είναι μαγευτική!! Περίπου 2 - 2,5 ωρες, ευκολης διαδρομής μέσα στο πλατανόδασος. Αξίζει κάθε λεπτό !!!Και το γεφύρι ? Η καλύτερη αποζημείωση !! Με μία μικρή σημείωση: Αν δεν έχετε ήδει κανονίσει με κάποιον να σας μεταφέρει πίσω, σας περιμένουν άλλες 2,5 ώρες περπ'ατημα. Πράγμα που δεν είναι καθόλου κακό !!!
Για πιο μακρινές διαδρομές έχετε πολλές επιλογές. Πρώτα από όλα μια ανάβαση στη Δρακόλιμνη. Πηγαίνετε με τη μηχανη μέχρι το Μικρό Πάπιγκο και από εκεί ακολουθήστε τις πινακίδες που σας οδηγούν στο μονοπάτι.
Μέσα από ένα καλοσχηματισμένο μονοπάτι θα περάσετε από τη βρύση Αβραγόνια, τη βρύση Αντάλκη, τη βρύση Τράφο και τη βρύση Κρούνα. Θα χρειαστείτε περίπου 3 ώρες μέχρι να φτάσετε στο καταφύγιο του ορειβατικού συλλόγου που υπάρχει στην περιοχή Ραδόβολη.Από εκεί ακολουθήστε τη διαδρομή με τη λευκή πινακίδα στο εσωτερικό της οποίας υπάρχει ένας κόκκινος ρόμβος με τον κωδικό 03 και σε περίπου μιάμιση ώρα θα φτάσετε στη Δρακόλιμνη.Μετά από την ξεκούραση στο καταφύγιο πρέπει να κατηφορίσετε στη Λάκκα με τις στάνες Τσουμάνη και την Ξερόλουτσα, να αφήνετε αριστερά τη λιμνούλα Ριζίνα και με μετά από μια ανηφορική διαδρομή να καταλήξετε στη Δρακόλιμνη.
Ρωτήστε τους ντόπιους για ότι δεν ξέρετε ή δεν είστε σίγουροι. Είναι πολύ φιλικοί άνθρωποι και πάντα έτοιμοι να σας βοηθήσουν. Αν είναι να ανεβείτε στη Δρακόλιμνη, ενημερωθείτε για τον καιρό και συμβουλευτείτε κάποιο ντόπιο. Είναι βουνό και ο καιρός αλλάζει πολύ γρήγορα! Προσοχή επίσης στην Αγία Παρασκευή και στο παρακείμενο μονοπάτι που οδηγεί στο φαράγγι του Βίκου. Κάτω είναι γκρεμός.
Από το χωριό Μονοδένδρι και περνώντας από την κεντρική πλατεία του χωριού, θα σας οδηγήσει ένα πέτρινο δρομάκι συνεχίζοντας συνεχώς ευθεία στην καρδιά της χαράδρας του Βίκου, όπου κείτεται το πέτρινο εκκλησάκι της Αγίας Παρασκευής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλά να περάσετε ωραία μέρη εκεί πάνω !!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Κατηφορίζοντας από την Αρίστη στο δρόμο για το Πάπιγγο στα 500 μ πριν από την γέφυρα του Βοιδομάτη ξεκινάει αριστερά μονοπάτι για την Μονή Σπηλιώτισσας.
 
Top Bottom