Ορεινός προορισμός για ΣΚ, 2 ώρες απο Αθήνα!

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Καλήμερα άπαντες!

Μέσα στο Σεπτέμβρη θέλω να πάω οικογενειακά ενα ΣΚ διακοπών, μιας και δεν έπαιξε κάτι άλλο.
Επειδή εχω φάει ζέστη με το τσουβάλι αυτό το καλοκαίρι, λεω να τραβηχτώ κάπου ορεινά για να ερθω στα ίσια μου.
Προσανατολίζομαι κάπου στην κεντρική Πελοπόννησο, αλλά είναι όλα ανοιχτα!

Θέλω λοιπόν τις προτάσεις σας για κάποιο ορεινό χωρίο κανα 2ωρο απο Αθήνα, όπου:
  • Θα υπάρχει πλατάνι-α τεραστίων διαστάσεων στην πλατεία και μαγαζάκια για τσίπουρα και διάφορους αλλους εκλεκτούς μεζέδες!!
  • Εκτός απο την πλατεία, να μπορούμε να κάνουμε και καμια βόλτα με τα πόδια να χαζέψουμε τα λοιπά..
  • Να υπάρχει κάπου να μείνουμε..
  • Κοντινά χωριά τριγύρω, για βόλτα ή άλλες δραστηριότητες θα είναι ιδανικά!
  • Αν γίνεται να έχει και κάτι που θα μπορεί να απασχοληθεί περαιτέρω και ο πιτσιρικάς για να μπορώ να πίνω και άλλα τσίπουρα, θα χαρακτηριστεί παράδεισος :roflmao:
Τα φώτα σας πλίζ!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ορεινή Αρκαδία, χωριά του Πάρνωνα

Κοσμάς πιο τουριστικό αλλά έχει ότι ζητάς, είναι και το μοναστήρι της Παναγίας της Ελωνας κοντά.

Υπάρχουν επίσης πολλά χωριά στον Πάρνωνα, πχ Τζίτζνινα -Πολυδροσο κι εδώ θα βρεις διαμονή καλό φαι και άπειρα μονοπάτια τριγύρω για πετατζαδα.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Κοσμάς πάνω απο το Λεωνιδιο είναι αυτο που ζητας.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Το εχω στα υπόψιν μου αυτό, αλλα είναι κανα 3ωρο μου λέει ο γκουγκλης...:sorry:
Ισχύει??
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παύλιανη, τα διαφημισμένα μονοπάτια, φαγητό έχει, δύο καταφύγια κοντά (πιθανώς όχι περπατήσιμο).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλάβρυτα θα πήγαινα.
Πληθώρα επιλογών διαμονής, δραστηριοτήτων, πεζοπορία φαράγγι Βουραικου, οδοντωτος, σπήλαια, καλό φαγητό..... γενικά έχει όλο το πακέτο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δημητσάνα-Στεμνίτσα.. Απόσταση 2 ώρες απο Αθήνα.

Η Στεμνίτσα έχει πλατειάρα όπως τη θες μέσα στη δροσιά και να πιεις τα τσίπουρα σου με μεζέδες. Όπως μπαίνεις Στεμνίτσα και πιάνει στη πλατεία ο δρόμος έχει ένα καφενείο στη δεξιά πλευρά βγάζει και μεζεδάκια εξαιρετικό. Ακριβώς πίσω απο το καφενείο έχει κλειστή παιδική χαρά..



Δημητσάνα μπορείς να περπατήσεις στα δρομάκια της τα λιθόστρωτα, να πιεις ένα καφέ και λόγο έξω απο τη Δημητσάνα έχει την ταβέρνα ΄΄Το λάθος΄΄. Ο παράδεισος για οικογένειες. Εξαιρετικό φαγητό και τεράστιος χώρος με γκαζόν και φοβερό τοπίο να παίζουν παιδιά χωρίς να αγχώνονται οι γονείς. Προτίμησε να πάρεις και μια πλεξούδα πανσέτα (αν δεν έχεις χοληστερίνη!). Αλλά είναι μεγάλη προσοχή!



Εδώ θα βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες και φωτό

 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Δημητσάνα-Στεμνίτσα.. Απόσταση 2 ώρες απο Αθήνα.

Η Στεμνίτσα έχει πλατειάρα όπως τη θες μέσα στη δροσιά και να πιεις τα τσίπουρα σου με μεζέδες. Όπως μπαίνεις Στεμνίτσα και πιάνει στη πλατεία ο δρόμος έχει ένα καφενείο στη δεξιά πλευρά βγάζει και μεζεδάκια εξαιρετικό. Ακριβώς πίσω απο το καφενείο έχει κλειστή παιδική χαρά..



Δημητσάνα μπορείς να περπατήσεις στα δρομάκια της τα λιθόστρωτα, να πιεις ένα καφέ και λόγο έξω απο τη Δημητσάνα έχει την ταβέρνα ΄΄Το λάθος΄΄. Ο παράδεισος για οικογένειες. Εξαιρετικό φαγητό και τεράστιος χώρος με γκαζόν και φοβερό τοπίο να παίζουν παιδιά χωρίς να αγχώνονται οι γονείς. Προτίμησε να πάρεις και μια πλεξούδα πανσέτα (αν δεν έχεις χοληστερίνη!). Αλλά είναι μεγάλη προσοχή!



Εδώ θα βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες και φωτό

Επίσης έχουμε πάει παλιότερα, αλλά χωρις το παιδί.
Είναι πραγματικά πολύ όμορφα εκει πέρα και έχει και ενα πολύ ενδιαφέρον μουσείο, Το μουσείο υδροκίνησης!!

Το εχω σαν λύση ασφαλείας, αν δεν βρεθεί κάτι καλύτερο!
Ευχαριστώ και για τις λοιπές λεπτομέρειες:ok:
 

PanosP

Μέλος
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
Yamaha Tenere 700, (x) Honda CRF 250 Rally
Καλάβρυτα θα πήγαινα.
Πληθώρα επιλογών διαμονής, δραστηριοτήτων, πεζοπορία φαράγγι Βουραικου, οδοντωτος, σπήλαια, καλό φαγητό..... γενικά έχει όλο το πακέτο.
Προτίνω και εγώ το ίδιο με Aldebaran, Καλάβρυτα (δες και Κλειτορία) η ακόμα πιο ωραια αν υπαρχει κάτι στην Ζαχλωρού (πλατάνια, Βουραικός και θα βλέπεις οδοντωτό να περνάει). Το Πλανήτερο έιναι πολυ κοντά για φαγητό/πλατανι/το παιδι να παίζι δίπλα στο ρυάκι. Σπήλαια λιμνών πολύ κοντα.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Προτίνω και εγώ το ίδιο με Aldebaran, Καλάβρυτα (δες και Κλειτορία) η ακόμα πιο ωραια αν υπαρχει κάτι στην Ζαχλωρού (πλατάνια, Βουραικός και θα βλέπεις οδοντωτό να περνάει). Το Πλανήτερο έιναι πολυ κοντά για φαγητό/πλατανι/το παιδι να παίζι δίπλα στο ρυάκι. Σπήλαια λιμνών πολύ κοντα.
Στα υπ'όψιν και αυτή η επιλογή!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αχαΐα σε
Αροανια... Σοποτο στον Σπύρο, Ξενώνας κ φαγητο.

η Λιβαρτζι στην κυρία Αννα

Ενναλακτικα Πλατανος Αρκαδίας επίσης στην κυρία Αννα.

Τέλος στην Δήμητρα στον Λαδωνα, στο σπίτι της Θεωνης διαμονή κ φαγητο στην πλατεία. Θα σου πω σύντομα εντυπώσεις..
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Αχαΐα σε
Αροανια... Σοποτο στον Σπύρο, Ξενώνας κ φαγητο.

η Λιβαρτζι στην κυρία Αννα

Ενναλακτικα Πλατανος Αρκαδίας επίσης στην κυρία Αννα.

Τέλος στην Δήμητρα στον Λαδωνα, στο σπίτι της Θεωνης διαμονή κ φαγητο στην πλατεία. Θα σου πω σύντομα εντυπώσεις..
Στο Λιβαρτζι η κυρία Άννα είναι στο Γρεκι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Διακόπι Φωκίδας πάνω από την λίμνη του Μάρκου στα Βαρδούσια. Φαγητό στην Ασήμω στη πλατεία του χωριού και διαμονή στον ξενώνα.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Top Bottom