Ορεινό περασμα Μπαρου

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
καλησπερα σε όλους,εχω την σκέψη ,πηγαίνοντας για Πρωτομαγιά,στο καθιερωμένο "ετήσιο προσκύνημα":D:Dστο Ζαγόρι και πιο συγκεκριμένα στο Μ.Πάπιγκο,λέμε να κάνουμε και το περασμα του Μπαρου...
Εχω μερικές απορίες και θα ηθελα γνώμες...:rolleyes:
1.το περασμα ειναι ανοικτό την χρονική περίοδο; Διάβασα οτι μπορεί να δώσει πληροφορίες ο Ναπολέων απο το γνωστό καφενείο των Καλαριτων,ισχύει ?ξερει κανεις κάτι αλλο;
2.θα πάμε με κατεύθυνση απο Θεσσαλία προς Ηπειρο και με βάση αυτά που εχω διαβάσει και εχω δει στους χάρτες λιγο πριν την Ανθουσα στρίβω αριστερά για το περασμα στην συνέχεια συναντώ μια διασταύρωση για Ματσουκι ή για Καλαρυτες,σωστά(??)Ποιον δρόμο να ακολουθήσουμε απο τους δυο?
Λέω για Καλυριτες...οι έχοντες άποψη τι λένε?

Οποιαδήποτε αλλη γνώμη ή πληροφορία δεκτή...

Σας mercω....μιας και ειμαστε σε.....Γαλλικό mood...:D:p
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κατά συμπτωση, πριν λιγο ρωτησα ενα φιλαρακι για το συγκεκριμενο περασμα, μιας και ενδιαφερομουν και εγω! Μου ειπε οτι ακομα δεν περναει λογο χιονιων!
Αναμενουμε ομως και τους ντοπιους αρνιακόσυμφορουμητες :p,για περισσοτερες πληροφοριες :)!!!
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
1.το περασμα ειναι ανοικτό την χρονική περίοδο; Διάβασα οτι μπορεί να δώσει πληροφορίες ο Ναπολέων απο το γνωστό καφενείο των Καλαριτων,ισχύει ?ξερει κανεις κάτι αλλο;
Όντως έγκυρες πληροφοριές μπορεί να σου δώσει ο Ναπολέων Ζαγκλής απο το γνωστό καφενείο.
Αυτό το πέρασμα ανοίγει μόνο του, όπως το πάει ο καιρός, δεν το ανοίγουν με εκχιονιστικά, οπότε ένα τηλέφωνο θα σας βοηθήσει.
Αν είναι κλειστό ακόμα συνεχίστε προς Χαλίκι, Ανήλιο βγείτε Μέτσοβο και περάστε απέναντι Βοτονόσι, Χρυσοβίτσα και μπείτε απο Ανατολικό Ζαγόρι.

2.θα πάμε με κατεύθυνση απο Θεσσαλία προς Ηπειρο και με βάση αυτά που εχω διαβάσει και εχω δει στους χάρτες λιγο πριν την Ανθουσα στρίβω αριστερά για το περασμα στην συνέχεια συναντώ μια διασταύρωση για Ματσουκι ή για Καλαρυτες,σωστά(??)Ποιον δρόμο να ακολουθήσουμε απο τους δυο?
Λέω για Καλυριτες...οι έχοντες άποψη τι λένε?

Μετά τη διασταύρωση για Ανθούσα στο δρόμο προς Χαλίκι αριστερά φεύγει δρόμος για Καλαρύτες, μόλις ανέβεις τον Μπάρο, και δεις όλο αυτο το μεγαλείο, αριστερά πηγαίνει Ματσούκι και δεξιά Καλαρύτες.
Και οι δυο επιλογές αξίζουν εξίσου.


Καλό δρόμο να 'χετε
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όντως η διαδρομή είναι όπως την περιγράφεις! Τώρα όσον αφορά Ματσούκι ή Καλαρρύτες, δεν γνωρίζω την διαδρομή από Ματσούκι, οπότε...
Τέλος, από όπου κι αν επιλέξεις να πας, μην παραλείψεις να επισκεφτείς την Μονή Κηπίνας, αξίζει!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γιωργο οσα ξερει ο Ναπολεων δεν τα ξερει ο κοσμος ολος.
Ο Μπαρος μιας και ανοιγει με το λιωσιμο του χιονιου ανοιγει πρωτα για τις μοτοσυκλετες και μετα για τα αυτοκινητα!!
Κι αυτο γιατι κλεινει απο τα ανεμοσουρια υψους πολλων μετρων τα οποια υποχωροντας αφηνουν σιγα σιγα το δρομο να φανει!

15-5-2011

Ο επομενος απροβλεπτος κινδυνος ειναι οι κατολισθησεις στο κομματι Μπαρος-Καλαρυτες ειδικα μετα απο βροχες.
15-5-2011


Στο δε διλημμα Καλαρυτες ή Ματσουκι προτιμας το πρωτο, ειδικα αν δεν εχεις ξαναδει αυτο το απιθανο χωριο:)
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Γιώργο πέρασα ξυστά με το 36ωρο και πανω είχε πολυ χιόνι... Στο διλημμα Καλαρρύτες ή Ματσουκι, θα έλεγα το πρώτο και για έναν ακομη λόγο, απο το Ματσουκι ο δρομος ειναι χάλια...
Εκεί έπαθα το λάστιχο στα τελευταία ασφαλτινα και έμαθα....
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Καλημέρα στην παρέα,
Γιώργο είναι ακριβώς όπως στα περιέγραψαν τα παιδιά πιο πάνω.Πριν μία βδομάδα ήμουν εκεί και δυστυχώς δεν περνάει έχει πέτρες και χιόνι.Αφήνω τις φωτογραφίες να σου δείξουν την κατάσταση του περάσματος




 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
καλημέρα στο panel...:D

σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις ,τις ενναλακτικές προτάσεις και την άμεση ανταπόκριση...:)

οι πληροφορίες λένε οτι το πέρασμα ειναι ακόμα "κλειστό"...:(

επικοινωνησα με την ταβέρνα La Verliga,στο 24320 87274, απο το Χαλίκι και μίλησα με τον Χρήστο, ο οποίος μΕ είπε "άστο καλυτερα και έλα σε κανεναν μήνα..."

μΕ είπε επίσης οτι το περασμα έχει τα μαυρα του, τα χάλια αφου ο χειμώνας ήταν δυσκολος...

το πλανο είναι να "ανοιξει" την τελευταια εβδομάδα πριν του Αγ.Πνεύματος...

θα προσπαθησω εκ νεου να επικοινωνησω με τον κο Ναπολεων...και θα σας ενημερωσω...
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
και οι δικες μου πληροφοριες ειναι ιδιες...
το 3ημερο της πρωτομαγιας το africa twin club θα βρεθει στα τρικαλα.
στην μονοημερη του σαββατου εχουμε βαλει και τον μπαρο αλλα...
το περασμα χαμηλοτερα εχει κατολισθησεις και πιο ψηλα χιονι-παγο.
εμεις θα παμε μεχρι εκει που δεν θα περναμε και μετα θα συνεχισουμε την βολτα μας.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Την Κυριακη ητανε κλειστο.ΟΧΙ απο Ματσουκι.Συρρακο και ασε τους Καλαρυτες για τους αλλους.Θα βρεθεις αλλου.Κηπινα ρωτα στο καφενειο λιγο πριν για τα κλειδια αν δεν ειναι ανοιχτη.Αν χρειαστεις κατι αλλο η κολλησεις λογικα θα ειμαιστην περιοχη.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παιδια...δεν υπαρχει η συνεργασια online λεμε...:friendship:και δηλαδη....5 νουμερα ψαχνω για να βαλω στο πανω κουτακι στο Δελτιο Τζοκερ...για δωστε καμμια βοηθεια γιατι βλεπω..φως!!!:hailbig:
ADVride for ...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Υπαρχει συμβεβλημενος ψυχιατρος στο φορουμ,η ο καθενας παει στον δικο του?
Aυτος που ειχαμε νοσηλευεται ηδη ο ιδιος...
Επιλεξτε υπευθυνα:)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Υπαρχει συμβεβλημενος ψυχιατρος στο φορουμ,η ο καθενας παει στον δικο του?
Οι συναγωγές τού ADVride γίνονται ψηλα...η τρελλα παει ψηλα...στα βουνα συνεχως και κατα βουλησιν...η καλυτερη ψυχοθεραπεια δια πασα νοσον και μαλ@κιαν που λεει και ο Ματθαιος
"35 Καὶ περιῆγεν ὁ Ἰησοῦς τὰς πόλεις πάσας καὶ τὰς κώμας, διδάσκων ἐν ταῖς συναγωγαῖς αὐτῶν καὶ κηρύσσων τὸ εὐαγγέλιον τῆς βασιλείας καὶ θεραπεύων πᾶσαν νόσον καὶ πᾶσαν μαλακίαν ἐν τῷ λαῷ."...:geek:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Οι συναγωγές τού ADVride γίνονται ψηλα...η τρελλα παει ψηλα...στα βουνα συνεχως και κατα βουλησιν...η καλυτερη ψυχοθεραπεια δια πασα νοσον και μαλ@κιαν που λεει και ο Ματθαιος
"35 Καὶ περιῆγεν ὁ Ἰησοῦς τὰς πόλεις πάσας καὶ τὰς κώμας, διδάσκων ἐν ταῖς συναγωγαῖς αὐτῶν καὶ κηρύσσων τὸ εὐαγγέλιον τῆς βασιλείας καὶ θεραπεύων πᾶσαν νόσον καὶ πᾶσαν μαλακίαν ἐν τῷ λαῷ."...:geek:
Δεν τολμω να σκεφτω τι θα γινει αν σου κατσει....:thinking:
 
Top Bottom