Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μπορεί να μου εξηγήσετε λίγο τι παίζει με τους φακούς γιατί έχω χάσει τον μπούσουλα :Ρ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τι εννοείς Κάρολε, πολύ γενικό το ερώτημα!
Βασικά όσο πιο μικρό το f τόσο φωτεινότεροι αλλά και ακριβότεροι, οπότε ψάχνεις τη χρυσή τομή.
Φακοί ζουμ καλοί για all round χρήση, φακοί prim (σταθερής εστιακής απόστασης) πιο φωτεινοί και με καλύτερη τιμή σε σχέση με αντίστοιχούς φωτεινούς ζουμ.

Από ότι είδα η μηχανή που έχει πάρει δεν είναι full frame που σημαίνει πως η επιφάνεια του επεξεργαστή είναι μικρότερη άρα και το αποτύπωμα της φωτογραφίας, πρακτικά θα έλεγα πως τεχνικώς κροπάρει το θέμα αυτόματα. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως ο φακός που έχεις ονομαστικά είναι 18-55 αλλά δείχνει σαν 27- 82,5. Οπότε αν θέλεις έναν ευρυγώνιο φακό για τοπία της μορφής 24 (μιας full frame) πρέπει να βρεις έναν φακό που ξεκινάει από 16.

Δε ξέρω αν σε κάλυψα έστω και ελάχιστα γιατί ίσως αυτά σου είναι γνωστά.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Είναι αυτό το ακριβό αντικείμενο που βάζεις μπροστά από το σώμα της μηχανής για να βγάλεις φωτό :p
Κάνε πιο συγκεκριμένη ερώτηση..
Έχω μπερδεύτη με τα νούμερα των φακών



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Έχω μπερδεύτη με τα νούμερα των φακών
Άρα σε καλύπτει ο @STF παραπάνω. Να θυμάσαι ότι ο crop factor στη μηχανή σου είναι 1,6 (θα το δεις και ως aps-c), δηλ. ότι εστιακό μήκος αναφέρει ο φακός είναι *1,6.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Όποτε αν επέλεγες τρεις φακούς έναν σταθερό έναν ζουμ και έναν ευρύ γονιό σε τι νούμερα θα επελεγες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Βοήθα λίγο:
τι εμπειρία έχεις - αν έχεις και ξέρεις τι σου αρέσει να τραβάς, τι προσδοκίες (απλά καλύτερες φωτό απ' τις διακοπές σου), σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σοβαρά, τα παρατάς εύκολα, μπάτζετ..
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Μια τίμια επιλογή για ένα-σε-όλα αν ξεκινάς τώρα μέχρι να αποφασίσεις τι θες και σου αρέσει είναι ο 18-135. Τον έχω πάρει για τον πατέρα μου με μια 1200D και είναι ότι πρέπει για γενική χρήση.

Σιγά σιγά όσο ασχολείσαι θα δεις τι σε τραβάει και θα ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα.
Να σου πω "πήγαινε πάρε αυτό κι αυτό" για πιο εξειδικευμένο εξοπλισμό δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, είναι υποκειμενικό γι' αυτά που μου αρέσει να τραβάω εγώ (τι μηχανάκι να αγοράσω?)..
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Όποτε αν επέλεγες τρεις φακούς έναν σταθερό έναν ζουμ και έναν ευρύ γονιό σε τι νούμερα θα επελεγες


Sent from my iPhone using Tapatalk
παρε έναν tamron 18-200mm vr ..... γενικης χρησης είναι....
ξεκινα από ευρυγωνιος και είναι και τηλεφακος....
εχει f 3.5 μεχρι 6.3......να εχει vr(σταθεροποιητή).....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και έναν 35αρη...σταθερο:D
Θα βελτιώσεις πολύ το κάδρο σου με έναν σταθερό και φωτεινό όπως ένας 35αρης!!

Λεφτά να έχεις για ξόδεμα....ειναι το πιο ακριβό χόμπι μαλλον:rolleyes:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και έναν 35αρη...σταθερο:D
Θα βελτιώσεις πολύ το κάδρο σου με έναν σταθερό και φωτεινό όπως ένας 35αρης!!

Λεφτά να έχεις για ξόδεμα....ειναι το πιο ακριβό χόμπι μαλλον:rolleyes:
Ακριβώς αυτό, (δηλ. ο αντίσtοιχος 50άρης για της full frame), αν θες να εκπαιδεύσεις το μάτι σου και να μάθεις γενικότερα φωτογραφία. Ένας τέτοιος φακός πρέπει να υπάρχει σε όλες τις συλλογές. Αν τον βρεις και f/1,8 ή 1,4 ακόμη καλύτερα, θα βγάζεις τις καλύτερες φωτό με αυτόν.

Ευρυγώνιο πρέπει να βρεις κάτι για τη μηχανή σου μεταξύ 12 ή 16. Και ζουμ ιδανικά έναν 16-80 που θα σε καλύψει στα πάντα χωρίς να ξεχειλώνει. Δυστυχώς ήμουν Nikon-άκιας και δεν έχω ιδέα τι υπήρχε σε Canon φακούς.
 

YianPep

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Africa twin 750
Και έναν 35αρη...σταθερο:D
Θα βελτιώσεις πολύ το κάδρο σου με έναν σταθερό και φωτεινό όπως ένας 35αρης!!

Λεφτά να έχεις για ξόδεμα....ειναι το πιο ακριβό χόμπι μαλλον:rolleyes:
Πολύ σωστο αυτό,με έναν σταθερό φακό μαθαίνεις να καδράρεις καλύτερα ! Οτι διαμετρο και να έχεις 24mm,35mm,50mm.Το ζουμ πολλές φορές μας παρασύρει κοιτάζοντας μέσα απ το σκόπευτρο,ας το φέρω λιγο πιο κοντά χμμ ας το πάω λιγο πιο μακριά κλπ

Ενώ με τον σταθερό αναγκάζεσαι κατα κάποιο τρόπο να φτιάχνεις το κάδρο απο πρίν με τη ματιά σου.Κατ εμέ στα μειονεκτήματα των ζούμ είναι και ο όγκος ,επειδή μιλάμε για τον Φωτο..μοτοσυκλετιστή και τις επιλογές του προτιμώ ενα σταθερο φάκο κουμπωμένο στην Dslr και να μην μου πιάνει και πολύ χώρο στο tank bag
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Δεν έχω εμπειρία
Τώρα ξεκινάω
Είχα πιο παλα δσλρ αλλά πάνε πολλά χρόνια
Όποτε μάλλον ψάχνω έναν all around για αρχή και βλεπουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν έχω εμπειρία
Τώρα ξεκινάω
Είχα πιο παλα δσλρ αλλά πάνε πολλά χρόνια
Όποτε μάλλον ψάχνω έναν all around για αρχή και βλεπουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο 35αρης με 1.8f....ειναι πολύ οικονομικός και "ξυριζει"
Θα τραβάς σε σημεία που δεν θα μπορείς με έναν zoom με μικρότερο f!!
Όλη η φασαρία για αυτά τα f γίνεται και αυτά πληρώνουμε μαλλον:D
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ο 35αρης με 1.8f....ειναι πολύ οικονομικός και "ξυριζει"
Θα τραβάς σε σημεία που δεν θα μπορείς με έναν zoom με μικρότερο f!!
Όλη η φασαρία για αυτά τα f γίνεται και αυτά πληρώνουμε μαλλον:D
Όποτε τι ψάχνουμε μικρότερο φ η μεγαλύτερο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ...
Καλά αυτό το φορουμ δεν παίζετε ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το 1.8....ειναι μεγάλο f, πολύ φως εννοω!


Μαρή μην μπερδεύεις το κόσμο, όσο πιο μικρό f σε αριθμό τόσο φωτεινότερος φακός και παίζεις και με θολωματα.
Βασικά πάρε ένα all around ή τον canon 18-135 η έναν 18-200 (πχ Sigma) και μετά βλέπεις αν θες ν ασχοληθείς παραπάνω. Ο σταθερός φακός θέλει υπομονή χρόνο και εξοικείωση. Σε ταξίδι ποτέ δεν έχω το χρόνο να τον χρησιμοποιήσω εκτός το βράδυ λόγω F1,8 (φωτεινός).
Δυστυχώς η canon δεν έχει οικονομικό 35αρη αλλά 50αρη ο οποίος είναι ακόμα πιο οικονομικός ( 120 ευρώ f 1.8 :eek: ) αλλά και πιο δυσχρηστος σε σχέση με τον 35αρη γιατί σε crop μηχανή γίνεται 80αρης
Προσωπικά επειδή θέλουμε τοπία, θέλω και έναν υπερευρυγωνιο (wide angle), βλέπω ότι ο canon 10-18 είναι οικονομικός (250 ευρα)
Γενικά είναι ακριβό σπορ αν θες ν ασχοληθείς.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μαρή μην μπερδεύεις το κόσμο, όσο πιο μικρό f σε αριθμό τόσο φωτεινότερος φακός και παίζεις και με θολωματα.
Βασικά πάρε ένα all around ή τον canon 18-135 η έναν 18-200 (πχ Sigma) και μετά βλέπεις αν θες ν ασχοληθείς παραπάνω. Ο σταθερός φακός θέλει υπομονή χρόνο και εξοικείωση. Σε ταξίδι ποτέ δεν έχω το χρόνο να τον χρησιμοποιήσω εκτός το βράδυ λόγω F1,8 (φωτεινός).
Δυστυχώς η canon δεν έχει οικονομικό 35αρη αλλά 50αρη ο οποίος είναι ακόμα πιο οικονομικός ( 120 ευρώ f 1.8 :eek: ) αλλά και πιο δυσχρηστος σε σχέση με τον 35αρη γιατί σε crop μηχανή γίνεται 80αρης
Προσωπικά επειδή θέλουμε τοπία, θέλω και έναν υπερευρυγωνιο (wide angle), βλέπω ότι ο canon 10-18 είναι οικονομικός (250 ευρα)
Γενικά είναι ακριβό σπορ αν θες ν ασχοληθείς.
Που τον μπέρδεψα??
Προτείνω τον 35ρη....γιατι θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος κιτ ή οχι??
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Που τον μπέρδεψα??
Προτείνω τον 35ρη....γιατι θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος κιτ ή οχι??
Ειπες μεγαλο F (το F ειναι μικρο το μετραμε σε αριθμο) τεσπα
Η canon δεν εχει φτηνο 35αρη (απο 400 κι απαν)
 
Top Bottom