Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
1 δεν χοροπηδάει μέσα στο τανκ μπαγκ;
2πισω χύμα την έχεις στον σάκο ;
3 δεν γίνεται να βάλεις αυτό το σφουγγάρι που κόβετε στα μέτρα σου στο τανκ μπαγκ;
4 γιατί δεν την έχεις κρεμασμένη στον λαιμό ; πλάκα κάνω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Επειδή το συγκεκριμένο έχει και άσχημο πάτο, έχω φτιάξει μαξιλαράκια όλο μέσα. Οριζόντια κάτω πάει ο δεύτερος φακός, πάνω η μηχανή και στο ενδιάμεσο έχω αλλά πραγματα οπως μαντίλια φορτιστές κλπ. Οπότε δεν κοπανιεται ιδιαίτερα. Τα ίδια και στο τσαντάκι πίσω.
Απάντηση 3-σε-1 :p
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Επειδή το συγκεκριμένο έχει και άσχημο πάτο, έχω φτιάξει μαξιλαράκια όλο μέσα. Οριζόντια κάτω πάει ο δεύτερος φακός, πάνω η μηχανή και στο ενδιάμεσο έχω αλλά πραγματα οπως μαντίλια φορτιστές κλπ. Οπότε δεν κοπανιεται ιδιαίτερα. Τα ίδια και στο τσαντάκι πίσω.
Απάντηση 3-σε-1 :p
Καλά φίλε δεν παίζεσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Είχα πάρει και velcro κλπ ωστε να φτιαξω εσωτερικα διαμερισματα σαν φωτογραφικη τσαντα αλλα δεν χρειαστηκε ειναι οκ κι ετσι!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Τρίποδο ; τι κουβαλάτε ; να φανταστώ σαν του νίντζα στην πλατύ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μου φενεται το τανκ μπαγκ είναι η καλύτερη λύση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το σίγουρο είναι ότι στο tankbag δέχονται τους λιγότερους κραδασμούς!
Αλλά κάνει μόνο για άσφαλτο....στο χώμα Δεν!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Το σίγουρο είναι ότι στο tankbag δέχονται τους λιγότερους κραδασμούς!
Αλλά κάνει μόνο για άσφαλτο....στο χώμα Δεν!
Όποτε πια είναι η λύσει ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Οι περισσότεροι φακοί συνοδεύονται από θήκες , βάζεις τους φακούς και την μηχανή μαζί με τις θήκες τους μέσα .
Και εγώ στο tank bag παίζω αλλά το αδιάβροχο backpack είναι μια λύση , το κακό είναι ότι ιδρώνει η πλάτη σου εύκολα .

Αφού το ψάχνεις θα βρεις την κατάλληλη λύση για εσένα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Οι περισσότεροι φακοί συνοδεύονται από θήκες , βάζεις τους φακούς και την μηχανή μαζί με τις θήκες τους μέσα .
Και εγώ στο tank bag παίζω αλλά το αδιάβροχο backpack είναι μια λύση , το κακό είναι ότι ιδρώνει η πλάτη σου εύκολα .

Αφού το ψάχνεις θα βρεις την κατάλληλη λύση για εσένα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Βασικά είμαι στο ξεκίνημα όποτε απλά ψάχνομαι για την καλητερη λύση θα δείξει
Ευχαριστώ παντως


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Το τρίποδο είναι στην τελευταία φωτό εγκάρσια πίσω. Η θήκη (ebay) έχει και ιμάντα να το φορέσεις σαν φαρέτρα :p και padding ωστε να το δεσεις πανω σε βαλίτσα ή όπου θες και να μη κοπανιέται.
Το τι τρίποδο θα πάρεις εξαρτάται πρώτα από το βάρος και τη χρήση και μετά βρίσκεις πως θα το κουβαλάς. Εκτός κι αν καταλήξεις να έχεις ένα μικρό για εύκολο και ένα της προκοπής που να αντέχει ό,τι εξοπλισμό πάρεις.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Έτσι όπως το βλέπω μάλλον δεν υπάρχει μια λύση για όλα απλά προσαρμωζεις ανάλογα τις συνθηκεος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Όταν είχα το ΤΑ, δοκιμάζοντας πατέντες για το τρίποδο, είχα φτιάξει μια μπαζούκα από σωλήνα pvc που έδενε κάτω από τα κάγκελα των βαλιτσών.
Και μπαινόβγαινε πολύ εύκολα, ξεβίδωνες την τάπα και το γέμιζες :p
Εμφανισιακά όμως ήταν κάτι ανάμεσα σε τρομοκρατία και γυφτιά :hungover:

Στις φωτό είναι τοποθετημένο πρόχειρα κατά τις δοκιμές, κανονικά έβγαινε κάτω και έξω από το πλαινό πλαστικό..


 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αν την προσεχεις σαν τα ματια σου και δε θελεις να τρωει κραδασμους πρεπει να την εχεις πανω σου.

Επειδη στην πλατη βαριεμε το βαλε βγαλε απο την τσαντα, εχω προσαρμωσει μια λοου-προ που μου χαρησε φιλαρακι μου, και την κουμπωνω μπροστα στην κοιλια. Την δενω σαν τσαντακι μπανανα αλλα εχω βαλει και πιαστρακια στην τσαντα πλατης. Ετσι ισοσταθμιζει το βαρος της τσαντας (πλατης) με το βαρος της τσαντας κοιλιας (λοου-προ φωτογραφικης) και αμεσα πυροβαλαω οπου σταθω κι οπου βρεθω.


Στην μπεμβε ειχα μια ποιο μικρη λοου-προ παλι που την ειχα προσαρμωσει στο τιμονι. Δες φωτο και θα καταλαβεις και για τις δυο περιπτωσεις.







ΥΓ. Το κακο της υποθεσης ειναι οτι γυρναω σπιτι με ενα σκασμο γκιγκα υλικο ρπστμ και τραβιεμε για δισκους :laugh::laugh::roflmao::roflmao:
 
Top Bottom