Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Το θέμα αλλα και το ωραίο Κώστα με το συγκεκριμένο χομπυ είναι οτι μπορεί να το ασκεί κάποιος με την πιο απλή κόμπακτ μηχανή μέχρι κάποιος με Nikon d5 χωρις να σημαίνει οτι αυτός που έχει και τον καλύτερο εξοπλισμό θα έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα....
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τακη οι φωτογραφικες μηχανες και οι...μηχανες μας,εχουν ενα μεγαλο κοινο.Μπορει καποιος να εχει μια εξαιρετικη μηχανη ή μοτοσυκλετα και να του τα χωσει στην μουρη καποιος με πολυ υποδεεστερη...απλα γιατι ειναι καλυτερος γνώστης.Ναι μεν βοηθαει οτι καλυτερο εχεις αλλά μετραει και το επιπεδο γνωσης καθενος... :plqtr:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το θέμα αλλα και το ωραίο Κώστα με το συγκεκριμένο χομπυ είναι οτι μπορεί να το ασκεί κάποιος με την πιο απλή κόμπακτ μηχανή μέχρι κάποιος με Nikon d5 χωρις να σημαίνει οτι αυτός που έχει και τον καλύτερο εξοπλισμό θα έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα....
δεν ειναι απαρετιτο οποίος εχει καλύτερο εξοπλισμό να βγάζει καλύτερα κάδρα
. αλλα τις περισσοτερες φορές ισχύει .
το γνωστό ..
τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το θέμα αλλα και το ωραίο Κώστα με το συγκεκριμένο χομπυ είναι οτι μπορεί να το ασκεί κάποιος με την πιο απλή κόμπακτ μηχανή μέχρι κάποιος με Nikon d5 χωρις να σημαίνει οτι αυτός που έχει και τον καλύτερο εξοπλισμό θα έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα....
Σωστός......εγω δεν μπαίνω καθόλου στο να συγκρίνω φωτο κλπ.
Όσο αναβαθμίζουμε τον εξοπλισμό μας όμως.....την βλέπουμε την διάφορα!
Είναι η μαύρη και ακριβή αλήθεια!
Ιδίως αυτά τα μικρά...f, είναι έρωτας
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Μην παρεξηγηθώ...Μην τα ιςοπεδωνουμε όλα...Και βέβαια ο εξοπλισμός στην φωτογραφία παίζει σημαντικό ρόλο αλλα γνώμη μου είναι οτι πρώτα μετράνε οι γνώσεις,η φαντασία,το ταλέντο αν θες και μετά ο εξοπλισμός...Η φωτογραφία δεν είναι πατάω ενα κουμπί και την έβγαλα και επειδή εχω και τούμπανο εξοπλισμό έφυγε για έκθεση...Ειναι πολλά αλλα περισσότερα....
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Και επίσης Κώστα εννοείται οτι όσο αναβαθμίζουμε τον εξοπλισμό μας θα βλέπουμε διαφορά αλλα για να φτάσουμε να τον αναβαθμίσουμε σημαίνει οτι δουλέψαμε πολυ τον προηγούμενο,ισως όχι σε σημείο να τον εξαντλήσουμε,αλλα όμως τον δουλέψαμε και μάθαμε....Δλδ νομίζω δεν είναι η αναβάθμιση μόνο που μας κάνει καλύτερους αλλα και η δουλειά και η εμπειρία που αποκτήσαμε απο τον προηγούμενο υποδιαιστερο εξοπλισμό μας...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ιδίως αυτά τα μικρά...f, είναι έρωτας
Οπως και οι εξειδικευμενοι φακοι...κατι macro,κατι υπερευρυγωνιοι κατι zoom κατι σταθεροι 1.8 κατι φωτογραφιαρες απιστευτες....:pht2;σταδιαλα πΓια:wacky::devilish:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...Δλδ νομίζω δεν είναι η αναβάθμιση μόνο που μας κάνει καλύτερους αλλα και η δουλειά και η εμπειρία που αποκτήσαμε απο τον προηγούμενο υποδιαιστερο εξοπλισμό μας...
Ειναι σαν να πας Σερρες να γραφεις ταχυτερο γυρο με Multistrada και μετα να καβαλησεις Transalp και να προσπαθεις να γραψεις καλυτερο.Γινεται;////ολα γινονται αλλά πώς και πόσο...αυτο ειναι ενα θεμα...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κωστα @mAthosalas δεν έχει τελειωμό το συγκεκριμένο άθλημα...Βαρέλι χωρις πάτο...
Δικιο...τι ψαχνεις τι θελεις ποσο εισαι διατεθειμμενος να βαλεις το χερι στην τσεπη αλλά και ποσο απολαμβανεις ενα τελειο κλικ...δεν εχει τελειωμο η κουβεντα...dslr ή compact...κλπ κλπ
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
υπάρχουν πολλά συγκριτικά απο ανθρώπους άσχετους με το θέμα (φωτογραφία) να τους δίνουν καλο εξοπλισμό και να δίνουν μάπα αποτελέσματα .. και καλούς φωτογράφους την ίδια στιγμή με μάπα (ερασιτεχνικό ) εξοπλισμό και να βγάζουν πολυ καλα αποτελέσματα..

απο μενα απλα κουβέντα να γίνετε και
καλα κλικ όπως και να χει και καλή εξερεύνηση σε κάθε καινούργιο εξοπλισμό !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Ειναι σαν να πας Σερρες να γραφεις ταχυτερο γυρο με Multistrada και μετα να καβαλησεις Transalp και να προσπαθεις να γραψεις καλυτερο.Γινεται;////ολα γινονται αλλά πώς και πόσο...αυτο ειναι ενα θεμα...
γκουχου γκουχου ...θα με πνίξετε:mkms: ρε παιδιά!!:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παίζει ρόλο κι η επεργασία, και στις μέρες μας όλο και πιο πολύ!
Το "καδράρισμα", το μάτι, η στιγμή, όλα αυτά είναι ο φωτογράφος!
Οι δυνατότητες λήψης σε συνθήκες περίεργου/δύσκολου φωτισμού κλπ, είναι εξοπλισμός!

Κι όλα βελτιώνονται (ή πάνε στράφι) με την επεξεργασία ;)

Σίγουρα είναι "βαρέλι δίχως πάτο", όπως τα περισσότερα που μας αρέσουν. Ειδικά τα μηχανάκια (τα δικά μας, ή γενικώς...:D:wacky: )



Συμπλήρωση: Κάποτε που παίζαμε με φιλμ, ήταν ΑΚΟΜΑ πιο ακριβό!!! (και φυσικά το "κλικ" το σκεφτόσουν τότε...! τώρα "βαράς αβέρτα ;) )
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Κώστα @gsmaniac το πήρα και οντως είναι πολύ χρήσιμο.Να σε ρωτήσω κάτι μια και το έχεις....Για να συνδεθεί στο κινητό μου πρέπει να το έχω σε λειτουργεια πτήσης...Αλλιώς δεν συνδέεται.. Συμβαίνει και σε σένα αυτό;;;


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα @gsmaniac το πήρα και οντως είναι πολύ χρήσιμο.Να σε ρωτήσω κάτι μια και το έχεις....Για να συνδεθεί στο κινητό μου πρέπει να το έχω σε λειτουργεια πτήσης...Αλλιώς δεν συνδέεται.. Συμβαίνει και σε σένα αυτό;;;


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όχι.....συνδεεται κανονικά
Το μόνο που θα κάνεις είναι να κάνεις αποσύνδεση απο το Wi-Fi του σπιτιού και να βρεις της Nikon!
Ευκολακι
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Κινέζο....xiaomi mia1...την λύση αυτή την προτείνουν πάντως πολλοί στο διαδίκτυο και από εκεί την βρηκα
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
μάλιστα ..
ένταξη αφού συνδέετε έστω και για λιγο μπορεις να στελνεις τις φωτός σου .. και να το ξαναλειτουργείς σε “κανονική πτήση” μετα ..:)


Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
 
Top Bottom