Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια διαβαζοντας ολο το νημα δυο φορες κατελληξα σε ενα ερωτημα.
Ενω ελεγα να προβω σε αγορα mirrorless με αυτα που διαβασα εδω καταλαβα οτι αν ειναι να διαθεσεις ενα ποσο καλυτερα να πας για dslr.
Aπ΄οτι διαβαζω οι διαφορες αναμεσα στις 2 δεν ειναι τοσο εμφανεις στον μεσο χρηστη.
Που σημαινει οτι ακομα δεν ξερω τι θελω να φωτογραφιζω ακριβως...Απλα θελω να εχω ωραιες εικονες απο τις εξορμισεις μου για αρχη...

Αυτο που με σπρωχνει προς τις mirrorless ειναι το βαρος και το μεγεθος.

Να πω οτι ουσιαστικα θα ειναι ξεκινημα στην φωτογραφια η μηχανη που θα παρω...


YΓ: Εννοειται οτι θα παω απο τον doctor αλλα σε λιγο καιρο να χαλαρωσω λιγο με την δουλεια..Οποτε θελω εναν μπουσουλα για αρχη..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Nikon 7100.....η τιμή της και τα χαρακτηριστικά της, είναι μονόδρομος.
Θα μείνεις πολλά χρόνια μαζί της και θα περάσετε καλά.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Nikon 7100.....η τιμή της και τα χαρακτηριστικά της, είναι μονόδρομος.
Θα μείνεις πολλά χρόνια μαζί της και θα περάσετε καλά.
Κωστα φανταζομαι με εναν 18-140 για αρχη;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κάτι τέτοιο δίνει στο κιτ.. Νομίζω.
Στον Σταύρο @The Doctor ... Λύση για όλα.
Θα περασω εννοειται απλα ειμαι ακομα στην διαδικασία διαβάσματος ώστε μην παω σαν εξωγήινος στον ανθρωπο:wacky:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα περασω εννοειται απλα ειμαι ακομα στην διαδικασία διαβάσματος ώστε μην παω σαν εξωγήινος στον ανθρωπο:wacky:

έχει συνηθίσει:D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Θα περασω εννοειται απλα ειμαι ακομα στην διαδικασία διαβάσματος ώστε μην παω σαν εξωγήινος στον ανθρωπο:wacky:
Aστρολογία εχει σπουδασει ο Σταυρος...για να μπορει να...μας αντιμετωπισει :D:p...ειμαστε πολλοι!!!:alien:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το σώμα δεν έχει και τόσο σημασία.
Πρωτίστως έχει σημασία να αποκτήσεις φωτογραφικό μάτι, είτε αυτό είναι τοποθετημένο πάνω στο view finder της μηχανής είτε αργότερα μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή.
Δευτερευόντως έχει σημασία η ποιότητα των φακών και σίγουρα στις dslr βρίσκει κανείς περισσότερες επιλογές.
Αλλά... το μέγεθος μετράει και φακούς τελικά βρίσκεις (στη περίπτωση μας... το μικρό μέγεθος).
Έχοντας περάσει για πολλά χρόνια παρέα με SLR και DSLR νομίζω πως θα καλοδεχθώ τις πρακτικές βοήθειες που μου προσφέρουν οι mirrorless οι οποίες σε συνδυασμό με όλες τις λειτουργικές ευκολίες που έχουν και είναι ίδιες με αυτές των dslr... με έκαναν να μην θέλω να ξανά επιστρέψω στις dslr, πόσο μάλλον σε dslr που παίζουν με σένσορα APS(C).
Φυσικά δε διατυπώνω τίποτα άλλο παρά την υποκειμενική άποψη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
H αληθεια ειναι οτι με τις dslr φοβαμαι μηπως λογω ογκου,βαρους κτλ καταλληξω να μην την παιρνω παντου μαζι μου.
Δηλαδη θελω πρωτα να με πορωσει αυτο το πραγμα ωστε να παραβλεπω τα αρνητικα της χρησης του.
Ισως γι αυτο εχω πιο πολυ στο μυαλο μου τις mirrorless...

Μια αλλη ασχετη ερωτηση,οι φακοι που αναγραφονται ως 19/30/60mm ειναι οι ονομαζομενοι prime(σταθεροι)? Δηλαδη δεν κανουν ζουμ καθολου?
Ενω οι φακοι τυπου 16-50 / 18-140 θεωρητικα καλυπτουν μεγαλυτερο ευρος χρησης με κοστος στην ποιοτητα φωτογραφιας?
Εχω καταλαβει σωστα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τις mirrorless... Η τιμή σε σχέση με τις αντίστοιχες dslr τι λένε?
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ναι στις τελευταίες σου ερωτήσεις. Η καλύτερη μηχανή είναι αυτή που έχεις μαζί σου, όπως κατάλαβες. Είμαι κι εγώ σε φάση που αρχίζω να εξετάζω εναλλακτική στην dslr, για μοτοχρηση φαση troffy.
Υπάρχει το τρίπτυχο μέγεθος-ποιότητα-τιμή, δυο από τα τρία κλπ κλπ.

Η άποψη μου είναι ότι η 7100 είναι πέρα από ικανοποιητική, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με 1-2 σειρές πιο κάτω (d3xxx, d5xxx).
Στην πορεία, αν κολλήσεις με το άθλημα, θα σε πιάσει το GAS (gear acquisition syndrome), και η αμέσως επόμενη φάση είναι που συνειδητοποιείς ότι την διαφορά θα την κάνεις εσύ και σε πολύ λίγες περιπτώσεις θα σε περιορίσει το μηχάνημα, και θα είσαι ευχαριστημένος τραβώντας με ότι έχεις στα χέρια σου.

Δεν ξέρουμε (ούτε εμείς ούτε εσύ) τι χρήση θα κάνεις και τι (θα) σου αρέσει να τραβάς, και η πρόταση μου επ' αυτού είναι να ξεκινήσεις μ' έναν γενικής χρήσης (18-140 η κάτι τέτοιο, όχι τέρατα που φτάνουν 200-300μμ), σε σύντομο διάστημα να πάρεις έναν σταθερό 50άρη-αντίστοιχο για το σύστημα σου, και να κάτσεις έτσι για αρκετό καιρό. Ο γενικής χρησης θα καλυψει πιστευω 100% ενώ ο αλλος θα σε εκπαιδευσει. Οταν θα φτασεις να θες/χρειαζεσαι αλλο εξοπλισμο δεν θα ρωτησεις, θα ξερεις τι θες.

Τους σταθερους η θα τους λατρεψεις η θα τους χρησιμοποιεις απο αναγκη (βαρος-διαφραγμα κλπ), το σιγουρο ειναι οτι θα σε βασανισουν και βελτιωσουν πολυ περισσοτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ναι στις τελευταίες σου ερωτήσεις. Η καλύτερη μηχανή είναι αυτή που έχεις μαζί σου, όπως κατάλαβες. Είμαι κι εγώ σε φάση που αρχίζω να εξετάζω εναλλακτική στην dslr, για μοτοχρηση φαση troffy.
Υπάρχει το τρίπτυχο μέγεθος-ποιότητα-τιμή, δυο από τα τρία κλπ κλπ.

Η άποψη μου είναι ότι η 7100 είναι πέρα από ικανοποιητική, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με 1-2 σειρές πιο κάτω (d3xxx, d5xxx).
Στην πορεία, αν κολλήσεις με το άθλημα, θα σε πιάσει το GAS (gear acquisition syndrome), και η αμέσως επόμενη φάση είναι που συνειδητοποιείς ότι την διαφορά θα την κάνεις εσύ και σε πολύ λίγες περιπτώσεις θα σε περιορίσει το μηχάνημα, και θα είσαι ευχαριστημένος τραβώντας με ότι έχεις στα χέρια σου.

Δεν ξέρουμε (ούτε εμείς ούτε εσύ) τι χρήση θα κάνεις και τι (θα) σου αρέσει να τραβάς, και η πρόταση μου επ' αυτού είναι να ξεκινήσεις μ' έναν γενικής χρήσης (18-140 η κάτι τέτοιο, όχι τέρατα που φτάνουν 200-300μμ), σε σύντομο διάστημα να πάρεις έναν σταθερό 50άρη-αντίστοιχο για το σύστημα σου, και να κάτσεις έτσι για αρκετό καιρό. Ο γενικής χρησης θα καλυψει πιστευω 100% ενώ ο αλλος θα σε εκπαιδευσει. Οταν θα φτασεις να θες/χρειαζεσαι αλλο εξοπλισμο δεν θα ρωτησεις, θα ξερεις τι θες.

Τους σταθερους η θα τους λατρεψεις η θα τους χρησιμοποιεις απο αναγκη (βαρος-διαφραγμα κλπ), το σιγουρο ειναι οτι θα σε βασανισουν και βελτιωσουν πολυ περισσοτερο.
Ναι αλλα εφόσον και εσυ εχεις στο πισω μέρος του μυαλού σου μια μικρότερη τύπου mirrorless γιατι μου προτείνεις dslr?

Παντως σχετικα με τους φακούς πιστευω σε πρωτη φαση πιστευω καταλαβα τι παιζει μετα απο την ανάλυση σου...
Η τουλαχιστον καταλαβα οτι θα καταλαβω....:laugh:
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ναι αλλα εφόσον και εσυ εχεις στο πισω μέρος του μυαλού σου μια μικρότερη τύπου mirrorless γιατι μου προτείνεις dslr
Καταρχας δεν ειπα οτι θα παρω mirrorless. Για mid-range compact σκεφτομαι, να χωραει στο backpack και να μη με νοιαζει σε τουμπα. Γι αυτο εγραψα για το troffy συγκεκριμενα.
Οπουδηποτε αλλου με την dslr, που δεν την αλλαζω (εκτος ισως απο καμια sony a7 αν ψωνιζα τωρα)

Για εμενα προσωπικα οι mirrorless δεν μου κανουν, και δεν θεωρω οτι το κερδος σε χωρο ειναι μεγαλο.
Ενδειτικά η 6D που εχω (fullframe) με τον 50/1.8 και χωρις λουρακι, ειναι αρκετα μαζεμενη, χωραει σε μεγαλο τσαντακι μεσης.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Α Οκ καταλαβα λαθος..
Γιατι θεωρεις οτι οι mirrorless δεν σου κανουν?
Επιμενω καθως και οι dslr που εχουν προταθει αλλα και οι mirrorless που κοιταω δεν ειναι fullframe.
Οποτε που κρυβεται η επιλογη? Στους φακους?
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Α Οκ καταλαβα λαθος..
Γιατι θεωρεις οτι οι mirrorless δεν σου κανουν?
Επιμενω καθως και οι dslr που εχουν προταθει αλλα και οι mirrorless που κοιταω δεν ειναι fullframe.
Οποτε που κρυβεται η επιλογη? Στους φακους?
Ειναι αναλογα την χρηση που κανει ο καθενας. Καταρχας η εργονομια ενος μεγαλου σωματος δεν συγκρινεται. Οταν προσπαθεις να χωρέσεις τα ιδια κουμπακια σε μιση επιφανεια, εχεις θεμα. Αν δεν εχεις τα ιδια κουμπακια παλι εχεις θεμα, χανεις χρονο. Οταν ειναι εργαλειο δουλειας αυτο μετραει. H οταν εχεις κουπια για χερια :p

Το αλλο ειναι οι φακοι και ολο τα περιφερειακα του συστηματος. Θα μπορουσα να βρω κατι αρκετα κοντα ή να δουλεψω με ανταπτορες (που δε μου αρεσουν), αλλα και παλι. (Δουλευω μονο με σταθερους, 35 & 85, τους ζουμ τους εχω για τις μοτοβολτες)

Οπως και να εχει, για μενα η συζητηση ειναι φιλολογικη γιατι με τοσα που εχω επενδυσει και απ τη στιγμη που αυτο που δε μου καλυπτουν δε θα μου το καλυψει ουτε μια mirrorless, δε κουνιεμαι :p Τα υπολοιπα ειναι απλως αποψη για να σε βοηθησουν, οσο εχω δουλεψει με mirrorless (δεν ειχα δικια μου).
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Στην ποιότητα του αισθητήρα και μόνο εκεί είναι η διαφορά .
Ξεχνά τα μεγκαπιξελ , ένας καλός οξύς φακός με ένα μέτριο σώμα και θα κάνεις θαύματα όταν εκπαιδευτεί το μάτι σου .

Άλλωστε υπάρχουν εξειδικευμένοι άνθρωποι να σε καθοδηγήσουν , βρες χρόνο να κανείς και κανένα σεμινάριο και όλα θα βρουν το δρόμο τους .

Κάποτε άλλαξα μια cannon 400 γιατί πίστευα ότι την τερμάτισα και τρανή απόδειξη ότι έκανα λάθος ήταν ότι ένα από τα καλύτερα αστέρια του μαγκνουμ φωτογράφιζε με basic μηχανή cannon 400.

Στα τελευταία ταξίδια είχα μια cannon d5markΙΙ με έναν 70-200 και δεν χώραγαν πουθενά , έτσι κατέληξα με μια Leica compact .



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom