Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
@kon/nos
για Nikon DX σώματα καλύτεροι ευρυγώνιοι
ειναι ο καλός παλιός Νikon 12-24mm f/4 AF-S DX
o Nikon 10-24mm AF-S Nikkor f/3.5-4.5G DX ED πολύ καλός
ο καταπληκτικός Tokina 11-16mm f/2.8 II
Tamron 10-24mm
f/3.5-4.5
Sigma 10-20mm f/3.5

οποιον και να πάρεις θα εχεις πολύ καλα αποτελέσματα
δες και απο ελλαδα μεταχειρισμένους εχει πολλά καλα κομάτια σε καλή κατασταση
ειδικά αθηνα
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η επιλογη ειναι πιο συνθετη απ'οτι φανταζομουν.
Φακος ενας για ολα,προφανως δεν υπαρχει.

Οι σταθεροι ειναι δυσκολοι απ'οτι βλεπω και ο 35αρης που κοιταζα δεν κανει με τιποτα για τοπια....

Οποτε θα κατσω να τα βαλω κατω να δω τι επιλογες εχω καθως και τιμες μιας και ολοι οι παραπανω φακοι ειναι αρκετα πιο πανω απο εναν 35mm.

@tattoopanther thanks για τον μπουσουλα/καταλογο.!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Nα ρωτησω κατι ακομα...
Στα 10mm o φακος δεν παραμορφωνει?
Η μονο οι fisheye κανουν παραμορφωση..?
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Nα ρωτησω κατι ακομα...
Στα 10mm o φακος δεν παραμορφωνει?
Η μονο οι fisheye κανουν παραμορφωση..?
όλοι αυτοί παραμορφώνουν
απλα οι fisheye έχουν διαφορετική παραμόρφωση ποιο κυκλική
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Φακος ενας για ολα,προφανως δεν υπαρχει.
Οι φωτομηχανες και οι μοτομηχανες εχουν ΠΟΛΛΑ κοινα...υπαρχουν οι...ΟnOff φακοι που κανουν πολλα αλλά τιποτα εξαιρετικα και υπαρχουν και οι εξειδικευμενοι που κανουν αυτο που υποσχονται αριστα...οπως πχ τα SS πανε ταπα στην πιστα ετσι και οι σταθεροι φακοι,οπως τα GT ταξιδευουν μακρυα ετσι και οι zoom δεν πιανονται,τα κατσικια στα βουνα για θεα αλλά και οι ευρυγωνιοι για..θέα κλπ κλπ......κοινώς οτι ειπες...ισχυει ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ισχύει!

Η εμπειρία μου έχει υποδείξει πως ακόμη και στους ζουμ φακούς χρειάζεσαι μια ποικιλία για να μπορείς να "δουλέψεις" σωστά αναλόγως της περίστασης π.χ. 16-35, 28-70 & 70-200.
Αν κάποιος όμως θέλει μόνο έναν, τι γίνεται; Η δική μου επιλογή θα ήταν 24-120, μέχρι εκεί. Οποιοσδήποτε άλλος ξεχειλωμένος ζουμ φακός (τύπου 28-300) δε μπορεί να κάνει σχεδόν τίποτα καλά (εκτός αν φωτογραφίζεις πάντα με λιακάδα και το διάφραγμα κλειδωμένο στο f/8 που οι περισσότεροι φακοί δουλεύουν καλά). Εντωμεταξύ να διευκρινίσω πως το εύρος των ζουμ που αναφέρω είναι σε FF forma, οπότε προσαρμόστε ανάλογα (για παράδειγμα FF 24-120 σε APS-C είναι ίσσο με 16-80mm).

Οι prime φακοί (σταθεροί) έχουν το δικό τους all round φακό και αυτός είναι ο 50ρης (ή ο 35mm αν μιλάμε για aps-c).
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ισχύει!....
Για ολα αυτα που σωστα γραφεις αλλά και για την ευκολια "αυτοματο και γΛΛΛηγορα" πανω στη μοτοσυκλετα και στη μεταφορα προτιμησα μια Nikon Β700...στην πλειοψηφια φωτογραφισης ειμαι απολυτα οκ...Αν θελεις ομως εξειδικευμενη και "απολυτη" φωτο,τοτε πας σε full frame σωμα και 5-6 αριστους φακους κατα περιπτωση...θελει χρονο,χρημα,ορεξη...αλλά ενα τετοιο "κλικ" μπορει και αποζημιωνει...βαζεις τα "θελω"(και τα "μπορω")μπροστα και προχωρας αναλογα τα κεφια(και χρημα)...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ για allround ημέρας έχω έναν 18_300, στα 3.5f και έχω καλύψει όλα τα της ημέρας.

Ps.... Φυσικα δεν τον αγόρασα καινούργιο, αλλά άριστα μεταχειρισμένο από τον φίλο μας.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για ολα αυτα που σωστα γραφεις αλλά και για την ευκολια "αυτοματο και γΛΛΛηγορα" πανω στη μοτοσυκλετα και στη μεταφορα προτιμησα μια Nikon Β700...στην πλειοψηφια φωτογραφισης ειμαι απολυτα οκ...Αν θελεις ομως εξειδικευμενη και "απολυτη" φωτο,τοτε πας σε full frame σωμα και 5-6 αριστους φακους κατα περιπτωση...θελει χρονο,χρημα,ορεξη...αλλά ενα τετοιο "κλικ" μπορει και αποζημιωνει...βαζεις τα "θελω"(και τα "μπορω")μπροστα και προχωρας αναλογα τα κεφια(και χρημα)...
Κώστα πάντα είναι καλό κανείς να έχει 2 φωτογραφικές μηχανές και κατά τη γνώμη μου -ήδη διατυπωμένη- ο συνδυασμός μοτό και φωτογραφική μηχανή ζητά πολλές φορές τα μικρά σώματα με εξαίρεση τις φορές που ο σκοπός της βόλτας ΕΙΝΑΙ η φωτογραφία και όχι απλώς η αποτύπωση των τοπίων και της παρεΐστικης κατάστασης για λόγους αναμνήσεων.

Εγώ για allround ημέρας έχω έναν 18_300, στα 3.5f και έχω καλύψει όλα τα της ημέρας.

Ps.... Φυσικα δεν τον αγόρασα καινούργιο, αλλά άριστα μεταχειρισμένο από τον φίλο μας.
Κώστα αν θυμάμαι καλά μιλάμε για σώμα DX, άρα ο 18-300 που αναφέρεις είναι ένας 27-450!!!

Τον φακό που λες (αν είναι Nikkor) δεν τον ξέρω, λογικά πρέπει να βγήκε μετά το 2012, έτος κατά το οποίο σταμάτησα να παρακολουθώ στενά τις εξελίξεις γύρω από τη Nikon (θυμάμαι τον 18-200).

Προσωπικά τέτοιους φακούς τους θεωρώ χρήσιμους για έναν και μόνο σκοπό, για τη δυνατότητα αποτύπωσης της στιγμής από απόσταση. Κατά τα άλλα είναι καταδικασμένοι στη μετριότητα.

Είχα έναν Nikkor 28-300 FF τον οποίο στο τέλος καταχώνιασα στη ντουλάπα.
Πρώτον γιατί βαρέθηκα να τον "μαζεύω" όταν αυτοβούλως έβγαινε όλος έξω από το βάρος του. Δεύτερον οι πραγματικά καλές φωτογραφίες ήταν μια έκπληξη και συνήθως βγαλμένες με τρίποδο (και μιλάω για φακό FF). Σε γενικές γραμμές παραμόρφωνε στις ακραίες τιμές του εύρους του και βινιετάριζε φουλ, πιο πολύ ασχολούμουν να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για μια απλώς αποδεκτή φωτογραφία. Κατέληξα να τραβάω φωτό με έναν αρχαίο 28-70 (που έχω ακόμη πάνω στη πρώτη μου Nikon F90) του 1991.
Δυσκολεύομαι να πειστώ πως ο συγκεκριμένος θα είναι καλύτερος.... χωρίς παρεξήγηση.

Ευτυχώς όμως έχω και καλά νέα!!! Επιτέλους-επιτέλους-επιτέλους!
Φαίνεται πως μπήκε και η Nikon στο παιχνίδι των mirrorles -και θα είναι FF- οπότε θα περιμένω με ανυπομονησία τη πρόταση της. Και θέλω να δω πως θα χειριστεί το μεγάλο της πλεονέκτημα στη χρήση φακών οι οποίοι για πάνω από 80 χρόνια κουμπώνουν ακόμη και στα ποιο σύγχρονα σώματα της. Θα επιλέξει τη χρήση αντάπτορα ή θα δημιουργήσει νέα γενιά φακών κατάλληλους για mirroles;
Πάντως η κίνηση της μόνο καλό μπορεί να φέρει (ώθηση στον ανταγωνισμό) αν και θεωρώ πως η SONY σε αυτό το τομέα έχει φύγει ήδη μπροστά καθώς επένδυσε σε ένα χαρτί που της βγήκε για τα καλά!


 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κώστα πάντα είναι καλό κανείς να έχει 2 φωτογραφικές μηχανές και κατά τη γνώμη μου -ήδη διατυπωμένη- ο συνδυασμός μοτό και φωτογραφική μηχανή ζητά πολλές φορές τα μικρά σώματα με εξαίρεση τις φορές που ο σκοπός της βόλτας ΕΙΝΑΙ η φωτογραφία και όχι απλώς η αποτύπωση των τοπίων και της παρεΐστικης κατάστασης για λόγους αναμνήσεων.
Φαυλος κυκλος αν μιλησουμε για το ποσες μηχανες θελουμε...ενα scooter για πολη,ενα SS για πιστα,ενα καθαρο για βουνο,ενα OnOff για ολα,ενα GT για ταξιδια εξπρες...ουπςςςς...για μηχανες λεμε...Ναι...τα ιδια ισχυουν κι εκει...και εξαρταται πόσες θες και ποσα δινεις κλπ κλπ...οποτε οι αναλογοι συμβιβασμοι παντα γινονται οταν δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγώ για allround ημέρας έχω έναν 18_300, στα 3.5f και έχω καλύψει όλα τα της ημέρας.

Ps.... Φυσικα δεν τον αγόρασα καινούργιο, αλλά άριστα μεταχειρισμένο από τον φίλο μας.
Zαχαρωνα εναν Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 Di Ii VC HLD για ολες τις χρησεις πλην σκοτους και εξειδικευμενης εργασιας...κάποτε...δεν εκατσε...αλλά ο Nikkor που λες ηταν αστερι(και φευγατος σε μπατζετ...)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στέφανε..... Ο 18-300 είναι καινούργιο μοντέλο και δεν έχει τα προβλήματα από το παρελθόν που αναφέρεις.

Εμαθα ότι στις νεες mirrorless η nikon θα φτιάξει Μοντουρες για τους φακούς nikkor, αλλά θεωρώ όπως σε όλα τα νέα συστήματα οι πρώτοι αγοραστές θα φάνε την φολα:p
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
σορυ κατάλαβα ..
αν μιλαμε για ζουμ
ναι ειναι πολυ καλός all around .. απο μακρο σε τελε .. απο ευρυγωνιος σε ζουμ 300.. τον εχω δουλέψει για λιγο διάστημα κανει πολλά αλλα μετρια για μενα ..
δεν συγκρίνετε με τον 70-200 2.8
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αυτόν έχω και δεν είχα ποτέ τον 70-200 για να συγκρίνω, αλλά με βολεύει αφάνταστα μέχρι τώρα.



Advphone....
ναι ναι ειναι ο ποιο all around φακός που μπορεις να έχεις ..
όλη μερα σχεδόν στο ταξίδι σου δεν χρειαζεσαι άλλον πράγματι έχεις σχεδόν ότι εύρος θα χρειαστεις ..

ειναι για DX ..
τότε 18-300 εισαι,
οςο γράφει ο φακός ..
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Eπομενως για παραδειγμα ο
Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G
ειναι 35mm η 52mm???

Μπερδευτηκα τωρα...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Eπομενως για παραδειγμα ο
Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G
ειναι 35mm η 52mm???

Μπερδευτηκα τωρα...
ναι 35 ειναι .. οταν ο φακός γράφει DX ..
Σε σωματα DX ειναι οςο γράφει !
 
Top Bottom