Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αναβάθμιση του φωτογραφικού εξοπλισμού...:cool:


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ξέχασα...:sorry:
Σώμα Nikon D7000 μεταχειρισμένο με 8812 shots και φακός Tamron 17-50 f2.8 brand new...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλά κλικ να έχεις.... Τούμπανο!
Και εγώ είμαι έτοιμος για αναβάθμιση σε 7100....πολλα τα 51 σημεία focus και όχι μόνο.

Nikon D7000 vs Nikon D7100 Detailed Comparison
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλά κλικ να έχεις.... Τούμπανο!
Και εγώ είμαι έτοιμος για αναβάθμιση σε 7100....πολλα τα 51 σημεία focus και όχι μόνο.

Nikon D7000 vs Nikon D7100 Detailed Comparison
Έχω φάει ώρες και ώρες Κώστα διαβάζοντας κριτικές και σχόλια για τις δύο παραπάνω...
Ένας αποτρεπτικός λόγος για να μην πάρω την D7000 είναι το Anti-aliasing (AA) filter που έχει...
Αλλά...
Τον τελευταίο καιρό έτυχε να πιάσω στα χέρια μου δυο D7100 με πολύ λίγα κλικ.
Και στις δύο σε κάθε εικόνα υπήρχαν δυο άσπρες κουκίδες που φαινόταν σε κάθε φωτό αλλά σε διαφορετικό σημείο στην καθεμιά μηχανή...
Κάπου πρέπει να έχω κρατημένη τουλάχιστον την μια φωτογραφία να σου δείξω...
Οπότε αφού δεν πήγαινα για καινούρια την απέκλεισα μιας και δεν θα ήθελα να πάθω τα ίδια σε μια μηχανή του 500άρικου...;)
Αν πας για μεταχειρισμένη πρόσεξέ το αυτό...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ΟΚ.... Γράφεις ότι αποτρεπτικός λόγος να μην πάρω την 7000....αλλα εννοείς την 7100!
Αποτρεπτικός λόγος για την 7000 ήταν το φίλτρο που αναφέρω παραπάνω,αλλά οι κουκίδες στις 7100 ήταν νομίζω χειρότερος λόγος από το φίλτρο οπότε γύρισα στην 7000...:);)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γιατί τέτοια αποστροφή στο ΑΑ φιλτρο;
Η αλήθεια είναι ότι η πείρα μου στην φωτογραφία είναι τόση που δεν θα μπορούσα να διακρίνω εύκολα τις διαφορές ανάμεσα σε μηχανή με ΑΑ και χωρίς...;)
Τα σχόλια των πιο έμπειρων στο διαδίκτυο λένε οτι έχεις καλύτερο αποτέλεσμα σε μηχανή χωρίς αυτό...
Βάση αυτού και μόνο...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγώ έχω την 7100 αλλά δεν έχω παρατηρήσει τις κουκίδες που λες , και δουλεύω και φουλ Lightroom , έχεις κάποια να ανεβάσεις να δω περί τίνος πρόκειται?
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
μπας και οι κουκκίδες ήταν απο τους φακούς και μπερδεβουμε τα ουτια με τα τσαρούχια ;

Σαν πρώην κάτοχος Nikon D5300 D5500 D7100
μονο καλα λόγια μπορώ να πω για αυτά τα σωματα !!
και για αρχάριο και ειδικά η D7100 γαμή ..την χρησημοποιούν πολλοί επαγγελματιες ακόμη σαν δεύτερο σώμα..
αν την βάλεις άξιο φακό μπροςτα ξυρίζει !!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
ότι κι αν ακούω/διαβάζω για σωματα κτλ..
DSLR και παλι DSLR αυτο ειναι η εποχή μας τώρα .. οι δυνατότητες που έχουν αυτά τα σωματα σε συνδιασμο με πληθώρα φακών που μπορούν να δουλέψουν καλύπτουν απο τον αρχάριο μέχρι τον πολυ απαιτητικό ..
ολα τα αλλα περί μεγέθους βάρους κτλ τα ακούω βερεσέ .. αν σε αρέσει ενα σπορ παίξε μπάλα ετσι όπως παίζουν οι προφέ!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χωρίς παρεξήγηση.... κάπως στερεότυπη τοποθέτηση νομίζω. Σε τι υστερεί από άποψη δυνατοτήτων δηλαδή μία σύγχρονη mirrorless από μία σύγχρονη dslr? Γιατί γνωρίζω μερικά "μικρά" σώματα που έχουν ανώτερα επιμέρους τεχνικά χαρακτηριστικά, αν πάμε τη σύγκριση σε ίδιο επίπεδο τιμών τότε είναι που οι dslr χάνουν κατά κράτος. Επίσης πρόσφατα η Nikon έκανε μια μεγάλη στροφή (σύστημα Z), αποφάσισε να ανέβει στο τρένο αν και κάπως αργά και αυτό ας μην υποτιμηθεί από μια εταιρεία που έχει επενδύσει πολύ -πάρα πολύ- στη σταθερότητα της μοντούρας των φακών της.

Το θέμα των φακών έχει λυθεί σε μεγάλο βαθμό αλλά όχι απόλυτο. Παρ' όλα αυτά δεν νομίζω πως το σημερινό επίπεδο της υπάρχουσας ποικιλίας φακών mirrorles είναι εμπόδιο ακόμη και για σοβαρή ερασιτεχνική χρήση.

EDIT: Για να μην ωραιοποιώ τα πράγματα... ένα σοβαρό εμπόδιο για σοβαρούς ερασιτέχνες και κυρίως για επαγγελματίες είναι οποιαδήποτε αλλαγή συστήματος, ακόμη και από DSLR Canon σε DSLR Nikon, πόσο μάλλον από DSLR σε MIRRORLESS. Αυτό προκύπτει κυρίως από μια σοβαρή επένδυση που έχει γίνει σε φακούς. Αν μάλιστα σκεφτεί κανείς πως οι επαγγελματίες έχουν και backup σώματα με τα οποία θέλουν να μοιράζονται τον υπάρχοντα εξοπλισμό τους η μετάβαση σε άλλο σύστημα γίνεται ακόμη πιο επώδυνη οικονομικά. Οι επαγγελματίες είναι μαθημένοι να γλιτώνουν ή να παράγουν χρήματα και όχι να σπαταλούν σε αντίθεση με τους συνήθεις ερασιτέχνες που -μάλλον- λατρεύουν να αγοράζουν νέα σώματα. Αυτό σήμερα αποτελεί το μεγάλο εμπόδιο μετάβασης από DSLR σε MIRRORLESS και όχι κάποια υστέρηση σε τεχνικές δυνατότητες των ακάθρεπτων σωμάτων.
Οπότε, όσοι ήδη έχουν DSLR σώματα και φακούς και δεν έχουν κάποιο σοβαρό λόγο να αλλάξουν σύστημα καλά θα κάνουν να κάτσουν εκεί που είναι. Όσοι όμως μπαίνουν σήμερα στο κόσμο της φωτογραφίας δεν έχουν κανέναν -μα κανέναν- λόγο να φοβηθούν την επιλογή μιας MIRRORLESS στο ίδιο εύρος τιμής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ έχω την 7100 αλλά δεν έχω παρατηρήσει τις κουκίδες που λες , και δουλεύω και φουλ Lightroom , έχεις κάποια να ανεβάσεις να δω περί τίνος πρόκειται?
μπας και οι κουκκίδες ήταν απο τους φακούς και μπερδεβουμε τα ουτια με τα τσαρούχια ;
Έχω την παρακάτω φωτογραφία όπου φαίνεται αυτό που λέω.
Η πρώτη σκέψη ήταν ότι υπήρχε σκόνη στο φακό.Δοκίμασα δυο δικούς μου τον 35η και έναν 18-105,και στους δυο φαινόταν τα ίδια σημάδια...:mad:
Στο δεύτερο σώμα υπήρχαν επίσης αλλά σε διαφορετικό σημείο.
Εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας,μια χαρά μηχανή είναι η 7100...
Μπορεί να έτυχε σε αυτά τα δυο κομμάτια και με ένα καθάρισμα του αισθητήρα να στρώσει...
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Έχω την παρακάτω φωτογραφία όπου φαίνεται αυτό που λέω.
Η πρώτη σκέψη ήταν ότι υπήρχε σκόνη στο φακό.Δοκίμασα δυο δικούς μου τον 35η και έναν 18-105,και στους δυο φαινόταν τα ίδια σημάδια...:mad:
Στο δεύτερο σώμα υπήρχαν επίσης αλλά σε διαφορετικό σημείο.
Εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας,μια χαρά μηχανή είναι η 7100...
Μπορεί να έτυχε σε αυτά τα δυο κομμάτια και με ένα καθάρισμα του αισθητήρα να στρώσει...
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...:cool:
Αυτό μου κάνει περισσότερο για σκόνη στον αισθητήρα...Ένα καθαρισμό και είσαι κομπλέ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτό μου κάνει περισσότερο για σκόνη στον αισθητήρα...Ένα καθαρισμό και είσαι κομπλέ...
ναι σκόνη στον αισθητήρα είναι.
Και πως γίνεται το καθάρισμα να ξέρουμε...?
Παντως με μια αντίστοιχη λειτουργία που έχει στο μενού της μηχανής δεν καταφέραμε να κάνουμε κάτι...
 
Top Bottom