Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Και πως γίνεται το καθάρισμα να ξέρουμε...?
Παντως με μια αντίστοιχη λειτουργία που έχει στο μενού της μηχανής δεν καταφέραμε να κάνουμε κάτι...
Όχι με την λειτουργία του μενού δεν κάνεις τίποτα...Η μόνος σου βλέπωντας κάποιο βιντεάκι στο you tube η ακόμα καλύτερα σε κάποιον ειδικό...Το κόστος είναι πολύ μικρό πάντως για να το κάνεις μονος και να ρισκάρεις κάποια ζημιά...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Χωρίς παρεξήγηση.... κάπως στερεότυπη τοποθέτηση νομίζω. Σε τι υστερεί από άποψη δυνατοτήτων δηλαδή μία σύγχρονη mirrorless από μία σύγχρονη dslr? Γιατί γνωρίζω μερικά "μικρά" σώματα που έχουν ανώτερα επιμέρους τεχνικά χαρακτηριστικά, αν πάμε τη σύγκριση σε ίδιο επίπεδο τιμών τότε είναι που οι dslr χάνουν κατά κράτος. Επίσης πρόσφατα η Nikon έκανε μια μεγάλη στροφή (σύστημα Z), αποφάσισε να ανέβει στο τρένο αν και κάπως αργά και αυτό ας μην υποτιμηθεί από μια εταιρεία που έχει επενδύσει πολύ -πάρα πολύ- στη σταθερότητα της μοντούρας των φακών της.

Το θέμα των φακών έχει λυθεί σε μεγάλο βαθμό αλλά όχι απόλυτο. Παρ' όλα αυτά δεν νομίζω πως το σημερινό επίπεδο της υπάρχουσας ποικιλίας φακών mirrorles είναι εμπόδιο ακόμη και για σοβαρή ερασιτεχνική χρήση.

EDIT: Για να μην ωραιοποιώ τα πράγματα... ένα σοβαρό εμπόδιο για σοβαρούς ερασιτέχνες και κυρίως για επαγγελματίες είναι οποιαδήποτε αλλαγή συστήματος, ακόμη και από DSLR Canon σε DSLR Nikon, πόσο μάλλον από DSLR σε MIRRORLESS. Αυτό προκύπτει κυρίως από μια σοβαρή επένδυση που έχει γίνει σε φακούς. Αν μάλιστα σκεφτεί κανείς πως οι επαγγελματίες έχουν και backup σώματα με τα οποία θέλουν να μοιράζονται τον υπάρχοντα εξοπλισμό τους η μετάβαση σε άλλο σύστημα γίνεται ακόμη πιο επώδυνη οικονομικά. Οι επαγγελματίες είναι μαθημένοι να γλιτώνουν ή να παράγουν χρήματα και όχι να σπαταλούν σε αντίθεση με τους συνήθεις ερασιτέχνες που -μάλλον- λατρεύουν να αγοράζουν νέα σώματα. Αυτό σήμερα αποτελεί το μεγάλο εμπόδιο μετάβασης από DSLR σε MIRRORLESS και όχι κάποια υστέρηση σε τεχνικές δυνατότητες των ακάθρεπτων σωμάτων.
Οπότε, όσοι ήδη έχουν DSLR σώματα και φακούς και δεν έχουν κάποιο σοβαρό λόγο να αλλάξουν σύστημα καλά θα κάνουν να κάτσουν εκεί που είναι. Όσοι όμως μπαίνουν σήμερα στο κόσμο της φωτογραφίας δεν έχουν κανέναν -μα κανέναν- λόγο να φοβηθούν την επιλογή μιας MIRRORLESS στο ίδιο εύρος τιμής.
Καταρχάς δεν υπάρχει θεμα παρεξήσης,
απόψεις λέμε απο τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις μας πάνω στο θέμα και κάνουμε κουβέντα.
Οι mirroless εχουν μπει για τα καλά στην αγορά και ξεπερνάν πολλα εμποδια που ειχαν στην αρχή.
Σιγά σιγα θα αποκτήσουν και μπαταρίες με μεγαλύτερη αυτονομια και περισσότερες επιλογες σε φακούς.
Δεν εχω δει επαγγελματίες φωτογράφους να δουλέβουν με mirroless .,ακόμη., ισως στο μέλλον να αλλαξουν τα πράγματα.,
Λόγο οτι οι Dslr είναι πολλα χρόνια στη αγορά εχουν τεραστια ποικιλία φακών και ίσως αυτο να ειναι και ωθηση για πολλους
νεους να μπουν σε αυτη την επίλογή και ερασιτέχνες και επαγγελματίες να μείνουν εκει που είναι.

Τωρα για καθαρα ερασιτεχνική χρήση να τραβαμε καμια φωτογραφία στα ταξιδάκια μας την οικογένεια μας κτλ
δεν υπαρχει καμια διαφορα πλεον .,μπορεις να βγάλεις εξίσου καλές φωτος με ολες.,ειτε mirroless ειτε dslr
.,ειναι καθαρα τι σε αρεσει .,
με τι γουσταρεις να τραβας φωτος και τι φωτος σε αρεσει να τραβας
είτε εχεις η πάρεις
DSLR, mirroless, micro four thirds, medium format, full frame, η παλιές 35mm καμερες με φίλμ
εξαρτάτε καθαρα στα γούστα σου.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Και πως γίνεται το καθάρισμα να ξέρουμε...?
Παντως με μια αντίστοιχη λειτουργία που έχει στο μενού της μηχανής δεν καταφέραμε να κάνουμε κάτι...
ναι οπως λέει και ο φίλος ποιο πάνω την πάς σε κάποιον ειδικό για αυτη την δουλειά και το κόστος ειναι πολύ μικρό.,
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Και πως γίνεται το καθάρισμα να ξέρουμε...?
Παντως με μια αντίστοιχη λειτουργία που έχει στο μενού της μηχανής δεν καταφέραμε να κάνουμε κάτι...
Αν χρειαστείς καθαρισμό ,θα σου στείλω μαγικό τηλέφωνο . Δύο φορές καθαρισμό στην mark II και μια φορά Al-1 .

Διαβάστε και αυτό .
Ποιος έφτιαξε την πρώτη και μοναδική ελληνική φωτογραφική μηχανή;

Follow me, I'm lost too
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ξερουμε αν επηρεαζεται η μηχανη σε χαμηλες θερμοκρασιες κατω του μηδεν?
Πως την βγαζουμε(την μηχανη) απο θερμοκρασια δωματιου αμεσως σε τοσο κρυο?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξερουμε αν επηρεαζεται η μηχανη σε χαμηλες θερμοκρασιες κατω του μηδεν?
Πως την βγαζουμε(την μηχανη) απο θερμοκρασια δωματιου αμεσως σε τοσο κρυο?
Αν έχει πολύ κρύο.... Βάζεις στον φακό uv φίλτρο, το οποίο θα θολώσει σίγουρα, το ξεβιδώνεις και έχεις τον φακό από μέσα χωρίς θαμπωμα.
Εγώ αυτό κάνω στα πολύ πολύ κρύα..
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν έχει πολύ κρύο.... Βάζεις στον φακό uv φίλτρο, το οποίο θα θολώσει σίγουρα, το ξεβιδώνεις και έχεις τον φακό από μέσα χωρίς θαμπωμα.
Εγώ αυτό κάνω στα πολύ πολύ κρύα..
Καλο tip... Η μηχανη δεν εχει θεμα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλο tip... Η μηχανη δεν εχει θεμα?
Δεν νομίζω... Ίσως η μπαταρία να πέφτει γρήγορα.
Πρέπει σίγουρα να έχεις δεύτερη σε τσέπη, να είναι όσο πιο ζέστη γίνεται
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
H μπαταρία με το κρύο πέφτει. Αν έχεις τη μηχανή στο τανκ μπαγκ και ταξιδευεις για ώρα στο π...κρυο δεν θα ανοίξει καν η μηχανή (τοπαθα)
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Καταρχάς δεν υπάρχει θεμα παρεξήσης,
απόψεις λέμε απο τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις μας πάνω στο θέμα και κάνουμε κουβέντα.
Οι mirroless εχουν μπει για τα καλά στην αγορά και ξεπερνάν πολλα εμποδια που ειχαν στην αρχή.
Σιγά σιγα θα αποκτήσουν και μπαταρίες με μεγαλύτερη αυτονομια και περισσότερες επιλογες σε φακούς.
Δεν εχω δει επαγγελματίες φωτογράφους να δουλέβουν με mirroless .,ακόμη., ισως στο μέλλον να αλλαξουν τα πράγματα.,
Λόγο οτι οι Dslr είναι πολλα χρόνια στη αγορά εχουν τεραστια ποικιλία φακών και ίσως αυτο να ειναι και ωθηση για πολλους
νεους να μπουν σε αυτη την επίλογή και ερασιτέχνες και επαγγελματίες να μείνουν εκει που είναι.

Τωρα για καθαρα ερασιτεχνική χρήση να τραβαμε καμια φωτογραφία στα ταξιδάκια μας την οικογένεια μας κτλ
δεν υπαρχει καμια διαφορα πλεον .,μπορεις να βγάλεις εξίσου καλές φωτος με ολες.,ειτε mirroless ειτε dslr
.,ειναι καθαρα τι σε αρεσει .,
με τι γουσταρεις να τραβας φωτος και τι φωτος σε αρεσει να τραβας
είτε εχεις η πάρεις
DSLR, mirroless, micro four thirds, medium format, full frame, η παλιές 35mm καμερες με φίλμ
εξαρτάτε καθαρα στα γούστα σου.
Το μεγάλο πρόβλημα με τις μίρορλες είναι η εστίαση που έχει αδυναμία και το ντιλέι του ηλ. σκοπεύτρου.
Για αυτά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά
Σε κάποιες φάσεις θα είσαι εκτώς
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το μεγάλο πρόβλημα με τις μίρορλες είναι η εστίαση που έχει αδυναμία και το ντιλέι του ηλ. σκοπεύτρου.
Για αυτά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά
Σε κάποιες φάσεις θα είσαι εκτώς
Όταν λες αδυναμία εστίασης τι εννοείς;
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Το μεγάλο πρόβλημα με τις μίρορλες είναι η εστίαση που έχει αδυναμία και το ντιλέι του ηλ. σκοπεύτρου.
Για αυτά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά
Σε κάποιες φάσεις θα είσαι εκτώς
Αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση...

Shooting time delay comparison - DSLR vs Mirrorless: Open Talk Forum: Digital Photography Review
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Φρεσκότατο...

DSLR vs. Mirrorless Cameras: Which Is Better for You?


Autofocus Speed
DSLRs used to have the advantage here, because they use a technology called phase detection, which quickly measures the convergence of two beams of light. Mirrorless cameras were restricted to a technology called contrast detection, which uses the image sensor to detect the highest contrast, which coincides with focus. Contrast detection is slower — especially in low light — than phase detection.



This is no longer the case, though, as mirrorless cameras now have both phase and contrast detection sensors built into the image sensor, and can use both to refine their autofocus. The Sony A6300, for instance, has 425 phase detection autofocus points its image sensor, while the Nikon D3400 has 11 phase-detection sensors in its separate AF sensor, and uses the entire image sensor for contrast detection.

Winner: Draw
Both types offer speedy autofocus, with mirrorless cameras offering hybrid sensors that use both phase and contrast detection on the sensor.

...

Shooting Speed
Both camera technologies can shoot at very fast shutter speeds and capture a burst of images quickly. With the exception of high-end DSLRs, mirrorless cameras have an edge, though: The lack of a mirror makes it easier to take image after image. Take two models from the same manufacturer: Canon’s new EOS M50 can capture 10 fps, or 7.4 fps in servo AF, while its new DSLR, the EOS Rebel T7, captures just 3 fps. Although they don’t have mirrors, most mirrorless cameras still use a mechanical shutter, where a physical shutter lifts to expose the image, as it produces better results. They also have the option of using an electronic shutter (just setting how long the sensor reads the light), which means they can shoot quicker and silently. Sony's A9 pro-level mirrorless camera brought burst modes to a new level, shooting a 20 frame-per-second burst (with autofocus locked), and a no blackout to the viewfinder.

Winner: Mirrorless
The simpler mechanics of mirrorless cameras allow them to shoot more photos per second, at higher shutter speeds.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μια μικρή παρέμβαση.

Υπάρχει μια παγίδα στην όλη συζήτηση (σαν παλιός γκαντζετάκιας το ξέρω καλά)...

Κάθε σύγκριση πρέπει να γίνεται με γνώμονα και το κόστος. Ειδικά το "σπορ" της φωτογραφίας μπορεί να φτάσει αρκετά ψηλά αν κάποιος ψάχνει το απόλυτο σε νέες τεχνολογίες. Είδα πχ τις τιμές στις νέες mirrorless Nikon και τις έβγαλα κατευθείαν από την σκέψη μου τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον.

Δεν με πειράζει πλέον να "συμβιβαστώ" σε κάποια θέματα και σχεδόν πάντα κοιτάω το value for money. Αν ήμουν επαγγελματίας φωτογράφος σαφώς θα το έβλεπα διαφορετικά (επένδυση) αλλά δεν είμαι και απλά προσπαθώ να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα με τον εξοπλισμό που έχω ή μπορώ να αποκτήσω χωρίς να ξοδέψω μια ολόκληρη περιουσία.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
H μπαταρία με το κρύο πέφτει. Αν έχεις τη μηχανή στο τανκ μπαγκ και ταξιδευεις για ώρα στο π...κρυο δεν θα ανοίξει καν η μηχανή (τοπαθα)
τι μηχανή έχεις φιλος;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για τον ίδιο λόγο προσπαθούσα να εκμαιεύσω από τον @KTiNoS τι εννοούσε σχετικά με την εστίαση. Το έχω γράψει πολλές φορές, οι mirrorless δεν είναι πια αυτό που ήταν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν. Επίσης... η κίνηση της Nikon μιας εταιρείας με μακρά παράδοση και επιμονή στη διατήρηση της μπορτούρας των φακών της έκανε το μεγάλο βήμα να φέρει στο κόσμο mirrorless υποστηριζόμενες από νέα σειρά φακών. Για εμένα αυτό δείχνει κάτι... το μέλλον της φωτογραφικής αγοράς.



Μια μικρή παρέμβαση.

Υπάρχει μια παγίδα στην όλη συζήτηση (σαν παλιός γκαντζετάκιας το ξέρω καλά)...

Κάθε σύγκριση πρέπει να γίνεται με γνώμονα και το κόστος. Ειδικά το "σπορ" της φωτογραφίας μπορεί να φτάσει αρκετά ψηλά αν κάποιος ψάχνει το απόλυτο σε νέες τεχνολογίες. Είδα πχ τις τιμές στις νέες mirrorless Nikon και τις έβγαλα κατευθείαν από την σκέψη μου τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον.

Δεν με πειράζει πλέον να "συμβιβαστώ" σε κάποια θέματα και σχεδόν πάντα κοιτάω το value for money. Αν ήμουν επαγγελματίας φωτογράφος σαφώς θα το έβλεπα διαφορετικά (επένδυση) αλλά δεν είμαι και απλά προσπαθώ να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα με τον εξοπλισμό που έχω ή μπορώ να αποκτήσω χωρίς να ξοδέψω μια ολόκληρη περιουσία.
Πολύ ωραία τοποθέτηση. Συμφωνώ απολύτως σε όλα και αυτός είναι ο λόγος που εδώ και 6 χρόνια πορεύομαι με την NEX-6 αγοράζοντας μόνο 2-3 φακούς. Αν συνυπολογίσει κανείς πως μέσα σε αυτά τα 6 χρόνια έχει γίνει χαμός στις φωτογραφικές εξελίξεις.


Εγώ είδα την εστίαση της νέας Sony mirrorless από κοντά και ήμουν έτοιμος να πουλήσω το νεφρό μου στο ebay!
Μιλάς για τη μικρή Α6500 ή τη νέα "μεγάλη" Α7III ? Αν δε κάνω λάθος αυτή τη στιγμή πρόκειται για τις ταχύτερες από άποψη εστίασης και πλήθους σημείων εστίασης.
 
Top Bottom