Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για τον ίδιο λόγο προσπαθούσα να εκμαιεύσω από τον @KTiNoS τι εννοούσε σχετικά με την εστίαση. Το έχω γράψει πολλές φορές, οι mirrorless δεν είναι πια αυτό που ήταν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν. Επίσης... η κίνηση της Nikon μιας εταιρείας με μακρά παράδοση και επιμονή στη διατήρηση της μπορτούρας των φακών της έκανε το μεγάλο βήμα να φέρει στο κόσμο mirrorless υποστηριζόμενες από νέα σειρά φακών. Για εμένα αυτό δείχνει κάτι... το μέλλον της φωτογραφικής αγοράς.





Πολύ ωραία τοποθέτηση. Συμφωνώ απολύτως σε όλα και αυτός είναι ο λόγος που εδώ και 6 χρόνια πορεύομαι με την NEX-6 αγοράζοντας μόνο 2-3 φακούς. Αν συνυπολογίσει κανείς πως μέσα σε αυτά τα 6 χρόνια έχει γίνει χαμός στις φωτογραφικές εξελίξεις.


Μιλάς για τη μικρή Α6500 ή τη νέα "μεγάλη" Α7III ? Αν δε κάνω λάθος αυτή τη στιγμή πρόκειται για τις ταχύτερες από άποψη εστίασης και πλήθους σημείων εστίασης.
Για την μεγάλη... FF!
 
Reactions: STF

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αλλη απορια...

Οταν θελουμε να βγαλουμε μεγαλες εκτασεις,σε τι υπερτερει ενας υπερευρυγωνιος αντι ενος κανονικου 17-κατι?
Θελω να πω, στην περιπτωση που θα γινει συρραφη ουτως η αλλως, παιζει ρολο στο αποτελεσμα αν ειναι λιγοτερες εικονες προς συρραφη?

Προσπαθω να κατανοήσω δηλαδη αν παιρνουμε εναν υπερευρυγωνιο περισσοτερο για τις δημιουργικες του παραμορφωσεις...
Η μηπως η συρραφη εικονων για δημιουργια πανοραματος σε μια εκτυπωση εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βγει χαλια?
 
Τελευταία επεξεργασία:

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Γνώμη μου πάντα ότι η φωτογραφία θα πρέπει να μπαίνει στην κάρτα της φωτογραφικής μηχανής κατά 95% έτοιμη...Όταν αρχίσουν τα πειράγματα,τα lightroom σε μεγάλο βαθμο και οι συρραφες χάνει και το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που φανταζοσουν και ήθελες να τραβήξεις...Καλή και αναγκαία κάποιες φορές η επεξεργασία αλλά πάντα με μέτρο...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αλλη απορια...

Οταν θελουμε να βγαλουμε μεγαλες εκτασεις,σε τι υπερτερει ενας υπερευρυγωνιος αντι ενος κανονικου 17-κατι?
Θελω να πω, στην περιπτωση που θα γινει συρραφη ουτως η αλλως, παιζει ρολο στο αποτελεσμα αν ειναι λιγοτερες εικονες προς συρραφη?

Προσπαθω να κατανοήσω δηλαδη αν παιρνουμε εναν υπερευρυγωνιο περισσοτερο για τις δημιουργικες του παραμορφωσεις...
Η μηπως η συρραφη εικονων για δημιουργια πανοραματος σε μια εκτυπωση εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βγει χαλια?

:thinking:
μηπως αυτο σε βοηθά,.?

 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Γνώμη μου πάντα ότι η φωτογραφία θα πρέπει να μπαίνει στην κάρτα της φωτογραφικής μηχανής κατά 95% έτοιμη...Όταν αρχίσουν τα πειράγματα,τα lightroom σε μεγάλο βαθμο και οι συρραφες χάνει και το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που φανταζοσουν και ήθελες να τραβήξεις...Καλή και αναγκαία κάποιες φορές η επεξεργασία αλλά πάντα με μέτρο...
Επειδή διαβάζω και προσπαθώ να κάνω μερικές συρραφές φωτογραφιών και τα αποτελέσματα δεν είναι πάντα τα αναμενόμενα.
Και επειδή λεω ίσως να μην το κανω εγω σωστα μου γεννήθηκε αυτη η απορία....
Το λογικο ειναι οτι η πολυ επεξεργασία να οδηγεί σε χαμηλή ποιότητα και μέτρια αποτελέσματα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
:thinking:
μηπως αυτο σε βοηθά,.?

Αυτο το εχω καταλαβει...
Απλα εμενα η ερωτηση μου ουσιαστικα ειναι αν ειστε υπέρ η κατα της σύρραφης για δημιουργία πανοράματος.
Επίσης αν ειστε υπέρ ποια η διαφορα πχ να ενώσω δυο φωτο των 11mm η 3-4 των 17mm..
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αυτο το εχω καταλαβει...
Απλα εμενα η ερωτηση μου ουσιαστικα ειναι αν ειστε υπέρ η κατα της σύρραφης για δημιουργία πανοράματος.
Επίσης αν ειστε υπέρ ποια η διαφορα πχ να ενώσω δυο φωτο των 11mm η 3-4 των 17mm..

ααα τώρα σε έπιασα.,
αν θελέις να κάνεις πανοραμική φωτο και σε αρέσει τι σε νοιάζει αν κάποιοι εινα υπερ η κάτα .,
πάντα θα υπάρχουν και τα υπέρ και τα κάτα.,
οσο αφορα στην ένωση λιγότερη δουλειά φίλος το είπες και μονος
άλλο να ενωνεις 3 φωτος που συνηθως κανω προσωπικα μερικες φορές για πανόραμα
και αλλο 5-6 που θα χρειστείς να κανεις κάποιον φακο μικρότερο .,

αλλα να σε πω σε εναν 11 με εναν 17 οκ εχεις διαφορες αλλα όχι τρελες.,
ειναι πολύ κοντα.,
3 φωτος ειναι το ιδανικότερο για μια πανοραμική φωτο απο εναν υπερευρυγώνιο.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
ααα τώρα σε έπιασα.,
αν θελέις να κάνεις πανοραμική φωτο και σε αρέσει τι σε νοιάζει αν κάποιοι εινα υπερ η κάτα .,
πάντα θα υπάρχουν και τα υπέρ και τα κάτα.,
οσο αφορα στην ένωση λιγότερη δουλειά φίλος το είπες και μονος
άλλο να ενωνεις 3 φωτος που συνηθως κανω προσωπικα μερικες φορές για πανόραμα
και αλλο 5-6 που θα χρειστείς να κανεις κάποιον φακο μικρότερο .,

αλλα να σε πω σε εναν 11 με εναν 17 οκ εχεις διαφορες αλλα όχι τρελες.,
ειναι πολύ κοντα.,
3 φωτος ειναι το ιδανικότερο για μια πανοραμική φωτο απο εναν υπερευρυγώνιο.
Ουσιαστικα ρωτησα αν το δουλευετε γενικα, εσεις που ασχολειστε περισσοτερο καιρο..
Γιατι οκ, το ειδα σαν τεχνικη στο ιντερνετ αλλα εκει βρισκεις και ενα καρο μ@λ@κιες....

Με καλυψες....:ok:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ουσιαστικα ρωτησα αν το δουλευετε γενικα, εσεις που ασχολειστε περισσοτερο καιρο..
Γιατι οκ, το ειδα σαν τεχνικη στο ιντερνετ αλλα εκει βρισκεις και ενα καρο μ@λ@κιες....

Με καλυψες....:ok:
και δω internet ειμαςτε ..
θα διαβασεις και μαλ@ΚιεΣ
.. αλλα και σε πολλά μεγάλο σχολείο !
:):):)
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ξερουμε αν επηρεαζεται η μηχανη σε χαμηλες θερμοκρασιες κατω του μηδεν?
Πως την βγαζουμε(την μηχανη) απο θερμοκρασια δωματιου αμεσως σε τοσο κρυο?
Πολωνία, Φεβρουάριο μήνα . Δυσκολευομουν να την χειριστω, δεν υπάκουαν τα δάχτυλα.



Επι του πρακτεου τωρα: θερμοκρασία λειτουργίας με την έννοια να τα κακαρώσει τελείως δεν έχει - για να φτάσουν να παγώσουν όλα θα έχει πέσει αρκετά παραπάνω απ' ότι στη φωτό, τότε μάλλον θα έχεις εσύ θέμα. :p
Μπαταρίες κλπ ότι σου είπαν τα παιδιά, ανάλογα την ποιότητα κλπ πέφτει κατακόρυφα η απόδοση τους.

Το βασικό σου πρόβλημα είναι η υγρασία. Ακόμα και σε prosumer σώματα (Σε Canon μιλάμε από 7D και πάνω) που έχουν weather sealing, θέλει προσοχή. Σε απλά consumer μηχανήματα (όπως το δικό σου), είναι δεδομένο ότι θα περάσει.
Υγροποίηση έχουμε όταν μπαίνουμε από έξω -> μέσα, δηλ. όταν θα μπεις με κρύα μηχανή απ' έξω μέσα στην ζεστή καφετέρια. Εκεί θα γίνει όλη μούσκεμα, και όχι μόνο επιφανειακά. Περνάει και μέσα απ το φακό, πάνω στον σένσορα κλπ.
Η καλύτερη λύση γι' αυτό είναι τα ziplock bags. Βάζεις την μηχανή με το φακό όσο είσαι έξω, και την αφήνεις αφού μπεις μέσα για μερικά λεπτά μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία του χώρου. Τη βγάζεις και είναι στεγνή.

(Αν θες τόσο μεγάλα πες μου να σου δώσω, πρέπει να μου έχουν μείνει μερικά).

Το ανάποδο, από ζεστό προς κρύο δεν υπάρχει κανένα θέμα, βγαίνεις ελεύθερα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχω βγάλει την d5mark II σε ακραία θερμοκρασία , -40 περίπου ,από βροχή είχε φάει φουλ ,τούμπανο !

Follow me, I'm lost too
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Πολωνία, Φεβρουάριο μήνα . Δυσκολευομουν να την χειριστω, δεν υπάκουαν τα δάχτυλα.



Επι του πρακτεου τωρα: θερμοκρασία λειτουργίας με την έννοια να τα κακαρώσει τελείως δεν έχει - για να φτάσουν να παγώσουν όλα θα έχει πέσει αρκετά παραπάνω απ' ότι στη φωτό, τότε μάλλον θα έχεις εσύ θέμα. :p
Μπαταρίες κλπ ότι σου είπαν τα παιδιά, ανάλογα την ποιότητα κλπ πέφτει κατακόρυφα η απόδοση τους.

Το βασικό σου πρόβλημα είναι η υγρασία. Ακόμα και σε prosumer σώματα (Σε Canon μιλάμε από 7D και πάνω) που έχουν weather sealing, θέλει προσοχή. Σε απλά consumer μηχανήματα (όπως το δικό σου), είναι δεδομένο ότι θα περάσει.
Υγροποίηση έχουμε όταν μπαίνουμε από έξω -> μέσα, δηλ. όταν θα μπεις με κρύα μηχανή απ' έξω μέσα στην ζεστή καφετέρια. Εκεί θα γίνει όλη μούσκεμα, και όχι μόνο επιφανειακά. Περνάει και μέσα απ το φακό, πάνω στον σένσορα κλπ.
Η καλύτερη λύση γι' αυτό είναι τα ziplock bags. Βάζεις την μηχανή με το φακό όσο είσαι έξω, και την αφήνεις αφού μπεις μέσα για μερικά λεπτά μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία του χώρου. Τη βγάζεις και είναι στεγνή.

(Αν θες τόσο μεγάλα πες μου να σου δώσω, πρέπει να μου έχουν μείνει μερικά).

Το ανάποδο, από ζεστό προς κρύο δεν υπάρχει κανένα θέμα, βγαίνεις ελεύθερα.
Ωραια ιδεα.!
Θα ψαξω να βρω και αν δεν βρω θα σου πω...
Αντε να πεισεις σε ελεγχο οτι εχεις τα ziplock bags για την μηχανη:p:p:p
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Αυτή τη στιγμή έχω Sony α77ιι (ημιδιαπερατού καθρέφτη)

Το πρόβλημα λοιπόν με το ηλεκτρονικό σκόπευτρο είναι ότι έχει καθυστέρηση στο να δείξει.
Πόση καθυστέρηση?
Όταν τραβούσα στα μέγαρα ένα τρακ ντέι έχανα τα μηχανάκια.
Μια λύση (που έμαθα στο στρατό) είναι να έχω και τα 2 μάτια ανοιχτά οπότε κάπως μειώνεται το πρόβλημα ή να κάνω πάνινγκ
Ποτέ όμως δεν πιάνω την απόδοση ενός πρισματικού σκόπευτρου.

Επίσης μια Ολυμπους που δοκίμασα μίρορλες συχνά έκανε μπακ φόκους στο άσχετο. Δεν είχε σε καμία περίπτωση την ακρίβεια εστίασης που έχει μια DSLR
Άρα για φωτογραφία σπορ, άγρια φύση και γενικά όπου υπάρχει κίνηση δεν κάνουν (ακόμα) αυτές οι μηχανές.
Για όλα τα άλλα….
Λόγω μεγέθους βάρους κλπ είναι μάλλον προτιμότερες.
Αυτή είναι η γνώμη μου αν και η μηχανή που έχω τώρα είναι και πάνω από τις ανάγκες μου οπότε δεν θεωρώ ότι θα κερδίσω και πολλά αλλάζοντας μηχανή.
Η ουσιαστική αναβάθμιση πάντως είναι όταν περνάς σε φουλ φρέιμ σύστημα αλλά όπως και ο φίλος από πάνω…
Είναι (πάρα) πολλά τα λεφτά

υγ
Το πιο καλό σύστημα εστίασης που έχω δοκημάσει ποτέ είναι της κάνον 7dii και 5D III
υγ 2
Φωτογραφική μηχανή χωρίς γουέδερ σιλντ σώμα δεν κάνει για μοτοσυκλέτα.
υγ3
Η φωτογραφία θέλει λεφτά (και μην ακούτε τα περί τέχνης)
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Επειδή διαβάζω και προσπαθώ να κάνω μερικές συρραφές φωτογραφιών και τα αποτελέσματα δεν είναι πάντα τα αναμενόμενα.
Και επειδή λεω ίσως να μην το κανω εγω σωστα μου γεννήθηκε αυτη η απορία....
Το λογικο ειναι οτι η πολυ επεξεργασία να οδηγεί σε χαμηλή ποιότητα και μέτρια αποτελέσματα.
Κατ αρχήν για να πετύχει αυτό θές κάποιο σχετικό τρίποδο. Είναι κάποια πιο ειδικά που μπορείς να μετράς και πόσο γυρνάει η μηχανή.
Μετά υπάρχει και η τεχνική (η μηχανή πρέπει να είναι στο μάνιουλ με κλειδωμένες τις ρυθμίσεις)
και τέλος υπάρχει σχετικό πρόγραμμα.
Είχα ασχοληθεί κάποτε αλλά το βγήκα βαρετό.
Πιο καλά ευρυγώνιος

υγ
αν προσπαθείς χεράτος με κάποιο εσωτερικό πρόγραμμα της μηχανής δεν θα καταφέρεις και πολλά.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κατ αρχήν για να πετύχει αυτό θές κάποιο σχετικό τρίποδο. Είναι κάποια πιο ειδικά που μπορείς να μετράς και πόσο γυρνάει η μηχανή.
Μετά υπάρχει και η τεχνική (η μηχανή πρέπει να είναι στο μάνιουλ με κλειδωμένες τις ρυθμίσεις)
και τέλος υπάρχει σχετικό πρόγραμμα.
Είχα ασχοληθεί κάποτε αλλά το βγήκα βαρετό.
Πιο καλά ευρυγώνιος

υγ
αν προσπαθείς χεράτος με κάποιο εσωτερικό πρόγραμμα της μηχανής δεν θα καταφέρεις και πολλά.
Ναι τα τρίποδα αυτα τα εχω δει..Που εχουν πνω κεφαλή που μετραει μοιρες...
Εγω εκανα μια Προσπάθεια συρραφής εικόνων μέσω ενός προγράμματος στον υπολογιστή και τα αποτελέσματα ήτανε μέτρια. Σίγουρα καλύτερο ο υπέρ ευρυγώνιος απλά καμιά φορά το τοπίο είναι τόσο μεγάλο που δεν το χωράει ούτε αυτός οπότε πάμε στην λύση πάλι του πανοράματος.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η πρώτη μου φωτογραφία με την πρώτη μου σοβαρή φωτογραφική.
Βέβαια όλα στο αυτόματο, χαχαχα...
Θα αρχίσω να την ψαχουλεύω σιγά σιγά...

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η πρώτη μου φωτογραφία με την πρώτη μου σοβαρή φωτογραφική.
Βέβαια όλα στο αυτόματο, χαχαχα...
Θα αρχίσω να την ψαχουλεύω σιγά σιγά...

Με γεία...!!!
Αντε πές μας και ποιά είναι...?
(όχι η γάτα φυσικά...:fun)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
'στωωωωωω

Είναι αυτή από τον πλέον φίλο Σταύρο και Δημήτρη.
 
Top Bottom