Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είναι θέμα χρόνου να πέσουν οι τιμές και σε αυτο το προϊόν.
Θα αρχίσουν να "χτυπιούνται" προς όφελος μας.... Σύντομα.
Ε ναι...
Γι'αυτό είπα "για την ώρα"...;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα πέσει η τιμή της αλλά θα έχει βγει πιο καινούργιο μοντέλο, όποτε θα θελουμε το καινούργιο μοντέλο και θα λέμε άντε να πέσει η τιμή του να το παρουμε, αλλά μολις πέσει θα έχει βγει ακόμα πιο καινούργιο μοντέλο και.......το πάρτυ συνεχίζεται χαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εξαιρετική φαίνεται αλλά απλησίαστη (για την ώρα) λόγω τιμής...
Είναι θέμα χρόνου να πέσουν οι τιμές και σε αυτο το προϊόν.
Θα αρχίσουν να "χτυπιούνται" προς όφελος μας.... Σύντομα.
Και οι δυο τοποθετήσεις σωστές! Η σημερινή τιμή της είναι 1069,00€ και μπορεί να είναι πολλά για μια μηχανή aps-c (crop) στην Ελλάδα του σήμερα!
Το mirrorless και τιμή δεν το σχολιάζω καν καθώς θεωρώ πως έχει παρέλθει η εποχή που αυτό θα μπορούσε να αποτελεί μειονέκτημα. Το μικρό της μέγεθος αποτελεί για κάποιους ανθρώπους εργονομικό μειονέκτημα και για άλλους πλεονέκτημα μεταφοράς και αμεσότητας χρήσης.

Όπως ανέφερα πρόκειται για Full Frame killer αν σκεφτεί κανείς πως έχουν εφαρμοστεί επάνω της τεχνολογίες δανεισμένες από την Α9 των 3.500,00€ και την Α7 ΜΚ3 των 2.300,00€. Τα specs της σε οποιαδήποτε σύγκριση με DSLR αυτής της κατηγορίας τιμής την κάνουν κελεπούρη ακόμη και σήμερα!

Όμως... ποτέ δεν έχω πάρει κανενός είδους "μηχανή" τη πρώτη χρονιά που κυκλοφόρησε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα πέσει η τιμή της αλλά θα έχει βγει πιο καινούργιο μοντέλο, όποτε θα θελουμε το καινούργιο μοντέλο και θα λέμε άντε να πέσει η τιμή του να το παρουμε, αλλά μολις πέσει θα έχει βγει ακόμα πιο καινούργιο μοντέλο και.......το πάρτυ συνεχίζεται χαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό είναι για απαιτητικούς επαγγελματίες όπου μια φωτογραφική μηχανή -ακόμη και μέσα από ρόλο δεύτερης- μπορεί να παράγει χρήμα και αν τα "νέα" specs αποδίδουν ευκολία και ταχύτητα είναι καλοδεχούμενα τα νέα μοντέλα!

Για εμάς τους ερασιτέχνες όμως... δεν είναι καλό, ούτε αξιοποιήσιμο να πέφτουμε θύματα του "νέου" από έτος σε έτος. Άλλωστε όταν συζητάμε για κορυφαία μοντέλα οποιασδήποτε κατηγορίας και οποιασδήποτε εταιρείας σημαίνει πως τα συγκεκριμένα μοντέλα μας δίνουν ένα βάθος χρόνου χρήσης παραμένοντας επίκαιρα.

Στη πρώτη γενιά των SONY mirrorles η ναυαρχίδα ήταν η NEX-7 η οποία παρουσιάστηκε τον Αύγουστο του 2011. Τον Σεπτέμβριο του 2012 η SONY έφερε το μικρότερο αδερφάκι της τη NEX-6 με πολλά σημεία βελτιωμένα. Εγώ τη πήρα τον επόμενο χρόνο το Φθινόπωρο του 2013 και βγαίνει παλικάρι μέχρι και σήμερα. Έχοντας την σίγουρα μέχρι και το 2020 ως κύρια μηχανή, νομίζω πως τα διανυθέντα 7,5 χρόνια είναι μια λογική περίοδο χρήσης και απόσβεσης.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Και οι δυο τοποθετήσεις σωστές! Η σημερινή τιμή της είναι 1069,00€ και μπορεί να είναι πολλά για μια μηχανή aps-c (crop) στην Ελλάδα του σήμερα!
Όλες οι τοπ σ αυτά τα λεφτά ειναι πάνω κάτω.
Το mirrorless και τιμή δεν το σχολιάζω καν καθώς θεωρώ πως έχει παρέλθει η εποχή που αυτό θα μπορούσε να αποτελεί μειονέκτημα.
Έχει τα θέματα του
Το μικρό της μέγεθος αποτελεί για κάποιους ανθρώπους εργονομικό μειονέκτημα και για άλλους πλεονέκτημα μεταφοράς και αμεσότητας χρήσης.
+1
Όπως ανέφερα πρόκειται για Full Frame killer αν σκεφτεί κανείς πως έχουν εφαρμοστεί επάνω της τεχνολογίες δανεισμένες από την Α9 των 3.500,00€ και την Α7 ΜΚ3 των 2.300,00€. Τα specs της σε οποιαδήποτε σύγκριση με DSLR αυτής της κατηγορίας τιμής την κάνουν κελεπούρη ακόμη και σήμερα!
Δεν μπορεί να γίνει ποτέ Full Frame killer. ΟΙ νόμοι της φυσικής δεν ανατρέπονται. Το θέμα είναι αν χρειάζεται κάποιος ΦΦ αλλά και όλα αυτά τα μπλιμπλίκια που κουβαλάει
Όμως... ποτέ δεν έχω πάρει κανενός είδους "μηχανή" τη πρώτη χρονιά που κυκλοφόρησε.
Σωστός


Αυτό είναι για απαιτητικούς επαγγελματίες όπου μια φωτογραφική μηχανή -ακόμη και μέσα από ρόλο δεύτερης- μπορεί να παράγει χρήμα και αν τα "νέα" specs αποδίδουν ευκολία και ταχύτητα είναι καλοδεχούμενα τα νέα μοντέλα!
Σε σοβαρούς ερασιτέχνες απευθύνεται λέει ότι κι σημαίνει αυτό
Για εμάς τους ερασιτέχνες όμως... δεν είναι καλό, ούτε αξιοποιήσιμο να πέφτουμε θύματα του "νέου" από έτος σε έτος. Άλλωστε όταν συζητάμε για κορυφαία μοντέλα οποιασδήποτε κατηγορίας και οποιασδήποτε εταιρείας σημαίνει πως τα συγκεκριμένα μοντέλα μας δίνουν ένα βάθος χρόνου χρήσης παραμένοντας επίκαιρα.
Άμα σε πιάνει η ... τρέλα δε μασάς τίποτε.... Τα χώνεις και η μάνα του Χοσέ δεν έκλαψε ποτέ χαχαχαχαχ α
Στη πρώτη γενιά των SONY mirrorles η ναυαρχίδα ήταν η NEX-7 η οποία παρουσιάστηκε τον Αύγουστο του 2011. Τον Σεπτέμβριο του 2012 η SONY έφερε το μικρότερο αδερφάκι της τη NEX-6 με πολλά σημεία βελτιωμένα. Εγώ τη πήρα τον επόμενο χρόνο το Φθινόπωρο του 2013 και βγαίνει παλικάρι μέχρι και σήμερα. Έχοντας την σίγουρα μέχρι και το 2020 ως κύρια μηχανή, νομίζω πως τα διανυθέντα 7,5 χρόνια είναι μια λογική περίοδο χρήσης και απόσβεσης.
Πολλά είναι...
Εμένα η σόνι μου την έσπασε και δεν είμαι σίγουρος αν θα συνεχίσω με δαύτους.
Δεν είναι μόνο ο καταιγισμός νέων μοντέλων είναι και η ευκολία που έστειλε
στον ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΕΝΕΚΕ όλο το σύστημα α μάουντ
Υπήρξα ευτυχής κάτοχος
Μινόλτα, σόνι α300 α55 α 77 και α77ιι
και τώρα μου λένε ότι πρέπει να τα χώσω ΧΧΧΧΧ
και να τα πάρω όλα απ την αρχή.
Παίδες πολύ έξτρα λάρτζ τους κόβω και ίσως (αν είμαστε καλά)
το επόμενο σύστημα να είναι φούτζι φιλμ.
Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις διότι στην τέχνη όλα επιτρέπονται
και το ΜΟΝΟ που μετράει είναι το αποτέλεσμα

:fun
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εμένα η σόνι μου την έσπασε και δεν είμαι σίγουρος αν θα συνεχίσω με δαύτους.
Δεν είναι μόνο ο καταιγισμός νέων μοντέλων είναι και η ευκολία που έστειλε
στον ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΕΝΕΚΕ όλο το σύστημα α μάουντ
Υπήρξα ευτυχής κάτοχος
Μινόλτα, σόνι α300 α55 α 77 και α77ιι
και τώρα μου λένε ότι πρέπει να τα χώσω ΧΧΧΧΧ
και να τα πάρω όλα απ την αρχή.
Παίδες πολύ έξτρα λάρτζ τους κόβω και ίσως (αν είμαστε καλά)
το επόμενο σύστημα να είναι φούτζι φιλμ.
Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις διότι στην τέχνη όλα επιτρέπονται
και το ΜΟΝΟ που μετράει είναι το αποτέλεσμα

:fun
Οι περισσότερες εταιρείες τα ίδια έχουν κάνει και θα ακολουθήσουν και άλλες.
Πάντως αν έχεις φτιάξει ένα καλό σύστημα γιατί σε πειράζει, μείνε με αυτό όπως το έχεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Οι περισσότερες εταιρείες τα ίδια έχουν κάνει και θα ακολουθήσουν και άλλες.
Πάντως αν έχεις φτιάξει ένα καλό σύστημα γιατί σε πειράζει, μείνει με αυτό όπως το έχεις.
Κοίτα εξέλιξη υπάρχει και πολλά αλλάζουν αλλά να πάει ένα σύστημα ολόκληρο άπατο
δεν το έχει κάνει κανένας.
Με πειράζει γιατί μένει δεν υπάρχει βελτίωση.
Δεν βγαίνουν φακοί κλπ κλπ
Έντο με ταξί δεν έχουν μπει στο κόπο ούτε να πουν ότι μάγκες τέρμα τα δίφραγκα οκ?
Άνετοι σου λέω !
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ομολογώ μετά από κάτι ΑΠΊΣΤΕΥΤΕΣ σε χρώμα και εικόνα φωτογραφίες που είδα αν θυμάμαι καλά από @mAthosalas σε ένα thread μπήκα στο τριπακι να παρω dslr! Επίσης ομολογώ ότι δεν διάβασα ολόκληρο το θέμα πάρα μόνο τις δύο πρώτες σελίδες και μου ήταν αρκετό για να πω.... καλό μου κινητάκι..... Πολύ βαβούρα! Σε όσους το ζούνε μπράβο γιατί είναι κάτι που φέρνει αποτελέσματα και όχι σκέτος κόπος!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κοίτα εξέλιξη υπάρχει και πολλά αλλάζουν αλλά να πάει ένα σύστημα ολόκληρο άπατο
δεν το έχει κάνει κανένας.
Με πειράζει γιατί μένει δεν υπάρχει βελτίωση.
Δεν βγαίνουν φακοί κλπ κλπ
Έντο με ταξί δεν έχουν μπει στο κόπο ούτε να πουν ότι μάγκες τέρμα τα δίφραγκα οκ?
Άνετοι σου λέω !
Και όμως, η Olympus εγκατέλειψε όλη τη σειρά DSLR με τα ωραία και μικρά σώματα και τους φακούς 4/3 και πέρασε στη σειρά μ4/3, την οποία φοβάμαι σύντομα επίσης θα αποσύρει.

Και όπως έχω ξαναγράψει το τεράστιο βήμα της Nikon να βγάλει mirrorless με διαφορετική πατούρα φακών, μια εταιρεία που ήταν γνωστή για τη συμβατότητα φακών από τις αρχές σχεδόν του προηγούμενου αιώνα μέχρι σήμερα. Κάτι μου μυρίζει και εκεί.... όχι τόσο σύντομα αλλά η κατεύθυνση έχει αλλάξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Και όμως, η Olympus εγκατέλειψε όλη τη σειρά DSLR με τα ωραία και μικρά σώματα και τους φακούς 4/3 και πέρασε στη σειρά μ4/3, την οποία φοβάμαι σύντομα επίσης θα αποσύρει.

Και όπως έχω ξαναγράψει το τεράστιο βήμα της Nikon να βγάλει mirrorless με διαφορετική πατούρα φακών, μια εταιρεία που ήταν γνωστή για τη συμβατότητα φακών από τις αρχές σχεδόν του προηγούμενου αιώνα μέχρι σήμερα. Κάτι μου μυρίζει και εκεί.... όχι τόσο σύντομα αλλά η κατεύθυνση έχει αλλάξει.
Στην Olympus είχα την εντύπωση ότι η μοντούρα των φακών έμεινε η ίδια
Η Νίκον θα παίζει και με τα 2 συστήματα.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Και όμως, η Olympus εγκατέλειψε όλη τη σειρά DSLR με τα ωραία και μικρά σώματα και τους φακούς 4/3 και πέρασε στη σειρά μ4/3, την οποία φοβάμαι σύντομα επίσης θα αποσύρει.

Και όπως έχω ξαναγράψει το τεράστιο βήμα της Nikon να βγάλει mirrorless με διαφορετική πατούρα φακών, μια εταιρεία που ήταν γνωστή για τη συμβατότητα φακών από τις αρχές σχεδόν του προηγούμενου αιώνα μέχρι σήμερα. Κάτι μου μυρίζει και εκεί.... όχι τόσο σύντομα αλλά η κατεύθυνση έχει αλλάξει.
Εκει η nikon απλα διαχωριζει οτι αλλο DSLR και αλλο Mirrorless .. Η πατουρα σε ολες τις SLR και DSLR εδω και δεκατιες ειναι ιδια.
(Συγκεκριμενα απο το 1959 το λεγομενο Nikon F Mount ειναι το ιδιο μεχρι τις μερες μας, τo αλλαξε μονο στις mirrorless)

Οτι ολα αλλαζουν και συνεχεια ..
παντως ειναι το μονο σήγουρο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εκει η nikon απλα διαχωριζει οτι αλλο DSLR και αλλο Mirrorless .. Η πατουρα σε ολες τις SLR και DSLR εδω και δεκατιες ειναι ιδια.
(Συγκεκριμενα απο το 1959 το λεγομενο Nikon F Mount ειναι το ιδιο μεχρι τις μερες μας, τo αλλαξε μονο στις mirrorless)

Οτι ολα αλλαζουν και συνεχεια ..
παντως ειναι το μονο σήγουρο!
Ναι, δεν γράφω κάτι διαφορετικό (Nikon-άκιας ήμουν) το θέμα είναι πως τα πράγματα αλλάζουν και μέχρι πρότινος κάποιες μεγάλες εταιρείες σνομπάριζαν τα συστήματα mirrorles, δεν πίστεψαν και δεν επένδυσαν εγκαίρως. Τώρα τρέχουν να προλάβουν κάποιο τρένο με επιβάτες που αυξάνονται... κάποια συστήματα πεθαίνουν, δυστυχώς δε ζούμε σε εποχές που μπορείς να κάνεις μακροπρόθεσμες επενδύσεις. Κάποτε είχε νόημα η προίκα των φακών τώρα φαίνεται πως αυτό αρχίζει και φθίνει για πολλούς λόγους.

Το συζητάμε!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
ετσι ειναι ναι το ιδιο λεμε
αλλα πιστευω αν ειδη εχεις
μια καλη fx dslr και κανα 2 καλους φακους οπως ο 70-200 2.8 η κανας prime 1.4
γραφεις στα πάπ@ρια σου τις όποιες εξελιξεις απο μιρολες..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δε με λέτε ρε παλουκάρια, μιά που το κατέχετε το πράγμα.

Χαζεύω περιστασιακά για φωτογραφικές, χωρίς να έχω απόλυτα πειστεί ότι "πρέπει" να πάρω μία αλλά κάποια στιγμή θέλω να πάρω μία οπότε είναι προφανές ότι θα κερδίσει το θέλω.

Αυτές τις ημέρες έπεσα σε κάποια "best of" συγκριτικά και παρουσιάσεις και γράφονται πολύ καλά λόγια για την Canon EOS M100. Ξέρω ότι από πλευράς φακών οι επιλογές είναι μικρές αλλά αυτό είναι αδιάφορο μιά που δεν είμαι επαγγελματίας και αν ποτέ γίνω θα το ψάξω διαφορετικά το πράγμα. Ο/οι φακοί που δίνουν ανάλογα το κιτ που θα επιλέξεις είναι υπέρ-αρκετοί για ερασιτεχνική χρήση και μιλάω για πιο καλές φωτό από το κινητό σε εκδρομές και... φαγητό με το οποίο έχω μπλέξει με την καλή έννοια πάντοτε. Γνώμες από κάποιον που να την έχει δει από κοντά/δουλέψει ίσως...;

το ακριβό κιτ είναι αυτό Canon EOS M100 Kit (EF-M 15-45mm & 55-200mm IS STM)
και στα 380 ευρώ με τον μικρό φακό μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: STF

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χμ. Δύσκολη ερώτηση. Πρακτικά, ένας "καλός φωτογράφος" μπορεί να κάνει παπάδες και με φωτό από motorola razr του 1854 που έστελνε ο Κολοκοτρώνης mms το καριοφύλλι 320*160 στον Αλή Πασά. Δεν είμαι τέτοιος και δεν ξέρω αν θα κάτσω να το "σπουδάσω" τόσο ώστε να φτάσω εκεί.

Επίσης πρακτικά, η κόμπακτ είναι περιοριστική για κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου, βολική για κάποια άλλα. Το κακό με τις κόμπακτ είναι ότι κατά κανόνα παρέχουν μικρότερη ευελιξία σε ρυθμίσεις όταν ξεπεράσεις το αρχικό σοκ του τι κάνει τι, έχουν μικρότερο αισθητήρα άρα χάνουν σε χαμηλό φωτισμό. Σε συνθήκες βολτοταξιδίου εννοείται πως βολεύουν τα μέγιστα λόγω βάρους και όγκου.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Αυτές τις ημέρες έπεσα σε κάποια "best of" συγκριτικά και παρουσιάσεις και γράφονται πολύ καλά λόγια για την Canon EOS M100. Ξέρω ότι από πλευράς φακών οι επιλογές είναι μικρές AKOMA αλλά αυτό είναι αδιάφορο μιά που δεν είμαι επαγγελματίας και αν ποτέ γίνω θα το ψάξω διαφορετικά το πράγμα. Ο/οι φακοί που δίνουν ανάλογα το κιτ που θα επιλέξεις είναι υπέρ-αρκετοί για ερασιτεχνική χρήση και μιλάω για πιο καλές φωτό από το κινητό σε εκδρομές και... φαγητό με το οποίο έχω μπλέξει με την καλή έννοια πάντοτε. Γνώμες από κάποιον που να την έχει δει από κοντά/δουλέψει ίσως...;

το ακριβό κιτ είναι αυτό Canon EOS M100 Kit (EF-M 15-45mm & 55-200mm IS STM)
και στα 380 ευρώ με τον μικρό φακό μόνο.
Πάρτη, θ αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα
και θ ανοίξει μπροστά σου ένας νέος κόσμος.
Αν σ αρέσει πας παρακάτω αν όχι δεν έχασες τίποτε.
Μην πας σε κομπακτ γιατί θα περιορίσει μια μελλοντική σου
ανάγκη να εμβαθύνεις και θ αναγκαστείς σε 2η αγορά.
;)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δε με λέτε ρε παλουκάρια, μιά που το κατέχετε το πράγμα.

Χαζεύω περιστασιακά για φωτογραφικές, χωρίς να έχω απόλυτα πειστεί ότι "πρέπει" να πάρω μία αλλά κάποια στιγμή θέλω να πάρω μία οπότε είναι προφανές ότι θα κερδίσει το θέλω.

Αυτές τις ημέρες έπεσα σε κάποια "best of" συγκριτικά και παρουσιάσεις και γράφονται πολύ καλά λόγια για την Canon EOS M100. Ξέρω ότι από πλευράς φακών οι επιλογές είναι μικρές αλλά αυτό είναι αδιάφορο μιά που δεν είμαι επαγγελματίας και αν ποτέ γίνω θα το ψάξω διαφορετικά το πράγμα. Ο/οι φακοί που δίνουν ανάλογα το κιτ που θα επιλέξεις είναι υπέρ-αρκετοί για ερασιτεχνική χρήση και μιλάω για πιο καλές φωτό από το κινητό σε εκδρομές και... φαγητό με το οποίο έχω μπλέξει με την καλή έννοια πάντοτε. Γνώμες από κάποιον που να την έχει δει από κοντά/δουλέψει ίσως...;

το ακριβό κιτ είναι αυτό Canon EOS M100 Kit (EF-M 15-45mm & 55-200mm IS STM)
και στα 380 ευρώ με τον μικρό φακό μόνο.
κοιτα Γιαννη...
παρε ενα τηλεφωνο τον Σταυρο The Doctor ...
ειναι συμφορουμιτης και πολυ καλο παιδι...
εχει την Photoagora: Κατάστημα φωτογραφικών ειδών
θα πας μια βολτιτσα απο 'κει να τα πειτε....
οι συμβουλες του, θα γινουν ''τυφλοσουρτης'' για τις επιλογες σου...
2103842354
6979110677

:friendship::friendship::friendship:
 

Steve

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Στάθης
Μοτό
HONDA CB500X 2013-14
Το σκέφτομαι και εγώ για καινούργια φωτογραφική. Έχω δίλημμα, φορητότητα compact ή ποιότητα εικόνας της mirrorless. Θα πάω να δω από κοντά τις mirrorless και θα αποφασίσω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
κοιτα Γιαννη...
παρε ενα τηλεφωνο τον Σταυρο The Doctor ...
ειναι συμφορουμιτης και πολυ καλο παιδι...
Θα σου πω τι με "χαλάει" σε αυτό που λες, εννοείται πως ο κάθε ένας έχει την άποψή του.

Είμαστε (οι περισσότεροι φαντάζομαι) επαγγελματίες. Ο χρόνος μας κάτι αξίζει. Ειδικά όταν κάποιος έχει μαγαζί, το να πας να του πιάσεις το μπίρι μπίρι για την δουλειά του και τελικά να ψωνίσεις αλλού είναι bad business. Είναι good business ταυτόχρονα γιατί, όπως διάβαζα να γράφει ένας επαγγελματίας άλλου χώρου, αν δεν ψωνίσεις από εμένα σήμερα αλλά σου άφησα καλή εντύπωση θα με προτιμήσεις αύριο για κάτι άλλο. Τον Σταύρο τον προτείνετε συχνά, έχω δει και την δική του ιστοσελίδα εννοείται.
Εδώ υπάρχει μιά προσφορά που παίζει ουσιαστικά σε ένα μαγαζί μόνο. Σε αυτήν την φάση, έχοντας κάνει την έρευνά μου και έχοντας εστιάσει σε μία μηχανή η οποία πωλείται σήμερα όσο οι δύο φακοί που την συνοδεύουν και η οποία έχει καλές κριτικές από websites, με ότι επιφυλάξεις μπορεί να έχουμε όλοι για τις κριτικές από websites αναφορικά με οποιοδήποτε προϊόν, λέω να πάρω γνώμη κάποιου χρήστη, αν υπάρχει, χωρίς να φάω τον χρόνο ενός επαγγελματία στον χώρο εργασίας του. Εδώ μέσα όλοι ανταλλάσσουμε συμβουλές σαν παρέα και εθελοντικά προσφέρουμε χρόνο γιατί έτσι θέλουμε.

Αναφορικά λοιπόν με τις φωτογραφικές, οι "περισσότερο προτεινόμενες" mirrorless για ανθρώπους που δεν θέλουν να ξεφύγουν σε προϋπολογισμό αλλά θέλουν κάτι καλύτερο από κινητό τηλέφωνο και από τις κόμπακτ είναι η canon M100 και η Fujifilm X-A3. αμφότερες μοντέλα 2017, σε παρόμοια τιμή αγοράς σε κιτ με έναν φακό. Η Μ100 στο κιτ με τους δύο φακούς δεν έχει ανταγωνισμό σε τιμή.
Υπάρχουν και άλλες επιλογές, πχ Sony α5100 και α6000 οι οποίες είναι παλιότερα μοντέλα, με καλή ποιότητα αισθητήρα και φακών αλλά λίγο πίσω στα υπόλοιπα ηλεκτρονικά. Γιατί θέλω προηγμένα ηλεκτρονικά; Μα φυσικά για να καλύπτουν την κουλαμάρα του αρχάριου, ακριβώς όπως το ABS, ESP και λοιπές ευκολίες στα οχήματα, ευκολίες οι οποίες δεν "φρενάρουν" τις επιδόσεις και ενός έμπειρου οδηγού. Οπότε διαβάζω για καλό autofocus, για καλή απόδοση την νύχτα, για ωραία χρώματα, καλές επιλογές έκθεσης ακόμα και στο αυτόματο, για χαμηλά επίπεδα σε θόρυβο, ευκολία διαμοιρασμού φωτογραφιών ασύρματα, μέγεθος διακριτικό (με τον μικρό φακό είναι σαν κόμπακτ), επιλογές ρύθμισης για τα πάντα με "βοηθό" στο λογισμικό, καλή οθόνη αφής και φωτεινή για χρήση ημέρας, γρήγορα μενού, μέτρια ζωή μπαταρίας, αργή λήψη ριπής. Τα δύο τελευταία δεν με ενοχλούν σαν συμβιβασμός για να μην ανέβω σε πολλά παραπάνω χρήματα. Πρακτικά δηλαδή η M100 παρουσιάζεται ως "τέλεια low budget επιλογή" εκτός αν θες οπωσδήποτε την καλή λήψη ριπής (αγώνες/παιδιά που τρέχουν κλπ).

Γενικότερα μιλώντας, έχω πάθει ένα μικρό σοκ με το πόσο στοιχίζουν οι φακοί. Και με τον σνομπισμό των φόρουμ φωτογραφίας, ουσιαστικά σαν και τα μοτοσικλέτας μερικές φορές "αν δεν είναι ohlins ΤΤΧ πέτα το φιλαράκι, άχρηστο" ατάκες. Καθόλου amateur/entry level friendly... Δεν θέλουν όλοι να αγοράσουν το αντίστοιχο ενός 450Rallye, μερικοί βολεύονται για χωματόδρομους και με πιο ταπεινές επιλογές :D


Εδιτ: Τώρα είδα και στο μαγαζί που έλεγε ο sugariasgeorge μιά ληγμένη δυστυχώς προσφορά για Nikon D3500 με κιτ φακών και τρίποδο. Να πως μπλέκουν τα πράγματα.... :lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom