Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
H τελευταία γκράντε ξενέρα σε βόλτα ήταν στο Μπάρο με αυτό το φόρουμ, όπου έβλεπα χίλιες αποχρώσεις του πράσινου και του γαλάζιου μόλις βγήκαμε από την ομίχλη και το κινητό έπιασε τις 10 ας πούμε, με αίσθηση βάθους "μηδέν" και ξέπλυνε και τα καφέ στα βράχια. Να πας "στην άλλη άκρη" και να γυρίσεις πίσω με αυτό... "Λίγο" ξενέρα. Εντάξει αν κάτσεις κανένα πεντάλεπτο και με το τηλέφωνο και παίζεις με το έτσι και το αλλιώς θα βγει κάτι καλύτερο αλλά έχει φτάσει η παρέα στο επόμενο χωριό. Εκεί μιά κάμερα, ακόμα και στο auto που λέει ο πιο πάνω, θα πιάσει πιο πολλά.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Εγώ δεν πάω φωτοεκδρομή πάντως.
Ούτε στήνω ένα ταξίδι με βάση τη φωτογραφία.
Ένας φακός λοιπόν που έχω καταλύξει εδώ και κάμποσα χρόνια είναι ο Ταμρον 17 50 2,8
(σε κροπ σώμα)
Οκ έχασα μια φορά ένα αετό που έφαγε μια γάτα αλλά δεν θυμάμαι να έχασα κάτι άλλο σημαντικό.
Με λίγα λόγια θέλω την φωτογραφία επικουρική στο ταξίδι και όχι το ανάποδο.
Είναι πολύ σημαντικό να είναι ξεκαθαρισμένο αυτό.
Δεν θα μπορουσαμε να κάνουμε μαζι ταξίδι με τιποτε.,χε.,χε:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ότι χρειάζομαι χωράει σε αυτό το μικρό τσαντάκι.
-Σώμα Sony a6300 (400g)
-φακός Sony 18-135mm f/3,5-5,6 (400g)
-φακός Samyang 12mm f/2 (250g)
-τρίποδο Cullman Neomax 260 (650g)
-φορτιστής + 2 μπαταρίες
-Φίλτρο
-Βουρτσακι και λοιπά καθαριστικά

Κι όλα αυτά με βάρος γύρω στα 2,5 κιλά






Sent from my iPhone using Tapatalk
Κοιτώντας λοιπόν τον εξοπλισμό ενος mirrorless φωτογράφου, αναγκαστικά πάει περίπατο η κουβέντα για "τσέπη" κλπ ευκολίες
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ δεν πάω φωτοεκδρομή πάντως.
Ούτε στήνω ένα ταξίδι με βάση τη φωτογραφία.
Ένας φακός λοιπόν που έχω καταλύξει εδώ και κάμποσα χρόνια είναι ο Ταμρον 17 50 2,8
(σε κροπ σώμα)
Οκ έχασα μια φορά ένα αετό που έφαγε μια γάτα αλλά δεν θυμάμαι να έχασα κάτι άλλο σημαντικό.
Με λίγα λόγια θέλω την φωτογραφία επικουρική στο ταξίδι και όχι το ανάποδο.
Είναι πολύ σημαντικό να είναι ξεκαθαρισμένο αυτό.
Δεν έχασες μόνο τον αετό.... Οι φακοί δεν έχουν λειτουργία μόνο ζουμ.
Ευτυχως ή δυστυχώς πάλι, είναι ολόκληρη "επιστήμη".
Εάν δεν θέλει κάποιος να εντρυφήσει στο σπορ και να εκμεταλευεται τις ακριβές dslr κλπ, καλό είναι να μην ξοδευτεί
Αυτο είπε ο κεντιδιας παραπάνω και θα συμφωνήσω.
Υπάρχουν κινητά πλέον που βγάζουν καλές φώτο για ανέβασμα στα σοσιαλ και για αναμνήσεις.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Φωτογραφία, χρήμα, χρόνος, φορητότητα. Ας παραδεχτούμε ότι πρέπει κάπου, κάπως να συμβιβαστούμε, να βρούμε μια χρυσή τομή, βάση του τι θέλει ο καθένας από εμάς. Δυστυχώς δεν υπάρχει μια λύση για όλα και για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις ή ονειρεύεσαι καταλήγεις να κουβαλάς διαφορετικούς φακούς, τρίποδα, τσάντες, φλας, φίλτρα, μπαταρίες κλπ. κλπ. Η ερώτηση είναι αν έχεις το μικρόβιο και αν σε κερδίσει η φωτογραφία σαν σπορ. Αν θα την εντάξεις στο πρόγραμμα σου (στήσιμο, ειδικές φωτοβόλτες) ή αν απλά θέλεις να πιάσεις μια στιγμή και να την θυμάσαι αργότερα (με αρκετά -κάπου στην μέση- γούστα).

Μόνο και μόνο από τις διαφορετικές γνώμες σε αυτό το νήμα μπορούμε να καταλάβουμε ότι υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες, άρα και διαφορετικοί συμβιβασμοί από τον καθένα μας. Εγώ έκανα το εξής που πάλι δεν είναι bullet proof λύση αλλά θα είχα το λιγότερο χάσιμο σε περίπτωση που δεν είχα την όρεξη να συνεχίσω. Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο entry level κιτ (Nikon D3000) από αυτά που βρίσκεις εύκολα και σε τιμές που δεν χρειάζεται να θυσιάσεις σχεδόν τίποτα. Δοκίμασα τον εαυτό μου στο αν θα ανέχομαι να το κουβαλάω μαζί μου στο bagster, αν θα το χρησιμοποιώ κάνοντας πολλά κλικ, αν θα θέλω να του δώσω κάτι παραπάνω αλλάζοντας φακούς (αρχικά δανεικούς και μετά αγορασμένους) ή κάνοντας χρήση τριπόδου και τέλος αν θα έχω την όρεξη να επεγεργάζομαι τις φωτο στο σπίτι (βλέπε raw). Αφού πέρασε τα τεστ έκανα σταδιακά κάποιες αναβαθμίσεις και τώρα έχω την Nikon d7200 που αν την έβλεπα στην αρχή κουμπωμένη με zoom φακους κλπ δεν κρύβω ότι θα με φόβιζε λόγω φορητότητας αλλά και λόγω κόστους αφού πλέον ξεπερνάς τα 4 ψηφία σε εξοπλισμό μαζί με τους φακούς. Βέβαια τώρα είμαι και σε πολύ καλή θέση να εκτιμήσω αυτά που προσφέρει αλλά και να την εκμεταλλευτώ όσο πρέπει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Δεν έχασες μόνο τον αετό.... Οι φακοί δεν έχουν λειτουργία μόνο ζουμ.
Δεν θυμάμαι να προσπάθησα να βγάλω άλλη φωτογραφία και να μην τα κατάφερα.
Κινητά δεν χρησιμοποιώ για φωτογράφιση και ελάχιστες φωτογραφίες απ αυτές
που βγάζω δημοσιεύονται (δημοσιοποιούνται) γενικώς.
Τώρα πόσα θα σκάσει ο καθένας?
Σχετικό.
Ανάλογα πόσα βγάζει ή πόσο βαθειά θέλει να πάει.
Και τα 2 παίζουν.
Ο Συγκεκριμένος φακός πάντως ήταν κάτω από 500 ευρώ
οπότε τρελό ποσό δεν το λες
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Να πω την δικιά μου μικρή ιστορία.
Εδώ και κάμποσο καιρό ήθελα να πάρω μια φωτογραφική μηχανή και να παίζω λίγο παραπάνω από το "βγάζω καμία φωτογραφία με το κινητό" και πέρυσι βρήκα προσφορά την sony dsc hx 350 η οποία είναι κατηγορίας bridge,με φουλ χειροκίνητες ρυθμίσεις για να μάθεις λίγο να την χειρίζεσαι και να παίζεις ανάλογα με τις συνθήκες.
Ναι δεν είναι dslr με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό,αλλά είναι ένα βήμα για να δεις τι σαρεσει,αν σαρεσει,πόσο θες να ασχοληθείς κλπ.
Βγάζει για αρχάριους μια χαρά φωτογραφίες, τουλάχιστον για τα δικά μου στάνταρ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοιτώντας λοιπόν τον εξοπλισμό ενος mirrorless φωτογράφου, αναγκαστικά πάει περίπατο η κουβέντα για "τσέπη" κλπ ευκολίες
Εννοείται το φουλ έξτρα πακέτο δεν έχει διαφορά η έχει μικρή διαφορά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ δεν πάω φωτοεκδρομή πάντως.
Ούτε στήνω ένα ταξίδι με βάση τη φωτογραφία.
Ένας φακός λοιπόν που έχω καταλύξει εδώ και κάμποσα χρόνια είναι ο Ταμρον 17 50 2,8
(σε κροπ σώμα)
Οκ έχασα μια φορά ένα αετό που έφαγε μια γάτα αλλά δεν θυμάμαι να έχασα κάτι άλλο σημακό.
Με λίγα λόγια θέλω την φωτογραφία επικουρική στο ταξίδι και όχι το ανάποδο.
Είναι πολύ σημαντικό να είναι ξεκαθαρισμένο αυτό.
Με πρόλαβες!

Υπάρχει μια σύγχυση όταν συγκρίνουμε φωτογραφικές μηχανές οι οποίες συγκρίσεις γίνονται κατά το δοκούν (λανθασμένα κατά τη γνώμη μου).
Θα μπορούσε να συμμετέχει στη συζήτηση ένας τρίτος λοιπόν, ο οποίος με τον ίδιο εύκολο τρόπο θα έλεγε πόσο πιο "φωτογραφία" κάνει από τη μέρα που εγκατέλειψε τις DSLR APS(C) και πέρασε στις FULL FRAME. Τι σημασία έχει το μέγεθος και το βάρος μπροστά στα πλεονεκτήματα μιας FULL FRAME; Μοναδικό μειονέκτημα το κόστος, αλλά και αυτό σχετικό είναι (δεν το αναλύω γιατί δεν είναι "αυτή" η συζήτηση και θα γράφω σεντόνια).

Βλέπω ότι κριτήριο είναι το μέγεθος για πολλούς φίλους και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες.
Εκτός από το σώμα κουβαλάω και 3 φακούς με τους οποίους έχω βρει καλή συνεργασία και χρησιμοποιώ σε κάθε μου εξόρμηση...... Μια μπαταρία ακόμη, αν και η 7200 δεν την χρειάζεται πλέον, φορτιστή σετ καθαριστικων κλπ.
Με τις mirror... Δεν κουβαλάτε τίποτα?

Advphone....
Απατώντας στον Κώστα gsmaniac θα προσπαθήσω να εξηγήσω κάποια πράγματα όσο πιο επιγραμματικά μπορώ που εκφράζουν τη σημερινή δική μου οπτική που πιθανόν να είναι και άλλων και εξηγούν γιατί το μικρό μέγεθος έχει σημασία και δεν είναι καθόλου να 'χαμε να λέγαμε.

Το μέσο δεν είναι η φωτογραφική μηχανή αλλά η μοτοσυκλέτα. Με τη μοτοσυκλέτα επισκέπτεσαι πολύ πιο εύκολα και άμεσα όμορφα τοπία από ότι με το αυτοκίνητο. Θα ήθελες να έχεις μια καλή φωτογραφική μηχανή, η οποία να μην είναι ολόκληρος μπελάς. Με άλλα λόγια θέλεις μια μηχανή που να είναι λίγο μεγαλύτερη από COMPACT, λίγο μικρότερη από DSLR και να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από COMPACT (όχι από DSLR). Μη γελιέστε όμως γιατί οι MIRRORLES μπορούν να βγάλουν φωτογραφίες τόσο καλές όσο οι DSLR αλλά ΔΕΝ είναι αυτό το ζητούμενο στη περίπτωση μου. Για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να έχεις έναν σκασμό φακούς, φλας, τρίποδα κτλ. (ότι κάνουν όλοι αυτοί που ασχολούνται με τη φωτογραφία και έχουν DSLR) και ίσως -σήμερα- να πρέπει να διαθέσεις περισσότερα χρήματα από οτι για μια DSLR.

Μια MIRRORLES λοιπόν με έναν φακό 16-50 (24-75) ή ακόμη καλύτερα με έναν 10-18 (15-27) ή ακόμη-ακόμη καλύτερα με έναν σταθερό 16 (24) ή οποιονδήποτε ανάλογο, είναι ότι πρέπει ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. Με αυτά τα δυο (ένα σώμα και ΕΝΑΝ φακό) έχεις καλύτερες φωτό από οποιαδήποτε COMPACT. Φωτογραφία τοπίου κάνουμε, ούτε macro, ούτε πορτραίτα, ούτε life style. Με τον ίδιο φακό περπάτας 2-3 μέτρα και βγάζεις και μια πορτραίτου θυσιάζοντας το μποκέ, είναι φωτεινότατος πάντως. Τελειώσαμε με το κομμάτι μοτοσυκλέτα.

Τώρα αν θέλεις να εμβαθύνεις στη φωτογραφία -σε συνδυασμό ή όχι με τη μοτοσυκλέτα- πάρε DSLR, κυρίως γιατί "ακόμη" θα βρεις πιο εύκολα φακούς μέχρι να καταλήξεις -όπως οι περισσότεροι- πως χρειάζεσαι 2-3 άντε 4 prime φακούς. Μέχρι τότε ότι μηχανή και να έχεις θα πετάς χρήματα γιατί το μάθημα γίνεται μάθημα μόνο μετά από πάθημα και δυστυχώς όχι μετά από συμβουλές.

Όμως κανένας δε μπορεί πλέον να με πείσει πως οι MIRRORLES και δη οι FULL FRAME υστερούν σε σχέση με μια DSLR. Δεν είναι καλύτερες, δεν είναι χειρότερες. Επιμέρους μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα θα βρεις σε σύγκριση φωτογραφικών μηχανών έτσι και αλλιώς, ασχέτου κατηγορίας. Πάντως το μέλλον όπως φαίνεται σήμερα δείχνει προς τα εκεί. Κόλπο του marketing, μπορεί. Δεν έχω να αντιτείνω κάτι επ' αυτού παρά μόνον ότι σήμερα μου ταιριάζει καλύτερα αυτό που μου έχει προσφέρει το marketing των MIRRORLES.

Επί προσωπικού τώρα. Αν ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά με τη φωτογραφία θα είχα DSLR και μάλιστα Nikon και μάλιστα D700 (αυτήν την αρχαία γιατί ξέρω τι μπορεί να κάνει). Διότι η Nikon έχει τη πλουσιότερη γκάμα φακών από τότε που πρωτοπαρουσίασε τη πρώτη μηχανική SLR το 1948 (όχι οι ηλεκτρονικές SLR) και όχι μόνον οι σύγχρονες DSLR. Και επειδή έζησα τη τρέλα του ερασιτεχνισμού της φωτογραφίας και τώρα μου πέρασε, όπως και να 'χει μου έχουν μείνει κάποια υπολείμματα αγάπης για τη φωτογραφία. Όμως το 90% της πραγματικής χρήσης είναι αναμνηστική φωτογραφία και θέλω να έχω ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα κουβαλώντας τη -πάντα εάν είναι δυνατό- με τη μοτοσυκλέτα.

Άρα? Άρα... να συγκρίνουμε τις χρήσεις και όχι τα επιλεγμένα συστήματα.

Γύρισα πίσω σε περσινά ποστάκια και διαβάζω, είχατε πάλι την ίδια συζήτηση, έπρεπε να το έχω δει νωρίτερα αυτό.

Αυτό που με χαλάει στην σόνυ είναι οι τιμές. Καλείσαι να πληρώσεις την α6000, μοντέλο 2014, όσο περσινά άλλων εταιριών. Γιατί; Γιατί έτσι. Είναι μία από τις περιπτώσεις που δεν παίρνεις ότι πληρώνεις, ομοίως και η 6300 του 2016. Για την φορητότητα συμφωνώ. Όπως και για πολλά ακόμα που είχες γράψει πέρυσι.
Σωστό, η τιμή είναι ένα πρόβλημα.

Να αιτιολογήσουμε κάποια πράγματα. Η SONY ήταν σχεδόν η μόνη που επένδυσε σοβαρά στις MIRRORLES όταν το 2006 πρωτοπαρουσίασε την NEX-3 και συνέχισε να τις εξελίσσει ασταμάτητα. Λίγες εταιρείες την ακολούθησαν και αυτές με αρκετή χρονική καθυστέρηση (περίπου 5 χρόνια μετά). Σε αυτόν τον μοναχικό δρόμο άνοιξε μια νέα αγορά. Σκέψου ότι το 2013 οι MIRRORLES αποτελούσαν το 5% της αγοράς σε σχέση με τις DSLR και δυο χρόνια μετά (το 2015) ήταν το 26%. H μεγάλη NIKON χρειάστηκε να περάσουν 12 χρόνια για να πάρει είδηση τι συμβαίνει και να παρουσιάσει τη πρώτη της MIRRORLES τώρα το 2018.
Ε, όλο αυτό το πράγμα το εξαργυρώνει η SONY και δικαιολογημένα κατά την άποψη μου (και όχι γιατί "έτσι").
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να μην δίνουμε λάθος εντυπώσεις από τα γραφόμενα, εγώ αν αγόραζα τώρα φωτογραφική με τις γνώσεις που έχω και χωρίς οικονομικό περιορισμο, θα έπαιρνα mirrorless....
Ειμαι υπέρ της τεχνολογίας..... Είναι σαν να διάλεγα gs σήμερα... Σίγουρα θα έπαιρνα το 1250.

Ξεχωριζουμε και προσπαθούμε βασικά να βοηθήσουμε όσους ξεκινάνε τώρα να μπαίνουν στον κόσμο της φωτογραφίας και να τους προφυλαξουμε από μεγάλα έξοδα.
Δεν πάει να πει βέβαια ότι η γνώμη μας είναι ευαγγέλιο.
 

Steve

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Στάθης
Μοτό
HONDA CB500X 2013-14
Να υποθέσω ότι το tank bang είναι ο καλύτερος τρόπος για να έχεις ανά πάσα στιγμή μια mirrorless με φακό π.χ 11-22 μαζί σου; υπάρχει μηπως κάτι ακόμα πιο βολικο; έχω μια παλιά compact και θέλω να την αλλάξω, την βάζω στην τσέπη του μπουφάν και καθώς ανεβαίνω π.χ το πάσο στο βουνό σταματάω, χωρίς να κατέβω τραβάω την θέα και σε 15 δεύτερα έχω ξαναφύγει. Φτάνω π.χ στη καφετέρια, κλειδωνω και κατεβαίνω, μεγάλη ευκολία που δύσκολα θα την αποχωριστώ για να προχωρήσω σε αγορά mirrorless αν και μου αρεσει η IQ τους. Κάτι άσχετο, δανείζουν τα μαγαζιά φωτ.μηχανές π.χ για 10 μέρες και να την επιστρέψεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να υποθέσω ότι το tank bang είναι ο καλύτερος τρόπος για να έχεις ανά πάσα στιγμή μια mirrorless με φακό π.χ 11-22 μαζί σου; υπάρχει μηπως κάτι ακόμα πιο βολικο; έχω μια παλιά compact και θέλω να την αλλάξω, την βάζω στην τσέπη του μπουφάν και καθώς ανεβαίνω π.χ το πάσο στο βουνό σταματάω, χωρίς να κατέβω τραβάω την θέα και σε 15 δεύτερα έχω ξαναφύγει. Φτάνω π.χ στη καφετέρια, κλειδωνω και κατεβαίνω, μεγάλη ευκολία που δύσκολα θα την αποχωριστώ για να προχωρήσω σε αγορά mirrorless αν και μου αρεσει η IQ τους. Κάτι άσχετο, δανείζουν τα μαγαζιά φωτ.μηχανές π.χ για 10 μέρες και να την επιστρέψεις;
Εγώ εκεί κατέληξα. Είχα πάρει ένα τσαντάκι μέσης -ειδικό για φωτογραφική μηχανή- αρκετά καλό αλλά τελικά δε με βόλεψε στα σκληρά κομμάτια (χτυπιόταν πάνω μου). Πήρα ένα μικρό tang bag 5 lt με μαξιλαράκια μέσα και μάλλον βρήκα την υγειά μου. Λέω "μάλλον" γιατί το πήρα προχθές και δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πάντως το πήρα για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Steve

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Στάθης
Μοτό
HONDA CB500X 2013-14
Το είχα σκεφτεί και εγώ για τσαντάκι μέσης! Ώστε δεν κάνει εεε; μάλιστα. Ίδωμεν
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το είχα σκεφτεί και εγώ για τσαντάκι μέσης! Ώστε δεν κάνει εεε; μάλιστα. Ίδωμεν
Δεν κάνει για πραγματικά δύσκολα χωμάτινα κομμάτια. Για εκδρομές χωμάτινες μια χαρά είναι.

Σόρυ για τα Σκανδιναβικά αλλά είναι το πιο αντιπροσωπευτικό βίντεο που βρήκα. Εκτός από λουράκι έχει θηλιά για να το περνάς σε ζώνη κλασική ή στη ζώνη/κούμπωμα μέσης ενός backpack. Στο βίντεο είναι το Small (S), εγώ έχω το X-tra Small (XS)

 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Από θέμα κραδασμών.... Είναι το καλύτερο σημείο το tank bag
και βολτα εισαι...
και γραφεις...
και η κυρα-Λενη δεν στα ''χωνει''....
παντου εισαι ...

και αυτο επειδη #mono esy mporeis....
:p:laugh::laugh::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
και βολτα εισαι...
και γραφεις...
και η κυρα-Λενη δεν στα ''χωνει''....
παντου εισαι ...

και αυτο επειδη #mono esy mporeis....
:p:laugh::laugh::laugh:
Μαζευτηκα..... Ξεκουραζω τα κοκκαλακια μου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωστό, η τιμή είναι ένα πρόβλημα.

Να αιτιολογήσουμε κάποια πράγματα. Η SONY ήταν σχεδόν η μόνη που επένδυσε σοβαρά στις MIRRORLES όταν το 2006 πρωτοπαρουσίασε την NEX-3 και συνέχισε να τις εξελίσσει ασταμάτητα. Λίγες εταιρείες την ακολούθησαν και αυτές με αρκετή χρονική καθυστέρηση (περίπου 5 χρόνια μετά). Σε αυτόν τον μοναχικό δρόμοάνοιξε μια νέα αγορά. Σκέψου ότι το 2013 οι MIRRORLES αποτελούσαν το 5% της αγοράς σε σχέση με τις DSLR και δυο χρόνια μετά (το 2015) ήταν το 26%. H μεγάλη NIKON χρειάστηκε να περάσουν 12 χρόνια για να πάρει είδηση τι συμβαίνει και να παρουσιάσει τη πρώτη της MIRRORLES τώρα το 2018. Ε αυτό το πράγμα το εξαργυρώνει η SONY και δικαιολογημένα κατά την άποψη μου.

Η Sony καλά έκανε και έχτισε την κατηγορία εκ του μηδενός, δεν δικαιολογείται το τιμολογιακό της με αυτό που λες. Η κάθε εταιρία κάτι πουλάει, η Nikon έχει την πελατεία της και καλά έκανε και περίμενε να πιάσει "κρίσιμη μάζα" η υποψήφια αγορά και να βγάλει μοντέλα όταν είδε ότι κινδυνεύει να χάσει παραδοσιακούς πελάτες. Το ίδιο έκανε πέρυσι και η Canon με την EOS R, φέτος την RP. Η Canon "ζει" από την φωτογραφία, δεν είναι ένα μικρό μαγαζάκι σε έναν κολοσσό που είτε έχει κέρδη είτε όχι το ίδιο είναι, αρκεί να έχει παρουσία στον χώρο. Θεωρώ ότι οι προσεκτικές κινήσεις σε τέτοιες εταιρίες είναι λογικές και αναμενόμενες.

Βλέπεις πχ την φετινή α6400 που είναι μιά α6300 με λίγο πείραγμα στο λογισμικό και πιο "δροσερή" λειτουργία στα βίντεο. Τρία χρόνια για ένα autofocus και... πόσο πουλάμε την 6300, βάλε μιάμιση φορά πάνω και δώσε το στις βιτρίνες. Ούτε η apple...



Κοιτάω το κοστολόγιο για κιτ φακό, έναν ευρυγώνιο με F μικρότερο/ίσο του 2, έναν ζουμ 200 ή 250
Συνδυαστικά από ίντερνετ:
Sony a6300 1176ευρώ
Canon M50 1065ευρώ
Canon 800D 732ευρώ
Nikon D5600 790ευρώ

Ξαφνικά οι DSLR είναι κάπου 30% πιο ελκυστικές από τις mirrorless :fun
 
Top Bottom