Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Τελικά προτίμησα να αντικαταστήσω τον kit φακό nikkor 18-55 f3.5/4.5, με τον αντίστοιχο πιο φωτεινό sigma 17-50 f2.8. Δεν έχει το ζουμ που έψαχνα, αλλα θα συμβιβαστώ.
Έκανα κάποιες δοκιμές εψες το βράδυ που είχε ωραία ατμόσφαιρα.
Ρε συ Γιάννη, σ' ευχαριστώ για τις υπέροχες εικόνες! Μέχρι εδώ πάνω φτάνει αυτή η γνώριμη γλυκειά ζεστασιά της καλοκαιρινής νύχτας...
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Ερωτήσεις προς φωτογράφο φίλους και γνωστές,η compact που είχα μας άφησε χρόνους δεν χάλασε αλλά κάποιο καλόπαιδο που μπούκαρε σπίτι μου την έσπασε,το κινητό ναι μεν βγάζει φωτό αλλά εμένα δεν μου αρκεί.Εχω βρει μεταχείρισμενη Nikon d3300 με τον kit φακό από οποίος είναι vr με 2000 κλικ έτσι λέει ο πωλητής τουλάχιστον,με τσαντάκι μεταφοράς και τρίποδο στα 220€,τι πρέπει να προσέξω πριν την αγορά;;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ερωτήσεις προς φωτογράφο φίλους και γνωστές,η compact που είχα μας άφησε χρόνους δεν χάλασε αλλά κάποιο καλόπαιδο που μπούκαρε σπίτι μου την έσπασε,το κινητό ναι μεν βγάζει φωτό αλλά εμένα δεν μου αρκεί.Εχω βρει μεταχείρισμενη Nikon d3300 με τον kit φακό από οποίος είναι vr με 2000 κλικ έτσι λέει ο πωλητής τουλάχιστον,με τσαντάκι μεταφοράς και τρίποδο στα 220€,τι πρέπει να προσέξω πριν την αγορά;;
Γενικά ένα check αν εστιάζει σωστά και βγάζει καθαρές φωτό. Το επόμενο σημαντικό στις φωτογραφικές μηχανές είναι η εξωτερική κατάσταση, να μην έχει φθορές στα πλαστικά, στα κουμπιά και στις αναγραφόμενες ενδείξεις. Οτι και να λέει ο άλλος εγώ δε θα έπαιρνα μια μηχανή με εξωτερικές φθορές.

Για τον αριθμό των κλικς υπάρχει εφαρμογή αλλά δε ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι να εξεταστεί επιτόπου.

Οι φακοί είναι κάπως πιο δύσκολο -όχι αδύνατο- να χαλάσουν. Ξεκούμπωμα και κοίταγμα σε επαφες και τη βίδα που περιστρέφει την εστίαση.
 
Reactions: S.P

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν συνδέσεις την μηχανή σε pc και googlαρης πως βρίσκεις τα κλικ είναι πανεύκολο.
Τα 2000 κλικ είναι αστείο νούμερο.
 
Reactions: S.P

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Πήρε φίλος κάνον Μ50.... Για τα λεφτά της. ΓΑΖΩΝΕΙ Δεν το περίμενα.
Το μόνο κακό είναι ότι δεν διαθέτει γουδερ σιλντ σώμα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και ότι έχει μικρή διάρκεια μπαταρίας και κακό βίντεο 4Κ αν κάποιος ενδιαφέρεται και για αυτό. Καλύτερο "πιάσιμο" από τις σονυ 6ΧΧΧ για όσους έχουν μεγάλα χέρια. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν έκανα καλά που δεν την πήρα αρχές χρονιάς με κιτ πολλών φακών αντί να περιμένω να μαζέψω για κάτι "καιροσφραγισμένο".
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η οθόνη μου στη SONY NEX-6 ζορίστηκε μέσα στη τσάντα πλάτης μου (υπήρχαν και άλλα πράγματα μέσα) και έπαθε ζημιά!

Ποτέ δεν τη χρησημοποίησα γιατί πάντα βλέπω από το οφθαλμοσκόπιο. Δημιουργήθηκε όμως μια καλή δικαιολογία...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ανακοινώθηκαν οι νέες SONY 6100 και 6600

H πρώτη, αν τιμολογηθεί "λογικά" εδώ (στην Αμερική $750, $850 με τον 16-50 και $1100 με τον 16-50 και 55-210) είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση γιατί έχει όλα τα καλά της 6400 με λίγο λιγότερα μπλιμπλίκια (το τενερέ 700 του μίρορλες; )

Η δεύτερη είναι η κορυφή της κατηγορίας της με ο,τι μπορεί να φανταστεί κάποιος και σταθεροποίηση πέντε αξόνων στο σώμα, όπως η 6500. Αυτό αντικατοπτρίζεται και στην τιμή, $1400 το σώμα και $1800 με τον 18-135 φακό.

Sony announces a6600 with image stabilization and Real-time Tracking autofocus
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η οθόνη μου στη SONY NEX-6 ζορίστηκε μέσα στη τσάντα πλάτης μου (υπήρχαν και άλλα πράγματα μέσα) και έπαθε ζημιά!

Ποτέ δεν τη χρησημοποίησα γιατί πάντα βλέπω από το οφθαλμοσκόπιο. Δημιουργήθηκε όμως μια καλή δικαιολογία...




Ανακοινώθηκαν οι νέες SONY 6100 και 6600

H πρώτη, αν τιμολογηθεί "λογικά" εδώ (στην Αμερική $750, $850 με τον 16-50 και $1100 με τον 16-50 και 55-210) είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση γιατί έχει όλα τα καλά της 6400 με λίγο λιγότερα μπλιμπλίκια (το τενερέ 700 του μίρορλες; )

Η δεύτερη είναι η κορυφή της κατηγορίας της με ο,τι μπορεί να φανταστεί κάποιος και σταθεροποίηση πέντε αξόνων στο σώμα, όπως η 6500. Αυτό αντικατοπτρίζεται και στην τιμή, $1400 το σώμα και $1800 με τον 18-135 φακό.

Sony announces a6600 with image stabilization and Real-time Tracking autofocus
Καλή είδηση αυτή! Για να δούμε, φέτος ο Αη Βασίλης θα καταλάβει ότι ήμουν καλό παιδί;
 

Steve

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Στάθης
Μοτό
HONDA CB500X 2013-14
Πολύ ωραία η νέα Canon EOS M6 mark II, Μαζεμένη, σύγχρονη και με πολλές δυνατότητες. Ταυτόχρονα ανακοινώθηκε και η νέα Dslr EOS 90D.

 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το αστείο εικονοσκοπιο και την διάρκεια μπαταρίας είδα και ενώ θεωρητικά έχει πολύ καλά ηλεκτρονικά βγαίνει *εκτός συναγωνισμού" για το δικό μου θέλω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η SONY έχει την περίεργη συνήθεια να κρατάει τα παλιά μοντέλα στον κατάλογο, οπότε δημιουργεί και μιά σύγχυση στον καταναλωτή. Από την a6000 του 2014 ως την a6600 που έρχεται σε λίγες μέρες, ένα μικρό συγκριτικό για να βοηθήσει τον υποψήφιο αγοραστή να "ξεμπερδευτεί" λίγο.

Sony a6000, a6100, a6300, a6400, a6500, a6600: what's the difference and which should I buy?
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Κάτι που είδα σήμερα και παίζει δυνατά σαν πρόταση

 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Κάτι που είδα σήμερα και παίζει δυνατά σαν πρόταση

Η Fuji εδώ και λίγο καιρό κάνει γερό παιχνίδι στην πιο οικονομική κατηγορία. Εκτός από αυτή, οι xt30 και xt3 είναι τρομερές μηχανές για τς λεφτά τους , ειδικά η 3 στο video με 4K 10 bit είναι φοβερή. Και για όσους δεν ξέρουν η Fuji κατευθείαν από την κάμερα έχει και φοβερά χρώματα σε σχέση με άλλες όπως οι Sony που ίσως θέλουν λίγο correction.
Δεν θα κοιτούσα canon ειδικά σε αυτά τα χρήματα...εκτός αν είχα ήδη καλούς φακούς
 
Reactions: STF

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περνώντας από ένα μαγαζί χτες, μπαίνω και βλέπω SONY κάμερες αραδιασμένες. Μεταξύ αυτών η 6400, η οποία είναι πάνω/κάτω ίδιο μέγεθος με όλες της σειράς 6ΧΧΧ. Τόσο όσο μικρή και βολική και απίθανα μπροστόβαρη με τον 18-135 που φορούσε, ο οποίος είναι κιτ φακός. Και γεννιέται η απορία τι κερδίζεις πραγματικά από ένα σώμα που είναι σχετικά μικρό, αλλά φοράει την ίδια γκουμούτσα με τα πιο μεγάλα; Εντάξει όταν έχει επάνω κάτι ανύπαρκτους fisheye κλπ σίγουρα είναι πιο μικρό το σύνολο, αλλά με έναν "κανονικό" φακό το όφελος είναι μηδέν ή και αρνητικό λόγω ζυγίσματος στο χέρι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περνώντας από ένα μαγαζί χτες, μπαίνω και βλέπω SONY κάμερες αραδιασμένες. Μεταξύ αυτών η 6400, η οποία είναι πάνω/κάτω ίδιο μέγεθος με όλες της σειράς 6ΧΧΧ. Τόσο όσο μικρή και βολική και απίθανα μπροστόβαρη με τον 18-135 που φορούσε, ο οποίος είναι κιτ φακός. Και γεννιέται η απορία τι κερδίζεις πραγματικά από ένα σώμα που είναι σχετικά μικρό, αλλά φοράει την ίδια γκουμούτσα με τα πιο μεγάλα; Εντάξει όταν έχει επάνω κάτι ανύπαρκτους fisheye κλπ σίγουρα είναι πιο μικρό το σύνολο, αλλά με έναν "κανονικό" φακό το όφελος είναι μηδέν ή και αρνητικό λόγω ζυγίσματος στο χέρι.
Αυτο μου έκανε και εμένα αρνητική εντύπωση, αλλά νομίζω τελικά ότι το πλεονεκτημα των mirrorless δεν είναι το βαρος τελικά, αλλά το φως.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Αυτο μου έκανε και εμένα αρνητική εντύπωση, αλλά νομίζω τελικά ότι το πλεονεκτημα των mirrorless δεν είναι το βαρος τελικά, αλλά το φως.
και η εμπορική επιτυχία να σε κάνει να σκοτώσεις ή να πετάξεις ΟΛΑ τα παλιά και να πάρεις καινούρια :cool:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Περνώντας από ένα μαγαζί χτες, μπαίνω και βλέπω SONY κάμερες αραδιασμένες. Μεταξύ αυτών η 6400, η οποία είναι πάνω/κάτω ίδιο μέγεθος με όλες της σειράς 6ΧΧΧ. Τόσο όσο μικρή και βολική και απίθανα μπροστόβαρη με τον 18-135 που φορούσε, ο οποίος είναι κιτ φακός. Και γεννιέται η απορία τι κερδίζεις πραγματικά από ένα σώμα που είναι σχετικά μικρό, αλλά φοράει την ίδια γκουμούτσα με τα πιο μεγάλα; Εντάξει όταν έχει επάνω κάτι ανύπαρκτους fisheye κλπ σίγουρα είναι πιο μικρό το σύνολο, αλλά με έναν "κανονικό" φακό το όφελος είναι μηδέν ή και αρνητικό λόγω ζυγίσματος στο χέρι.
Τα περί όγκου έχουν συζητηθεί ξανά.

Η Sony με τον kit 16-50 βγάζει μια χαρά φωτό και χωράει στη τσέπη οποιουδήποτε χειμερινού μπουφάν Καταλαβαίνω πως μπορεί το ζητούμενο είναι οι κατά το δυνατόν καλύτερες φωτό οπότε με έναν κιτ.... Το θέμα είναι όμως πως μπορείς να κάνεις ΚΑΙ αυτό (να έχεις πολύ μικρό όγκο με έναν ζουμ φακό της σειράς και φουλ ρυθμίσεις).

Όταν βάζεις ποιοτικούς και άρα συνήθως μεγάλους φακούς πάνω σε mirrorles, δε "κρατάς" τη μηχανή αλλά τον φακό και αυτό δεν ισχύει μόνο στις mirrorles.

Με τον μεγάλο φακό το όφελος είναι μηδέν; Έχεις δει FF DSLR σώμα συγκριτικά με μια FF mirrorles; Και το θέμα είναι να τις βάλεις δίπλα-διπλά και μετά μέσα σε μια τσάντα πλάτης ή σε ένα μικρό tank bag ή σε ένα σαμάρι (αν τολμάς).... Τότε και μόνο τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει διαφορά στον όγκο.

Ξαναβάζω συγκριτικές διαστάσεις σε σώματα APS-C παρόμοιων δυνατοτήτων και τεχνικών χαρακτηριστικών (λίγο καλύτερη η mirrorles).




Εκτός όλων αυτών... τι να κάνεις; Αν σε ενδιαφέρει η σούπερ-ντούπερ ποιότητα φωτογραφίας τη διαφορά θα στη κάνει ο φακός, όχι το σώμα.
Επομένως σε αυτή τη περίπτωση το όφελος του μικρότερου όγκου θα το αποκομίσεις από το σώμα. Ότι μπορείς να γλυτώσεις καλό είναι.


Δεν αφορίζω της DSLR και κυρίως εγώ προσωπικά δε μπορώ να αφορίσω με τίποτα τη κληρονομιά της Nikon σε φακούς. Αν με πιάσει ποτέ η τρέλα της φωτογραφίας θα πάρω πάλι μια Nikon DSLR (με τα σημερινά δεδομένα). Για ταξιδιωτική φωτογραφία όμως, είτε με αυτοκίνητο είτε με μηχανή θα υπάρχει πάντοτε μια mirrorless APS-C με σταθερό 16άρη φακό, χωρίς πολλά κινούμενα σημεία να αντέχει και στη ταλαιπωρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
και η εμπορική επιτυχία να σε κάνει να σκοτώσεις ή να πετάξεις ΟΛΑ τα παλιά και να πάρεις καινούρια :cool:
Εκεί βγάζω το καπέλο στη Nikon!

Δυστυχώς αυτή η εμπορική επιτυχία -η οποία δεν είναι πάντα αληθινή- υπάρχει σε πολλά προϊόντα, ζούμε στην εποχή της κατανάλωσης. Εγώ έχω τη δική μου mirrorles από το 2013 και αν και υπάρχουν πολλές "σειρήνες" στα αυτιά μου αντέχω ακόμη να μην την αντικαταστήσω γιατί γνωρίζω πως τη θέλω για συγκεκριμένη χρήση/ταλαιπωρία που δε θα υποβάλλω μια καινούρια!
 
Top Bottom