Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νομιζω πως εχεις διαβάσει πολυ και γι αυτο εχεις μπερδευτεί.
Για εμενα αν θες να παίξεις με dslr πήγαινε δεν σε Nikon μιας και θα εχεις πληθώρα μεταχειρισμένων φακών να διαλέξεις ειδικά τωρα που έσκασαν οι mirrorless.
Αν θες mirrorless που ίσως ειναι το μέλλον, πραγμα που δεν με νοιαζει προσωπικά, πας σε Sony.
Ακομα λιγουρευομαι εναν sigma 14αρι φακό που συζητούσα με τον STF και δυστυχώς δεν τον έβγαζε για Nikon.
Δεν είναι ακριβώς όπως τα λες.

Η Sony έχει πλέον μόνο δύο (όχι αμελητέα) πλεονεκτήματα στις mirrorless, το autofocus το οποίο δεν έχω διαβάσει κριτική που να μην το εκθειάζει σε βαθμό "δεν χρειάζεται να ασχοληθείς σχεδόν ποτέ" και την επιλογή φακών στο APS-C.

Ο 24άρης αισθητήρας έχει παλιώσει, Fujifilm και πλέον Canon έχουν καλύτερο αισθητήρα, καλύτερο (πιο λογικά δομημένο) μενού, παίρνουν πιο γρήγορες κάρτες μνήμης και έχουν πιο σωστή εργονομία. Εκεί που στην α6Χ00 πρέπει να μπεις μενού, στην Τ-3/Τ-30 έχεις υπέροχα περιοτροφικά χειριστήρια για να αλλάξεις κάτι σε ρυθμίσεις. (αυτές τις έχω δει από κοντά σε μεγάλο μαγαζί ηλεκτρονικών). Επίσης οι a6X00 βγάζουν συμπιεσμένα RAW αρχεία οπότε σε περιορίζουν αν θελήσεις να μάθεις και το κομμάτι επξεργασίας.

Οπότε όπως το λέει ο πολύς κόσμος "αποφάσισε τι θες" είναι λίγο LOL. Τυχαίο παράδειγμα, δίνεις 80 ευρώ και πας ένα ταξιδάκι Αγγλία να δεις ό,τι θα βγει στην EICMA. Θα βγάλεις πόλη, θα βγάλεις φαγητό, θα βγάλεις την παρέα, θα βγάλεις νύχτα το ποτάμι, θα βγάλεις μηχανάκια, θα βγάλεις τοπία εξοχή. Και είναι σαν να λες "τι ΕΝΑ μηχανάκι να πάρω" και να σου λέει ο άλλος "αποφάσισε τι κάνεις", όπου εκτός αν ρωτήσεις "τι trial να πάρω για να ανέβω στον Μύτικα" ή "με τι θα σπάσω χρονόμετρα Σέρρες", δεν έχει "αποφάσισε" ακριβώς αφού θα τα κάνεις όλα.

Και το θέμα "προοπτική ανέλιξης με μικρό κόστος" το εννοώ, πχ επειδή είπες "πάρε Sony" πες αγοράζεται μιά α6400 σήμερα. Που έχεις να πας μετά με την ίδια προίκα; Στην α6600 που είναι η ίδια φωτογραφική με σταθεροποίηση εικόνας στο σώμα, δηλαδή δεν έχεις να πας πουθενά. Αν πάρεις α7-ΙΙ που τελευταία φορά που κοίταξα ήταν σε συγκρίσιμη τιμή με τις προαναφερθείσες, έχεις προοπτική μπροστά σου. Και μιά που ο βασικός λόγος να πάρεις DSLR ήταν να μπορείς να έχεις "κλασικές ρυθμίσεις" και πιο καθαρό εικονοσκόπιο, οι διαφορές στους δύο τομείς είναι πλέον αμελητέες, οπότε το δίλημμα δεν υπάρχει. Αυτό που λες με τους φακούς ισχύει όντως για τις "παραδοσιακές" canon και nikon.

**
το αστείο είναι, αφήνω το ποστάκι στην μέση και πάμε για καφέ/φαγητό/δουλίτσες και γυρίζω και βλέπω την απάντηση του sonολόγου STF ο οποίος έδωσε μιά διάσταση που δεν είχα σκεφτεί, γιατί αν το e mount είναι το ίδιο στην σειρά 6Χ00 και στις αΧ τότε όντως με full frame φακούς μπορείς να πας "πιο πάνω". Η 6400 και η α7-ΙΙ έχουν μικρή διαφορά στο σώμα, έξω. Η α6600 σχεδόν σίγουρα θα πωλείται σε λεφτά που δεν θέλω να δώσω και κοντά στην α7-ΙΙΙ.

Οπότε τα "αδιέξοδα" είναι η fujifilm, η Ζ50, η Μ60-ΙΙ από τις προσιτές λύσεις.

Εμφανισιακά πάντως η Fujifilm X-Τ3 είναι απίθανα ερωτεύσιμη και οι κριτικές, της εξαιρετικές.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ανανέωση φακών με τον Tokina 11-20 f2.8
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντυπωσιάστηκα φέτος γιατί έχουμε όντως μερικές καλές προσφορές σε φωτογραφικές.

η Nikon D750 στα 799 το σώμα

η Nikon D3500 στα 299 με 18-55VR και 399 προσθέτοντας τον 70-300VR

η Canon EOS 2000D στα 269 με 18-55 με σταθεροποιητή



Δεν έχω βρει κάτι "καλό" σε mirrorless
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το νου σου με τις ff... Οι φακοί τσούζουν σε τιμές.
Όπως ξυρίζουν σε ποιότητα βεβαια
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η 750 είναι μοντέλο τετραετίας αλλά την έχουν ένας φίλος και ένας γνωστός και ορκίζονται ότι είναι απίθανα καλός ο αισθητήρας της.

Απλά στο λίγο που την επεξεργάστηκα είναι όντως μεγάλη
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
H Sony α6400 με τον 18-135 στα 1099 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή για το συγκεκριμένο κιτ.

προβληματισμός τώρα, αν αξίζει η αγορά με αυτόν τον κιτ φακό ή καλύτερα απ' έξω με τον κιτ 16-50 (ή σκέτο σώμα) και τα ρέστα σε έναν sony 35/1.8 OSS ή τον sigma 16/1.4 ή 30/1.4
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το νου σου με τις ff... Οι φακοί τσούζουν σε τιμές.
Όπως ξυρίζουν σε ποιότητα βεβαια
Πάνω σε αυτό που λες... Σίγουρα υπάρχουν ακριβοί φακοί σε FF, αλλά κοιτώντας περίπου "όμοια πράγματα" σε διάφραγμα και εστιακή απόσταση, οι τιμές δεν διέφεραν παρά ελάχιστα μεταξύ crop και ff. Είναι κάτι που δεν βλέπω ή που κοιτάζω λάθος; Τα παραδείγματα με φακό "γενικής χρήσης" για Sony E, Canon EF-M, Nikon SX


Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary (Canon EF-M)
Nikon AF Nikkor 50mm f/1.4D (Nikon F)
Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary (Sony E)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η d750 είναι επαγγελματικό σώμα με απεριόριστες δυνατότητες που ελάχιστοι ερασιτέχνες "αγγίζουν".
Η τιμή που είδα εγώ αυτές τις μέρες είναι εκπληκτική και αν δεν είχα μπλέξει με dx φακούς και σώμα που επένδυσα πρόσφατα, θα την είχα πάρει εχθές.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Υπάρχει κάποια πρόταση για free πρόγραμμα επεξεργασίας Mac σε στυλ Lightroom?
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Υπάρχει κάποια πρόταση για free πρόγραμμα επεξεργασίας Mac σε στυλ Lightroom?
Σαν κατάλογος φωτογραφιών που σου δίνει και την δυνατότητα επεξεργασίας ακόμα και σε raw φορμάτ;
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι free με αυτές τις δυνατότητες. Εναλλακτικό αλλά με πληρωμή είναι το capture one pro (c1 pro).

Αν ψάχνεις μονο για επεξεργασία σε raw δες αυτό: The 6 Best Free RAW Image Processors for Mac
Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις πάνω από δύο προγράμματα (δες αν σε βολεύει το Picktorial -η απλή χωρίς πληρωμή έκδοση- σαν κατάλογος και κάποιο άλλο για επεξεργασία)

Ενδιαφέρον επίσης για ειδική επεξεργασία είναι το Luminar ΑΙ (με πληρωμή αλλά τίμιο).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σαν κατάλογος φωτογραφιών που σου δίνει και την δυνατότητα επεξεργασίας ακόμα και σε raw φορμάτ;
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι free με αυτές τις δυνατότητες. Εναλλακτικό αλλά με πληρωμή είναι το capture one pro (c1 pro).

Αν ψάχνεις μονο για επεξεργασία σε raw δες αυτό: The 6 Best Free RAW Image Processors for Mac
Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις πάνω από δύο προγράμματα (δες αν σε βολεύει το Picktorial -η απλή χωρίς πληρωμή έκδοση- σαν κατάλογος και κάποιο άλλο για επεξεργασία)

Ενδιαφέρον επίσης για ειδική επεξεργασία είναι το Luminar ΑΙ (με πληρωμή αλλά τίμιο).
Ναι για επεξεργασία raw ρωταω...
Προς το παρον δοκιμάζω το darktable.
Θα δω και αυτα που μου προτείνεις.
Πιο πολυ θελω να με βολευει το μενού καθώς τοσο καιρο ειχα συνηθίσει το lightroom.
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Ναι για επεξεργασία raw ρωταω...
Προς το παρον δοκιμάζω το darktable.
Θα δω και αυτα που μου προτείνεις.
Πιο πολυ θελω να με βολευει το μενού καθώς τοσο καιρο ειχα συνηθίσει το lightroom.
Αν έχεις Sony ή Fuji, το capture one express είναι ακόμη δωρεάν νομίζω.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν έχεις Sony ή Fuji, το capture one express είναι ακόμη δωρεάν νομίζω.
Nikon εχω. Δοκίμασα το προγραμμα της Nikon αλλα δεν τα βρισκουμε στην εξαγωγή του αρχείου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ χρησιμοποιώ το GIMP.
Δωρεάν και καλό.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Την συμβουλή σας παρακαλω...

Εχω μια d3400 με εναν 35αρη και εναν 16-80.
Σκεφτομαι την επομενη αγορά μου.

Να επενδύσω σε ενα νεο σώμα d7500 η d7200(d500 δεν!) αφού δωσω την d3400?
H να παρω εναν τηλεφακο ώστε να ανακάλυψω την φωτογράφια σε ενα αλλο εστιακό μήκος;

Το μονο που μου λείπει στην 3400 ειναι οτι δεν μπορει πανω απο 800iso.
Θεωρητικά και τα σημεία εστίασης, αλλα δεν εχω δουλεψει τα περισσότερα ώστε να ξερω στην πράξη πως βοηθανε.

Θα ηθελα να ακουσω μερικές απόψεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ έκανα μετάβαση από d5200 σε d7200 και είδα διαφορά σχεδον παντού.
Η σειρά 7000 της Nikon είναι σχεδόν "επαγγελματική".. Με όλα τα χαρακτηριστικά εκτός του ff
 
Top Bottom