Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Premier
Σίγουρα είναι λίγο "δύσκολο", αλλά μιλάμε για ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιούν επαγγελματίες και όχι μονο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χρησιμοποιώ το Shotcut.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Λέω να πάω με τον μικρό να δει πρώτη φορά Ράλλυ Ακρόπολις, αλλά για αυτό ανοίγουμε άλλο θρεν αν υπάρχει ενδιαφέρον.



Το θέμα μου είναι άλλο. Πως προστατεύει κάποιος την πολύτιμη μηχανή του και φακό από την σκόνη; Πραγματικά σκέφτομαι να πάρω μόνο κινητό μαζί ακριβώς για αυτόν το λόγο.



Εντωμεταξύ όταν μιλάμε για "σκόνη" σε αγώνες ράλλυ μιλάμε για αυτό...

Bob Ross: "και εκεί πίσω στο βάθος κρύβονται μερικοί θεατές" :p


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι πιο πολλές μηχανές δεν έχουν ανάγκη.
Εγώ χρόνια την κουβαλάω σε advtroffy και το μόνο που κάνω μετά είναι ένα φύσημα καλό και ένα καθάρισμα μέσα από το μενού της μηχανής
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Οι πιο πολλές μηχανές δεν έχουν ανάγκη.
Εγώ χρόνια την κουβαλάω σε advtroffy και το μόνο που κάνω μετά είναι ένα φύσημα καλό και ένα καθάρισμα μέσα από το μενού της μηχανής
Όταν φθάνεις σπίτι, πρώτα να χρησιμοποιείς ηλεκτρική σκούπα, και μετά να την φυσάς, λίγο!!! ;)
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Συνηθως τα συγχρονα μοντέλα έχουν κάποιο είδος προστασίας (dust proof). Θα πρέπει να το τσεκάρεις στα χαρακτηριστικά του μοντέλου σου. Αν έχει τότε με περιοδικο καθαρισμα αναμεσα στις ειδικές δεν θα εχεις νομίζω πρόβλημα. Καλό θα ήταν να αποφύγεις αλλαγές φακων για να μην μπεί σκόνη στον αισθητήρα. Αν δεν έχει καποια προστασία το χώμα παίζουν καλύματα (έστω και αυτοσχέδια). Για το κινητό που λες, δεν ξέρω αν θα προλαβαίνει να εστιάσει και να εχεις την επιτυχία που θες.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σε τέτοιες συνθήκες δεν είναι κακό να χρησιμοποιήσεις ένα απλό UV filter για να προστατεψεις το μπροστα μέρος του φακού.
Διάφανα σακουλάκια με κάποια λαστιχάκια μπορούν να καλύψουν το υπόλοιπο σώμα.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Σε τέτοιες περιπτώσεις προσωπικά δεν αλλάζω πολύ τους φακούς στα σώματα και καλό καθάρισμα μετά οποιαδήποτε -φυσα ρούφα πατατονε - ένας τηλεφακός μπορεί να σε δώσει απόσταση από την σκόνη αλλά γενικά δεν μασάνε τα εργαλεία -DSLR - αυτή είναι η δουλειά τους!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εχεις δωσει λεφτα για Χασκυ 250 και αντι να πάς με αυτό χώμα, πάς με το παπί?
Μερικές χιλιάδες βοσκοί δεν μπορεί να κάνουν λάθος.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό είναι το μόνο πράγμα που δεν πρέπει να κάνεις...
Γιατί;;;; :rolleyes:

Εχεις δωσει λεφτα για Χασκυ 250 και αντι να πάς με αυτό χώμα, πάς με το παπί?
Eγω νομιζα οτι θα ειχε σχεση με τη.... σκονη, γι'αυτο μου φανηκε κουφο αυτο που ειπες!!!!!!!!!! :sneaky:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Top Bottom