Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα περί όγκου έχουν συζητηθεί ξανά.

Η Sony με τον kit 16-50 βγάζει μια χαρά φωτό και χωράει στη τσέπη οποιουδήποτε χειμερινού μπουφάν Καταλαβαίνω πως μπορεί το ζητούμενο είναι οι κατά το δυνατόν καλύτερες φωτό οπότε με έναν κιτ.... Το θέμα είναι όμως πως μπορείς να κάνεις ΚΑΙ αυτό (να έχεις πολύ μικρό όγκο με έναν ζουμ φακό της σειράς και φουλ ρυθμίσεις).

Όταν βάζεις ποιοτικούς και άρα συνήθως μεγάλους φακούς πάνω σε mirrorles, δε "κρατάς" τη μηχανή αλλά τον φακό και αυτό δεν ισχύει μόνο στις mirrorles.

Με τον μεγάλο φακό το όφελος είναι μηδέν; Έχεις δει FF DSLR σώμα συγκριτικά με μια FF mirrorles; Και το θέμα είναι να τις βάλεις δίπλα-διπλά και μετά μέσα σε μια τσάντα πλάτης ή σε ένα μικρό tank bag ή σε ένα σαμάρι (αν τολμάς).... Τότε και μόνο τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει διαφορά στον όγκο.

Ξαναβάζω συγκριτικές διαστάσεις σε σώματα APS-C παρόμοιων δυνατοτήτων και τεχνικών χαρακτηριστικών (λίγο καλύτερη η mirrorles).




Εκτός όλων αυτών... τι να κάνεις; Αν σε ενδιαφέρει η σούπερ-ντούπερ ποιότητα φωτογραφίας τη διαφορά θα στη κάνει ο φακός, όχι το σώμα.
Επομένως σε αυτή τη περίπτωση το όφελος του μικρότερου όγκου θα το αποκομίσεις από το σώμα. Ότι μπορείς να γλυτώσεις καλό είναι.


Δεν αφορίζω της DSLR και κυρίως εγώ προσωπικά δε μπορώ να αφορίσω με τίποτα τη κληρονομιά της Nikon σε φακούς. Αν με πιάσει ποτέ η τρέλα της φωτογραφίας θα πάρω πάλι μια Nikon DSLR (με τα σημερινά δεδομένα). Για ταξιδιωτική φωτογραφία όμως, είτε με αυτοκίνητο είτε με μηχανή θα υπάρχει πάντοτε μια mirrorless APS-C με σταθερό 16άρη φακό, χωρίς πολλά κινούμενα σημεία να αντέχει και στη ταλαιπωρία.
Με έναν φακό σχεδόν 20 εκατοστά μπροστά, όπως ήταν αυτός ο κιτ, το πλεονέκτημα μεγέθους σώματος είναι ακριβώς μηδέν.

Με τον 16άρη ναι θα υπάρχει διαφορά. Σε μπουφάν μηχανής (από αυτά που έχω) δεν χωράει καμία φωτογραφική, μόνο κόμπακτ με φακό που μπαίνει στο σώμα.

Για ταξιδιωτική/μοτό χρήση μάλλον πιο σημαντικό είναι να βρεις κάτι με weather/dust sealing από το βάρος. Στο τσαντάκι πλάτης ή στο τανκμπαγκ πιο μεγάλη διαφορά θα σου κάνει το νερό που κουβαλάς από το έξτρα βάρος της μίας ή άλλης μηχανής. Ναι σχεδόν πάντα έχω μπουκάλι μαζί μου, άλλοτε μεγάλο, άλλοτε μικρό.

Και τέλος πάντων το ζήτημα δεν ήταν ακριβώς να αναμασήσουμε τα ίδια, δεν είχα πιάσει στο χέρι τις νέες σειρές της Sony και έγραψα αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση. Συνειδητοποιώ (αργά, αλλά τέλος πάντων) ότι αυτές οι μηχανές δεν κάνουν ότι κάνει πχ μιά RX-100 σε ότι αφορά φορητότητα. Ξέρω ότι λέω το προφανές για πολλούς από εσάς τώρα, ΟΚ.


Μιλώντας για φακούς και ποιότητα, έβλεπα ένα review της νέας Μ6-ΙΙ και έλεγαν ότι με τους κλασικούς φακούς της σειράς Μ δεν παίρνει αρκετό φως για να αποδώσει σωστά ο αισθητήρας, το ίδιο και με την D90 με τα "ίδια" ηλεκτρονικά. Χρησιμοποίησαν έναν με f1.4 τελικά. Πλάκα έχει αυτό, μου το συζητούσε φίλος κάτοχος της Nikon d750, ότι έχουμε φτάσει στα όρια των legacy φακών και πως θα πρέπει να αλλάξει η φόρμα για να εξυπηρετήσει τις Mirrorless που έρχονται, παρέχοντας μεγαλύτερα ανοίγματα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Με τον 16άρη ναι θα υπάρχει διαφορά. Σε μπουφάν μηχανής (από αυτά που έχω) δεν χωράει καμία φωτογραφική, μόνο κόμπακτ με φακό που μπαίνει στο σώμα.
Εγώ πάντως εννοούσα συμβατικό χειμερινό μπουφάν, για να δώσω μια αίσθηση του όγκου της με τον κιτ 16-50. Το έχω κάνει πολλές φορές, αν θες σου ανεβάζω και καμιά φωτογραφία να το δεις.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Για 60 ευρώ πήρα μια πόκετ κάνον τζι 12
Μια χαρά είναι για ν ανεβάζεις φωτογραφίες στο ιντερνέτ.
(και με λίγο φώτοσοπ έρχονται οι φωτογραφίες μια χαρά)
Γιατί την πήρα?
Για να δω αν με βολεύει η πόκετ. :cool:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για 60 ευρώ πήρα μια πόκετ κάνον τζι 12
Μια χαρά είναι για ν ανεβάζεις φωτογραφίες στο ιντερνέτ.
(και με λίγο φώτοσοπ έρχονται οι φωτογραφίες μια χαρά)
Γιατί την πήρα?
Για να δω αν με βολεύει η πόκετ. :cool:
Και πολύ καλά έκανες! Ξέχνα και το φώτοσοπ. Το θέμα είναι να την έχεις μαζί σου όσο πιο συχνά και πιο εύκολα γίνεται για να "συλάβεις" ένα καλό στιγμιότυπο.

Οι περισσότεροι -και σίγουρα πρώτος-πρώτος εγώ- παθαίνουμε μια φωτογραφική έξαρση 1-2 φορές το χρόνο. Μετά δεν έχουμε χρόνο ούτε να χέσουμε...

Έχω πάρει την NEX-6 και κάθε χρόνο ή άντε κάθε 2ο χρόνο θα δώσω κάποια χρήματα για να πάρω είτε έναν φακό ή κάτι άλλο (π.χ. τρίποδο, τσαντάκια κτλ). Ευτυχώς βολεύτηκα πάρα πολύ τον 16άρι της SIGMA και ηρέμησα. Έχω πάρει και έναν macro σε FF για συγκεκριμένη χρήση υποτίθεται και δε πρέπει να έχει τραβήξει 60-70 καρέ. Παράλληλα δίνω "αγώνα" κάθε τόσο για να μη πάρω καινούριο σώμα.

Με αυτά ή και με λιγότερα χρήματα, θα αγόραζα κάθε 3ο-4ο χρόνο μια καινούρια καλή κόμπακτ και θα έσβηνα τη καταναλωτική μου μανία. Αυτός είναι ο λόγος που δε παίρνω τελικά κανένα σώμα... εκεί που είμαι έτοιμος να προχωρήσω βάζω στον εαυτό μου το ερώτημα: "το χρειάζομαι πραγματικά ή απλά θα πάω να τα χώσω στη SONY;"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με τη λογική της ευκολίας της μεταφοράς, γιατί να μην κρατήσει κάποιος το κινητό του γλιτωνοντας αρκετά χρήματα;
Σήμερα το μεγαλύτερο ποσοστό των κινητών βγάζουν ικανοποιητικές φωτογραφιες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με τη λογική της ευκολίας της μεταφοράς, γιατί να μην κρατήσει κάποιος το κινητό του γλιτωνοντας αρκετά χρήματα;
Σήμερα το μεγαλύτερο ποσοστό των κινητών βγάζουν ικανοποιητικές φωτογραφιες.
Γεγονός.Από την άλλη για να βγάλεις ίδια ποιότητα φωτογραφίας με μιά μέση τσέπης, θέλεις ικανοποιητικό ποσό χρημάτων για συσκευή, αρκετοί τα δίνουν γιατί θέλουν και το στάτους σίμπολ στην τσέπη τους έτσι και αλλιώς, οπότε ποτίζεται ο βασιλικός ποτίζεται και η γλάστρα.

Συγκρίνοντας 1:1 φωτογραφίες στην οθόνη του υπολογιστή, το κινητό φλουτάρει πολύ. Πιάτο φαγητού από ενάμιση μέτρο και σε πολύ καλά φωτισμένο σημείο, στο κινητό έβλεπες μαϊντανό με κόκκους και από κάμερα στα ίδια μεγαπίξελ έβλεπες τα νεύρα στο φυλλαράκι. Για χρήση ίνσταγκραμ δεν καταλαβαίνεις διαφορά βέβαια, αλλά αυτές ήταν για να πάνε να τυπωθούν. Μου κακοφάνηκαν και άλλες φωτογραφίες, πχ από την κορυφή στον Μπάρο πόσο "ξεπλυμένα" βγαίνουν τα χρώματα στο κινητό. Θα μου πεις φωτομπλομπ και πείραγμα, ΟΚ, ναι, αν ξέρεις τι και πως και και και αλλά πάλι ξεκινάς με μειονέκτημα.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλημέρα στην παρέα! Μετά το πρόσφατο ταξίδι μου Βαλκάνια και Αυστροουγγαρία, συνειδητοποίησα ότι δεν γίνεται πλέον, για πρακτικους λόγους, να χρησιμοποιώ το κινητό τόσο για πλοήγηση, όσο κ για φωτόγραφηση! Κοιτώντας μάλιστα ποσό υποβαθμισμένες βγήκαν οι φωτογραφίες μου λόγω της αδιαβροχης θήκης που αναγκαστικά είχα τοποθετήσει το κινητό, η πεποίθηση μου αυτή ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο! Η πρακτικότητα κ η ευχρηστία παραμένουν κορυφαίες προτεραιότητες, αρα οποιαδήποτε λύση συνοδεύεται από όγκο, βαρος ή λύσε/δεσε, απορρίπτεται! Το ερώτημα είναι, να στραφώ σε κάποια καλή κόμπακτ ή σε παρόμοιου μεγέθους mirrorless, στην περιοχή των 300 €; Επίσης, θεωρώ ότι για χρήση σε μοτο, ένα καλό χαρακτηριστικό είναι η αντοχή στη βροχή! Ψάχνωντας όμως, διαπίστωσα ότι οι συσκευές που πωλούνται, είτε δεν έχουν καθόλου προστασία, είτε προορίζονται για υποβρύχιες λήψεις το οποίο δε με ενδιαφέρει (εγώ θέλω απλά να είναι ανθεκτικές στο νερό της βροχής, που αναπόφευκτα θα αντιμετωπίσεις σε κάποιο μοτοταξιδι, όπως ήταν η παλιά μου Olympus μ7000, που μάλλον δεν επισκευάζεται κ είχε πολύ μεγάλο οπτικό zoom κ έβγαζε συμπαθητικες φωτό)! Διάβασα σχεδόν όλο το νήμα, αλλά δε συνάντησα παρόμοιο προβληματισμό κ αντίστοιχη προταση! Μηπως ολες έχουν κάποια προστασία από νερά, απλά δεν αναφέρεται; Υπάρχει κάτι να μου προτείνετε κ να με ξεστραβωσετε; Ευχαριστώ προκαταβολικα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα στην παρέα! Μετά το πρόσφατο ταξίδι μου Βαλκάνια και Αυστροουγγαρία, συνειδητοποίησα ότι δεν γίνεται πλέον, για πρακτικους λόγους, να χρησιμοποιώ το κινητό τόσο για πλοήγηση, όσο κ για φωτόγραφηση! Κοιτώντας μάλιστα ποσό υποβαθμισμένες βγήκαν οι φωτογραφίες μου λόγω της αδιαβροχης θήκης που αναγκαστικά είχα τοποθετήσει το κινητό, η πεποίθηση μου αυτή ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο! Η πρακτικότητα κ η ευχρηστία παραμένουν κορυφαίες προτεραιότητες, αρα οποιαδήποτε λύση συνοδεύεται από όγκο, βαρος ή λύσε/δεσε, απορρίπτεται! Το ερώτημα είναι, να στραφώ σε κάποια καλή κόμπακτ ή σε παρόμοιου μεγέθους mirrorless, στην περιοχή των 300 €; Επίσης, θεωρώ ότι για χρήση σε μοτο, ένα καλό χαρακτηριστικό είναι η αντοχή στη βροχή! Ψάχνωντας όμως, διαπίστωσα ότι οι συσκευές που πωλούνται, είτε δεν έχουν καθόλου προστασία, είτε προορίζονται για υποβρύχιες λήψεις το οποίο δε με ενδιαφέρει (εγώ θέλω απλά να είναι ανθεκτικές στο νερό της βροχής, που αναπόφευκτα θα αντιμετωπίσεις σε κάποιο μοτοταξιδι, όπως ήταν η παλιά μου Olympus μ7000, που μάλλον δεν επισκευάζεται κ είχε πολύ μεγάλο οπτικό zoom κ έβγαζε συμπαθητικες φωτό)! Διάβασα σχεδόν όλο το νήμα, αλλά δε συνάντησα παρόμοιο προβληματισμό κ αντίστοιχη προταση! Μηπως ολες έχουν κάποια προστασία από νερά, απλά δεν αναφέρεται; Υπάρχει κάτι να μου προτείνετε κ να με ξεστραβωσετε; Ευχαριστώ προκαταβολικα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα για μια καλή action.
Gopro 6 ή 7..
Και η καινούργια dji τα σπάει.
Αν πας σε καλή compact θα πρέπει να ξεπεράσεις τα 600 700 ευρα
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα για μια καλή action.
Gopro 6 ή 7..
Και η καινούργια dji τα σπάει.
Αν πας σε καλή compact θα πρέπει να ξεπεράσεις τα 600 700 ευρα
Action έχω, μια Sony hdr-as50 με πολλες ρυθμίσεις κ ωραία αποτελέσματα! Αλλά οι action είναι κυρίως για βίντεο! Για φωτό, θελεις φωτογραφική νομίζω!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Φοβερή compact είναι και η olympus tg-6...Αρκετά τα λεφτά αλλά παίρνεις μια καλή φωτογραφική εντελώς αδιάβροχη και shockproof...
Θα τσεκάρω! Απλά, σκέφτομαι ότι στις εντελώς αδιαβροχες, ψωνίζω αρα κ πληρώνω για κάτι που δεν χρειάζομαι, μιας κ δεν ενδιαφέρομαι για υποβρύχιες λήψεις (έχω κ την action γι’αυτο το σκοπό)! Καμία που να είναι απλώς ανθεκτική στη βροχή δεν υπάρχει;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Θα τσεκάρω! Απλά, σκέφτομαι ότι στις εντελώς αδιαβροχες, ψωνίζω αρα κ πληρώνω για κάτι που δεν χρειάζομαι, μιας κ δεν ενδιαφέρομαι για υποβρύχιες λήψεις (έχω κ την action γι’αυτο το σκοπό)! Καμία που να είναι απλώς ανθεκτική στη βροχή δεν υπάρχει;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ναι αλλά σκέψου ότι με την Olympus Θα βγάζεις όπου και οπότε θες φωτογραφίες χωρίς να σε νοιάζει αν βρέχει η οχι,χωρίς να σε νοιάζει αν πέσει η χτυπηθεί κάπου...Επίσης δεν προορίζεται για υποβρύχια χρήση αν και μπορείς άνετα να την χρησιμοποιήσεις για κάτι τέτοιο...Δλδ νομίζω για χρήση μοτοσυκλέτας ακόμα και σε βουνό είναι ιδανική....
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ναι αλλά σκέψου ότι με την Olympus Θα βγάζεις όπου και οπότε θες φωτογραφίες χωρίς να σε νοιάζει αν βρέχει η οχι,χωρίς να σε νοιάζει αν πέσει η χτυπηθεί κάπου...Επίσης δεν προορίζεται για υποβρύχια χρήση αν και μπορείς άνετα να την χρησιμοποιήσεις για κάτι τέτοιο...Δλδ νομίζω για χρήση μοτοσυκλέτας ακόμα και σε βουνό είναι ιδανική....
Συγκρίνοντας τιμές κ χαρακτηριστικά, είδα ότι οι tg-5 κ 4 έχουν τα ίδια ή καλύτερα χαρακτηριστικά και αρκετά χαμηλότερη τιμή (η 4 υστερεί στο video από ότι είδα αλλά δε με ενδιαφέρει αυτό)! Πωτς γκένεν ατό;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ανθεκτικές στην βροχή mirrorless και σε αυτήν την τιμή που λες δεν νομίζω να υπάρχει κάτι επώνυμο.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ουτως ή αλλως, ανθεκτική στη βροχή δε βρήκα καμία, σε όλες τις κατηγορίες! Είναι ολες υποβρύχιες ή χωρίς προστασία! Mirrorless σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν! Η ερώτηση μου ήταν αν αυτές που δε γράφουν προστασία, έχουν παρόλα αυτά αντοχή στη βροχή ή αν γνωρίζει καποιος, κάποιο μοντέλο που δεν το γράφει, αλλά το έχει αυτό το χαρακτηριστικό!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
οχι και διαβάζω πως και όσες SONY είναι weather shielded μπορούν να πάρουν νερό από το κάτω καπάκι, βέβαια δεν έχει καμία στα 300 πάνω/κάτω που έγραψες πριν
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Γαματη φαίνεται, αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει, έστω στοιχειώδη προστασία από τη βροχή! Είπαμε πρακτικότητα, αρα όχι έγνοια που θα βάλεις τη φωτογραφική όταν ρίχνει ή πως θα τραβήξεις υπό βροχή!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γαματη φαίνεται, αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει, έστω στοιχειώδη προστασία από τη βροχή! Είπαμε πρακτικότητα, αρα όχι έγνοια που θα βάλεις τη φωτογραφική όταν ρίχνει ή πως θα τραβήξεις υπό βροχή!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Στην βροχή αντέχουν όλες... Στον κατακλυσμό θα έχεις πρόβλημα.
Εγώ προσωπικά με τις dslr τραβάω στην βροχή και δεν είχα πρόβλημα ποτέ.
 
Top Bottom