Ο κινέζος δεν μασάει και Βαλκάνια με πάει…

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ξύλινη πλωτή πλατφόρμα με φυσική σκιά!!!



Τελευταίες φωτώ πριν μπω στην πόλη.





Για σου Δούναβη!!



Βρήκα το ξενοδοχείο, αφήνω πράγματα και βουρ έξω για περπαταδα.. Πρώτο αξιοθέατο μπροστά μου το Water Tower.



INFO: Ένας πύργος νερού είναι μια υπερυψωμένη κατασκευή που υποστηρίζει μια δεξαμενή νερού κατασκευασμένη σε ύψος επαρκές για να πιέσει ένα σύστημα διανομής πόσιμου νερού και να παρέχει αποθήκευση έκτακτης ανάγκης για πυροπροστασία.







Κατευθύνομαι προς λιμάνι στον Δούναβη πάλι, για να δω ένα φρούριο που υπάρχει.



INFO: Ακριβώς πάνω από το λιμάνι και κάτω από το Hotel Continental, αυτά τα ανακαινισμένα ερείπια σηματοδοτούν το σημείο όπου κάποτε βρισκόταν το πανίσχυρο Φρούριο του Σεβερίν. Το φρούριο χρονολογείται από τον 11ο αιώνα και σήμανε τα σύνορα μεταξύ του Ουγγρικού Βασιλείου και της Βουλγαρικής Αυτοκρατορίας.
Κατεδαφίστηκε τον 16ο αιώνα με εντολή των τότε κυβερνώντων Οθωμανών Τούρκων. Δεν υπάρχουν πολλά να δείτε τώρα εκτός από έναν πολύ ψηλό πύργο και τους χοντρούς τοίχους αυτού του θρυλικού redoubt. Στην ακμή του, τον 13ο και τον 14ο αιώνα, θεωρήθηκε ως το ισχυρότερο φρούριο σε αυτό το μέρος του Δούναβη.




Ήταν κλειστό όμως και δεν μπόρεσα για επίσκεψη.



Επιστροφή λοιπόν ψάχνοντας κάπου να φάω.





Κάποια παλιά κτήρια έχουν ενδιαφέρον.





Τελικά η λύση στην πείνα δόθηκε ακριβώς δίπλα από το ξενοδοχείο, που υπήρχε γρήγορο φαγητό, κεμπάπ κλπ. Τα τσάκωσα και έφυγα για ξενοδοχείο να τα χτυπήσω αλύπητα..
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
30-3-22 Τετάρτη (GR-Θεσσαλονίκη 668χιλ)



Ξύπνησα πρωί πάω για πρωινό, πίνω και καφεδάκι μπας και κατεβεί καμιά ιδέα τι να κάνω σήμερα. Βουλγαρία κάπου ορεινά διανυκτέρευση, η Σαλονικη καρφί; 600+χιλ δεν είναι και λίγα!! Μπα, μάλλον κάνα Μπανσκο με βλέπω.. Ναι αλλά εκεί παίζει να έχει και χιονακι μήπως την πατήσω; Α καλά άκρη δεν θα βγάλω πάω να ξεκινήσω.

Βγαίνω από την πόλη και παράλληλα με Δούναβη ξανά οδηγώ στον 56Α μέχρι την πόλη Hinova. Με 56β στην συνέχεια κατευθύνομαι σύνορα με Βουλγαρία στην γέφυρα που περνά πάνω από Δούναβη για την πόλη Βιντιν. Όπου και φτάνω γρήγορα. Ευτυχώς που θυμήθηκα ότι πρέπει να φουλάρω κάποια στιγμή χάχα..

Η καινούρια συνοριακή Γέφυρα Kalafat-Vidin.



INFO: Η Γέφυρα της νέας Ευρώπης, γνωστή και με τα ονόματα Γέφυρα Δούναβη 2 και Γέφυρα Καλαφάτ-Βιντίν είναι καλωδιωτή γέφυρα η οποία ενώνει οδικά και σιδηροδρομικά τις πόλεις Καλαφάτ της Ρουμανίας και Βίντιν της Βουλγαρίας, πάνω από τον Δούναβη. Τα εγκαίνια της πραγματοποιήθηκαν στις 14 Ιουνίου 2013.


Κατεύθυνση προς την πόλη Μοντάνα. Με το που φθάνω αδιαφορώ για το GPS και βλέποντας πινακίδα Σόφια ντουγρού.. Έλα όμως που ο Garmin πρόσθετε χιλιόμετρα!!! Μετα την πόλη Trifonovo σταματώ σε διασταύρωση.



Λέω να καρατσεκαρω και με google maps. Όντως Σόφια πάω και από εδώ αλλά προσθέτω 150χιλ πάρα πάνω!!! Σύσκεψη με τον εαυτό μου να κόψω μέσα από επαρχιακούς δευτερεύων και χωριά όπως τα Sumer, Parlichevo, Zamfirovo.





Χωριό Ζαμφιροβο..





Και τελικά μετα από την μοναχική διαδρομή στην επαρχία την Βουλγαρίας βγαίνω στον κεντρικό δρόμο 81 όπου μετα την πόλη Barzia ξεκινά ένα πασακι μούρλια.. Μόνο που όπου πάσο και υψόμετρο. Και δώσε χιόνια!!!





Επιτέλους τσίτωσε δέρμα χάχα. Με που πέρασα αυτό το πάσο, καταρρίπτω την οποία πιθανότητα για διανυκτέρευση κάπου ορεινά. Οπότε τι κάνω; Αντέχεις Μαγγελάνε; Αντέχω.. Κινεζάκι αντέχεις; Σίγουρα αντέχεις και δεν δίψας χάχα. Θεσσαλονίκη σου έρχομαι!!! Περνώ έξω από την πρωτεύουσα Σόφια, και παράλληλα με την Εθνική, κινούμε στην παλιά.

Διασχίζω πόλεις από μέσα πλέον όπως Ντουπνιτσα, Μπλαγκοεβγραντ, και ευτυχώς γιατί έχει έναν μανιασμένο ψυχρό αέρα όπου θα μου έκανε απαγορευτική την οδήγηση στην Εθνική. Στάσεις μόνο για τουαλέτα, καφέ, και σνακ. Πριν το Σαντασκι τελευταία στάση για ξεμούδιασμα πριν μπω Ελλάδα..





Στα σύνορα φουλάρω εντός Βουλγαρίας για ποιο φθηνή. Εννοείτε ότι το εργαλείο δεν ήθελε!! Και μετα από λίγο πάτρια εδάφη.



Φτάνω Θεσσαλονίκη και μάλιστα καμιά ώρα πριν νυχτώσει, και μπορώ να πω δεν νιώθω και εξάντληση!!! Γιατρέ μου είμαι καλά; Τι πίνω και δεν δίνω;
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Νομίζω είσαι από τους λόγους που λένε πως μπορεί κάποιος να ταξιδέψει με οποιοδήποτε μηχανάκι αρκεί να έχει μεράκι.

Ωραίος.
δεν ξέρω αν ηταν διαφήμιση daytona, αλλά αν δεν ήταν θα έπρεπε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
31-3-22 Πέμπτη (GR-Κανάλια 261χιλ En Kanaliois 50e)



Μίλησα με τα φιλαράκια Άγγελο και Δήμητρα και βρίσκονται Καρδίτσα, οπότε να ένας σοβαρός λόγος να μην επιστρέψω Αθήνα. Μουνταμαρα σήμερα, θα βρέξει δεν θα βρέξει, ποιος ξέρει. Άντε να ξεκινήσω να φτάσω στα Κανάλια. Επαρχιακό πάντα. Η φύση ζωγραφίζει με τον δικό της φυσικό καμβά!!!



Στην ΠΕΟ Αθηνών – Θεσσαλονίκης πέφτω πάνω σε αυτό!!!



Κάποιο λάθος πιλότου.. Café Aeroplano αυτό επι ΠΑΣΟΚ πρέπει να πήγαινε αεροπορία!!!



Ο χιονισμένος Όλυμπος στο βάθος..







Παραλία Κατερίνης..







Συνεχίζω από παλιά περνάω το Κάστρο Πλαταμωνα



Συνεχίζω έξω από Λάρισα, Καρδίτσα, και ανηφορίζω για χωριό Κανάλια.



Με φόντο τον Θεσσαλικό κάμπο.







 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Έφτασα στην κεντρική πλατεία στο πανέμορφο χωριό και τακτοποιούμε στον ξενώνα. Εννοείτε τέτοια εποχή δεν είναι κανείς και μόνος σε όλο το χωριό.





Μίλησα με τα παιδιά και δώσαμε ραντεβού σε διπλανό χωριό το Φανάρι. Και μάλιστα ψηλά με θέα που υπάρχει Κάστρο. Έφυγα γιατί την βροχή μάλλον δεν θα την γλυτώσω.



Το χωριό Φανάρι..



Έφτασα στο καφέ και άνοιξαν οι ουρανοί.



Μόνοι και εδώ απολαμβάνουμε την παρεουλα, την κουβεντούλα, μέσα στην ζεστουλα!!



Λίγο που έκοψε η Δήμητρα βγαίνει έξω για φωτώ. Το υπέροχο κάστρο.





Η θέα στον Κάμπο, που όταν είναι καθαρή η ατμόσφαιρα τα σπάει..



Δεν μπα να ρίχνει καρέκλες; ο Κινέζος αγέρωχος..



Σερβία μαζί, Καρδίτσα ξανά, και τώρα ραντεβού με τα φιλαράκια Αθήνα. Τα λέμε καλή επιστροφή!!

Άραξα στο δωμάτιο και αποκοιμήθηκα με τον ήχο της βροχής να πέφτει όλη νύχτα!!

Αυτό ήταν και μακάρι να ήταν και άλλο!!! 3,600χιλ απροβλημάτιστα με Κινέζο 155cc 18 ολάκερα αλογατα είναι μια πρόκληση!! Το θέμα είναι ότι δεν έκανε κιχ.. Δεν ξέσφιξε βίδα, δεν έτριξε κανένα πλαστικό. Τέρας οικονομίας με μόνο 110 ευρώ βενζίνη για όλα τα χιλιόμετρα. Θα το ξανά έκανες; Ναι δίχως δεύτερη σκέψη και ακόμα ποιο μακριά. Εδώ που τα λέμε άμα το λέει η ψυχή σου δεν σε προβληματίζει με τι όχημα. Όλα θα σε πάνε, εσύ μπορείς;
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μπραβο φιλαρακι, ωραιος.
:friendship:
Θα σου πω κατι που μου ελεγαν παλαιοτερα και σε μενα.
Αχ και να ειχα τα ρεπά σου. :laugh:
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Μπράβο Πάνο, συναρπαστικό ταξίδι και πανέμορφες εικόνες!
Να είσαι γερός να (μας) ταξιδευεις έτσι!
 

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Καταπληκτικο ταξίδι, μου εβαλες ιδέες, μονο αυτα με τη βενζινη αν θες μην τα αναφέρεις, πονάνε οταν θες 7lt/100.Το σημαντικό ειναι αυό που λες ,το ταξίδι γινεται με οτι εχεις ,αρκει να το θες .
Αντε στο επόμενο
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Εξαιρετικό ταξίδι και με 150cc έγινε ακόμα πιο ενδιαφέρον !!

Μπραβο και για τη γραφή σου που είχε μικρά κείμενα και φωτογραφίες ενδιάμεσα και μου θύμισε παλιά καλά ταξιδιωτικά που διάβαζες εύκολα και ευχάριστα!!

:friendship:
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ωραίος φίλε. Πάντα τέτοια και περισσότερα.
Θα έλεγα να γράψεις κ 2 λόγια για το μοτοσυκλετακι το όμορφο.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ωραίος φίλε. Πάντα τέτοια και περισσότερα.
Θα έλεγα να γράψεις κ 2 λόγια για το μοτοσυκλετακι το όμορφο.
χαζευε το για την ωρα ...
δεν ειμαστε για κουβεντες τωρα...
εχουμε δουλειες...

 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
χαζευε το για την ωρα ...
δεν ειμαστε για κουβεντες τωρα...
εχουμε δουλειες...

Νά στείλουμε μια πετσέτα μπάνιου στον κύριο να σκουπίζει τόν ιδρώτα τού από τίς πολλές δουλειές...:pointu:
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
χαζευε το για την ωρα ...
δεν ειμαστε για κουβεντες τωρα...
εχουμε δουλειες...

Ναι ναι ξέρω. Προχθές έκανες τον σταθμάρχη γράφουν τα Αργολίκα νέα.
Μαζέψου μια LA να το δω.
Και το παπί πίσω παραλίγο να γράφει 366.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Top Bottom