Ο "μύθος" του Nordkaapp!

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Φίλοι από τα παλιά μαζεμένοι σε σπίτι φίλου στο χωριό αραχτοί γύρω από το τζάκι τα ηχεία να γρατσουνανε σόλα από αθάνατα μπλουζ, φωτιά, η ζεστη να αγαπιέται και έξω να το έχει ψιλοστρώσει στις απέναντι πλαγιές, όμορφοι και ωραίοι κι ας μην πάμε και σπίτια μας κι απόψε ξέρεις πειράγματα μεζεδάκια φτωχικά αλλά πλούσια με καλό ρούμι και μας πιάνουν γέλια για τις περιπέτειες που βλέπουμε στα σοσιαλ που περνάνε κάποιοι γνωστοί και άγνωστοι εν έτη 2020+ με τα μηχανάκια των 20+ χιλιάδων ευρωπουλων.και ......
Δεν ξέρω πως να σε το πω αλλά όταν διαβάζω ταξιδιωτικά για το North cup απλά δεν τα διαβάζω.
Αν είχα τον χρόνο και το χρήμα θα προτιμούσα όπως και το έχω κάνει 1200 φορές να μην πατήσουν οι Ρόδες μου σε αυτήν την "Μέκκα" του μοτοσικλετιστικου τουρισμού και να διαλέξω κάποιον άλλο δρόμο λιγότερο ταξιδεμενο. Γνωρίζουν άραγε όσοι τραβάν για κει τι έχει γίνει εκεί? Η τι στο διάολο άθλο νομίζουν ότι κάνουν όσοι πάνε ξοδεύοντας ένα κάρο χρήματα τόσα χιλιάρικα σε βενζίνες διόδια διανυκτερεύσεις σε μια ευθεία δρόμο αουτομπαν με τα τριαβιλτσα φορτωμένοι σα να έρχεται το τέλος του κόσμου η σα να φτάνουν κάπου που είναι τόσο πολύ δύσκολα στην ποιο εύκολη και προσβάσιμη εποχή του χρόνου για το συγκεκριμένο τόπο.
Πραγματικά είναι όλα αυτά τα χρόνια απορία όχι μόνο δική μου αλλά και για πολλά γεροντια μηχανοβιους που αλώνισαν πολλές χώρες ηπείρους και έχουν πολλά χιλιόμετρα στο ιστορικό τούς και μα τα χίλια πιστόνια και τα τριακόσια άλογα πόσο περιπέτεια να υπάρχει σε κάτι τέτοιο?
Σέβομαι τα όνειρα του καθένα και ίσως να φανώ "κακός" για αυτά που γράφω αλλά μάγκα μου με τα ίδια φράγκα θα έκανα το γύρω του κόσμου ..από μερικούς παλιούς περίμενα άλλα πράγματα από τους ποιο νέους περιμένω ποιο πολλά

Στο φινάλε καλά να πάτε και να γυρίσετε όπου θέλετε να πάτε και δεν με πέφτει και λόγος αλλά να κουβέντα να γίνεται να είμαστε όλοι καλά αλλά ευχαριστώ δεν θα πάρω άλλες περιπέτειες από το βόρειο ακρωτήρι!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Εύστοχες σκέψεις που ήδη εφαρμοστηκαν παλιότερα κ η συνταγή απέδωσε...
Πολλοί έχουν μπερδέψει τον βράχο με την υπέροχη χώρα στην οποία ανήκει, κάποιοι λίγοι (ευτηχως) όχι κ η ιστορία τους δικαιώνει χιλιόμετρο το χιλιόμετρο..
Για τους επόμενους θα συνεχίσει να είναι εξαργύρωση bitcoin κ φωτογραφίες ταρανδων...
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Το North cape και καθε προορισμος, αξιζει οταν δεν μεταβληθει σε ''καταπιεστικη΄΄ αναγκη να κατακτηθει και παραμεινει απλα ενας προορισμος.
Ολοι ξερουμε, το ειπε και ο Αλεξανδρινος μας, οτι σημασια εχει να δεις, να απολαυσεις και να θυμασαι ο,τι συναντησεις σ'αυτο το ταξιδι, ανεξαρτητως
προορισμου, πολλες φορες ακομα κι αν δεν τα καταφερεις να φτασεις σ'αυτον, οπως αλλωστε εχει συμβει σε αρκετους απο αυτους που ξεκινησαν για το συγκεκριμενο τοπο.
Υπο αυτο το πρισμα, ο προσδιορισμος του τελικου προορισμου ειναι μια ''λεπτομερεια'' που απο μονος του ουτε ακυρωνει ουτε επικυρωνει την αξια του ταξιδιου.
Απο την αλλη, περι ορεξεως...ο καθενας δικαιουται να παρει ο,ποια μηχανη θελει (φαντασου αν αρχισει η κριτικη για αυτο, τι εχει να ειπωθει) και να παει ο,που
θεωρει οτι τον ευχαριστει-γεμιζει-επιβεβαιωνει ο προορισμος...Σε αλλους ταιριαζει, σε αλλους οχι, αυτη η διαφορετικοτητα ειναι που, ευτυχως, μας χαρακτηριζει.
Ακομα κι αν το κανεις για το αυτοκολλητο και τη φωτογραφια, ο προορισμος σε εκανε να ζησεις ολο αυτο το ταξιδι και ειναι θεμα προσωπικο αν ''ρουφηξες'' και χαρηκες ολα οσα μεσολαβησαν.
Εσυ, 03.41 γιατι δεν κοιμασαι? ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχεις ένα δίκιο και πολλά άδικα.

Εξηγώ:
ΟΚ ναι με την έννοια που το θέτεις, δεν υπάρχει προορισμός με ΤΟΣΗ ομορφιά πια που να πεις ότι αξίζει κάμποσα χιλιάρικα για να πας, ειδικά αν έχουν φωτογραφίσει και βιντεοσκοπήσει κάθε πιθανό και απίθανο σημείο του, έχεις δει εκατοντάδες ταξιδιωτικά κάθε βαλαντίου κλπ. Το ζήτημα είναι ότι αφορά αφορμή να ξεκουβαλήσεις "από που θα πάω για να δω κάτι άλλο". Το επόμενο Nordcapp είναι το "διάσχιση Αλάσκα/Γη του πυρός", τα "ρεκόρ ταχύτητας" και η προβολή από τα σόσιαλ από διάσημους και μη το πάνε το πράγμα, δεν θα γίνει ΤΟΣΟ νόρντκαπ λόγω λοτζίστικς ευτυχώς, έχει ήδη οργανωμένες εκδρομές για λίγους εκλεκτούς (ένα εξάμηνο κοντά 40,000 ευρώ, φυσικά με πενφέ νοικιασμένη, διάσχιση της Νοτίου Αμερικής).

Χάνεις το δίκιο σου πολλαπλά στο κείμενο. Σε νοιάζει αν ο άλλος φλεξάρει το 20+ χιλιάδων ευρώ μηχανάκι, το εκατομμυρίων σπίτι, την μις κόσμος γκόμενα; Σε νοιάζει αν ταξιδεύει με το 20+ χιλιάδων μηχανάκι; Σε νοιάζει αν ο άλλος πάει ΜΟΝΟ για καφέ με το 20+ χιλιάδων μηχανάκι (για να κάνω σύνδεση και με άλλα γραπτά σου σε άλλο νήμα). Γενικότερα καταλαβαίνω (και έχω γράψει παρόμοια κάποτε, κρίμα τα εργαλεία κλπ) και κατανοώ την συζήτηση σε φάση καφενείου αλλά με τα χρόνια κατέληξα ότι... Με τον παρά του, ξέρεις, ό,τι και αν κάνει είναι σωστό. Είναι σωστό και να θέλει να πάρει "βατραχοπουλάδες" στα σόσιαλ γιατί ΑΥΤΟ προστάζει η εποχή ότι "πρέπει" να κάνεις. Είναι σωστό και το να πας Ασία με το XR250 και να τρως ακρίδες, είναι σωστό να "κλέβεις" το νερό του πρωινού αντί να δώσεις ένα κέρμα στο σουπερ, είναι σωστό και το να πας Ακρωτήρι με την τσιές φορτωμένη όλη την τούρατεκ, την εντουριστάν, την τζάιαντ (λουπ) της ΛάμΠΣης, να πας με το Κλάιμ "μισθοί ενός χρόνου" και το κάρμπον αγκβ του χιλιάρικου και θερμαινόμενο μπατ πλαγκ για να μην κρυώσει η κοιλίτσα σου και έχεις πορδίτσες όσο χωνεύεις τα φαγητά από τα πεντάστερα μισλέν που μόνο σε αυτά τρως. Γιατί δικό σου θέμα που θα πας, με τα δικά σου λεφτά, στον δικό σου χρόνο. Θύμισέ μου τι καβαλάς, α, τσιές, μάλιστα, αν είχα ένα ευρώ για κάθε έναν που έχει γράψει/πει/σκεφτεί ότι "α ρε μλκ, πάνε και παίρνουνε τσιές τα γίδια, εγώ θα έπαιρνα μπόμπο και τα ρέστα να γυρίσω τον κόσμο". Ε, στα σόσιαλ τους μεγάλους ρούφηδες του πλανήτη έχω δει μετρημένους στα δάχτυλα του χεριού του μίκυ μάους (θυμίζω λείπει ένα σε σχέση με τα δικά μας) να κάνουν ταξίδια χαμηλού προϋπολογισμού με μικρό/φτηνό μηχανάκι. Έχω επίσης δει ελάχιστους να τα πουλάνε όλα και να φεύγουν γιατί ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ τους έπνιγε εκεί που ήταν. Μπορεί να κοιτάω λάθος σόσιαλ, μικρή σημασία, μπορεί να κάνω λάθος που κοιτάω σόσιαλ, άλλη συζήτηση αυτή, την κάνουμε γιατί από τα σόσιαλ ξεκίνησε. Μπορώ να καταλάβω και την λογική κρίση 14 χρόνια και ξιπασμένος κόσμος ξέχασε ή δεν ένιωσε ποτέ... Πάντα υπήρχαν, πάντα θα υπάρχουν αυτοί οι... "πλούσιοι επαρχιώτες μηχανόβιοι" που αποθανάτισε το άσμα και κόψε το επαρχιώτες γιατί δεν είναι κομ ιλ φο τις μέρες μας να είσαι "τοποφοβικός", πλούσιους που φλεξάρουν έχει και η πόλη.

Το θέμα είναι ΕΣΕΝΑ τι σου στερούν αυτοί οι τύποι; Στήσατε το σκηνικό hygge εκεί πάνω με φωτιές, καλό ποτό, θέα και μουσικούλες (σιγά μην δεν είχε και μεζέ) και το χαλάσατε με κράξιμο για το τι βλέπετε στην οθόνη; Γιατί παλικαράκι μου βάΝς το δηλητήριο πάνω στην χαρά σου;

Η φάση "ταξικό μίσος", γιατί αρχίζει και τελειώνει σε λεφτά η κουβέντα, μήπως να πάει σε άλλο μέρος μαζί με την πολιτική που καλώς δεν συζητιέται; Είναι άλλη κουβέντα το "πόσα ζητάει ο τύπος για το 12 ετών μηχανάκι" και άλλη κουβέντα το "γιατί αγόρασε ο τύπος 30,000 multi V4 για να πάει ως το περίπτερο".

Υγ1: Hygge is a Danish concept that encompasses the feeling of quiet comfort. Elements of hygge include plush textures, greenery, and warm, neutral shades. The feeling hygge is supposed to evoke is extreme coziness.

Υγ2: Αν θεωρώ τον γράφοντα λίγο/πολύ έξω από την δική μου νοοτροπία επίσης θα προσπεράσω το βίντεο ή το κείμενο (είναι τραγικά εύκολο να χάσεις ακόμα και ενδιαφέροντα θέματα μέσα στον χαμό από ποστ, στόρις, σορτκλιπς), αλλά ΟΚ, δεν μπορώ να μην πω μάγκας που πήγε και έκανε και είδε και έζησε κλπ. Γιατί δεν ξέρω ποιός έχει την "δικαιοδοσία" να καθορίσει το ποιοί επιτρέπεται να κάνουν τι, πως και πότε, εντάξει Κλάους, ξέρω ότι νομίζεις πως εσύ είσαι αυτός.

Υγ3: ΚΑΠΟΤΕ, όταν ο Κάρλο έπρεπε να πείσει ότι το μηχανάκι του αντέχει να πάει πιο μακριά από την πλατεία και να μην σκορπίσει, το να πάει εκεί ήταν "μονόδρομος". Κάποτε, το να κάνουν και άλλοι το ίδιο με αγώνες ταχύτητας και αντοχής ήταν μονόδρομος, έγινε και πεδίο δόξης για τον αναβάτη ή τον οδηγό. Μας έμεινε η συνήθεια (σπάνια θα σπάσει μηχανάκι πια ακόμα και σε αγωνιστική χρήση) το μάρκετινγκ και το "πόσοι με είδαν" που παλιά το μετρούσαν με την κυκλοφορία του εντύπου αντί για τα λάικ.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το North cup και καθε προορισμος, αξιζει οταν δεν μεταβληθει σε ''καταπιεστικη΄΄ αναγκη να κατακτηθει και παραμεινει απλα ενας προορισμος.
Ολοι ξερουμε, το ειπε και ο Αλεξανδρινος μας, οτι σημασια εχει να δεις, να απολαυσεις και να θυμασαι ο,τι συναντησεις σ'αυτο το ταξιδι, ανεξαρτητως
προορισμου, πολλες φορες ακομα κι αν δεν τα καταφερεις να φτασεις σ'αυτον, οπως αλλωστε εχει συμβει σε αρκετους απο αυτους που ξεκινησαν για το συγκεκριμενο τοπο.
Υπο αυτο το πρισμα, ο προσδιορισμος του τελικου προορισμου ειναι μια ''λεπτομερεια'' που απο μονος του ουτε ακυρωνει ουτε επικυρωνει την αξια του ταξιδιου.
Απο την αλλη, περι ορεξεως...ο καθενας δικαιουται να παρει ο,ποια μηχανη θελει (φαντασου αν αρχισει η κριτικη για αυτο, τι εχει να ειπωθει) και να παει ο,που
θεωρει οτι τον ευχαριστει-γεμιζει-επιβεβαιωνει ο προορισμος...Σε αλλους ταιριαζει, σε αλλους οχι, αυτη η διαφορετικοτητα ειναι που, ευτυχως, μας χαρακτηριζει.
Ακομα κι αν το κανεις για το αυτοκολλητο και τη φωτογραφια, ο προορισμος σε εκανε να ζησεις ολο αυτο το ταξιδι και ειναι θεμα προσωπικο αν ''ρουφηξες'' και χαρηκες ολα οσα μεσολαβησαν.
Εσυ, 03.41 γιατι δεν κοιμασαι? ;)
Αϋπνίες!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο άνθρωπος είναι μιμητικό ον και καλά κάνει.
Όλα τα ταξίδια έχουν αξία, με όποιο μέσο και να γίνεται.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένα ταξίδι δεν είναι "ηρωικό" (εγώ σταματάω να διαβάζω ταξίδι όταν καταλάβω ότι παρουσιάζεται σαν τέτοιο), από την στιγμή που χιλιάδες κόσμος γυρίζει τον κόσμο με ποδήλατο, βάρκες ή ακόμα και με τα ποδαρια του.

Το χρήμα πραγματικά είναι κάτι πολυ προσωπικό και δεν με ενδιαφέρει που το χαλάει ο καθένας.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Προφανώς και υπάρχουν πιο δύσκολες διαδρομές και συνθήκες από το Ελλάδα nordkapp αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει διαδρομή την οποία δεν μπορεί να απαξιώσει κάποιος κάνοντας παρόμοιες σκέψεις. Την Λατινική αμερική την έχουν διασχίσει πια με κάθε πιθανό μέσο, από μοναχικούς Lone rangers μέχρι καλοθρεμμένες οικογένειες με βανάκια.

Τα ride reports στην Αλάσκα και στο dawson ξεκινάνε στο advrider ως "not another alaska trip), οι τύποι του revzilla το κάναν με παπακι του 75, , η Νoralee διέσχισε τα χειρότερα κομμάτια της ασίας με ινδικό Himalyan και χωρίς εμπειρία, ο Nathan Millward πάλι με παλιό παπακι έκανε αυστραλία - Αγγλία και ο C90 adventures έχει γυρίσει όλο τον κόσμο με παπάκι.

Αυτοί είναι και οι πιο προβεβλημένοι υπάρχουν εκατοντάδες μόνο στο youtube που έχουν κάνει όποια διαδρομή μπορούμε να φανταστούμε.

Μεσήλικες βετεράνοι όχι μόνο διέσχισαν όλες τις Αμερικές αλλά πέρασαν με τα μηχανάκια από το διαβόητο Dorien Gap. Και τόσα πολλά άλλα....

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορούμε έτσι απλά να ορίσουμε έτσι οριζόντια τι είναι περιπέτεια και τι όχι. Εγώ ονειρεύομαι να πάω στο nordkapp όχι γιατί το θεωρώ δύσκολο αλλά γιατί θέλω να κάτσω έκει στην άκρη του κόσμου και να κοιτάξω προς τον Βόρειο Πόλο πιο κοντά σε αυτόν από ότι μερικοί καταλαβαίνουν και να θωρήσει την θρυλική θάλασσα του Barrents γιατί εκεί θεωρώ ότι ξεκινάει η κανονική περιπέτεια, γιατί απο εκεί και πάνω τα νησιά έχουν περισσότερες πολικές αρκούδες από ανθρώπους, γιατί στις θάλασσες οι όρκες κάνουν τάγκ τιμ ότι βρουν στο δρόμο τους, γιατί φαντάζομαι τον Captain Nemo να περνάει κάτω από παγόβουνα και τον μόνιμο πάγο... Άλλοι τα βρίσκουν πεζά αυτά και το βλέπουν ως τουριστοπαγίδα... περί ορέξεως...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Έχεις ένα δίκιο και πολλά άδικα.

Εξηγώ:
ΟΚ ναι με την έννοια που το θέτεις, δεν υπάρχει προορισμός με ΤΟΣΗ ομορφιά πια που να πεις ότι αξίζει κάμποσα χιλιάρικα για να πας, ειδικά αν έχουν φωτογραφίσει και βιντεοσκοπήσει κάθε πιθανό και απίθανο σημείο του, έχεις δει εκατοντάδες ταξιδιωτικά κάθε βαλαντίου κλπ. Το ζήτημα είναι ότι αφορά αφορμή να ξεκουβαλήσεις "από που θα πάω για να δω κάτι άλλο". Το επόμενο Nordcapp είναι το "διάσχιση Αλάσκα/Γη του πυρός", τα "ρεκόρ ταχύτητας" και η προβολή από τα σόσιαλ από διάσημους και μη το πάνε το πράγμα, δεν θα γίνει ΤΟΣΟ νόρντκαπ λόγω λοτζίστικς ευτυχώς, έχει ήδη οργανωμένες εκδρομές για λίγους εκλεκτούς (ένα εξάμηνο κοντά 40,000 ευρώ, φυσικά με πενφέ νοικιασμένη, διάσχιση της Νοτίου Αμερικής).

Χάνεις το δίκιο σου πολλαπλά στο κείμενο. Σε νοιάζει αν ο άλλος φλεξάρει το 20+ χιλιάδων ευρώ μηχανάκι, το εκατομμυρίων σπίτι, την μις κόσμος γκόμενα; Σε νοιάζει αν ταξιδεύει με το 20+ χιλιάδων μηχανάκι; Σε νοιάζει αν ο άλλος πάει ΜΟΝΟ για καφέ με το 20+ χιλιάδων μηχανάκι (για να κάνω σύνδεση και με άλλα γραπτά σου σε άλλο νήμα). Γενικότερα καταλαβαίνω (και έχω γράψει παρόμοια κάποτε, κρίμα τα εργαλεία κλπ) και κατανοώ την συζήτηση σε φάση καφενείου αλλά με τα χρόνια κατέληξα ότι... Με τον παρά του, ξέρεις, ό,τι και αν κάνει είναι σωστό. Είναι σωστό και να θέλει να πάρει "βατραχοπουλάδες" στα σόσιαλ γιατί ΑΥΤΟ προστάζει η εποχή ότι "πρέπει" να κάνεις. Είναι σωστό και το να πας Ασία με το XR250 και να τρως ακρίδες, είναι σωστό να "κλέβεις" το νερό του πρωινού αντί να δώσεις ένα κέρμα στο σουπερ, είναι σωστό και το να πας Ακρωτήρι με την τσιές φορτωμένη όλη την τούρατεκ, την εντουριστάν, την τζάιαντ (λουπ) της ΛάμΠΣης, να πας με το Κλάιμ "μισθοί ενός χρόνου" και το κάρμπον αγκβ του χιλιάρικου και θερμαινόμενο μπατ πλαγκ για να μην κρυώσει η κοιλίτσα σου και έχεις πορδίτσες όσο χωνεύεις τα φαγητά από τα πεντάστερα μισλέν που μόνο σε αυτά τρως. Γιατί δικό σου θέμα που θα πας, με τα δικά σου λεφτά, στον δικό σου χρόνο. Θύμισέ μου τι καβαλάς, α, τσιές, μάλιστα, αν είχα ένα ευρώ για κάθε έναν που έχει γράψει/πει/σκεφτεί ότι "α ρε μλκ, πάνε και παίρνουνε τσιές τα γίδια, εγώ θα έπαιρνα μπόμπο και τα ρέστα να γυρίσω τον κόσμο". Ε, στα σόσιαλ τους μεγάλους ρούφηδες του πλανήτη έχω δει μετρημένους στα δάχτυλα του χεριού του μίκυ μάους (θυμίζω λείπει ένα σε σχέση με τα δικά μας) να κάνουν ταξίδια χαμηλού προϋπολογισμού με μικρό/φτηνό μηχανάκι. Έχω επίσης δει ελάχιστους να τα πουλάνε όλα και να φεύγουν γιατί ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ τους έπνιγε εκεί που ήταν. Μπορεί να κοιτάω λάθος σόσιαλ, μικρή σημασία, μπορεί να κάνω λάθος που κοιτάω σόσιαλ, άλλη συζήτηση αυτή, την κάνουμε γιατί από τα σόσιαλ ξεκίνησε. Μπορώ να καταλάβω και την λογική κρίση 14 χρόνια και ξιπασμένος κόσμος ξέχασε ή δεν ένιωσε ποτέ... Πάντα υπήρχαν, πάντα θα υπάρχουν αυτοί οι... "πλούσιοι επαρχιώτες μηχανόβιοι" που αποθανάτισε το άσμα και κόψε το επαρχιώτες γιατί δεν είναι κομ ιλ φο τις μέρες μας να είσαι "τοποφοβικός", πλούσιους που φλεξάρουν έχει και η πόλη.

Το θέμα είναι ΕΣΕΝΑ τι σου στερούν αυτοί οι τύποι; Στήσατε το σκηνικό hygge εκεί πάνω με φωτιές, καλό ποτό, θέα και μουσικούλες (σιγά μην δεν είχε και μεζέ) και το χαλάσατε με κράξιμο για το τι βλέπετε στην οθόνη; Γιατί παλικαράκι μου βάΝς το δηλητήριο πάνω στην χαρά σου;

Η φάση "ταξικό μίσος", γιατί αρχίζει και τελειώνει σε λεφτά η κουβέντα, μήπως να πάει σε άλλο μέρος μαζί με την πολιτική που καλώς δεν συζητιέται; Είναι άλλη κουβέντα το "πόσα ζητάει ο τύπος για το 12 ετών μηχανάκι" και άλλη κουβέντα το "γιατί αγόρασε ο τύπος 30,000 multi V4 για να πάει ως το περίπτερο".

Υγ1: Hygge is a Danish concept that encompasses the feeling of quiet comfort. Elements of hygge include plush textures, greenery, and warm, neutral shades. The feeling hygge is supposed to evoke is extreme coziness.

Υγ2: Αν θεωρώ τον γράφοντα λίγο/πολύ έξω από την δική μου νοοτροπία επίσης θα προσπεράσω το βίντεο ή το κείμενο (είναι τραγικά εύκολο να χάσεις ακόμα και ενδιαφέροντα θέματα μέσα στον χαμό από ποστ, στόρις, σορτκλιπς), αλλά ΟΚ, δεν μπορώ να μην πω μάγκας που πήγε και έκανε και είδε και έζησε κλπ. Γιατί δεν ξέρω ποιός έχει την "δικαιοδοσία" να καθορίσει το ποιοί επιτρέπεται να κάνουν τι, πως και πότε, εντάξει Κλάους, ξέρω ότι νομίζεις πως εσύ είσαι αυτός.

Υγ3: ΚΑΠΟΤΕ, όταν ο Κάρλο έπρεπε να πείσει ότι το μηχανάκι του αντέχει να πάει πιο μακριά από την πλατεία και να μην σκορπίσει, το να πάει εκεί ήταν "μονόδρομος". Κάποτε, το να κάνουν και άλλοι το ίδιο με αγώνες ταχύτητας και αντοχής ήταν μονόδρομος, έγινε και πεδίο δόξης για τον αναβάτη ή τον οδηγό. Μας έμεινε η συνήθεια (σπάνια θα σπάσει μηχανάκι πια ακόμα και σε αγωνιστική χρήση) το μάρκετινγκ και το "πόσοι με είδαν" που παλιά το μετρούσαν με την κυκλοφορία του εντύπου αντί για τα λάικ.
Εύστοχος!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Προφανώς και υπάρχουν πιο δύσκολες διαδρομές και συνθήκες από το Ελλάδα nordkapp αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει διαδρομή την οποία δεν μπορεί να απαξιώσει κάποιος κάνοντας παρόμοιες σκέψεις. Την Λατινική αμερική την έχουν διασχίσει πια με κάθε πιθανό μέσο, από μοναχικούς Lone rangers μέχρι καλοθρεμμένες οικογένειες με βανάκια.

Τα ride reports στην Αλάσκα και στο dawson ξεκινάνε στο advrider ως "not another alaska trip), οι τύποι του revzilla το κάναν με παπακι του 75, , η Νoralee διέσχισε τα χειρότερα κομμάτια της ασίας με ινδικό Himalyan και χωρίς εμπειρία, ο Nathan Millward πάλι με παλιό παπακι έκανε αυστραλία - Αγγλία και ο C90 adventures έχει γυρίσει όλο τον κόσμο με παπάκι.

Αυτοί είναι και οι πιο προβεβλημένοι υπάρχουν εκατοντάδες μόνο στο youtube που έχουν κάνει όποια διαδρομή μπορούμε να φανταστούμε.

Μεσήλικες βετεράνοι όχι μόνο διέσχισαν όλες τις Αμερικές αλλά πέρασαν με τα μηχανάκια από το διαβόητο Dorien Gap. Και τόσα πολλά άλλα....

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορούμε έτσι απλά να ορίσουμε έτσι οριζόντια τι είναι περιπέτεια και τι όχι. Εγώ ονειρεύομαι να πάω στο nordkapp όχι γιατί το θεωρώ δύσκολο αλλά γιατί θέλω να κάτσω έκει στην άκρη του κόσμου και να κοιτάξω προς τον Βόρειο Πόλο πιο κοντά σε αυτόν από ότι μερικοί καταλαβαίνουν και να θωρήσει την θρυλική θάλασσα του Barrents γιατί εκεί θεωρώ ότι ξεκινάει η κανονική περιπέτεια, γιατί απο εκεί και πάνω τα νησιά έχουν περισσότερες πολικές αρκούδες από ανθρώπους, γιατί στις θάλασσες οι όρκες κάνουν τάγκ τιμ ότι βρουν στο δρόμο τους, γιατί φαντάζομαι τον Captain Nemo να περνάει κάτω από παγόβουνα και τον μόνιμο πάγο... Άλλοι τα βρίσκουν πεζά αυτά και το βλέπουν ως τουριστοπαγίδα... περί ορέξεως...
Αν είναι η άκρη του κόσμου εκεί lets do it!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ενα αντίστοιχο φαινόμενο μπορείς να δεις στην φωτογραφία σε συγκεκριμένα μέρη με μεγάλη προβολή μέσω σοσιαλ. Ολόιδιες πόζες, ολόιδια κάδρα. Γράψε παράδειγμα Kirkjufell στο google. το 80% των αποτελεσμάτων χρησιμοποιεί την ίδια γωνία για να βγαλει φωτό για να πετύχει αυτό που είδε στο google.
Το ίδιο συμβαίνει με τους προορισμούς. Ο κόσμος συχνά πάει σε προορισμούς γιατί άκουσε και είδε.
Ο κόσμος προσπαθεί να μιμηθεί και να διαμοιράσει σε μια προσπάθεια να νιώσει ότι ανήκει.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Όταν ήμουν καλά....
Σχεδίαζα τα ταξίδια μου με βάση του τι θέλω να δω και τι θέλω να καταλάβω.
Με κάποιο τρόπο όμως "είδα" περισσότερα απ ότι μ έπαιρνε.
Συχνά γυρνάνε στο κεφάλι εικόνες από τη διαλυμένη Γιουγκοσλαβία
και τα χωριά που άραζα κι έγιναν πάρκινγκ
Ακούω ακούω τη φωνή του Κροάτη καφετζή να μου φωνάζει με μίσος στα μούτρα
-Φύγε από δω. Δεν υπάρχει τίποτα για σένα. (Κράινα)
Έγραφα και ταξιδιωτικά ως ένα σημείο αλλά στην πραγματικότητα ούτε το 10%
δεν ανέφερα απ αυτά που έζησα.
(Τώρα το έκοψα και τελείως γιατί με κούρασε ο κάθε φουκαράς
που μπαίνει στα φλόρουμ να μοιράσει δηλητήριο)
Το να κάνω το μάγκα το μπορούσα πιο παλιά πολύ εύκολα
Δεν το επέλεξα.
Στη Σκανδιναβία έχω πάει αρκετές φορές. Δεν υπάρχει πια κάτι να με τραβάει εκεί.
Το δυτικό πολιτισμό τον έψαξα πολύ αλλά μόνο σε έργα τέχνης τον βρήκα.
Αντίθετα κατάλαβα γιατί όταν μιλάνε διάφοροι ιθαγενείς για αυτούς λένε απλά
-Ο λευκός άνδρας.
(Τονίζω το αυτούς γιατί εμείς δεν έχουμε καμία σχέση)
Κοντολογίς δεν μας γουστάρουν κι όλας ρε παιδιά.
Κάποτε ο Γαζούλης (νομίζω) είχε γράψει
-Καλύτερα σκύλος στην Καλκούτα.
Το βίωσα, το ένιωσα ευχαριστώ δεν θα πάρω άλλο.
Αν λοιπόν έχω να πω κάτι εδώ είναι, πάτε όπου γουστάρετε αλλά για πάρτι σας
Όχι γιατί σας το επέβαλαν επειδή σας έπεισαν ότι πρέπει.
Και τα μάτια ανοιχτά.
Μια βόλτα με τα πόδια σε μια άγνωστη γειτονιά μπορεί να είναι ταξίδι πολύτιμο.

Α και κάτι ακόμα.
Μόνοι να πηγαίνετε
Ξεβράκωτοι στα αγγούρια χωρίς το χαβαλέ και την ασφάλεια του γκρουπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Και εγώ όταν ακούω για αυτό το ταξίδι δεν το θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο. Τι θέλω να πω. Υπάρχουν πάρα πολλοί προορισμοί στα δικά μου θέλω καλύτεροι από αυτόν, αναλογικά με τις μέρες και τα χρήματα που χρειάζεται. Και σίγουρα και πιο "ηρωικοί"..

Άλλωστε για να πω την αλήθεια μου. Αν τραβούσα κάποια στιγμή για εκεί πάνω, θα προτιμούσα να το κάνω με ένα αυτοκινούμενο ή εστω μια κλούβα με ενα στρώμα μεσα. Να σταματάω και οσο θελω όπου θέλω με τη βροχη..
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Όταν ήμουν καλά....
Σχεδίαζα τα ταξίδια μου με βάση του τι θέλω να δω και τι θέλω να καταλάβω.
Με κάποιο τρόπο όμως "είδα" περισσότερα απ ότι μ έπαιρνε.
Συχνά γυρνάνε στο κεφάλι εικόνες από τη διαλυμένη Γιουγκοσλαβία
και τα χωριά που άραζα κι έγιναν πάρκινγκ
Ακούω ακούω τη φωνή του Κροάτη καφετζή να μου φωνάζει με μίσος στα μούτρα
-Φύγε από δω. Δεν υπάρχει τίποτα για σένα. (Κράινα)
Έγραφα και ταξιδιωτικά ως ένα σημείο αλλά στην πραγματικότητα ούτε το 10%
δεν ανέφερα απ αυτά που έζησα.
(Τώρα το έκοψα και τελείως γιατί με κούρασε ο κάθε φουκαράς
που μπαίνει στα φλόρουμ να μοιράσει δηλητήριο)
Το να κάνω το μάγκα το μπορούσα πιο παλιά πολύ εύκολα
Δεν το επέλεξα.
Στη Σκανδιναβία έχω πάει αρκετές φορές. Δεν υπάρχει πια κάτι να με τραβάει εκεί.
Το δυτικό πολιτισμό τον έψαξα πολύ αλλά μόνο σε έργα τέχνης τον βρήκα.
Αντίθετα κατάλαβα γιατί όταν μιλάνε διάφοροι ιθαγενείς για αυτούς λένε απλά
-Ο λευκός άνδρας.
(Τονίζω το αυτούς γιατί εμείς δεν έχουμε καμία σχέση)
Κοντολογίς δεν μας γουστάρουν κι όλας ρε παιδιά.
Κάποτε ο Γαζούλης (νομίζω) είχε γράψει
-Καλύτερα σκύλος στην Καλκούτα.
Το βίωσα, το ένιωσα ευχαριστώ δεν θα πάρω άλλο.
Αν λοιπόν έχω να πω κάτι εδώ είναι, πάτε όπου γουστάρετε αλλά για πάρτι σας
Όχι γιατί σας το επέβαλαν επειδή σας έπεισαν ότι πρέπει.
Και τα μάτια ανοιχτά.
Μια βόλτα με τα πόδια σε μια άγνωστη γειτονιά μπορεί να είναι ταξίδι πολύτιμο.

Α και κάτι ακόμα.
Μόνοι να πηγαίνετε
Ξεβράκωτοι στα αγγούρια χωρίς το χαβαλέ και την ασφάλεια του γκρουπ

-Καλύτερα σκύλος στην Καλκούτα. ..... Καλό!
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
To Nordkapp αποτελεί για πολλούς τη φαντασίωση του άκρου της ( πλησιέστερα προσβάσιμης ) γης. Άλλοι σκέφτονται την Terra del fuego, άλλοι τη Μέση Ανατολή και τα "μακρινά ταξίδια στην Ινδία" και κάποιοι άλλοι τον Υπερσηβηρικό. Έκαστος εφ'ω ετάχθη κατά κάποιο τρόπο. Το αν ξοδεύουν χρήματα, χρόνο και το αν είναι για τη φωτογραφία και το αυτοκόλλητο δε με αφορά. Δικά τους είναι και τα διαχειρίζονται ανάλογα Από τη στιγμή που το κάνουν μπράβο τους, είναι καλύτεροι από μένα που δεν έχω το χρόνο ή τα χρήματα για κάτι τέτοιο ή έστω δεν ξεκουνάω να κάνω 100χλμ βόλτα π.χ.

Συμφωνούμε ότι μπορεί να είναι υπερτιμημένο κατά κάποιον τρόπο και να περιβάλλεται από τον μανδύα του "απόλυτου ταξιδιωτικού προορισμού" αλλά σε αυτό φταίνε και άλλοι παράγοντες. Προσωπικά, εάν πήγαινα στη Νορβηγία, θα πήγαινα για την ομορφιά της φύσης και όχι για το Nordkapp αυτό καθαυτό! Αλλά δε θα ήμουν αρνητικός να το προσπαθήσω εφόσον είχα το χρόνο, ίσως για να έχω και την ματαιοδοξία του ότι έφτασα στο βορειότερο σημείο, είναι και αυτό κάτι που μετράει....

Και γιατί πρέπει να τους κατηγορήσουμε επειδή η, εκεί, "εύκολη" εποχή συμπίπτει με την, εδώ, εποχή των αδειών; Γιατί η πλειοψηφία ημών πηγαίνει διακοπές καλοκαίρι και όχι χειμώνα; Και γιατί να μην δουν τη φύση στα καλύτερά της αφού μπορούν; Αυτή δεν είναι μια παράμετρος του ταξιδιού και δη με μοτοσυκλέτα; (αν και υπάρχουν βιντεάκια στο youtube με κάποιον Γάλλο που πήγε στο Nordkapp με Ducati Multistrada χειμωνιάτικα με spikes στα λάστιχα και το χιόνι στα δυο μέτρα αλλά δεν μπορώ να τα βρώ τώρα...) Θα πρέπει να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα δηλαδή; Για να αποδείξουμε τι και σε ποιόν; Στον εαυτό μας και μόνο αρκεί το ότι κάναμε το ταξίδι, αυτή είναι η ευχαρίστηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ενα αντίστοιχο φαινόμενο μπορείς να δεις στην φωτογραφία σε συγκεκριμένα μέρη με μεγάλη προβολή μέσω σοσιαλ. Ολόιδιες πόζες, ολόιδια κάδρα. Γράψε παράδειγμα Kirkjufell στο google. το 80% των αποτελεσμάτων χρησιμοποιεί την ίδια γωνία για να βγαλει φωτό για να πετύχει αυτό που είδε στο google.
Το ίδιο συμβαίνει με τους προορισμούς. Ο κόσμος συχνά πάει σε προορισμούς γιατί άκουσε και είδε.
Ο κόσμος προσπαθεί να μιμηθεί και να διαμοιράσει σε μια προσπάθεια να νιώσει ότι ανήκει.

...πουλάμε και το κόρμι μας για μια σέλφι! :)

φανταστικό μερος το Kirkjufell δεν λέω αλλα ναι και εκει μιλούνια οι περιπετειώδεις τύποι!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
To Nordkapp αποτελεί για πολλούς τη φαντασίωση του άκρου της ( πλησιέστερα προσβάσιμης ) γης. Άλλοι σκέφτονται την Terra del fuego, άλλοι τη Μέση Ανατολή και τα "μακρινά ταξίδια στην Ινδία" και κάποιοι άλλοι τον Υπερσηβηρικό. Έκαστος εφ'ω ετάχθη κατά κάποιο τρόπο. Το αν ξοδεύουν χρήματα, χρόνο και το αν είναι για τη φωτογραφία και το αυτοκόλλητο δε με αφορά. Δικά τους είναι και τα διαχειρίζονται ανάλογα Από τη στιγμή που το κάνουν μπράβο τους, είναι καλύτεροι από μένα που δεν έχω το χρόνο ή τα χρήματα για κάτι τέτοιο ή έστω δεν ξεκουνάω να κάνω 100χλμ βόλτα π.χ.

Συμφωνούμε ότι μπορεί να είναι υπερτιμημένο κατά κάποιον τρόπο και να περιβάλλεται από τον μανδύα του "απόλυτου ταξιδιωτικού προορισμού" αλλά σε αυτό φταίνε και άλλοι παράγοντες. Προσωπικά, εάν πήγαινα στη Νορβηγία, θα πήγαινα για την ομορφιά της φύσης και όχι για το Nordkapp αυτό καθαυτό! Αλλά δε θα ήμουν αρνητικός να το προσπαθήσω εφόσον είχα το χρόνο, ίσως για να έχω και την ματαιοδοξία του ότι έφτασα στο βορειότερο σημείο, είναι και αυτό κάτι που μετράει....

Και γιατί πρέπει να τους κατηγορήσουμε επειδή η, εκεί, "εύκολη" εποχή συμπίπτει με την, εδώ, εποχή των αδειών; Γιατί η πλειοψηφία ημών πηγαίνει διακοπές καλοκαίρι και όχι χειμώνα; Και γιατί να μην δουν τη φύση στα καλύτερά της αφού μπορούν; Αυτή δεν είναι μια παράμετρος του ταξιδιού και δη με μοτοσυκλέτα; (αν και υπάρχουν βιντεάκια στο youtube με κάποιον Γάλλο που πήγε στο Nordkapp με Ducatti Multistrada χειμωνιάτικα με spikes στα λάστιχα και το χιόνι στα δυο μέτρα αλλά δεν μπορώ να τα βρώ τώρα...) Θα πρέπει να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα δηλαδή; Για να αποδείξουμε τι και σε ποιόν; Στον εαυτό μας και μόνο αρκεί το ότι κάναμε το ταξίδι, αυτή είναι η ευχαρίστηση.

τα ευκολα τα κάνουμε να φαινονται δυσκολα συνηθως με αυτον τον προορισμό
τεσπα κατανοητη και σεβαστή η σκέψη σου!
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Βρήκα τα βιντεάκια.....Διορθώνω, με την "μισητή" για πολλούς BMW R 1200 GS (και με τη Ducati έχει πάει σε χιόνια, αξίζει να χαζέψετε τα βίντεάκια του) πήγε ο άνθρωπος αλλά αυτό δε μειώνει σε τίποτα το αποτέλεσμα του ταξιδιού...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Βρήκα τα βιντεάκια.....Διορθώνω, με την "μισητή" για πολλούς BMW R 1200 GS (και με τη Ducati έχει πάει σε χιόνια, αξίζει να χαζέψετε τα βίντεάκια του) πήγε ο άνθρωπος αλλά αυτό δε μειώνει σε τίποτα το αποτέλεσμα του ταξιδιού...

...ναι το εχω δει, παλιό!
εδώ παίζουν σπόνσορες και βανακι συνεργειο απο δίπλα για κάθε ενδεχόμενο, ετσι πάει και η γιαγια μου!

κατα τα αλλα πολύ γέλιο το χιούμορ των Γάλλων με αρέσει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Βρήκα τα βιντεάκια.....Διορθώνω, με την "μισητή" για πολλούς BMW R 1200 GS (και με τη Ducati έχει πάει σε χιόνια, αξίζει να χαζέψετε τα βίντεάκια του) πήγε ο άνθρωπος αλλά αυτό δε μειώνει σε τίποτα το αποτέλεσμα του ταξιδιού...
Στην Ιταλία που η ποζερί είναι πάνω από μαστ...
Έχουν πάει με βέσπα, με άπε 50, με πιάτζιο σι
και με ότι άλλο βάλει ο νους σου
Ευχαριστημένοι αυτοί
Ευχαριστημένοι όλοι
(που λένε κι αυτοί)
:dnl:
 
Top Bottom