Ο "μύθος" του Nordkaapp!

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Λοιπων ετοιμαζουμε ταξιδιωτικό με το ADVride στο βορειο γ@μιδι ακρωτηρι
δηλωστε και σωστε ....περιορισμένες συμμετοχες,
ανοίξαμε λογαρισμό πληροφορίες για τον ερανο www.Fuck the Kaap - we are coming!
:yew::friendship::disgust::allk::ha:ha

Σα να το βλέπω.....



΄΄Χωράνε οι μπάλες στο χώρο μας?΄΄
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Σα να το βλέπω.....



΄΄Χωράνε οι μπάλες στο χώρο μας?΄΄

χε!!χε!! θα σφιξουμε την καρδια και θα το πιούμε και αυτο το φαρμακι..
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Από την μια θέλω να γραψω ποσό υπέρ αναλύουν την υπόθεση η το βλέπουν υπέρ του δέοντος συναισθηματικά, κάποιοι, από την άλλη σκέφτομαι πως είναι λογική η έλξη καποιων προς το βόρειο ακρωτηρι αφού ήμαστε όλοι χαμενεσ ψυχές και μια απο τις πιο βασικές συμβουλές που δίνουν σε όσους ψάχνουν τον δρόμο τους, κυριολεκτικά, είναι «βρες πρώτα τον βορά σου» και ως εκ τούτου ημαστε καταδικασμένοι να ψάχνουμε την όρθια πυξίδα (όλοι θέλουν να δουν το βόρειο σέλας, κανείς το νότιο).


δεν υπάρχει σωτηρία
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
όλοι θέλουν να δουν το βόρειο σέλας, κανείς το νότιο
Οπτικά είναι το ίδιο. Η ζώνη για το βόρειο όμως περνάει από πιο πολύ στερια. Το νότιο είναι ίσα που φαίνεται στον ορίζοντα σε Τασμανία, Νήσο Στιουαρτ, και νότια Ν Ζηλανδία. Αλλιώς σε κανα πλοίο που περνάει στο Ν Ωκεανό στις θάλασσες Ρος και Αμουδσεν.
Όπως κατάλαβες πολλοί θέλουν αλλά δεν μας κάνει την χάρη...
 

Vespower

Μέλος
Όνομα
Θανος
Μοτό
Vespa Gs160
Το 2011 παρήλθε.Πια βρισκομαστε στο 2023.Τι αλλαξε;Η απαντηση μπορει να ειναι και -τι εμεινε ιδιο;

Το 2011 πηγα με τη βεσπα μου στο Νορντκαπ.Το 2023 εχουμε «μπουχτίσει» απο την τοσο υπερπληροφορια που υπεραναλυουμε τα παντα.

Επιλογες πολλες.Να παει κανεις,να μην παει,να ανεβασει στα σοσιαλ,να μην ανεβασει,τοτε ομως ψάχναμε για καποιον να «μοιραστεί» την οποια πληροφορια.Τωρα θεωρουμε καποιον «Ελα και τι εκανε»

Προσωπικα εμενα παντα με γοήτευε να οδηγάω ως εκει που υπαρχει δρομος με συνεχή και «ασφαλή» κατα το δυνατον ροη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το 2011 πηγα με τη βεσπα μου στο Νορντκαπ.Το 2023 εχουμε «μπουχτίσει» απο την τοσο υπερπληροφορια που υπεραναλυουμε τα παντα.

Επιλογες πολλες.Να παει κανεις,να μην παει,να ανεβασει στα σοσιαλ,να μην ανεβασει,τοτε ομως ψάχναμε για καποιον να «μοιραστεί» την οποια πληροφορια.Τωρα θεωρουμε καποιον «Ελα και τι εκανε»
Ο περισσότερος κόσμος που γράφει για κάποιο ταξίδι το κάνει γιατί θέλει να επικοινωνήσει με τον άλφα ή βήτα τρόπο.
Δεν τίθεται θέμα απαξίωσης του ταξιδιού επειδή περισσότερος κόσμος έχει πρόσβαση στο διαδύκτιο και μοιράζει τις εμπειρίες του.
Αν και πληθαίνει ο κόσμος που προβάλει extreme εκδοχές ταξιδιωτικών για να ανέβει στο σορο (stack) της επικοινωνίας.
Όμως διάφοροι προορισμοί λόγο υπερπροβολής χάνουν την μαγεία που πρόσφεραν παλιότερα, που για πολλούς είναι το ζητούμενο σε ένα ταξίδι.
Ωστόσο νομίζω ότι ο κόσμος ξεχνάει ότι κάποιοι τουριστικοί προορισμοί είναι γνωστοί και μαζεύουν κόσμο εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Ενδεικτικά για το Βόρειο Ακρωτήρι, ο πρώτος "σύγχρονος" τουρίστας έφτασε το 1907 (ο Βασιλιάς Chulalongkorn της Ταιλάνδης ), ο δρόμος ανοίχτηκε το '56, το άγαλμα με τη σφαίρα μπήκε το '78, η σάλα χτίστηκε το '88, η γιαγιά μου πήγε εκδρομή με πούλμαν από ελλάδα το 92 κλπ κλπ...
Υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα παραδείγματα με προορισμούς σε όλη την ευρώπη που έχουν τουριστική κίνηση από το 1900. Ένα παράδειγμα είναι η κορυφή του Jungfraujoch στην ελβετία όπου η τουριστική διαδρομή με το τρένο κατασκευάστηκε το 1905 και έχει από τότε μέχρι σήμερα συνεχόμενα τουρισμό.
Απλά η μαζική προσέλευση αλλάζει τα δεδομένα σε τιμές, στην κίνηση, στην προσβασιμότητα με ουρές και αναμονή κλπ. Σε κάποιους προορισμούς το θεωρούμε λογικό. Πχ ουρα και αναμονή για την είσοδο σε ένα μουσείο. Σε κάποιους άλλους είναι πραγματικα θέμα. Πχ κίνηση και μποτιλιάρισμα σε αλπικά πάσα.
Πλέον, όπου οι ταξιδιωτικές πληροφορίες για την προσβασιμότητα σε προορισμούς είναι πιο εύκολα διαθέσιμες δεν είναι παράλογο που αρκετός κόσμος αποφεύγει μέρη που ίσως παλιότερα να ήθελε να πάει.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
..........
.........η γιαγιά μου πήγε εκδρομή με πούλμαν από ελλάδα το 92 κλπ κλπ.......
..........
Νομίζω μετά από αυτό το θέμα μπορεί να κλείσει, προσφέρεται τίλιο και παξιμαδάκι στους συμμετέχοντες κατά την έξοδο. :laugh::roflmao::roflmao::roflmao:
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Νομίζω μετά από αυτό το θέμα μπορεί να κλείσει, προσφέρεται τίλιο και παξιμαδάκι στους συμμετέχοντες κατά την έξοδο. :laugh::roflmao::roflmao::roflmao:
Το ΚΑΠΗ Ωρωπου δηλωσε συμμετοχη στο επομενο Dakar...ζητησε προσφορα απο Kove...
Ετσι, σιγα σιγα να απομυθοποιηθουν ολα...γατακια... :wacky:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ΚΑΠΗ Ωρωπου δηλωσε συμμετοχη στο επομενο Dakar...ζητησε προσφορα απο Kove...
Ετσι, σιγα σιγα να απομυθοποιηθουν ολα...γατακια... :wacky:
Με αρχηγό αποστολής γεροντων τον Phoenix ...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν την αντέχω τόση δηθενιά, ομαδικό ριπορτ Μπαν οξαποδωουστσαρδαναπαλε.

Χειμερινή διαβίωση καφέ ταξίδι νέα Μάκρη κανείς, να το ζήσουμε και λίγο;


 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θυμήθηκα έναν δικό μας (Έλληνα εννοώ) που όχι μόνο έβγαλε σέλφι, αλλά και σκαρφάλωσε σαν τον ουρακοτάγκο πάνω στην σφαίρα για να βγει φωτογραφία.

Πάντα νιώθω περηφανος με αυτούς που μεταλαμπαδευουν την Ελληνική σκέψη στις εσχατιές του πλανήτη (μη χέσω)...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένιωσα λίγη από την υπερηφάνεια τελευταία επίσκεψη στον Μπαρο, όταν γκρουπ από Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι σωστά έβγαλε τις σελφι και τα βίντεο, άφησε πλαστικό μπουκάλι για να ελαφρύνει το μεγάλο ονοφ και έφυγε.


Άσχετο με το θέμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θυμήθηκα έναν δικό μας (Έλληνα εννοώ) που όχι μόνο έβγαλε σέλφι, αλλά και σκαρφάλωσε σαν τον ουρακοτάγκο πάνω στην σφαίρα για να βγει φωτογραφία.

Πάντα νιώθω περηφανος με αυτούς που μεταλαμπαδευουν την Ελληνική σκέψη στις εσχατιές του πλανήτη (μη χέσω)...
Ενας καφες εφυγε απο την μυτη.....φτιαχνω αλλον
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Θυμήθηκα έναν δικό μας (Έλληνα εννοώ) που όχι μόνο έβγαλε σέλφι, αλλά και σκαρφάλωσε σαν τον ουρακοτάγκο πάνω στην σφαίρα για να βγει φωτογραφία.

Πάντα νιώθω περηφανος με αυτούς που μεταλαμπαδευουν την Ελληνική σκέψη στις εσχατιές του πλανήτη (μη χέσω)...
Κάποιοι άλλοι είχαν χορέψει Καλαματιανό (νομίζω, δεν το χω με το φολκλόρ)
γύρω από τη σφαίρα. Δεν τους κρίνω αλλά μου φάνηκε παράξενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Να ξέρετε πως υπάρχουν και αυτοί που κάνουν ότι γουστάρουν χωρίς δανεικά από άλλους και χωρίς να δίνουν λόγο σε κανέναν. Ε αυτοί, τους επικριτές τους έχουν συνδεμένους και είναι πολλοί πανάθεμά τους :ll:

Καλή Σαρακοστή σε όλους.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να ξέρετε πως υπάρχουν και αυτοί που κάνουν ότι γουστάρουν χωρίς δανεικά από άλλους και χωρίς να δίνουν λόγο σε κανέναν. Ε αυτοί, τους επικριτές τους έχουν συνδεμένους και είναι πολλοί πανάθεμά τους :ll:

Καλή Σαρακοστή σε όλους.
Ευτυχως δεν υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι που περιγράφεις.

Ειναι σαν τους χοντρούς/χοντρές με αυτοπεποίθηση που διατυμπανίζουν στα σοσιαλ "τα πάχη μου τα κάλλη μου" αλλά μέσα τους ξέρουν ότι η παχυσαρκία είναι σοβαρότατο πρόβλημα για τον οργανισμό αλλά και για το πως φαίνονται στους άλλους.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σόρι αλλά επικρίσεις υπάρχουν, είτε για την αγορά είτε για τον προσδιορισμό, το νήμα αυτό ξεκίνησε από μια επικριτική διάθεση απέναντι σε... Κάτι που δεν έβγαζε νόημα για τον νηματοθέτη.


Για να καταλάβω το παράδειγμα, ξεκινάς να πας νορντκαπ και το παρουσιάζεις ως περιπέτεια ενώ ξέρεις ότι είναι βόλτα στο περίπτερο ας πούμε, απλά για τους λίγο πιο έχοντες;
 
Top Bottom