Ο "μύθος" του Nordkaapp!

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Για ψυχοθεραπεία όλους μας κόβω....
Θα έπρεπε και όμως να έχει ο καθένας από έναν ψυχολόγο.
Είναι απαραίτητος, όπως στις μηχανές μας ο μηχανικός για επισκευή ή συντήρηση.
Απλά στην Ελλάδα οι πεποιθήσεις από παλιά έχουν ότι οποίος πάει σε ψυχολόγο είναι τρελός. Τώρα αν υπάρχει άνθρωπος να έχει λύσει τα πάντα στη ζωή του, θέλω άμεσα να τον γνωρίσω.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Θα έπρεπε και όμως να έχει ο καθένας από έναν ψυχολόγο.
Είναι απαραίτητος, όπως στις μηχανές μας ο μηχανικός για επισκευή ή συντήρηση.
Απλά στην Ελλάδα οι πεποιθήσεις από παλιά έχουν ότι οποίος πάει σε ψυχολόγο είναι τρελός. Τώρα αν υπάρχει άνθρωπος να έχει λύσει τα πάντα στη ζωή του, θέλω άμεσα να τον γνωρίσω.
Είμαι εντελώς αντίθετος με την ψυχανάλυση.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ούτε σχόλιο κρίσης έχω δει σε παρουσίαση ταξιδιωτικού.

Νομίζω απλώνεις παραπάνω τις σκέψεις σου και δεν εστιάζεις στην πραγματικότητα.
Εγώ βλέπω ταξιδιωτικά με όμορφα σχόλια μόνο και πραγματικά δεν έχω δει άσχημο σχόλιο πουθενά.
Αναφέρομαι σε κάθε κριτική, όχι στα ταξιδιωτικά μόνο.
Όπως είναι κριτική όταν να πω, γιατί εκείνος κάνει αυτό και το άλλο που δεν έχει νόημα και δεν κάνει αυτό που κάνω εγώ ή δεν κάνει κάτι άλλο.

Το νήμα αυτό κάπως έτσι ξεκίνησε λοιπόν. Δεν απλώνω σκέψεις εκφράζομαι και απαντώ συγκεκριμένα και όχι γενικότερα, πράγματα που βλέπω καθημερινά
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Είμαι εντελώς αντίθετος με την ψυχανάλυση.
Καλά κάνεις, ελεύθερα. Θα με ενδιέφερε να μου πεις το γιατί και όχι απλά διαφωνώ.

Για την μηχανή σου κρίνεις απαραίτητο να γίνονται σέρβις ή επισκευές?
Δεν ρωτώ, είναι ρητορική ερώτηση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αναφέρομαι σε κάθε κριτική, όχι στα ταξιδιωτικά μόνο.
Όπως είναι κριτική όταν να πω, γιατί εκείνος κάνει αυτό και το άλλο που δεν έχει νόημα και δεν κάνει αυτό που κάνω εγώ ή δεν κάνει κάτι άλλο.

Το νήμα αυτό κάπως έτσι ξεκίνησε λοιπόν. Δεν απλώνω σκέψεις εκφράζομαι και απαντώ συγκεκριμένα και όχι γενικότερα, πράγματα που βλέπω καθημερινά
Το νήμα ξεκίνησε πολύ συγκεκριμένα για ταξιδιωτικό.
Κατάλαβα ότι αναφέρεσαι και σε άλλα πράγματα, όπως λες, για αυτό είπα απλώνεις σκέψη.

Τεσπά...καλό βράδυ να έχουμε.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Επίσης tattoopanther δεν ανέφερα ούτε μια φορά λέξη για ψυχανάλυση και ψυχαναλυτές.
Για ψυχολόγο ο οποίος κάνει ψυχοθεραπεία.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Το νήμα ξεκίνησε πολύ συγκεκριμένα για ταξιδιωτικό.
Κατάλαβα ότι αναφέρεσαι και σε άλλα πράγματα, όπως λες, για αυτό είπα απλώνεις σκέψη.

Τεσπά...καλό βράδυ να έχουμε.
Διάβασε το πως ξεκίνησε ο νηματοθέτης και δες αν έχει μέσα ίχνος κριτικής.
Καλό ξημερωμα
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το νήμα ξεκίνησε χωρίς να μπω σε κανενός ταξιδιωτικό να το κατακρίνω..ίσα ίσα σε πολλούς γνωστούς τους είπα και μπράβο που πήγαν στο ακρωτήρι η που θέλουνε να πάνε..
Απλά είπα μάγκες με τα φράγκα το χρόνο και τα λοιπά μην τρώτε παπάδες και πρόλογο ότι κάτι έγινε αν πάτε κατά πάνω έχει ποιο πολλά γούστα σε μέρη που δεν τρέχουν οι τουρίστες σαν τις μύγες στα σκατα!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Θα κολλήσουμε στο κρίνω ή το κατακρίνω? Δεν νομίζω οτι αξίζει αναφοράς.
Κακώς το νομίζεις γιατί το κρίνω μπορεί να έχει θετικό πρόσημο ενώ το κατακρίνω μόνο αρνητικό.
Ο Πετρούνιας ας πούμε κρίθηκε άριστος και δεν κατακρίθηκε.
Μη σκίσουμε και τα λεξικά μας τώρα

+ το άρθρο είναι μόνο κοινοί τόποι

+ κι εσύ ο ίδιος κρίνεις , κατακρίνεις και συγκρίνεις πολλές φορές την ημέρα
και πάντα με το προσωπικό μέτρο και καμία σχέση δεν έχει αυτό με το κουτσομπολιό που αναφέρεις.
Αν σε πλησιάσει ένας άνδρας 2,40 το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να σκεφτείς αν κινδυνεύεις
Άρα θα προσπαθήσεις να καταλάβεις αν είναι καλός άνθρωπος ή όχι Άρα θα τον κρίνεις.
Αν δεις μια όμορφη γυναίκα πάλι θα την κρίνεις
κι αν δεις κάποιον να χέζει στην Τσιμισκή θα τον κατακρίνεις πιθανός θα τον βρίσεις κι όλας
Αν δεις κάποιον να παρκάρει στη θέση των ΑΜΕΑ πάλι θα τον κατακρίνεις και άλλες τόσες φορές θα ασχοληθείς
με το δημόσιο τους ταρίφες και όλους εκείνους τους ανθρώπους που σου δυσκολεύουν τη ζωή
Εκτός αν είσαι ΖΕΝ οπότε,,,, Σε κρίνω και σε θαυμάζω ρε φίλε !
Δηλαδή τι σε θαυμάζω προσκυνώ !
:hlb:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Επίσης tattoopanther δεν ανέφερα ούτε μια φορά λέξη για ψυχανάλυση και ψυχαναλυτές.
Για ψυχολόγο ο οποίος κάνει ψυχοθεραπεία.
Άλλο η ψυχανάλυση δηλαδή άλλο οι ψυχαναλυτές άλλο ο ψυχολόγος και άλλο η ψυχοθεραπεία..?
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Καλά κάνεις, ελεύθερα. Θα με ενδιέφερε να μου πεις το γιατί και όχι απλά διαφωνώ.

Για την μηχανή σου κρίνεις απαραίτητο να γίνονται σέρβις ή επισκευές?
Δεν ρωτώ, είναι ρητορική ερώτηση.
Το γιατί διαφωνώ στα ψυχο γενικά δεν είναι επί του παρόντος να το αναλύσουμε..

Άλλο η μηχανή φίλε μου και άλλο ο άνθρωπος.
Ρητορικές ερωτήσεις σε ανόμοια πράγματα δεν υπάρχουν ..
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Άλλο η ψυχανάλυση δηλαδή άλλο οι ψυχαναλυτές άλλο ο ψυχολόγος και άλλο η ψυχοθεραπεία..?
Εντελώς διαφορετικά

Το γιατί διαφωνώ στα ψυχο γενικά δεν είναι επί του παρόντος να το αναλύσουμε..

Άλλο η μηχανή φίλε μου και άλλο ο άνθρωπος.
Ρητορικές ερωτήσεις σε ανόμοια πράγματα δεν υπάρχουν ..
Και ο άνθρωπος ένα είδος σαν μηχάνημα είναι και οι πεποιθήσεις του είναι οι ρυθμίσεις πως λειτουργεί και πως σκέφτεται, απλά ο άνθρωπος μπορεί μόνος του να βελτιώσει ή να διορθώσει κάποιες βλάβες ενώ η
μηχανή μας, όχι.
Οπότε και ο άνθρωπος χρειάζεται που και που επαναπρογραμματισμό συχνά, άσχετα ότι το αποφεύγουν πολλοί για αυτό που είπα παραπάνω.

Είναι απαραίτητος ο ψυχολόγος για τον καθένα μας, αλλιώς αν τα ξέραμε όλα ή τα κάναμε σωστά δεν θα φτάναμε εδώ ως κοινωνία.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Κακώς το νομίζεις γιατί το κρίνω μπορεί να έχει θετικό πρόσημο ενώ το κατακρίνω μόνο αρνητικό.
Ο Πετρούνιας ας πούμε κρίθηκε άριστος και δεν κατακρίθηκε.
Μη σκίσουμε και τα λεξικά μας τώρα

+ το άρθρο είναι μόνο κοινοί τόποι

+ κι εσύ ο ίδιος κρίνεις , κατακρίνεις και συγκρίνεις πολλές φορές την ημέρα
και πάντα με το προσωπικό μέτρο και καμία σχέση δεν έχει αυτό με το κουτσομπολιό που αναφέρεις.
Αν σε πλησιάσει ένας άνδρας 2,40 το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να σκεφτείς αν κινδυνεύεις
Άρα θα προσπαθήσεις να καταλάβεις αν είναι καλός άνθρωπος ή όχι Άρα θα τον κρίνεις.
Αν δεις μια όμορφη γυναίκα πάλι θα την κρίνεις
κι αν δεις κάποιον να χέζει στην Τσιμισκή θα τον κατακρίνεις πιθανός θα τον βρίσεις κι όλας
Αν δεις κάποιον να παρκάρει στη θέση των ΑΜΕΑ πάλι θα τον κατακρίνεις και άλλες τόσες φορές θα ασχοληθείς
με το δημόσιο τους ταρίφες και όλους εκείνους τους ανθρώπους που σου δυσκολεύουν τη ζωή
Εκτός αν είσαι ΖΕΝ οπότε,,,, Σε κρίνω και σε θαυμάζω ρε φίλε !
Δηλαδή τι σε θαυμάζω προσκυνώ !
:hlb:
Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ζεν. Απλά να έχει αυτογνωσία και όταν πάει να κάνει κάτι λάθος, πριν πάρει έκταση να το διορθώνει αμέσως. Αυτό αρκεί, ή ακόμα καλύτερα να ξέρει ο καθένας μας τι δεν πρέπει να κάνει.

Μπερδεύτηκαν όλα όμως λίγο, έως πολύ δηλαδή.
που χου αν δω κάποιον στην Τσιμισκή να αφοδεύει, σαφώς και θα ασχοληθώ μαζί του, γιατί είναι εις βάρος μου και όλων των υπολοίπων ανθρώπων.
Το τι κάνει στο κρεβάτι του, δεν με αφορά, το που τρώει τα χρήματα του δεν με αφορά, το πως τα βγάζει επίσης δεν με αφορά εκτός και είναι εις βάρος δικό μου.

Διάβασε το άρθρο που ανέβασα πριν για να μην ξαναγράφω περί κριτικής. Αν θέλεις φυσικά.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Όχι ο άνθρωπος δεν είναι μηχάνημα είναι οργανισμός.
Όποιος έχει την ανάγκη των ψυχο γενικά καλά κάνει και πάει αν τον βοηθά ..

Ξεχνάς όμως ότι ο ανθρώπινος οργανισμός έχει την ικανότητα να αυτορυθμιζετε/γιατρεύεται και μόνος του.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Όχι ο άνθρωπος δεν είναι μηχάνημα είναι οργανισμός.
Όποιος έχει την ανάγκη των ψυχο γενικά καλά κάνει και πάει αν τον βοηθά ..

Ξεχνάς όμως ότι ο ανθρώπινος οργανισμός έχει την ικανότητα να αυτορυθμιζετε/γιατρεύεται και μόνος του.
Πες στα σε ένα παιδί που βιάστηκε από τον πατέρα του στα 12 αυτά να δεις τι θα σου απαντήσει.
Για να μην πω άπειρα παραδείγματα που ΧΡΙΖΟΥΝ ψυχολογικής ή και ψυχιατρικής υποστήριξης. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν και αυτοί οι επιστήμονες.

θα σου αναφέρω παράδειγμα οικείο σου, αν θέλω να κάνω τατουάζ, θα το κάνω μόνος μου, όντας άσχετος ή θα έρθω σε εσένα ?

Επίσης μπορείς να το πεις σε κάποιον με νεφρική ανεπάρκεια, να γιατρευτεί από μόνος του.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Πες στα σε ένα παιδί που βιάστηκε από τον πατέρα του στα 12 αυτά να δεις τι θα σου απαντήσει.
Για να μην πω άπειρα παραδείγματα που ΧΡΙΖΟΥΝ ψυχολογικής ή και ψυχιατρικής υποστήριξης. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν και αυτοί οι επιστήμονες.

θα σου αναφέρω παράδειγμα οικείο σου, αν θέλω να κάνω τατουάζ, θα το κάνω μόνος μου, όντας άσχετος ή θα έρθω σε εσένα ?

Επίσης μπορείς να το πεις σε κάποιον με νεφρική ανεπάρκεια, να γιατρευτεί από μόνος του.
Πάλι μπερδεύεις πράγματα ..
Είπα οτι ξεχνάς ότι έχουμε την ικανότητα της αυτοιασης όχι ότι δεν χρειαζόμαστε γιατρούς
Ξεχωρίζω ότι άλλο είναι η μηχανή και άλλο ο άνθρωπος, που εσύ πας να βάλεις στο ίδιο καζάνι.
Όταν πάσχουμε από νεφρό πάμε σε γιατρό όταν θέλουμε τατού καλό είναι να πάμε σε ειδικό.
Δεν είναι όλα για όλους όπως κάποιοι γουστάρουν τα τατού και κάποιοι δεν τα γουστάρουν δεν πάει να πει ότι πρέπει να κάνουν όλοι.
Έτσι δεν είναι απαραίτητος και αναγκαίος ο ψυχολόγος και ο ψυχίατρος για όλους.

Ένας βιασμός δεν θεραπεύεται ποτέ αδελφέ πάντα αφήνει σημάδι .όπως και πολλά άλλα απλά τα παντρεύεσαι και συνεχίζεις.

Τεσπα έχουμε ξεφύγει κατά πολύ από το θέμα δεν είναι χωρος εδώ να αναπτύσσουμε θέματα αν τα φάρμακα και οι τεχνικές της ψυχοθεραπείας κάνουν εντελη καλό..και ποιος εντέλει γνωρίζει το τι είναι η ψυχή και θα μας δώσει και συμβουλές για την δική μας.

Φιλικά..
Καλό βράδυ τα λέμε αύριο αν θες γιατί νυσταξα -ορεξη που την έχεις βραδιάτικα βρε αδελφακι μου --
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Πάλι μπερδεύεις πράγματα ..
Είπα οτι ξεχνάς ότι έχουμε την ικανότητα της αυτοιασης όχι ότι δεν χρειαζόμαστε γιατρούς
Ξεχωρίζω ότι άλλο είναι η μηχανή και άλλο ο άνθρωπος, που εσύ πας να βάλεις στο ίδιο καζάνι.
Όταν πάσχουμε από νεφρό πάμε σε γιατρό όταν θέλουμε τατού καλό είναι να πάμε σε ειδικό.
Δεν είναι όλα για όλους όπως κάποιοι γουστάρουν τα τατού και κάποιοι δεν τα γουστάρουν δεν πάει να πει ότι πρέπει να κάνουν όλοι.
Έτσι δεν είναι απαραίτητος ο ψυχολόγος και ο ψυχίατρος για όλους.

Ένας βιασμός δεν θεραπεύεται ποτέ αδελφέ πάντα αφήνει σημάδι .όπως και πολλά άλλα απλά τα παντρεύεσαι και συνεχίζεις.

Τεσπα έχουμε ξεφύγει κατά πολύ από το θέμα δεν είναι χωρος εδώ να αναπτύσσουμε θέματα αν τα φάρμακα και οι τεχνικές της ψυχοθεραπείας κάνουν εντελη καλό..και ποιος εντέλει γνωρίζει το τι είναι η ψυχή και θα μας δώσει και συμβουλές για την δική μας.

Φιλικά..
Καλό βράδυ τα λέμε αύριο αν θες γιατί νυσταξα -ορεξη που την έχεις βραδιάτικα βρε αδελφακι μου --
Γιατί διαφέρεις στη όρεξη?
Την ίδια βλέπει από πλευράς σου.


Κάτι τελευταίο. Ο ψυχολόγος δεν δίνει φάρμακα ο ψυχίατρος το κάνει, χαχαχαχα
Αν βρεις ψυχολόγο να δίνει φάρμακα είναι για καταγγελία στον ιατρικό σύλλογο.

Μόνο φιλικά μιλάω εκτός αν έχουμε να χωρίσουμε κάτι, που φυσικά δεν έχουμε.

Άντε καλό ξημερωμα λοιπόν.

ΥΓ: η αυτοίαση λειτουργεί σε ελάχιστα ελαφριά τραύματα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε σεις χαρά στα κουράγια σας.

Πάνθηρας μετά 12 σελίδες εκεί, μπετόν.
με τα φράγκα το χρόνο και τα λοιπά μην τρώτε παπάδες και πρόλογο ότι κάτι έγινε αν πάτε κατά πάνω έχει ποιο πολλά γούστα σε μέρη που δεν τρέχουν οι τουρίστες σαν τις μύγες στα σκατα!
Οπότε αν πάρεις GS που τρέχουν όλοι σαν τις μύγες στα σκατά είσαι λάθος και έχεις φάει πρόλογο. Αν πας "Sandy Χαλκιδική δεν έχει" που τρέχουν όλοι σαν τις μύγες στα σκατά είσαι λάθος. Αν πας στην μεγακαρέκλα που τρέχουν όλοι (οι λεγόμενοι εναλλακτικοί) σαν τις μύγες στα σκατά είσαι λάθος. Κάτι είναι περίεργο στην θεωρία αυτή.

Και κάνω πάσα με την λέξη εναλλακτικός στο επόμενο... Λόρδε μου, αλήθεια. "Εναλλακτική ατζέντα" και άρθρο δημοσιογράφου, παρουσιάζεται σαν σοβαρό psy σύγγραμμα; Λίγο έχεις μπλέξει τα πράγματα με τα psy-οτιδήποτε, ξεχνώντας ότι ΚΑΙ αυτό δεν είναι για όλους, δεν έχει αποτέλεσμα σε όλους, πρέπει να μπει σε αυτό με την βούλησή του ο άνθρωπος, καλό θα ήταν να βρει την προσέγγιση και τον επαγγελματία που ταιριάζει στον χαρακτήρα του, πράγμα που θέλει χρόνο και ενημέρωση αυξάνοντας τον βαθμό δυσκολίας του εγχειρήματος. Δεν ξέρω από που προκύπτει το ότι αν ασχοληθεί οποιοσδήποτε με τον τομέα γίνεται κάτι καλύτερο από τους άλλους απλά και μόνο γιατί "κάνει δουλειά με τον εαυτό του" και αποκτά δικαιώματα να βλέπει τους υπόλοιπους αφ'υψηλού.

Βγάλατε την βίβλο αποδεκτών προορισμών; Άντε γιατί ανοίγει ο καιιρός και δεν θέλει κανείς να πάει στα σκατά, είτε με μύγες είτε άνευ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μετα από 13 σελιδες, εκανα εικονα σε κανα δυο χρονια, φωτογραφια του πιο ψαγμενου φορουμ.

Παραταγμενοι ολοι με GS μπροστα από τον πυργο του Αιφελ στα Φιλιατρα ......αλλα να είναι καθημερινη, γιατι τα σουκου μαζευει κι εκει κοζμο.
50 ευρω
:hh::pce:
:ha:ha
 
Top Bottom