Ο "μύθος" του Nordkaapp!

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Όλοι είχαμε και έχουν κάποια πρότυπα ,από περιοδικά παλιά από ίντερνετ πλέον,άλλοι θέλανε να πάμε nord άλλοι θέλουμε να πάμε makadan εγώ θα πω ταξίδευε όπως θες ,και για όπου θες απλά.ταξιδευε ,με φουλ εξοπλισμό η με τα απαραίτητα σίγουρα για τους πιο παλιούς άλλες είναι οι προτεραιότητες αλλά εγώ δε μπορώ να πω σε κανέναν πήγαινε εκεί είναι καλύτερα γιατί απλά είναι καλυτερα για εμένα.
Βγήκε έξω γράψτε χιλιόμετρα όπως ο καθένας θέλει αλλά ταξιδεψτε
Εγώ εδώ και καιρό παρακολουθω ένα τρελό Αυστραλό που με μια harley έχει αλλάξει όλους τους κανόνες ταξιδιού
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Βρήκα τα βιντεάκια.....Διορθώνω, με την "μισητή" για πολλούς BMW R 1200 GS (και με τη Ducati έχει πάει σε χιόνια, αξίζει να χαζέψετε τα βίντεάκια του) πήγε ο άνθρωπος αλλά αυτό δε μειώνει σε τίποτα το αποτέλεσμα του ταξιδιού...
Παρόλα αυτά αυτό δεν είναι ακριβώς ταξιδιωτικό. Δεν είναι ένας απλά βλαμμένος που πήρε το μηχανάκι του να πάει βόλτα στο καταχείμωνο. Ο Laurent Cochet έγραφε για τον μοτοσυκλετιστικό τύπο στην Γαλλία και κάποια στιγμή αποφάσισε να φτιάξει την δικιά του εταιρία παραγωγής με στόχο το youtube. Το συγκεκριμένο βίντεο είναι από την δικιά του ομάδα παραγωγής. Ίσως είναι και ένα παράδειγμα το γιατί κάποιοι προορισμοί γίνονται must στο συλλογικό ασυνείδητο.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Η Νορβηγία δεν είναι μόνο μία μεταλλική υδρόγειος, το Τατζικιστάν, δεν είναι μόνο μια πινακίδα πού αναφέρει τό πέρασμα καί τό υψόμετρο κλπ. Αν αυτό μόνο βάζουμε στο κεφάλι μας έχουμε χάσει όλη την ταξιδιωτική πορεία καί ουσία. Δικαίωμα τού καθενός νά θέτει το Nordkap άθλο, απλά τό προσπερνω, ανοίγω χάρτη και προχωρώ...
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Κάποιοι τους αρέσει να τρώνε φακές και κάποιοι άλλοι αστακό. Στα γούστα, γενικότερα λέω: περί ορέξεως.
Τα γκαφρά του που θα τα ξοδέψει? Δεν με αφορά όταν δεν είναι δανεικά από εμένα.

Καλές βόλτες !
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
tattoopanther κατ' αρχήν και μόνο που μας έβαλες πρωί πρωί να σκεφτόμαστε ταξίδια και περιπέτεια έχεις ήδη συμβάλει στην βελτίωση της ημέρας μας :cool::ok:

Τώρα, η αλήθεια είναι ότι ο μόνος λόγος να με ενοχλεί το τι κάνει κάποιος με τα λεφτά του είναι να τα έχει βγάλει εις βάρος του κοινωνικού συνόλου. Δυστυχώς καθόλου σπάνιο εδώ που ζούμε. :rolleyes:
Από την άλλη, στην εποχή των reality και των social media έχουμε μπουχτίσει τόση δηθενιά που πλέον έχω αποκτήσει ανοσία σε αυτό. Καμιά φορά το παρατηρώ ως κοινωνικό φαινόμενο, αλλά αφού έχω πια την εμπειρία να μην πέφτω θύμα, δεν με ακουμπά.

Αυτό που δεν με ενοχλεί καθόλου είναι οι πολυπαιγμένοι προορισμοί, οι προορισμοί τρόπαια. Και δεν με ενοχλούν γιατί όσο κάνουν κόσμο να σηκώνεται από τον καναπέ και να ταξιδεύει τόσο εκτελούν τον σκοπό τους και με το παραπάνω. Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να δημιουργεί σύμβολα και ιστορίες, έτσι δικαιολογεί στο μυαλό του όλη την προσπάθεια που πρέπει να γίνει για να επιτευχθεί ο προορισμός.

Τώρα, είναι το Νορντ Καπ περιπέτεια; Γιατί να μην είναι; Εδώ γράφουμε ταξιδιωτικά και σηκώνουμε ένα τεραμπάιτ φωτογραφίες από μια βόλτα στην Αράχοβα και δεν είναι περιπέτεια ένα ταξίδι 25 ημερών και 5000 χιλιομέτρων; Φυσικά αν είσαι ο Κωνσταντίνος Μητσάκης μπορεί να μην σου κάνει ούτε για να γυρίσουν τα λάδια. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι ο Μητσάκης παίζει να αγοράζει από Νορντ Καπ τα φιλτράκια για τον καπνό του. :laugh::laugh: Αλλά για την πλειοψηφία των κοινών θνητών νομίζω έχει συγκίνηση να δώσει.

Θα πήγαινα;
Εξακολουθεί να είναι στο bucket list μου αλλά δεν το βλέπω πια ως το ιερό δισκοπότηρο όπως το έβλεπα κάποτε. Και αν σήμερα είχα το χρόνο και το χρήμα μάλλον θα έκανα κάτι τελείως διαφορετικό και θα το άφηνα για το μέλλον. Αλλά αυτό έχει να κάνει με προσωπικά βιώματα και την φάση που βρίσκομαι τώρα στην ζωή. Εξελισσόμαστε και αυτά που μας εμπνέουν αλλάζουν.

Όσο βρίσκουμε λόγο να τσουλάμε τις ρόδες μας, είτε λέγεται Νορντ Καπ, Σούνιο, Τζουμέρκα ή Γη του Πηρός, τότε όλα βαίνουν καλώς! ;):)

Πες αλήθεια ρε φίλε, προβοκατόρικο ήταν το ποστ για να μπούμε σε ωραία κουβέντα :sneaky:
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Παρόλα αυτά αυτό δεν είναι ακριβώς ταξιδιωτικό. Δεν είναι ένας απλά βλαμμένος που πήρε το μηχανάκι του να πάει βόλτα στο καταχείμωνο. Ο Laurent Cochet έγραφε για τον μοτοσυκλετιστικό τύπο στην Γαλλία και κάποια στιγμή αποφάσισε να φτιάξει την δικιά του εταιρία παραγωγής με στόχο το youtube. Το συγκεκριμένο βίντεο είναι από την δικιά του ομάδα παραγωγής. Ίσως είναι και ένα παράδειγμα το γιατί κάποιοι προορισμοί γίνονται must στο συλλογικό ασυνείδητο.
Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα αν είναι ταξιδιωτικό ή όχι, άλλωστε ποιός μπορεί να χαρακτηρίσει "ταξιδιωτικό" ή όχι ένα θέμα και με ποιά κριτήρια; Π.χ κατ' εμέ ο Δούσης απευθύνεται στους "κοσμικούς", η Τσόκλη έκανε το ταξιδιωτικό ρεπορτάζ που μου ταιριάζει και ο Μπλέτσας όχι...
Εγώ το ανέβασα μόνο για να δείξω ότι δεν πάνε όλοι καλοκαίρι, έστω και αν έχουν ομάδα υποστήριξης δίπλα τους, έστω και αν το κάνουν για να βγάλουν κάνα φράγκο, έστω και αν εγώ δε θα το έκανα. Μαγκιά τους στην τελική εφόσον μπορούν. Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για εμάς και όχι για τους άλλους.

Να μην είμαστε η αλεπού που όσα δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια ....να γίνουμε η αλεπού που πηδάει και τα φτάνει!!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Μαγκιά τους στην τελική εφόσον μπορούν. Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για εμάς και όχι για τους άλλους.

Να μην είμαστε η αλεπού που όσα δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια ....να γίνουμε η αλεπού που πηδάει και τα φτάνει!!
Συμφωνώ βασικά σε όλη την ανάρτηση σου, αλλά στέκομαι εδώ γιατί είναι η απόλυτα σωστή απάντηση στο αρχικό ποστάρισμα-προβληματισμό!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
γιατι οι πιο πολλοι ανεβαινουν απ νορβηγια και κατεβαινουν απο φιλανδια αραγε?
ταξιδι που θελει μερες,αρα χρονο...η λογικη να ειμαι σε 20 μερες πανω και πισω,αυτοματα ο βραχος γινεται αυτοσκοπος.
Γενικα το εξω ειναι κατι που κεντριζει,σκεφτεσαι,σχεδιαζεις,πας και απ την αλλη φευγαλεα στο μυαλο ,ερχεται εκεινο<θρακη κτλπ>,ειδικα για μας τους νοτιους και ολο μενει απεξω
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
ερώτηση

ταξίδι ή διακοπές?

:cool:
Ταξίδι. Έχει και παίδεμα αλλά θα μάθεις, θα γυρίσεις πίσω κουρασμένος.

Οι διακοπές είναι ξεκούραση και καλοπέραση και σαν την Ελλάδαρα δε νομίζω να χει (συγκρατήσου και προσπάθησε να μην πας την κουβέντα στο πολιτικό - κοινωνικό :ha)

:friendship:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Πες αλήθεια , από Nordkapp άνοιξες το thread
Που το καταλάβατε ρε σεις?!!!!!
Από το ακρωτήρι τα γράφω Χε Χε ..
Έχω μεγάλη άρνηση με αυτόν τον προορισμό παίδες χρόνια τώρα ..
Και με βγήκε χθες και τα γραψα!
Καλά κάνουν και πάνε όσοι πάνε αν γουστάρουν απλά δεν είναι άξιο πλέον θαυμασμού αυτούς τους καιρούς που ζούμε αυτός ο καρατουριστικος και ακριβός προορισμος .
Και το θέμα μου δεν είναι τι κάνει ο καθένας με τα φράγκα του τα δήθεν δεν μπορώ.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Πολύ υποκειμενικό θέμα, πολλές απόψεις και κάθε μία έχει και από ένα δίκιο. Προσωπικά στα ταξίδια επιλέγω πολύ συγκεκριμένα πράγματα να δω καθώς, λόγω ιδιοσυγκρασίας, αν αφεθώ χωρίς πρόγραμμα, μόνο περπατώντας από το Ταίναρο μέχρι το Nordkapp θα το ευχαριστηθώ πραγματικά.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Α και κάτι ακόμα.
Μόνοι να πηγαίνετε
Ξεβράκωτοι στα αγγούρια χωρίς το χαβαλέ και την ασφάλεια του γκρουπ
Έτσι είναι .
Τι σημαίνει περιπέτεια ; πιστεύω ότι είναι αυτό που λέει ο ποιητής παρακάτω :

Να σταθείς μπροστά στο αμείλικτο
καμία μητέρα για να σε φροντίσει
όπου μόνο η πραγματικότητα κυριαρχεί
απάνθρωπη και μεγαλοπρεπής,

R. Binding
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Η αυτοπροβολή δεν αλλάζει το αποτέλεσμα.
Πχ αν δώσεις 5€ σε εναν άστεγο είτε το ανεβάσεις στα σοσιαλ είτε όχι, ο άστεγος θ είναι πλουσιότερος κατα 5€. Έτσι λειτουργεί και το υποσυνείδητο. Την εικόνα θα την πάρεις είτε πήγες για αυτόπροβολή είτε όχι.

πέρα απο αυτα εγω δεν θα έχανα την ευκαιρία να περάσω απο Τσεχια-Πολωνια-Λιθουανία-Σκανδιναβία για ευκόλως εννοούμενους λόγους :p
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Η αυτοπροβολή δεν αλλάζει το αποτέλεσμα.
Πχ αν δώσεις 5€ σε εναν άστεγο είτε το ανεβάσεις στα σοσιαλ είτε όχι, ο άστεγος θ είναι πλουσιότερος κατα 5€. Έτσι λειτουργεί και το υποσυνείδητο. Την εικόνα θα την πάρεις είτε πήγες για αυτόπροβολή είτε όχι.

πέρα απο αυτα εγω δεν θα έχανα την ευκαιρία να περάσω απο Τσεχια-Πολωνια-Λιθουανία-Σκανδιναβία για ευκόλως εννοούμενους λόγους :p
Ακριβώς έτσι είναι..Στο τέλος ο κερδισμένος είναι αυτός που πήγε,άσχετο αν πήγε για να φλεξαρει το gs των 30000€ η να βγάλει φωτό την μπάλα για τα μίντια κ.ο.κ..Η εμπειρία παραμένει εμπειρία,η περιπέτεια παραμένει περιπέτεια και οι εικόνες είναι ίδιες άσχετου σκοπού. Ταξιδέψτε για όπου μπορείτε,με ότι μπορείτε κ όπως μπορείτε.. Ανεβείτε σε ότι έχετε κ απλά ταξιδέψτε..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπάρχουν μεγαλύτεροι μύθοι από το νορτκαπ...βλέπε Γκάντι...Αμερικανικος κυριαρχος γελάνε και οι πέτρες...
Ζηλιάρη....ξέρω γιατί δεν έχεις ψωνίσει ακόμα.
Όταν τον χορτάσω ... Δικός σου
 
Top Bottom