Ο "μύθος" του Nordkaapp!

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Φίλοι από τα παλιά μαζεμένοι σε σπίτι φίλου στο χωριό αραχτοί γύρω από το τζάκι τα ηχεία να γρατσουνανε σόλα από αθάνατα μπλουζ, φωτιά, η ζεστη να αγαπιέται και έξω να το έχει ψιλοστρώσει στις απέναντι πλαγιές, όμορφοι και ωραίοι κι ας μην πάμε και σπίτια μας κι απόψε ξέρεις πειράγματα μεζεδάκια φτωχικά αλλά πλούσια με καλό ρούμι και μας πιάνουν γέλια για τις περιπέτειες που βλέπουμε στα σοσιαλ που περνάνε κάποιοι γνωστοί και άγνωστοι εν έτη 2020+ με τα μηχανάκια των 20+ χιλιάδων ευρωπουλων.και ......
Δεν ξέρω πως να σε το πω αλλά όταν διαβάζω ταξιδιωτικά για το North cup απλά δεν τα διαβάζω.
Αν είχα τον χρόνο και το χρήμα θα προτιμούσα όπως και το έχω κάνει 1200 φορές να μην πατήσουν οι Ρόδες μου σε αυτήν την "Μέκκα" του μοτοσικλετιστικου τουρισμού και να διαλέξω κάποιον άλλο δρόμο λιγότερο ταξιδεμενο. Γνωρίζουν άραγε όσοι τραβάν για κει τι έχει γίνει εκεί? Η τι στο διάολο άθλο νομίζουν ότι κάνουν όσοι πάνε ξοδεύοντας ένα κάρο χρήματα τόσα χιλιάρικα σε βενζίνες διόδια διανυκτερεύσεις σε μια ευθεία δρόμο αουτομπαν με τα τριαβιλτσα φορτωμένοι σα να έρχεται το τέλος του κόσμου η σα να φτάνουν κάπου που είναι τόσο πολύ δύσκολα στην ποιο εύκολη και προσβάσιμη εποχή του χρόνου για το συγκεκριμένο τόπο.
Πραγματικά είναι όλα αυτά τα χρόνια απορία όχι μόνο δική μου αλλά και για πολλά γεροντια μηχανοβιους που αλώνισαν πολλές χώρες ηπείρους και έχουν πολλά χιλιόμετρα στο ιστορικό τούς και μα τα χίλια πιστόνια και τα τριακόσια άλογα πόσο περιπέτεια να υπάρχει σε κάτι τέτοιο?
Σέβομαι τα όνειρα του καθένα και ίσως να φανώ "κακός" για αυτά που γράφω αλλά μάγκα μου με τα ίδια φράγκα θα έκανα το γύρω του κόσμου ..από μερικούς παλιούς περίμενα άλλα πράγματα από τους ποιο νέους περιμένω ποιο πολλά

Στο φινάλε καλά να πάτε και να γυρίσετε όπου θέλετε να πάτε και δεν με πέφτει και λόγος αλλά να κουβέντα να γίνεται να είμαστε όλοι καλά αλλά ευχαριστώ δεν θα πάρω άλλες περιπέτειες από το βόρειο ακρωτήρι!
Μαζί σου.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Έγραψα-έσβησα ένα κατεβατό αλλά όντως θέμα με πολλές οπτικές, εντελώς υποκειμενικό.

Στην ερώτηση πόσο adve είναι να πάς nordcap ή όπου αλλού με μηχανάκι των 30χιλ, φουλ αξεσουάρ κλπ, νομίζω τελικά πως ίσως και να είναι παραπάνω adve αν ο αναβάτης τα έχει όλα αυτά μόνο για μόστρα σε καφετέριες συγκρινόμενος με έναν ώριμο και φτασμένο ταξιδιάρη που έχει φάει τους δρόμους και έχει μια μηχανή που κάνει ότι χρειάζεται απλά.

Και ναι, προσωπικά επίσης δεν με τραβάει το Nordcap γιατί ξεκινώντας από Ελλάδα σε νορμάλ συνθήκες θέλεις πολλά λεφτά, πολλές μέρες και πολύ εθνική για να αρχίσει να απολαμβάνεις. Θα έβαζα (αν ειχα τον χρόνο, τα λεφτά κλπ για τέτοια ταξίδια) άλλες διαδρομές και προορισμούς ως προτεραιότητα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα "κράξω" αυτόν που το κάνει ίσα ίσα που θα του πω κάν'το! Αν μας ευχαριστούσαν και κάναμε όλοι τα ίδια θα ήταν τελείως βαρετά...γιατί πρέπει να βάζουμε ταμπέλες?
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Έγραψα-έσβησα ένα κατεβατό αλλά όντως θέμα με πολλές οπτικές, εντελώς υποκειμενικό.
Στην ερώτηση πόσο adve είναι να πάς nordcap ή όπου αλλού με μηχανάκι των 30χιλ, φουλ αξεσουάρ κλπ, νομίζω τελικά πως ίσως και να είναι παραπάνω adve αν ο αναβάτης τα έχει όλα αυτά μόνο για μόστρα σε καφετέριες συγκρινόμενος με έναν ώριμο και φτασμένο ταξιδιάρη που έχει φάει τους δρόμους και έχει μια μηχανή που κάνει ότι χρειάζεται απλά.
Εγώ προσκοπικά :p όσο κάποιος κινείτε σε εθνική, πολιτισμένου κράτους
με ένα καλό μηχανάκι γνωστής μάρκας, υγιής και με λ7
δεν βλέπω τίποτε το αντ βε
Οι προσωπικοί στόχοι του καθενός φυσικά αλλάζουν ανάλογα με τις δυνατότητες
αλλά δεν μπορώ να πω ότι έκανα εξτρίμ εντούρο επειδή είμαι άσχετος και πέρασα ένα παρτέρι με το ΧΤ
Όπως και να χει καλά να είναι οι άνθρωποι και να κάνουν ότι γουστάρουν
άμα τη βρίσκουν έτσι !
Περιπέτεια θεωρώ ας πούμε τον αγωγό που είχε κάνει κάποτε το 0 300
ή το Β ακροατήριο που είχε κάνει ο Γκόγκος με βέσπα και σχεδόν αδέκαρος (μαζί μ ένα άλλο παιδί)
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
ή το Β ακροατήριο που είχε κάνει ο Γκόγκος με βέσπα και σχεδόν αδέκαρος (μαζί μ ένα άλλο παιδί)
Αυτός έχει γυρίσει? Για ακρωτήρι ξεκίνησε , αργεντινή βρέθηκε μετά από 6 χρόνια.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για μένα ο ανθρώπινος παράγοντας έχει πάντα τη πρώτιστη σημασία, μετά είναι το ίδιο το ταξίδι και όχι ο προορισμός.
Οπότε είναι είτε ένας καλός φίλος, ή η σύντροφος μου... Είναι ουσιώδες για εμένα να το μοιραστώ με πρόσωπο σημαντικό για εμένα. Για αυτό δε πάω εύκολα και με όποιον να 'ναι, αν δε κάτσει το πλάνο... καλύτερα μόνος μου όπως θα γίνει φέτος.

Υπάρχουν ταξίδια και προορισμοί που είναι adventure από τον αρχικό σχεδιασμό τους, όπως υπάρχουν ταξίδια που είναι για την αναψυχή και μπορεί να καταλήξουν να γίνουν και αυτά adventure. Εγώ χαίρομαι τους ανθρώπους που τους αρέσουν ακομπλεξάριστα όλα, άσχετα από το αν κάνουν το ένα ή το άλλο ή και τα δυο ή και καθόλου.... ταξιδεύεις και με το μυαλό αν θέλεις και δε μπορείς αλλιώς

Εγώ συνδυάζω το ταξίδι και με τις τοπικές γεύσεις (όπως και πολλοί από εμάς φαντάζομαι). Έτσι μου αρέσει να εντοπίσω και να "ταξιδεύω" σε προορισμούς εστιατορίων που έχω δει σε κινηματογραφικές ταινίες. Με αυτό το τρόπο δεν μπαίνει ευθύς εξ'αρχής στο μυαλό μου το ταξίδι, αυτό το ανακαλύπτω μετά, δλδ από ποιες περιοχές θα περάσω για να βρεθώ στο "x" εστιατόριο. Έτσι βρέθηκα στη Ταορμίνα, στο Plzen (εκεί για μια μπυραρία), στη Πράγα και ο επόμενος μεγάλος στόχος μου είναι σε ένα ψαροχώρι της Ιρλανδίας (στο πουθενά) σε μια Pub.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Για εμενα το θέμα εχει πολλες πλευρές και το θέμα ειναι απο ποια θα επιλέξεις να το δεις.
Δηλαδη, καλύτερος ειναι αυτος που θα παει με το ακριβότερο μηχανακι και τον ακριβότερο εξοπλισμό παρα απο αυτόν που εχει ολα τα παραπανω και με το που δει κρύο η βροχή το κλεινει μεσα και παιρνει το αμαξι.

Βεβαια γενικοτερα σιχαίνομαι το φλεξαρισμα. Θεωρώ οτι κανω το κανω για εμενα και μονο και δεν μου αρεσει να δειχνω ουτε που εχω παει ουτε τι εχω κανει, πραγμα το οποίο έμμεσα δείχνει ποσα χρήματα χαλασα κατα κάποιο τροπο.
Όποτε όταν αρχίζουν οι παρδαλες φωτο με πιανει κατι τις και σταματάω να παρακολουθώ.

Η έννοια της περιπέτειας εχει να κανει με τα όρια του καθένα. Αλλος νοιωθει αδρεναλίνη να γυρναει στα Βαλκάνια και αλλος στα σταν.
Η ουσία ειναι να εχει την ορεξη και την ματια ώστε να παιρνει κατι και γυρνώντας σπίτι να γινεται καλύτερος ανθρωπος.

Στο βόρειο ακροατήριο προσωπικά θα ηθελα να παω πιο πολυ για την Σκανδιναβια και οχι για την σφαιρα, η την ακρη του κοσμου…
Επειδή ομως και τον χρονο δεν εχω αλλα και επειδή τα χρήματα μου κοιταω να τα κατανέμω σωστα καθώς δεν τα εχω για πεταμα, θα προτιμούσα να τα εκανα 2-3 ταξίδια με αεροπλάνο και ενοίκιαση μεταφορικού μέσου καθώς θεωρώ οτι ετσι θα έπαιρνα περισσότερες εικονες και εμπειρίες.

Το θεμα ειναι να περνάμε καλα και να το βγάζουμε προς τα εξω με την καλη έννοια.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Δεν έμαθα το Νορντκαπ από τα μίντια αλλά ευτυχώς από τα κείμενα του Ταξιδευτή και το υπέροχό του thread 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη…

Με τράβηξε όλη η μοναχικότητα, οι εμπειρίες που είδε αλλά και όσα έζησε μόνος του παλέυοντας να φτάσει εκεί. Τώρα το αν θα πάω και θα 'ξενερώσω'΄ γιατί ο καθένας το ζεί διαφορετικά δεν ξέρω. Αλλά ξέρω πως είναι από τους πρώτους μου dream-προορισμούς για όταν με το καλό βρω τα χρήματα, τη μηχανή αλλά και τα κότσια να κάνω 10,000-12.000χλμ μόνος μου.

είδομεν
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Ένας προορισμός χιλιάδες χλμ μακριά, με τις καιρικές συνθήκες να αλλάζουν, με τις μοναχικές σκέψεις να σου πιάνουν κουβέντα στις ατελείωτες ώρες οδήγησης, με τοπία απίστευτα, με χωριά, πόλεις, ανθρώπους, με ευθείες και στροφές, εθνικές και επαρχιακούς, ηλιοβασιλέματα στον δρόμο, απρόβλεπτα, βλάβες, γνωριμίες, γεύσεις, υψηλές ταχύτητες ή απρόσμενα χώματα και δεν είναι adve γιατί πήγαν και άλλοι ή έχουν βγει μπόλικες φωτογραφίες από το τέλος της διαδρομής; Ας το έκανα και ας γελούσαν κάποιοι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και η πλάκα είναι ότι το νορτκαπ δεν είναι το βορειότερο χερσαίο άκρο της ευρώπης :eek:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Για εμενα το θέμα εχει πολλες πλευρές και το θέμα ειναι απο ποια θα επιλέξεις να το δεις.
Δηλαδη, καλύτερος ειναι αυτος που θα παει με το ακριβότερο μηχανακι και τον ακριβότερο εξοπλισμό παρα απο αυτόν που εχει ολα τα παραπανω και με το που δει κρύο η βροχή το κλεινει μεσα και παιρνει το αμαξι.

Βεβαια γενικοτερα σιχαίνομαι το φλεξαρισμα. Θεωρώ οτι κανω το κανω για εμενα και μονο και δεν μου αρεσει να δειχνω ουτε που εχω παει ουτε τι εχω κανει, πραγμα το οποίο έμμεσα δείχνει ποσα χρήματα χαλασα κατα κάποιο τροπο.
Όποτε όταν αρχίζουν οι παρδαλες φωτο με πιανει κατι τις και σταματάω να παρακολουθώ.

Η έννοια της περιπέτειας εχει να κανει με τα όρια του καθένα. Αλλος νοιωθει αδρεναλίνη να γυρναει στα Βαλκάνια και αλλος στα σταν.
Η ουσία ειναι να εχει την ορεξη και την ματια ώστε να παιρνει κατι και γυρνώντας σπίτι να γινεται καλύτερος ανθρωπος.

Στο βόρειο ακροατήριο προσωπικά θα ηθελα να παω πιο πολυ για την Σκανδιναβια και οχι για την σφαιρα, η την ακρη του κοσμου…
Επειδή ομως και τον χρονο δεν εχω αλλα και επειδή τα χρήματα μου κοιταω να τα κατανέμω σωστα καθώς δεν τα εχω για πεταμα, θα προτιμούσα να τα εκανα 2-3 ταξίδια με αεροπλάνο και ενοίκιαση μεταφορικού μέσου καθώς θεωρώ οτι ετσι θα έπαιρνα περισσότερες εικονες και εμπειρίες.

Το θεμα ειναι να περνάμε καλα και να το βγάζουμε προς τα εξω με την καλη έννοια.

Από Sixt μην νοικιάσεις μόνο και όλα καλά :rolleyes:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προσοχή, περιέχει φεικ περιπέτεια νιουζ, παρακαλώ απευθυνθείτε στο επίσημο γραφείο περιπέτειας αν θέλετε να ζήσετε κάτι αυθεντικό.


Μην κάνεις κλικ εδώ


 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προσοχή, περιέχει φεικ περιπέτεια νιουζ, παρακαλώ απευθυνθείτε στο επίσημο γραφείο περιπέτειας αν θέλετε να ζήσετε κάτι αυθεντικό.


Μην κάνεις κλικ εδώ


Βρείτε τις διαφορές....
Αυτές τις μέρες είναι πιο δύσκολο να πας στην Σέτα

Πιο τρολ δεν πάει...Χε Χε





advphone
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βρείτε τις διαφορές....
Αυτές τις μέρες είναι πιο δύσκολο να πας στην Σέτα

Πιο τρολ δεν πάει...Χε Χε





advphone
Αυτό φίλε Κώστα είναι η κατάντια του ελληνικού κράτους
 

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
Σχεδιάζουμε ταξίδι Nordkapp αυτό το καλοκαίρι. Δεν το έχω κάνει ακόμη, αλλά θεωρώ το Nordkapp το νούμερο 1 ασφάλτινο ταξίδι που μπορείς να κάνεις στην Ευρώπη. Γιατι:

  1. Μαραθώνια οδήγηση: Διασχίζεις ολόκληρη την Ευρώπη. Το Nordkapp σαν Nordkapp δεν λέει κάτι. Εμείς υπολογίζουμε να περάσουμε 15 χώρες.
  2. Πολλά διαφορετικά τοπία: Θα προσπαθήσουμε να αποφύγουμε τους αυτοκινητόδρομους, (με κόστος τον χρόνο). Από τις 15 χώρες υπολογίζουμε να "κάψουμε" (δλδ να περάσουμε απλά από αυτοκινητόδρομο) μόνο τις 3. Επομένως βλέπεις 12 χώρες.
  3. Σε όλες τις συνθήκες. Ξεκινάς από Ελλάδα με 40 βαθμούς και καταλήγεις να οδηγάς στους 10 με συνεχή βροχή. Τι επιλογές θα κάνεις σε εξοπλισμό; Τι επιλογές σε ελαστικά;
  4. Στην φύση Η φύση στην Σκανδιναβία θεωρώ ότι είναι η ομορφότερη στην Ευρώπη.. Ωστόσο επειδή είναι πανάκριβες χώρες, το camping ειναι μονόδρομος. Το πλάνο μας για Σκανδιναβία πχ είναι σχεδόν ολόκληρο σε επαρχιακούς δρόμους στην φύση. Για εμένα το ταξιδι με μηχανή είναι να έχει βραδιάσει, να ψάχνεις κάπου σε ένα δάσος, σε μια χώρα που δεν την ξέρεις καν να στήσεις την σκηνή σου.
  5. Επισκευές και service Ο μεγάλος αριθμός χιλιομέτρων σημαίνει απαραίτητα παρεμβάσεις στην μοτοσυκλέτα. Τόσο πριν το ταξίδι οσο και κατα την διάρκεια. Μια αλλαγή λαδιών στην καλύτερη, επίλυση των προβλημάτων στην χειρότερη. Αναγκαστικά αυτά πρέπει να τα κάνεις μόνος σου. Δεν γίνεται να περιμένεις οδηγική κάθε φορά που χαλάει κάτι..
Για εμένα ο τρόπος που το κάνεις είναι ο πιο σημαντικός. Το "βαρύγδουπο" όνομα του Nordkapp είναι αδιάφορο αν έχεις πάει μέχρι εκεί σαν να οδηγείς "αμάξι".
 
Top Bottom