Ο "μύθος" του Nordkaapp!

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν είναι περιπέτεια να κάνεις καμιά 15αρια χιλιάδες χλμ, να διασχίσεις τόσες χώρες, να δεις τόσα μέρη με μοτοσυκλέτα. Ο warez το περιγράφει πολύ όμορφα.
Επίσης, πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ακυρωθεί κάποιος προορισμός, μια προσπάθεια, μια διαδρομή επειδή κάποιοι τα κάνουν δημοσίως. Ζούν από αυτό, αυτοεπιβεβαιώνονται, δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Τέλος, γιατί μια διαδρομή, μια περιπέτεια, ένας προορισμός να κρίνεται από το πόσο θα ταλαιπωρηθείς? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...

Ο ένας ξεκινάει χειμώνα να πάει Νορντκαπ, ο άλλος ξέρω γω πάει με 150αρι στην Αλάσκα ή διασχίζει μόνο μέσω χώματος μια πολιτεία των ΗΠΑ και όπου βρει άσφαλτο παίρνει το μηχανάκι στην πλάτη μην "μολυνθεί" και άλλα τέτοια όμορφα. Όμορφα γιατί είναι παραγωγές για να βλέπουμε από τον καναπέ μας, να δημιουργούν ντόρο, μοναδικότητα και άρα να τα προτιμούμε από τόσα άλλα βίντεο, στόρις που κατακλύζουν το διαδίκτυο. Τι σχέση έχω εγώ ή εσύ όμως με αυτούς, εκτός και αν θέλω/θέλεις να βγω στο διαδικτυακό κουρμπέτι.

Θέλω να πω, μάλλον κρίνουμε από μια διαστρεβλωμένη πραγματικότητα που μας παρουσιάζεται και ακυρώνουμε οτιδήποτε φαίνεται κοινότυπο, άκου να δεις φίλε, κοινότυπο ένα ταξίδι κολοσσός...

Μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ αυτό το ταξίδι αλλά ξέρω οτι μάλλον δεν θα το καταφέρω ποτέ. Με χαλάει? Όχι φυσικά, εξάλλου αν θέλω να είμαι ειλικρινής θα προτιμήσω να ξοδέψω το χρήμα και τον χρόνο μου σε περισσότερα και μικρότερα ταξίδια. Ακόμα και αυτό όμως (η οικονομοτεχνική λογική που υπερνικά το συναίσθημα και το bucket list) επιβεβαιώνει την μοναδικότητα του προορισμού για μένα. Φυσικά και υπάρχουν κι αλλοι τρομεροι και φοβεροι προορισμοί για τους μοτοσυκλετιστές, μπορεί κάποιος να τους εκθειάσει ή να τους ακυρώσει για τους ίδιους ακριβώς λόγους έχουν αναφερθεί για το Β. Ακρωτήρι.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Πήγα φέτος το καλοκαίρι μόνος μου. Θεωρώ λάθος το να πάει κάποιος μόνο για τη σφαίρα, από τον πιο σύντομο δρόμο. Η Νορβηγία είναι μια απίστευτή χώρα (μακράν η καλύτερη από καμιά τριανταριά που έχω επισκεφθεί) και για μένα πρέπει να τις αφιερώσει κανείς όσες μέρες περισσότερες μπορεί. Μη το παρεξηγήσετε, αλλά ένιωθα ότι ήμουν σε άλλον πλανήτη. Υπόψη ότι μιλάω μόνο για τη Νορβηγία και όχι γενικά για τη Σκανδιναβία, ενώ Σουηδία δε μπήκα. Πήρα εικόνες ασύλληπτες που δεν είχα ξαναδεί στα 5-6 άλλα ευρωπαϊκά ταξίδια που έχω πάει. Γενικά το θεώρησα σαν το επόμενο βήμα μετά από αυτά, γιατί είναι ταξίδι που χωράει οριακά στις 3 εβδομάδες που έχω το πολύ άδεια. Άλλωστε είμαι της άποψης καλύτερα να δω κάτι καινούργιο παρά να δω νέες διαδρομές σε μέρη που έχω ήδη πάει (π.χ. άλλα πάσα στις πανέμορφες Άλπεις ή στη Ρουμανία).

Επειδή θέλω να αξιωθώ να πάω κάποια στιγμή στα σταν, αυτά τα ταξίδια τα βλέπω σαν μικρά σχολεία. Σαφώς και δεν αισθάνομαι ότι έκανα κάτι adventure. Ήταν το πιο δύσκολο από ότι έχω κάνει όμως. Αν δε σε πάει ο καιρός εκεί πάνω, μιλάμε ότι πρόκειται για διαφορετικό ταξίδι από αυτά που διαβάζουμε. Εγώ 8 μέρες ήμουν στη βροχή-χιονόνερο και αν έβλεπα 10 βαθμούς αισθανόμουν τυχερός. Επίσης, έχει να κάνει και με την προετοιμασία και το budget και το χρόνο που έχει κάποιος. Είναι διαφορετικό να κοιμάσαι σε ξενοδοχεία και διαφορετικά σε σκηνή και να τρως κονσέρβες. Διαφορετικό να μπορείς να περιμένεις 1 μέρα να γλυκάνει ο καιρός και διαφορετικό να προσπαθείς να οδηγείς όσο αντέχεις επειδή υπάρχει ένα μικρό άνοιγμα στο καιρό. Γενικά προσπάθησα να το φέρω όσο άντεχα πιο οικονομικά αλλά οδηγώντας μέσα στο κρύο και τη βροχή, και 2 βράδια (χωρίς να είναι νύχτα βέβαια) χωρίς ύπνο, βρίσκεις τα όριά σου και κάποιες φορές δεν άντεχα να το κάνω. Κούραση δεν ένιωσα πουθενά όμως. Ίσως από την υπερένταση από τις ομορφιές που έβλεπα. Αυτό το ευέλικτο πρόγραμμά μου όμως με έκανε να είμαι στη σφαίρα με ανοικτό καιρό και θα πρέπει κάποιος να το λάβει υπόψη του αν του ταιριάζει. Είχα διαβάσει ταξιδιωτικά που στο βράχο να μη μπορούν να δουν τίποτα και σε αυτό αισθάνθηκα τυχερός.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Δεν έμαθα το Νορντκαπ από τα μίντια αλλά ευτυχώς από τα κείμενα του Ταξιδευτή και το υπέροχό του thread 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη…

Με τράβηξε όλη η μοναχικότητα, οι εμπειρίες που είδε αλλά και όσα έζησε μόνος του παλέυοντας να φτάσει εκεί. Τώρα το αν θα πάω και θα 'ξενερώσω'΄ γιατί ο καθένας το ζεί διαφορετικά δεν ξέρω. Αλλά ξέρω πως είναι από τους πρώτους μου dream-προορισμούς για όταν με το καλό βρω τα χρήματα, τη μηχανή αλλά και τα κότσια να κάνω 10,000-12.000χλμ μόνος μου.

είδομεν
Κατ αρχήν να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ που μου υπέδειξες το ποστ
Δεν το έχω διαβάσει όλο ακόμα αλλά πραγματικά είναι πάρα πολύ καλός ο τύπος
Είναι απ τα ποστ που διαβάζεις και λες αυτό θα ήθελα να το είχα γράψει ΕΓΩ
καμία σχέση με τη μπαναλαρία που είχε στο μυαλό του η αρχική ανάρτηση δηλαδή
Όπως και να το κάνεις όμως τέτοια άρθρα ο άνθρωπος γράφει 2 3 φορές στη ζωή του εκτός αν είναι ο Χέμινγουεϊ
ή ο Μπουκόφσκι.
Ευχαριστώ πάντως όπως και να χει ;)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
οταν πηγα στη Γαυδο ειχα ''κανει'' μεχρι τοτε 14 χωρες σε τρεις ηπειρους...
τοτε μου ΄΄κολλησε'' και η επιθυμια να παω στη ''μπαλα''...
αν και ακολουθησαν αλλες 28 χωρες στα επομενα 11-12 χρονια η επιθυμια δεν εχει πραγματοποιηθει ακομη...

tattoopanther :inlove:
Χρησταρα μαντεψε για ποιο λογο θελω να παω στη σιδερενια μπαλα...???? :friendship:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
οταν πηγα στη Γαυδο ειχα ''κανει'' μεχρι τοτε 14 χωρες σε τρεις ηπειρους...
τοτε μου ΄΄κολλησε'' και η επιθυμια να παω στη ''μπαλα''...
αν και ακολουθησαν αλλες 28 χωρες στα επομενα 11-12 χρονια η επιθυμια δεν εχει πραγματοποιηθει ακομη...

tattoopanther :inlove:
Χρησταρα μαντεψε για ποιο λογο θελω να παω στη σιδερενια μπαλα...???? :friendship:
Εύχομαι φίλος να πας να κλείσεις το κύκλο που εσύ μονάχα ξες, και να ξεκινήσεις καινούργιους!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Εύχομαι φίλος να πας να κλείσεις το κύκλο που εσύ μονάχα ξες, και να ξεκινήσεις καινούργιους!!!
για αυτο σε γουσταρω τρελλα ...
για τις ευχες σου !!! :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

στη γαυδο πηγα τυχαια....
στο νοτιοτερο ακρο της ευρωπης....

και πολυ στοχευμενα θελω να παω και στο βοριοτερο... (αμην παναγια μου)
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Υπάρχει σοβαρό θέμα εντέλει με το ακρωτήρι εδώ και δεκαετίες.
Δεν περίμενα οι απλές σκέψεις μου για το συγκεκριμένο μέρος να εξελιχθεί σε τόσο προβληματισμό και έκθεση ιδεών.
Είναι όλα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που διαβάζουμε όλες οι απόψεις εχουν κάτι να μας πουν, πέρα από το γαμιδι το ακρωτήρι το πώς αντιμετωπίζει ο καθένας μας το προορισμό τον στόχο τα όνειρα και στο τέλος το ίδιο το ταξίδι.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
για αυτο σε γουσταρω τρελλα ...
για τις ευχες σου !!! :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

στη γαυδο πηγα τυχαια....
στο νοτιοτερο ακρο της ευρωπης....

και πολυ στοχευμενα θελω να παω και στο βοριοτερο... (αμην παναγια μου)
Πόσο είχες κάτσει Γαύδο? Εγώ είχα ξεχαστεί κάνα 3μηνο και σκεφτόμουν σοβαρά να γίνω μόνιμος κάτοικος Χε Χε !!
Αλλα στο τέλος με νίκησε ο καπιταλισμός!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πήγα φέτος το καλοκαίρι μόνος μου. Θεωρώ λάθος το να πάει κάποιος μόνο για τη σφαίρα, από τον πιο σύντομο δρόμο. Η Νορβηγία είναι μια απίστευτή χώρα (μακράν η καλύτερη από καμιά τριανταριά που έχω επισκεφθεί) και για μένα πρέπει να τις αφιερώσει κανείς όσες μέρες περισσότερες μπορεί. Μη το παρεξηγήσετε, αλλά ένιωθα ότι ήμουν σε άλλον πλανήτη. Υπόψη ότι μιλάω μόνο για τη Νορβηγία και όχι γενικά για τη Σκανδιναβία, ενώ Σουηδία δε μπήκα. Πήρα εικόνες ασύλληπτες που δεν είχα ξαναδεί στα 5-6 άλλα ευρωπαϊκά ταξίδια που έχω πάει. Γενικά το θεώρησα σαν το επόμενο βήμα μετά από αυτά, γιατί είναι ταξίδι που χωράει οριακά στις 3 εβδομάδες που έχω το πολύ άδεια. Άλλωστε είμαι της άποψης καλύτερα να δω κάτι καινούργιο παρά να δω νέες διαδρομές σε μέρη που έχω ήδη πάει (π.χ. άλλα πάσα στις πανέμορφες Άλπεις ή στη Ρουμανία).

Επειδή θέλω να αξιωθώ να πάω κάποια στιγμή στα σταν, αυτά τα ταξίδια τα βλέπω σαν μικρά σχολεία. Σαφώς και δεν αισθάνομαι ότι έκανα κάτι adventure. Ήταν το πιο δύσκολο από ότι έχω κάνει όμως. Αν δε σε πάει ο καιρός εκεί πάνω, μιλάμε ότι πρόκειται για διαφορετικό ταξίδι από αυτά που διαβάζουμε. Εγώ 8 μέρες ήμουν στη βροχή-χιονόνερο και αν έβλεπα 10 βαθμούς αισθανόμουν τυχερός. Επίσης, έχει να κάνει και με την προετοιμασία και το budget και το χρόνο που έχει κάποιος. Είναι διαφορετικό να κοιμάσαι σε ξενοδοχεία και διαφορετικά σε σκηνή και να τρως κονσέρβες. Διαφορετικό να μπορείς να περιμένεις 1 μέρα να γλυκάνει ο καιρός και διαφορετικό να προσπαθείς να οδηγείς όσο αντέχεις επειδή υπάρχει ένα μικρό άνοιγμα στο καιρό. Γενικά προσπάθησα να το φέρω όσο άντεχα πιο οικονομικά αλλά οδηγώντας μέσα στο κρύο και τη βροχή, και 2 βράδια (χωρίς να είναι νύχτα βέβαια) χωρίς ύπνο, βρίσκεις τα όριά σου και κάποιες φορές δεν άντεχα να το κάνω. Κούραση δεν ένιωσα πουθενά όμως. Ίσως από την υπερένταση από τις ομορφιές που έβλεπα. Αυτό το ευέλικτο πρόγραμμά μου όμως με έκανε να είμαι στη σφαίρα με ανοικτό καιρό και θα πρέπει κάποιος να το λάβει υπόψη του αν του ταιριάζει. Είχα διαβάσει ταξιδιωτικά που στο βράχο να μη μπορούν να δουν τίποτα και σε αυτό αισθάνθηκα τυχερός.
Αυτό το ταξίδι-ταλαιπωρία και εγώ το βρίσκω "κάπως". Λες και αν πας οπουδήποτε απλά περνώντας όμορφα χρωστάς σκατένιο κάρμα στον πλανήτη.



Edit
15000 χιλιόμετρα, ευρωπαϊκή άσφαλτος, φτάνουν δύο σετ λάστιχα στο XR ή θέλει τρία;
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
The northernmost point of Russia is Cape Fligery in Rudolf Island. It is also the northernmost point of Europe and the Eurasian continent. Cape Fligery lies 566 miles from the North pole. On the other hand, Cape Chelyuskin is the northernmost point in mainland Russia and mainland Eurasia. The cape makes up the tip of the Taymyr Peninsula and is located 850 miles from the north pole. Between 1950-52 Uranium was mined in Cape Chelyuskin. The Arctic port town of Pevek in Chaunskaya Bay in the northernmost town in the country while the Dikson in Krasnoyarsk Krai is the northernmost urban-type settlement.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
The northernmost point of Russia is Cape Fligery in Rudolf Island. It is also the northernmost point of Europe and the Eurasian continent. Cape Fligery lies 566 miles from the North pole. On the other hand, Cape Chelyuskin is the northernmost point in mainland Russia and mainland Eurasia. The cape makes up the tip of the Taymyr Peninsula and is located 850 miles from the north pole. Between 1950-52 Uranium was mined in Cape Chelyuskin. The Arctic port town of Pevek in Chaunskaya Bay in the northernmost town in the country while the Dikson in Krasnoyarsk Krai is the northernmost urban-type settlement.
Μόλις μου "καταστρεψες" το όνειρο !!! :laugh:
Θα πάρω μια Ural και θα φύγω για Ρωσία μεριά!!! :p
Άντε πΧια, με τα... ντεμέκ ακρωτήρια!!! :ha
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μόλις μου "καταστρεψες" το όνειρο !!! :laugh:
Θα πάρω μια Ural και θα φύγω για Ρωσία μεριά!!! :p
Άντε πΧια, με τα... ντεμέκ ακρωτήρια!!! :ha
Μόλις σου βρήκα παρέα...!:ida:
Σπύρο snpl σε ζητάνε...:secret:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ωραία!
Δεν θα κουραζόμαστε και στην οδήγηση!!!
Θα οδηγά ο ένας, θα κοιμάται στο καλάθι ο άλλος, και εναλλάξ.... :ha!!!
Βάλε άδεια και απλά περναω να σε μαζέψω...
 
Top Bottom