Ο "μύθος" του Nordkaapp!

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγώ είχα ξεχαστεί κάνα 3μηνο και σκεφτόμουν σοβαρά να γίνω μόνιμος κάτοικος Χε Χε !!
Αλλα στο τέλος με νίκησε ο καπιταλισμός!!
Πότε είχες πάει/μείνει στη Γαύδο;
Ποια χρονιά;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Η 93 ήταν η 94 έχω κάτι κενά εκείνες τις εποχές
Πήγα να το παίξω πονηρός και αν απαντούσες μετά το 2003-4 να σου απαντούσα πως πήγες για τον "μύθο" της Γαύδου. Μιας και από τότε έγινε περισσότερο γνωστή και τουριστική.
Παρεπιμπτόντως πήγα το 2001 και έμεινα 20 μέρες.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Πήγα να το παίξω πονηρός και αν απαντούσες μετά το 2003-4 να σου απαντούσα πως πήγες για τον "μύθο" της Γαύδου. Μιας και από τότε έγινε περισσότερο γνωστή και τουριστική.
Παρεπιμπτόντως πήγα το 2001 και έμεινα 20 μέρες.
Ξέρω πήγε γνωστός πριν κάνα 2 χρόνια και με είπε καμιά σχέση όπως ήταν!
Μάλλον συμβαίνει με όλα τα "άκρα" τελικά είναι η μοίρα τους να τα στοιχειώνει η κατάρα της μαζοποιησης και να χάνουν την αίγλη τους!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ειχα γραψει σχετικα με ταξιδι-αυτοσκοπο στο βορειο ακρωτηρι στο ταξιδιωτικο του Δημητρη BlackArrow που εχει τον πετυχημενο τιτλο "Ο Μυθος του Nordkaapp!", σχετικο ποστ εδω . Αντιγραφω:

Χαιρομαι Δημήτρη που διαβάζω για πρώτη φορά σε ταξιδιωτικό αναβάτη που εχει πάει στο Nordkapp την ειλικρινή άποψη ότι δεν αξίζει σαν προορισμος καθ’αυτου. Φυσικά η επίσκεψη στις ομορφιες της Νορβηγίας (ιδεατα με αποδεκτό καιρό) ειναι άλλο πράμα απο την εμμονή να βγάλει κάποιος την κλασσικη φωτό στη γνωστή σφαίρα για να πει οτι πηγε.

Και να πω ότι ακριβώς την ίδια εντυπωση για το Nordkapp είχα σχηματισει εδώ και χρόνια, έχοντας διαβάσει αρκετά σχετικα ταξιδιωτικά. Μάλιστα φέτος που είχα προγραμματίσει - όπως έγραψα - ταξίδι στη Νορβηγια, αρχικά σκόπευα να πάω μέχρι τα νησιά Lofoten και να ξανακατεβω. Σε όποιον το είπα η πρώτη αντιδραση ήτανε “ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ NORDKAPP? Άλλα 700χμ ειναι απο κει!!” Τελικά το ταξίδι δεν έγινε αλλα αν και όταν γίνει, θα πάω ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ και οχι στο Nordkapp.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξέρω πήγε γνωστός πριν κάνα 2 χρόνια και με είπε καμιά σχέση όπως ήταν!
Μάλλον συμβαίνει με όλα τα "άκρα" τελικά είναι η μοίρα τους να τα στοιχειώνει η κατάρα της μαζοποιησης και να χάνουν την αίγλη τους!
Δεν συμβαίνει μόνο στα άκρα.
Η πολύ πληροφορία έκανε τέτοιους προορισμούς να αλλοιωθουν.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Πόσο είχες κάτσει Γαύδο? Εγώ είχα ξεχαστεί κάνα 3μηνο και σκεφτόμουν σοβαρά να γίνω μόνιμος κάτοικος Χε Χε !!
Αλλα στο τέλος με νίκησε ο καπιταλισμός!!
μια βδομαδουλα μονο...
το γκομενακι τοτε δεν ηθελε αλλο ....:secret:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το Βορειότερο σημείο της Ευρώπης δεν είναι εκεί όμως... :dnl:
κατα προσεγγιση ρε Νικολα...
θα με κανεις τωρα να παω περπατωντας λιγο αριστεροτερα μονο και μονο για να ειναι ακομη βορειοτερα....:UH:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να καταλάβουμε τώρα γιατί τόση απέχθεια στο νορντκαπ... Ποιος ήταν ο πρώτος τουρίστας εκεί; Πόσοι άλλοι όμοιοι του πήγαν;

Το νορντκαπ δεν είναι για λινατσες, είναι για αρχοντους.

Πληροφορίες από την σελίδα τους.




The first tourists arrived in 1664
The first person who travelled north with a view to reaching the North Cape was the Franciscan minister Francesco Negri, who – after a journey lasting several years – was finally able to look out over the Arctic Sea from the plateau in the winter of 1664. In 1795, Louis Philippe d’Orléans – later to become King Louis XVIII of France – visited the North Cape on his travels to the north. It is said that he left genetic traces among the people of Finnmark … In 1873, however, North Cape tourism received quite a boost when the sprightly young Swedish-Norwegian King Oscar II climbed the 307 metres from Hornvika to the North Cape itself. In 1907, the place was even visited by King Rama V of Siam.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Δεν ξερώ εαν θα θα εκανα ,,, αλλά εαν το εκανα θα ήθελα να είναι σε αυτό το consept

 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Η πολύ πληροφορία έκανε τέτοιους προορισμούς να αλλοιωθουν.
Ο Κύριος είχε γράψει πως ο τουρισμός είναι σαν το φίδι που τρώει την ουρά του
Η Τεχνη του Ταξιδιου - Ντε Μποττον Αλαιν - Ianos

Ξεκινάνε όλα όμορφα και γραφικά και καταλήγουν Πλ Ομονοίας στα 80ς
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ ένα ηλίθιο Ασιάτη
που μπήκε μπροστά απ τη φωτογραφική μου μηχανή εκεί που φωτογράφιζα
και ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ απ την αγένεια.
Μια λύση όπως λέει και ο συγγραφέας πάνω είναι να πηγαίνεις εκτός σεζόν
Μύκονο Χριστούγεννα ξέρω γω αλλά πάλι δεν ξέρω
Β. Α πάντως δεν παίζει εκτός σεζόν αν δεν είσαι γέτι ή πολική αρκούδα :rolleyes:

Όπως και να χει όπως είπαν και οι παραπάνω προσωπικές επιλογές είναι όλα
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το νορντκαπ δεν είναι για λινατσες, είναι για αρχοντους.
πλάκα έχεις το διαβασαμε και αυτο
Χαλαρωσε λίγο ρε αρχοντα!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πλάκα έχεις το διαβασαμε και αυτο
Χαλαρωσε λίγο ρε αρχοντα!
Μόνοι τους τα λένε, όλο βασιλιάδες τουρίστες. Εγώ δεν έχω πάει καρδιά μου, συμπάσχω με το πόπολο, πιο πολλά θα μου φάει η ντανλοπ από την μπιπι για το ταξίδι.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μόνοι τους τα λένε, όλο βασιλιάδες τουρίστες. Εγώ δεν έχω πάει καρδιά μου, συμπάσχω με το πόπολο, πιο πολλά θα μου φάει η ντανλοπ από την μπιπι για το ταξίδι.

αλλος ένας λόγος να μην πας ...γ@μω τα πριγκιπάτα μου μέσα .. :)
τους βαρετους και ατελειωτους αουτομπαν λαστιχα βενζινες ξενοδοχεια διόδια λαδια ξυδια μυδια αν θες να πας δεν τα δίνεις σημασια
θα τα σκάσεις

αυτο πάντως που δεν γνωριζει πόλυς κόσμος- μη σε πώ κανείς απο αυτους που πάνε - είναι η ναυμαχία που έγινε το Β παγκόσμιο πόλεμο και φαντασου μεσα στον Δεκέμβρη

 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δεν ξερώ εαν θα θα εκανα ,,, αλλά εαν το εκανα θα ήθελα να είναι σε αυτό το consept


Λευτέρ αυτοί είναι θκίμας ρε! :)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό μου θυμίζει πάντως τα συγκριτικά των περιοδικών, στα οποία το αποτέλεσμα είναι ανάποδο υπέρ του GS.
Ωραία ναυμαχία, πρέπει να κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και ήθελε καλή στρατηγική η νίκη.


Δυνάμεις "ελεύθερου κόσμου"
1 Βαρύ Καταδρομικά
1 Θωρηκτό
1 Καταδρομικό
3 Ελαφρά Καταδρομικά
9 Αντιτορπιλικά

Δυνάμεις "του άξονα του κακού"
1 βαρύ Καταδρομικό
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Απώλειες
Εγγλέζοι -
Ελαφρές ζημιές σε 1 θωρηκτό, 1 καταδρομικό, 1 ελαφρύ καταδρομικό και 1 αντιτορπιλικό
11 νεκροί
11 τραυματίες
Γερμανοί -
1 Βαρύ καταδρομικό
1932 νεκροί
 
Top Bottom