Ο "μύθος" του Nordkaapp!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κι εγώ δεν πιστεύω καθόλου στη ιδέα του δεν με "γουστάρουν". Σε όλη τη γη υπάρχουν μαλάκες και στο κάτω-κάτω χέστηκα για αυτούς! Όπως σε πολλά μέρη που έχω πάει με αρνητικές κριτικές έχω γνωρίσει γαμώ τα άτομα.
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις πραγματικών κινδύνων όπου μπορεί κάποιος να εμπλακεί σε εμπόλεμες περιοχές, σε θρησκευτικά φανατικούς... και άλλα τέτοια όμορφα.
 

nister

Μέλος
Περιοχή
Ερατεινή
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 k9
Τελευταία μου συμβαίνει αρκετά συχνά να πέφτω σε "διαφωνίες" για το τι θεωρεί ο καθένας ως ιδανικό τρόπο και τόπο ταξιδιου. Έχω κάποιες θεωρίες γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό αλλα σε καθε περίπτωση πιστεύω ότι ο καθένας κανει οτι γουστάρει και δε πεφτει λόγος σε κανεναν αλλον απο τη στιγμη που δεν ενοχλεί.
Οσον αφορα το θέμα, για κάποιο βλαμμένο λόγο, παρόλο που δε με συγκινεί σαν προορισμός, μου είχε γίνει εμμονή να το κάνω, προκειμένου να ξεκολλήσει το μυαλό μου και να πάω παρακάτω. Τελικά το έκανα και αν και δε γνωρίζω τον ορισμό του "adventure" για μένα ειχε υψηλο επίπεδο δυσκολιας τη συγκεκριμένη περιοδο της ζωης καθώς ήθελα να το κάνω χωρίς να κανω εκπτώσεις σε αυτά που ήθελα να δω στη διαδρομή, μέσα σε περιορισμενο χρονικό διάστημα, με δεδομενο κόστος, covid, μόνος μου και έχοντας μόνιμα το άγχος κάποιας, εστω και μικρης μηχανικής βλάβης η οποία θα τινάζε το ταξίδι και τα οικονομικά μου στο αέρα λόγω της ακρίβειας της Νορβηγιας.
Σχετικά με αυτούς που έχουν αυτοσκοπό την σφαίρα, αν και θα τους ελεγα ότι είναι κρίμα να μη χαρούν την κατά πολλούς πιο όμορφη χώρα της Ευρώπης, καταλαβαίνω ότι είναι μια πρόκληση από μόνη της όπως για κάποιους άλλους είναι να πάνε με τερμα γκάζι σε μια ευθεία ή στη μια ροδα κλπ. Η δημοσιοποιηση των κατορθωματων μας, έστω και αν είναι ο καφές που πίνουμε, είναι κανόνας στις μέρες μας.
Τέλος, η αλήθεια είναι ότι, προσωπικά, μετά το ΔΝΤ κλπ, έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στην αντιμετώπιση που έχω από τους "δυτικούς", όμως οι πιο αφιλοξενοι λαοί της Ευρώπης, που έχω συναντήσει μέχρι τώρα, είναι με διαφορά οι Ουκρανοί και Ρώσοι, ομως ας πουμε ότι μπορεί να έτυχε. Φυσικά θεωρώ ως αυτονόητο τον σεβασμό στους νόμους και στα ήθη του κάθε λαού.
Εντάξει, έβγαλα τα εσώψυχα μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Κάθε ταξίδι μπορεί και έχει χαρακτήρα adventure.
Απλά ως άνθρωποι έχουμε μάθει να βάζουμε ταμπέλες και να κατηγοριοποιούμε τις δράσεις μας.
Προσωπικά αν και δεν επιλέγω να κάνω χώμα επειδή δεν την βρίσκω με αυτό, μπορεί να φύγω για μια μονοήμερη των 500 χλμ από καθαρούς δρόμους αλλά να γίνει μια adventure βόλτα, δίχως προηγούμενο. Εξάλλου εγώ ορίζω τον τρόπο που ζω, ούτε η Νορβηγία ούτε καμία σφαίρα που στήνονται για φωτογραφία.

Για παράδειγμα, να φύγει κάποιος για μία έστω φωτογραφία στη σφαίρα της Νορβηγίας να το κάνει σε 10 μέρες σφεντόνα μόνο επο εθνικές και να μένει σε 5άστερα ξενοδοχεία, γιατί απλά έτσι γουστάρει και μπορεί, αυτό κι αν δεις την περιπέτεια μπορεί να είναι. Σίγουρα πολύ μεγαλύτερη από το να πάει με σκηνές στην Τύμφη για 2 ημέρες να κοιμάται στις πέτρες και να τρώει κονσέρβες.

Ας απολαμβάνει ο καθένας μας όσα γουστάρει, χαλαρά, χωρίς να κρίνει τους άλλους !!


Επίσης για τέλος το σημαντικότερο, καμία μηχανή δεν ορίζει τον χαρακτήρα του ταξιδιού μας.
Όποιος θέλει μπορεί να ψάξει για να βρει ένα βίντεο στο yt, λεγόταν κάπως : ο γύρις της Ελλάδος με ένα τσαλι.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Τα όρια της περιπέτειας διαφέρουν από αναβάτη σε αναβάτη, από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κανείς δεν μπορεί να κρίνει το τι είναι περιπέτεια για κάποιον και το ότι για κάποιον άλλον. Το μόνο σίγουρο είναι η Θέληση για ταξίδι των αναβατών, ακόμα και αυτών που πάνε μόνο και μόνο για την selfie στην μπάλα. Καλώς η κακώς ζούμε σε μία εποχή της πληροφορίας, αφιλτράριστης πληροφορίας, που καταναλώνουμε όλοι μας. Άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, άλλοι με μια ά οπτική κριτική και άλλοι με μια β’. Αλλά ακόμη και αυτό μας διαφοροποιεί σαν ανθρώπους και έπειτα σαν μοτοσικλετιστές! Πλέον το τόσο περιπετειώδης δεν ορίζετε με αυτά που νιώθεις όταν ζεις την στιγμή αλλά για πάρα πολλούς εκεί έξω ορίζεται με το διαδικτυακό προφίλ τους και το είδος του κοινωνικής τους δικτύωσης.

Προσωπικά εγώ σαν άνθρωπος νοσταλγώ τις ελάχιστες μοτοσικλετιστες και στιγμές μου, που πρόλαβα να ζήσω την προηγούμενη δεκαετία, Χωρίς να έχω πρόσβαση στο internet σε πληροφορίες σε αναφορές ανά πάσα στιγμή για το μέρος που θα πάω τι θα δω, που θα είναι το καλύτερο σημείο για να βγάλω φωτογραφία, που θα κάτσω να φάω διαβάζοντας τις κριτικές από το Google, ποιο ξενοδοχείο θα επιλέξω από το booking, Ποιος είναι ο πιο ωραίος δρόμος για να στρίψω με το μηχανάκι μου, εαν βγαίνει η δεν βγαίνει το χωμάτινο πέρασμα, ακόμη και εάν θα στήσει κάπου την σκηνή μου,κτλ.

Τώρα θα πει κάποιος ότι είναι επιλογή του καθενός εάν θα δεχτεί η όχι αυτή την πληροφορία που υπάρχει διαθέσιμη άπλετη εκεί έξω. Και συμφωνώ με αυτό γιατί και εγώ το ίδιο κάνω.
Αυτό όμως που έχει χαθεί σίγουρα είναι η εξερεύνηση, το άγνωστο, αυτή η κάψα που νιώθει οργανισμός μας όταν φτάνει στο όριο του, και η ευφορια όταν καταφέρνει και την ξεπερνά.
Ίσως το Nordcap ηταν η αφορμή για να ξεκινήσει αυτό το θέμα, αλλά εγώ πιστεύω ότι στο βάθος αυτό που ήθελε να «θίξει» ο δημιουργός του θεματος είναι το τρόπος παρουσίασης της περιπέτεια όταν υπάρχει τόση πληροφορία γύρω από από έναν τόπο. Αλλά πλέον ακόμη και στα πιο απομακρυσμένα σημεία του κόσμου να πας υπάρχει η πληροφορία και η έλλειψη ανακάλυψης. Ο μοτοσυκλετιστής ήταν ένα ον εξερεύνησης (τόπων , ανθρώπων, συμπεριφορών, και στιγμών) και αυτό πάει προς εξαφάνιση. Το εάν είναι καλό η κακό ο χρόνος θα το δείξει. Ελπίζω να συνεχίσουν να κυλούν οι ρόδες σε μέρη γνωστά αλλά γεμάτα εμπειρίες για μένα!


ΥΓ 1: Ναι θέλω να πάω στο Νορντκαπ

ΥΓ 2 : Ίσως τα σόλο ταξίδια δεν κάνουν καλό! Με κάνουν περίεργο

ΥΓ 3: κριτική να κάνουμε όλοι μας, πρώτα σε εμάς και μετά σε όλους γύρω μας

ΥΓ 4: Που…..στη χειμώνα τελείωνε να βγούμε κάνα ταξίδι να μην το σκέφτομαι αλλά κάνω.



σορυ για το σεντόνι αλλά έχω λύσει το μηχανάκι και βαριέμαι να το δέσω


 
Τελευταία επεξεργασία:

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Γιατί το χάλασες ρε συ??
Δεν το χάλασα…. Προετοιμάζεται για να δεχτεί αισθητικές ραλιστικες ίσως ντακαρισιες πινελιές …. :secret::cool:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τα όρια της περιπέτειας διαφέρουν από αναβάτη σε αναβάτη, από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κανείς δεν μπορεί να κρίνει το τι είναι περιπέτεια για κάποιον και το ότι για κάποιον άλλον. Το μόνο σίγουρο είναι η Θέληση για ταξίδι των αναβατών, ακόμα και αυτών που πάνε μόνο και μόνο για την selfie στην μπάλα. Καλώς η κακώς ζούμε σε μία εποχή της πληροφορίας, αφιλτράριστης πληροφορίας, που καταναλώνουμε όλοι μας. Άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, άλλοι με μια ά οπτική κριτική και άλλοι με μια β’. Αλλά ακόμη και αυτό μας διαφοροποιεί σαν ανθρώπους και έπειτα σαν μοτοσικλετιστές! Πλέον το τόσο περιπετειώδης δεν ορίζετε με αυτά που νιώθεις όταν ζεις την στιγμή αλλά για πάρα πολλούς εκεί έξω ορίζεται με το διαδικτυακό προφίλ τους και το είδος του κοινωνικής τους δικτύωσης.

Προσωπικά εγώ σαν άνθρωπος νοσταλγώ τις ελάχιστες μοτοσικλετιστες και στιγμές μου, που πρόλαβα να ζήσω την προηγούμενη δεκαετία, Χωρίς να έχω πρόσβαση στο internet σε πληροφορίες σε αναφορές ανά πάσα στιγμή για το μέρος που θα πάω τι θα δω, που θα είναι το καλύτερο σημείο για να βγάλω φωτογραφία, που θα κάτσω να φάω διαβάζοντας τις κριτικές από το Google, ποιο ξενοδοχείο θα επιλέξω από το booking, Ποιος είναι ο πιο ωραίος δρόμος για να στρίψω με το μηχανάκι μου, εαν βγαίνει η δεν βγαίνει το χωμάτινο πέρασμα, ακόμη και εάν θα στήσει κάπου την σκηνή μου,κτλ.

Τώρα θα πει κάποιος ότι είναι επιλογή του καθενός εάν θα δεχτεί η όχι αυτή την πληροφορία που υπάρχει διαθέσιμη άπλετη εκεί έξω. Και συμφωνώ με αυτό γιατί και εγώ το ίδιο κάνω.
Αυτό όμως που έχει χαθεί σίγουρα είναι η εξερεύνηση, το άγνωστο, αυτή η κάψα που νιώθει οργανισμός μας όταν φτάνει στο όριο του, και η ευφορια όταν καταφέρνει και την ξεπερνά.
Ίσως το Nordcap ηταν η αφορμή για να ξεκινήσει αυτό το θέμα, αλλά εγώ πιστεύω ότι στο βάθος αυτό που ήθελε να «θίξει» ο δημιουργός του θεματος είναι το τρόπος παρουσίασης της περιπέτεια όταν υπάρχει τόση πληροφορία γύρω από από έναν τόπο. Αλλά πλέον ακόμη και στα πιο απομακρυσμένα σημεία του κόσμου να πας υπάρχει η πληροφορία και η έλλειψη ανακάλυψης. Ο μοτοσυκλετιστής ήταν ένα ον εξερεύνησης (τόπων , ανθρώπων, συμπεριφορών, και στιγμών) και αυτό πάει προς εξαφάνιση. Το εάν είναι καλό η κακό ο χρόνος θα το δείξει. Ελπίζω να συνεχίσουν να κυλούν οι ρόδες σε μέρη γνωστά αλλά γεμάτα εμπειρίες για μένα!


ΥΓ 1: Ναι θέλω να πάω στο Νορντκαπ

ΥΓ 2 : Ίσως τα σόλο ταξίδια δεν κάνουν καλό! Με κάνουν περίεργο

ΥΓ 3: κριτική να κάνουμε όλοι μας, πρώτα σε εμάς και μετά σε όλους γύρω μας

ΥΓ 4: Που…..στη χειμώνα τελείωνε να βγούμε κάνα ταξίδι να μην το σκέφτομαι αλλά κάνω.



σορυ για το σεντόνι αλλά έχω λύσει το μηχανάκι και βαριέμαι να το δέσω



Στο πρώτο μισό συμφωνούμε, στο δεύτερο κομμάτι έχω ένσταση.
Η περιπέτεια δεν χάνεται πότε, είναι εκεί έξω και περιμένει όποιον τολμά να σηκώσει το γάντι. Εμείς κάποιες φορές βαλτώνουμε και δεν βάζουμε προκλήσεις στον εαυτό μας που θα μας σπρώξουν έξω από την άνεση μας. Γιατί; Πολλές απαντήσεις, διαφορετικές για τον κάθε ένα.
Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχει τελειώσει η εξερεύνηση. Γιατί, επειδή πήγαν άλλοι πριν από μένα, επειδή είδα πέντε φωτογραφίες ή διάβασα πληροφορίες στο ίντερνετ; Δεν το δέχομαι. Η εξερεύνηση είναι στον τρόπο που κοιτάς κάτι, αν το βλέπεις με φρέσκια ματιά όλα είναι καινούργια και μαγικά. Αν δεν νιώθεις την συγκίνηση που ένιωθες τότε μάλλον έχει έρθει η ώρα για να το επόμενο λεβελ. Τι είναι αυτό; Αυτό κανείς άλλος δεν μπορεί να σου το πει γιατί είναι η προσωπική πορεία εξέλιξις του κάθε ενός και είναι κάτι που ανακαλύπτεις μόνος σου.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Στο πρώτο μισό συμφωνούμε, στο δεύτερο κομμάτι έχω ένσταση.
Η περιπέτεια δεν χάνεται πότε, είναι εκεί έξω και περιμένει όποιον τολμά να σηκώσει το γάντι. Εμείς κάποιες φορές βαλτώνουμε και δεν βάζουμε προκλήσεις στον εαυτό μας που θα μας σπρώξουν έξω από την άνεση μας. Γιατί; Πολλές απαντήσεις, διαφορετικές για τον κάθε ένα.
Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχει τελειώσει η εξερεύνηση. Γιατί, επειδή πήγαν άλλοι πριν από μένα, επειδή είδα πέντε φωτογραφίες ή διάβασα πληροφορίες στο ίντερνετ; Δεν το δέχομαι. Η εξερεύνηση είναι στον τρόπο που κοιτάς κάτι, αν το βλέπεις με φρέσκια ματιά όλα είναι καινούργια και μαγικά. Αν δεν νιώθεις την συγκίνηση που ένιωθες τότε μάλλον έχει έρθει η ώρα για να το επόμενο λεβελ. Τι είναι αυτό; Αυτό κανείς άλλος δεν μπορεί να σου το πει γιατί είναι η προσωπική πορεία εξέλιξις του κάθε ενός και είναι κάτι που ανακαλύπτεις μόνος σου.
Έτσι είναι.
Μπορούμε να πάμε ένα ταξίδι 5 φίλοι μαζί, θα κάνουμε τα ίδια χιλιόμετρα, θα δούμε περίπου ίδιες εικόνες αλλά ο καθένας μας θα το βιώσει διαφορετικά.
Οπότε ναι, όσα εκδρομικά να διαβάσεις και όσες πληροφορίες να μαζέψεις, το ταξίδι όπως και να έχει από την ώρα που ξεκινάς, δεν μοιάζει με κανένα από όσα έχεις διαβάσει και αρχίζει να γίνεται μοναδικό, όλο δικό σου, μέσα από τα δικά σου μάτια !!
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Έτσι είναι.
Μπορούμε να πάμε ένα ταξίδι 5 φίλοι μαζί, θα κάνουμε τα ίδια χιλιόμετρα, θα δούμε περίπου ίδιες εικόνες αλλά ο καθένας μας θα το βιώσει διαφορετικά.
Οπότε ναι, όσα εκδρομικά να διαβάσεις και όσες πληροφορίες να μαζέψεις, το ταξίδι όπως και να έχει από την ώρα που ξεκινάς, δεν μοιάζει με κανένα από όσα έχεις διαβάσει και αρχίζει να γίνεται μοναδικό, όλο δικό σου, μέσα από τα δικά σου μάτια !!
Για αυτό έχει γραψει και ένα ωραίο ο τεράστιος Terry Pratchett

“Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving.”
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Για αυτό έχει γραψει και ένα ωραίο ο τεράστιος Terry Pratchett

“Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving.”
Ακριβώς !
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εγώ πάντως αν μπορούσα να πάω προς τα εκεί θα σπαταλαγα 2 μέρες να παρακολουθήσω την ένταση των αθλητών
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ήθελα να πω μερικά πράγματα ως απάντηση σε αυτά που διάβασα επιγραμματικά.
Προσωπικά δεν είπα ΠΟΤΕ σε ΚΑΝΕΝΑΝ που να πάει ή που να μην πάει με τα λ7 του
Όλες οι απόψεις που γράφω είναι αυστηρά προσωπικές
και δεν ελπίζω καν ότι κάποιος θα συμφωνεί μ αυτές.
Κουβέντα γίνετε στο κάτω κάτω.
Εδώ και κάποια χρόνια δεν γράφω πια ταξιδιωτικά
η αλήθεια είναι ότι για σοβαρούς προσωπικούς λόγους
έχω μαζευτεί.
Κι αυτά τα λίγα που κάνω όμως σπάνια τα δημοσιοποιώ.
Ο λόγος είναι πως συνειδητοποίησα ότι αυτός ο υποθετικός
ακροατής στον οποίο ιδανικά απευθυνόμουν απλά.... Δεν υπάρχει!
(Αυτό το τελευταίο είναι κλεμμένο από τον Παζολίνι, ισχύει όμως)
Χωρίς να υπολογίσω και τη δωρεάν κακοήθεια που μάζεψα απ την
ασφάλεια του πληκτρολογίου.
Όλα μου τα ταξίδια είχαν κάποιο κίνητρο.
Να δω κάτι με τα μάτια μου, να κατανοήσω μια κατάσταση με το δικό μυαλό,
χωρίς να καταπίνω αμάσητη την όποια μλκια λέει η τηλεόραση.
Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω υπάρχουν ελάχιστα πράγματα
στην Ευρώπη που θα ήθελα να δω και απολύτως τίποτα στη Σκανδιναβία
ή στις δημοκρατίες της Βαλτικής.
Κάπου που θα ήθελα να πάω είναι στην Αυστραλία μπας και καταφέρω
να μάθω 5 πράγματα για τον πολιτισμό των ιθαγενών.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ήθελα να πω μερικά πράγματα ως απάντηση σε αυτά που διάβασα επιγραμματικά.
Προσωπικά δεν είπα ΠΟΤΕ σε ΚΑΝΕΝΑΝ που να πάει ή που να μην πάει με τα λ7 του
Όλες οι απόψεις που γράφω είναι αυστηρά προσωπικές
και δεν ελπίζω καν ότι κάποιος θα συμφωνεί μ αυτές.
Κουβέντα γίνετε στο κάτω κάτω.
Εδώ και κάποια χρόνια δεν γράφω πια ταξιδιωτικά
η αλήθεια είναι ότι για σοβαρούς προσωπικούς λόγους
έχω μαζευτεί.
Κι αυτά τα λίγα που κάνω όμως σπάνια τα δημοσιοποιώ.
Ο λόγος είναι πως συνειδητοποίησα ότι αυτός ο υποθετικός
ακροατής στον οποίο ιδανικά απευθυνόμουν απλά.... Δεν υπάρχει!
(Αυτό το τελευταίο είναι κλεμμένο από τον Παζολίνι, ισχύει όμως)
Χωρίς να υπολογίσω και τη δωρεάν κακοήθεια που μάζεψα απ την
ασφάλεια του πληκτρολογίου.
Όλα μου τα ταξίδια είχαν κάποιο κίνητρο.
Να δω κάτι με τα μάτια μου, να κατανοήσω μια κατάσταση με το δικό μυαλό,
χωρίς να καταπίνω αμάσητη την όποια μλκια λέει η τηλεόραση.
Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω υπάρχουν ελάχιστα πράγματα
στην Ευρώπη που θα ήθελα να δω και απολύτως τίποτα στη Σκανδιναβία
ή στις δημοκρατίες της Βαλτικής.
Κάπου που θα ήθελα να πάω είναι στην Αυστραλία μπας και καταφέρω
να μάθω 5 πράγματα για τον πολιτισμό των ιθαγενών.
Από την άλλη....αν κάναμε όλοι αυτό που λες, θα το κλείναμε το τάβλι.
Δεν θα είχε λόγο ύπαρξης το κάθε advride, χωρίς καμμία πληροφορία.
 
Top Bottom