Ο υπνόσακος του νοικοκύρη Αντβεντσουρά...

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Στο μακρυνό και "περιπετειώδες" ταξίδι, όλοι γνωρίζουμε ότι η προετοιμασία είναι το Α και το Ω για την επιτυχή έκβαση του.
Όμως, προετοιμασία λογίζεται και η νοικοκυρεμένη τακτοποίηση εξοπλισμού κατασκήνωσης, όμως ο παράγοντας "όγκος" και "βάρος" είναι αυτός που τελικά καθορίζει πόσο και τι θα πάρουμε μαζί μας.
Εν προκειμένω, αυτό που απασχολεί το συγκεκριμένο θέμα, είναι αυτό του υπνόσακου ή σπλίπινγκ μπαγκ (όχι για να βλέπετε πόσο γελοία φαίνονται τα γκρίγκλις σε έναν ξένο).

Θα μ' ενδιέφερε ένας υπνόσακος με όσο το δυνατόν...

-Λιγότερο όγκο...
-Λιγότερο βάρος...
-Σε λογική τιμή, για να μην ξεχνιώμαστε!

Ακούω προτάσεις!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πες μας πρώτα τι θερμοκρασίες περιμένεις να αντιμετωπίσεις εκεί που θα πας.
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Τον θέλεις για ύπνο καλοκαίρι-άνοιξη-φθινόπωρο ή για χειμώνα και για κάποιο βουνό;
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Για βραδια πάντως που η θερμοκρασία αναμένεται να πέσει στο 0 εγώ έχω έναν marmot wave 3 long που μπορεί κανείς να βρει γύρω στα 80-90 ευρώ.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όχι για χειμώνα! Ενδιαφέρομαι για υπνόσακο τριών εποχών, μιας και στο βουνό κατασκηνώνουμε όταν φεύγει ο χειμώνας...
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Snugpack travel pack με δείκτη άνεσης στους 7 βαθμούς και μικροσκοπικό μέγεθος σε σχέση με όσα εχω δει.

Στα 50-60€ η τιμή του και εχει αριστερό-δεξί αν θες να τα ζευγαρωσεις:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ότι και να πάρετε, κοιτάξτε να είναι ικανό να σας καλύψει στις θερμοκρασίες που θα κατασκηνώσετε.
Μην ψάχνετε τα super duper ουαου, γιατί δεν πάτε Έβερεστ να κάνετε σκηνάκι σε "ρελε":D:D:D:D:p
Η κατάσταση βελτιώνεται πάρα πολύ, αν χρησιμοποιήσετε:
α. Ένα σεντόνι εσωτερικά!!!! Το χειμώνα κάνει απίστευτη δουλειά και ανεβάζει τη θερμοκρασία εντός, ενώ κρατάει την υγρασία εκτός (το σεντόνι αναπνέει...). Το καλοκαιράκι δεν χρειάζεστε άλλο sleeping bag, γιατί το σεντονάκι σας καλύπτει να ανοίξετε το μισό φερμουάρ.
β. Επενδύστε κάτι παραπάνω σε υπόστρωμα!!! Το απλό υπόθεμα σε στυλ ρολό, δεν κάνει. Μόνο για καλοκαίρι είναι. Φουσκωτό στρώμα, τουλάχιστον...:cool:

Δοκιμασμένα πράγματα, για πάνω από 20 χρόνια....
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
Εχω πάρει ένα απο την polo scout με λογικό όγκο κατάλληλο για ύπνο τις τρεις εποχές τoυ χρόνου..με τιμη γύρω στα 30€...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε αυτό αναφερόμουν.
Για το μέγεθος και μονο αξίζει να δώσεις κατι παραπάνω.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό έχω, σε πρασινάκι και με comfort τους 0°C. kai low -5°C.
Πολύ καλός και μαζεμένος. Τιμή δεν μπορώ να πω, τον είχα πάρει σε δραχμούλες.....
Γενικά αυτά τα πράγματα μία φορά τα πληρώνεις κι αν τα προσέχεις βγάζουν χρόνια!!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Αυτές τις μέρες το snugpuk παίζει στα 45€ στο Ελληνικό Internet.Το έχω και εγώ και αξίζει τα χρήματα του.Το καλοκαίρι πάντα είναι αρκετά ικανοποιητικό και ένα σεντόνι μπορεί να ανεβάσει πάρα πολύ την Θερμοκρασία που μπορείς να είσαι άνετος αν βγάλει μια ψύχρα.

Για χειμερινές καταστάσεις έχω ένα POLO BIGFOOT.89€ πρίν πέσει στο 50άρικο.Πολύ ευχαριστημένος και ζεστός.Μίον ο όγκος αλλά το πέρνεις δεν είναι θέμα.


Tip1: Πολύ οικονομικά μπορείς κάποιος να βρει θερμάστρες χεριών.Πέρνουν μέσα ζιπέλαιο.Τις ανάβεις για λιγο και έχουν ζέστη για αρκετή ώρα.Ένα τέτοια αμα ρίξετε μέσα στο sleeping-bag καμιά ώρα πρίν πάτε για ύπνο θα είναι φούρνος και δεν παίζει θέμα φωτιάς.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Λοιπόν, φέτος το χειμώνα επειδή είπα να κάνω πρώτη φορά διανυκτέρευση σε σκηνή στο χιόνι, αγόρασα υπνόσακο, τον Everest Extreme Down Sleeping Bag που κατασκευάζετε από την εταιρία Mountain Warehouse

Site της εταιρίας: http://www.mountainwarehouse.com/walking/sleeping-bags/3-4-season-sleeping-bags/everest-down-sleeping-bag-p10617.aspx#reviewtab

Κριτική στα αγγλικά: http://www.kitreviews.com/sleeping-mat-hammock/38-sleeping-bags/228-mountainlife-everest-down-sleeping-bag

Το υλικό γέμισης είναι πούπουλα. Γενικά οι πουπουλένιοι υπνόσακοι είναι ελαφρύτεροι και πακετάρονται σε μικρότερο όγκο σε σχέση με έναν υπνόσακο με συνθετική γέμιση. Το βασικό αρνητικό τους είναι όμως πως άμα βραχούν αργούν πολύ να στεγνώσουν και όσο είναι βρεγμένοι χάνουν κάθε ικανότητα να σε διατηρήσουν ζεστό. Οκ, δεν είμαστε και στη ζούγκλα να βρέχει κάθε μέρα όλη μέρα, μικρό το πρόβλημα.

Διαστάσεις : 220*80*55cm
Διαστάσεις πακεταρισμένο: 21*35cm Αν μπει σε σάκο συμπίεσης θα μικρύνει και άλλο αλλά καλό θα είναι διάβασα να μην το κρατάμε πολυσυμπιεσμένο για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Βάρος: 1.76kg
Θερμοκρασία στην οποία κοιμάσαι άνετος: -12 έως +8
Οριακή θερμοκρασία λειτουργίας: -22

Εγώ το παράγγειλα από το Amazon.co.uk στην τιμή των 99 λυρών με δωρεάν μεταφορικά. (περίπου 118 Ευρώ)
http://www.amazon.co.uk/Everest-Extreme-Down-Sleeping-Bag/dp/B00EO63L8O/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1383921174&sr=8-3&keywords=sleeping bag down
Δείχνει πολύ καλός και έχει λάβει όσο έψαξα καλές κριτικές και έχει τιμή (για τα χαρακτηριστικά του) πολύ καλή.
Με αυτόν τον υπνόσακο αλλά και την αδιάβροχη σκηνή, θα μπορώ επιτέλους να κάνω ελεύθερο κάμπινγκ ΚΑΙ το χειμώνα χωρίς πρόβλημα. Για εντυπώσεις και φωτογραφίες από το προϊόν, όταν έρθει αλλά και ειδικά όταν το χρησιμοποιήσω στο κρύο 8-|



















Τον υπνόσακο τελικά τον χρησιμοποίησα, τέλειος από άποψη ζεστασιάς, ενώ πριν κουκουλωθώ φορούσα 6 στρώματα ρούχων, μέσα στον υπνόσακο ήμουν μόνο με ένα ισοθερμικό πάνω κάτω και ένιωθα πραγματικά άνετα από άποψη ζεστασιάς! Εξαιρετικός ύπνος χωρίς να κρυώνω ούτε κατά το ελάχιστο! Δεν τον λες φτηνό, ούτε μικροσκοπικό, αλλά για την ικανότητά του να σε κρατάει ζεστό νομίζω πως είναι εξαιρετικός! Τώρα που τον έχω, δε με νοιάζει πλέον πόσο κρύο θα κάνει εκεί που θα πάω, απλά πάω και κοιμάμαι στα ζεστά! Για καλοκαίρι δε κάνει φαντάζομαι αλλά για καλοκαίρι έχω ήδη έναν που κάνει 20 ευρώ (δε θυμάμαι μάρκα) και είναι και σαφώς μικρότερος σε όγκο.

Ο yns αγόρασε ένα άλλο λίγο αργότερα με αντίστοιχα χαρακτηριστικά θερμότητας αλλά μόνο 33,60 € !!!
Σαφώς βαρύτερος, σαφώς μεγαλύτερος σε όγκο, αλλά δε πάμε ακόμα ταξίδι στη Σιβηρία για να ψάχνουμε το γραμμάριο ή το εκατοστό. Υπό αυτό το πρίσμα, ο δικός του είναι ακόμα πιο τέλειος!!!
Λεπτομέρειες θα σας δώσει ο ίδιος.
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
Παιδιά δεν είχα προσέξει το συγκεκριμένο θέμα, και μιας και το είδα είπα να πω κάποια πράγματα που ξέρω για τους υπνόσακους λόγο τις ασχολίας μου εδώ και πολλά χρόνια με την ορειβασία-αναρρίχηση

Γιατί πιθανώς κάτι από αυτά ίσως να φανεί χρήσιμο σε κάποιον φίλο που ψάχνει υπνόσακο 3 εποχών (φθινόπωρο, χειμώνας, άνοιξη, + καλοκαίρι σε βουνό-υψόμετρο)

Και επειδή βαριέμαι να ξαναγράφω:wacky: θα κάνω ένα copy paste από κάποια πράγματα που είχα γράψει σε φίλο που έψαχνε για υπνόσακο πριν λίγο καιρό σε διπλανο φορουμ:





Δεν εχω να σου προτεινω καποιο καινουριο μοντελο γιατι τους δικους μου τους εχω παρει πριν χρονια, αλλα θα σου πω καποια βασικα πραγματα.
Εγω εχω τρεις
1) εναν καλοκαιρινο πολύ φθηνο συνθετικο, μονο για καλοκαιρι διακοπες και παραλια
2) εναν χειμερινο ελαφρυ, πουπουλο, comfort 0 που με βολευει σχεδον για ολο τον χρονο, ενδεικτικα εχω κοιμηθει με αυτόν απο χειμωνα στο καταφυγιο στα Βαρδουσια, μεχρι Ζηρια φθινοπωρο σε σκηνη στο χιονοδρομικο, καλοκαιρι σε βουνο, και μεχρι καλοκαιρι παραλια ανοιχτο ομως εννοειτε γιατι αλλιως εβρασες
3) και ενα extreme χειμερινο, πουπουλο, comfort -20 που ενδεικτικα με εχει κοιμισει χειμωνα με σκηνη σε χιονι 2000 υψομετρο στο οροπεδιο της Βαθιας Λακκας στην Γκιωνα και δεν καταλαβα τιποτα, ξενοδοχειο κανονικο λεμε

Συμπερασματικα το 1) και το 3) ειναι δεσμετικες λυσεις μονο για συγκεκριμενη εποχη
αλλα αν θες μονο εναν υπνοσακο σαν μεση λυση για να σε καλυψει λιγο-πολυ ολο τον χρονο τοτε πηγενεις στο 2) με comfort γυρω στο 0

Και επειδη βλεπω οτι θες και μικρο σε μεγεθος οταν ειναι μαζεμενος τοτε θα πας σε πουπουλο.
Και αν θες να γινει ακομη πιο μικρος οταν ειναι μαζεμενος να αγορασεις ενα συμπιεστικο σακο υπνοσακων που σφιγγει με ιμαντες, αυτοι οι συμπιεστικοι σακοι κανουν μονο για πουπουλενιους, γιατι το πουπουλο μπορει να συμπιεστει πολυ, και βγενουν σε μεγεθη αναλογα με το μεγεθος του πουπουλενιου υπνοσακου
Εγω τους εχω παρει για τους υπνοσακους μου, γιατι με ενδιαφερει ο μικρος ογκος και στην ορειβασια και στην μηχανη, και μικρενουν πολυ οταν σφιγγω τους πλαινους ιμαντες των συμπιεστηκων σακων.
Προσοχη ομως, ο συμπιεστικος σακος ειναι μονο για το ταξιδι, οταν ο πουπουλενιος υπνοσακος ειναι αποθηκευμενος στο σπιτι δεν πρεπει να συμπιεζεται για παρατεταμενα μεγαλο χρονικο διαστημα γιατι ετσι χανει τον ογκο του

και οταν ψαχνεις για αγορα θα κοιτας την θερμοκρασια comfort που αναγραφουν επανω, οχι την θερμοκρασια extreme που γραφουν
η θερμοκρασια comfort ειναι αυτη που μπορεις σε κανονικες συνθηκες να κοιμηθεις ανετα χωρις να κρυωνεις
και η θερμοκρασια extreme ειναι αυτη που ειναι οριακη για να μεινεις ζωντανος και να μην πεθανεις απο υποθερμια

χοντρικα για να καταλαβεις αν ενας υπνοσακος εχει υποθετικα μινιμουμ comfort +10 και μινιμουμ extreme -10 αν εσυ πας με αυτον να κοιμηθεις στους -15 τοτε δεν θα την βγαλεις καθαρη.. αυτο ειναι λιγο σχετικο βεβαια γιατι εξαρτατε και απο αλλους παραγοντες οπως την κράση του καθε ανθρωπου, την ηλικια του, την υγεια του, αν ειναι καταπονημενος εκεινη την ημερα, αφυδατωμενος, φαγωμενος κτλ

εσυ αν θελεις εναν για ολο το χρονο και κυριως για φθινοπορο μεχρι ανοιξη (αλλωστε για καλοκαιρι-διακοπες-παραλια σε καλυπτει και ενας φτηνιαρικος συνθετικος που τον περνεις και απο σουπερ μαρκετ που λεει ο λογος) το μινιμουμ της θερμοκρασιας comfort που θα κοιταξεις θα ειναι γυρω στο 0 ή λιγο προς τα πανω
και οι εταιριες στην θερμοκρασια comfort δεν αναφερουν παντα μονο μια θερμοκρασια, αλλα μπορει να δεις καπου να σου δινει ενα ευρως π.χ. θερμοκρασια comfort απο +15 μεχρι -10. Αλλα οταν βλεπεις για θερμοκρασια comfort να αναφερουν μονο εναν αριθμο τοτε παντα αυτος ειναι το μινιμουμ του ευρους

Επίσης υπάρχουν και τα bivisackπου μπαίνουν επάνω από τον υπνόσακο σαν καπότα για να αδιαβροχοποιηθεί τελείως ο υπνόσακος. Το bivisack είναι ουσιαστικά μια αδιάβροχη διαπνέον μεμβράνη με θερμοκολημενες ραφές σε σχήμα υπνόσακου που πιάνει ελάχιστο όγκο στην μεταφορά του. Το bivisack χρησιμοποιείται αντί για σκηνή, κυρίως όμως σε περιπτώσεις ανάγκης ή από κάποιον που δεν θέλει ή δεν μπορεί να κουβαλά σκηνή.
Με το bivisack κερδίζεις περίπου -5 βαθμούς στην θερμοκρασία comfort του υπνόσακου, αλλά χάνεις λίγο σε διαπνοή λογο της μεμβρανης.

Υπάρχουν και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά για τους υπνόσακους όπως, fillpower, 90/10 κτλ, αλλά δεν θα αναφερθώ σε αυτά, γιατί οι πολύ τεχνικοί υπνόσακοι ξεφεύγουν πολύ σε τιμή, και γιατί δεν ενδιαφέρουν τους μοτοσικλετιστές, γιατί εκεί πλέον παίζουμε με γραμμάρια που ενδιαφέρουν τους χειμερινούς αναρριχητές που μετρούν και το κάθε γραμμάριο που μεταφέρουν στην πλάτη.



συνοπτικά πάντως για την χρήση που είπα πιο πάνω κοιτάς
Κατηγορία, ελαφρύς χειμερινός, και ανάλογα τις ανάγκες σου πας και επάνω από θερμοκρασία comfort 0
Υλικό, πούπουλο αν θες να κερδίσεις όγκο και βάρος στην ίδια θερμική απόδοση με τον αντίστοιχο συνθετικό
Να δεις και το μέγεθος και τις διαστάσεις, οι καλοί υπνόσακοι βγαίνουν σε μεγέθη ανάλογα με το ύψος που έχεις, τα μαγαζιά ομως συνήθως φέρνουν μόνο το μεγάλο μέγεθος για να τους καλύπτουν όλους χωρίς να στοκάρουν πολύ πράμα
Και σε περίπτωση που κάποιος θέλει υπνόσακο και για το εταίρο ήμισυ, υπάρχουν υπνόσακοι που ενώνονται μεταξύ τους και γίνονται 2 σε 1, αρκεί ο ένας να έχει αριστερό φερμουάρ, και ο άλλος δεξί, οι περισσότερες εταιρίες βγάζουν τους υπνόσακους με επιλογή στο που θα είναι το φερμουάρ, με αριστερό ή με δεξί φερμουάρ, για να μπορούν να ενώνονται
Και αν θες πολύ μικρό όγκο παίρνεις και τον αντίστοιχο σάκο συμπίεσης για τον αντιστοιχο ογκο του πουπουλενιου υπνόσακου (γιατι δεν εχουν ολοι οι πουπουλενιοι υπνοσακοι τον ιδιο ογκο πχ ενας με comfort-20 εχει διπλασιο ογκο απο εναν με comfort 0) Σε κάποιος καινούριους πουπουλένιους υπνόσακους δίνουν τον σάκο συμπίεσης μαζί με την αγορά του υπνόσακου

δες και ενδεικτικα μερικα Ελληνικα ορειβατικα μαγαζια
http://www.polo.gr/outdoor-catalogue/
http://www.cdc.com.gr/index.php?disp...ategory_id=422
http://www.alpamayopro.gr/products/l...pID=2&CatID=14
http://www.extremepro.gr/mountaineer...-bag-oreivasia
http://www.dimitriadis.gr/Summer-Sho...B1%CF%84%CE%B1
 
Top Bottom