Ο υπνόσακος του νοικοκύρη Αντβεντσουρά...

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Παιδιά δεν είχα προσέξει το συγκεκριμένο θέμα, και μιας και το είδα είπα να πω κάποια πράγματα που ξέρω για τους υπνόσακους λόγο τις ασχολίας μου εδώ και πολλά χρόνια με την ορειβασία-αναρρίχηση

Γιατί πιθανώς κάτι από αυτά ίσως να φανεί χρήσιμο σε κάποιον φίλο που ψάχνει υπνόσακο 3 εποχών (φθινόπωρο, χειμώνας, άνοιξη, + καλοκαίρι σε βουνό-υψόμετρο)

Και επειδή βαριέμαι να ξαναγράφω:wacky: θα κάνω ένα copy paste από κάποια πράγματα που είχα γράψει σε φίλο που έψαχνε για υπνόσακο πριν λίγο καιρό σε διπλανο φορουμ:





Δεν εχω να σου προτεινω καποιο καινουριο μοντελο γιατι τους δικους μου τους εχω παρει πριν χρονια, αλλα θα σου πω καποια βασικα πραγματα.
Εγω εχω τρεις
1) εναν καλοκαιρινο πολύ φθηνο συνθετικο, μονο για καλοκαιρι διακοπες και παραλια
2) εναν χειμερινο ελαφρυ, πουπουλο, comfort 0 που με βολευει σχεδον για ολο τον χρονο, ενδεικτικα εχω κοιμηθει με αυτόν απο χειμωνα στο καταφυγιο στα Βαρδουσια, μεχρι Ζηρια φθινοπωρο σε σκηνη στο χιονοδρομικο, καλοκαιρι σε βουνο, και μεχρι καλοκαιρι παραλια ανοιχτο ομως εννοειτε γιατι αλλιως εβρασες
3) και ενα extreme χειμερινο, πουπουλο, comfort -20 που ενδεικτικα με εχει κοιμισει χειμωνα με σκηνη σε χιονι 2000 υψομετρο στο οροπεδιο της Βαθιας Λακκας στην Γκιωνα και δεν καταλαβα τιποτα, ξενοδοχειο κανονικο λεμε

Συμπερασματικα το 1) και το 3) ειναι δεσμετικες λυσεις μονο για συγκεκριμενη εποχη
αλλα αν θες μονο εναν υπνοσακο σαν μεση λυση για να σε καλυψει λιγο-πολυ ολο τον χρονο τοτε πηγενεις στο 2) με comfort γυρω στο 0

Και επειδη βλεπω οτι θες και μικρο σε μεγεθος οταν ειναι μαζεμενος τοτε θα πας σε πουπουλο.
Και αν θες να γινει ακομη πιο μικρος οταν ειναι μαζεμενος να αγορασεις ενα συμπιεστικο σακο υπνοσακων που σφιγγει με ιμαντες, αυτοι οι συμπιεστικοι σακοι κανουν μονο για πουπουλενιους, γιατι το πουπουλο μπορει να συμπιεστει πολυ, και βγενουν σε μεγεθη αναλογα με το μεγεθος του πουπουλενιου υπνοσακου
Εγω τους εχω παρει για τους υπνοσακους μου, γιατι με ενδιαφερει ο μικρος ογκος και στην ορειβασια και στην μηχανη, και μικρενουν πολυ οταν σφιγγω τους πλαινους ιμαντες των συμπιεστηκων σακων.
Προσοχη ομως, ο συμπιεστικος σακος ειναι μονο για το ταξιδι, οταν ο πουπουλενιος υπνοσακος ειναι αποθηκευμενος στο σπιτι δεν πρεπει να συμπιεζεται για παρατεταμενα μεγαλο χρονικο διαστημα γιατι ετσι χανει τον ογκο του

και οταν ψαχνεις για αγορα θα κοιτας την θερμοκρασια comfort που αναγραφουν επανω, οχι την θερμοκρασια extreme που γραφουν
η θερμοκρασια comfort ειναι αυτη που μπορεις σε κανονικες συνθηκες να κοιμηθεις ανετα χωρις να κρυωνεις
και η θερμοκρασια extreme ειναι αυτη που ειναι οριακη για να μεινεις ζωντανος και να μην πεθανεις απο υποθερμια

χοντρικα για να καταλαβεις αν ενας υπνοσακος εχει υποθετικα μινιμουμ comfort +10 και μινιμουμ extreme -10 αν εσυ πας με αυτον να κοιμηθεις στους -15 τοτε δεν θα την βγαλεις καθαρη.. αυτο ειναι λιγο σχετικο βεβαια γιατι εξαρτατε και απο αλλους παραγοντες οπως την κράση του καθε ανθρωπου, την ηλικια του, την υγεια του, αν ειναι καταπονημενος εκεινη την ημερα, αφυδατωμενος, φαγωμενος κτλ

εσυ αν θελεις εναν για ολο το χρονο και κυριως για φθινοπορο μεχρι ανοιξη (αλλωστε για καλοκαιρι-διακοπες-παραλια σε καλυπτει και ενας φτηνιαρικος συνθετικος που τον περνεις και απο σουπερ μαρκετ που λεει ο λογος) το μινιμουμ της θερμοκρασιας comfort που θα κοιταξεις θα ειναι γυρω στο 0 ή λιγο προς τα πανω
και οι εταιριες στην θερμοκρασια comfort δεν αναφερουν παντα μονο μια θερμοκρασια, αλλα μπορει να δεις καπου να σου δινει ενα ευρως π.χ. θερμοκρασια comfort απο +15 μεχρι -10. Αλλα οταν βλεπεις για θερμοκρασια comfort να αναφερουν μονο εναν αριθμο τοτε παντα αυτος ειναι το μινιμουμ του ευρους

Επίσης υπάρχουν και τα bivisackπου μπαίνουν επάνω από τον υπνόσακο σαν καπότα για να αδιαβροχοποιηθεί τελείως ο υπνόσακος. Το bivisack είναι ουσιαστικά μια αδιάβροχη διαπνέον μεμβράνη με θερμοκολημενες ραφές σε σχήμα υπνόσακου που πιάνει ελάχιστο όγκο στην μεταφορά του. Το bivisack χρησιμοποιείται αντί για σκηνή, κυρίως όμως σε περιπτώσεις ανάγκης ή από κάποιον που δεν θέλει ή δεν μπορεί να κουβαλά σκηνή.
Με το bivisack κερδίζεις περίπου -5 βαθμούς στην θερμοκρασία comfort του υπνόσακου, αλλά χάνεις λίγο σε διαπνοή λογο της μεμβρανης.

Υπάρχουν και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά για τους υπνόσακους όπως, fillpower, 90/10 κτλ, αλλά δεν θα αναφερθώ σε αυτά, γιατί οι πολύ τεχνικοί υπνόσακοι ξεφεύγουν πολύ σε τιμή, και γιατί δεν ενδιαφέρουν τους μοτοσικλετιστές, γιατί εκεί πλέον παίζουμε με γραμμάρια που ενδιαφέρουν τους χειμερινούς αναρριχητές που μετρούν και το κάθε γραμμάριο που μεταφέρουν στην πλάτη.



συνοπτικά πάντως για την χρήση που είπα πιο πάνω κοιτάς
Κατηγορία, ελαφρύς χειμερινός, και ανάλογα τις ανάγκες σου πας και επάνω από θερμοκρασία comfort 0
Υλικό, πούπουλο αν θες να κερδίσεις όγκο και βάρος στην ίδια θερμική απόδοση με τον αντίστοιχο συνθετικό
Να δεις και το μέγεθος και τις διαστάσεις, οι καλοί υπνόσακοι βγαίνουν σε μεγέθη ανάλογα με το ύψος που έχεις, τα μαγαζιά ομως συνήθως φέρνουν μόνο το μεγάλο μέγεθος για να τους καλύπτουν όλους χωρίς να στοκάρουν πολύ πράμα
Και σε περίπτωση που κάποιος θέλει υπνόσακο και για το εταίρο ήμισυ, υπάρχουν υπνόσακοι που ενώνονται μεταξύ τους και γίνονται 2 σε 1, αρκεί ο ένας να έχει αριστερό φερμουάρ, και ο άλλος δεξί, οι περισσότερες εταιρίες βγάζουν τους υπνόσακους με επιλογή στο που θα είναι το φερμουάρ, με αριστερό ή με δεξί φερμουάρ, για να μπορούν να ενώνονται
Και αν θες πολύ μικρό όγκο παίρνεις και τον αντίστοιχο σάκο συμπίεσης για τον αντιστοιχο ογκο του πουπουλενιου υπνόσακου (γιατι δεν εχουν ολοι οι πουπουλενιοι υπνοσακοι τον ιδιο ογκο πχ ενας με comfort-20 εχει διπλασιο ογκο απο εναν με comfort 0) Σε κάποιος καινούριους πουπουλένιους υπνόσακους δίνουν τον σάκο συμπίεσης μαζί με την αγορά του υπνόσακου

δες και ενδεικτικα μερικα Ελληνικα ορειβατικα μαγαζια
http://www.polo.gr/outdoor-catalogue/
http://www.cdc.com.gr/index.php?disp...ategory_id=422
http://www.alpamayopro.gr/products/l...pID=2&CatID=14
http://www.extremepro.gr/mountaineer...-bag-oreivasia
http://www.dimitriadis.gr/Summer-Sho...B1%CF%84%CE%B1

nibo έγραψες bro ;)


Sent from arkoudotsarko.iphoni
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
αγορασα τα παρακατω πραγματακια απο https://www.lightgear.gr



πρεπει να ετοιμαζομαι............:happy::happy::happy:....................ερχονται arkoudotsarkes adventure






ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ DEUTER DREAM LITE 500
67,90 €
600 gr


[URL='https://www.lightgear.gr/ypnosakos-deuter-dream-lite-500.html']
[/URL]



Πολύ ελαφρύς καλοκαιρινός- 3/4 εποχων υπνόσακος
• Πολύ μικρός σε μέγεθος όταν τυλίγεται, μόλις 25 x 12 cm
• Σχήμα μούμιας
• Εσωτερική τσέπη
• Εξαιρετική μονωτική απόδοση
• Θερμοκρασιακό εύρος (άνεση/οριακό): +13/-3 °C
• Διαστάσεις (ανοικτός): 205 x 75 x 55 cm
Διαστάσεις (τυλιγμένος): 25 x 12 cm
• Εξωτερικό ύφασμα: Dura-Hexlite RS
• Εσωτερικό ύφασμα: Soft-Nylon Taffeta
• Υλικό γέμισης: Polydown Soft Polyester fibre
• Σάκος αποθήκευσης με κορδόνι

Ένας μικροσκοπικός καλοκαιρινός υπνόσακος με πολύ απαλή αίσθηση, που θα χωθεί ακόμα και στο μικρό σας σακίδιο σας χωρίς καμία δυσκολία. Ο Dream Lite της γερμανικής Deuter είναι εξαιρετικά ελαφρύς και κατάλληλος για τα ελληνικά καλοκαίρια όπου οι θερμοκρασίες το βράδυ δεν πέφτουν ποτέ πολύ χαμηλά. Το υλικό γέμισης με απαλές ίνες Polydown προσφέρει εξαιρετική μόνωση και απόδοση σε συνδυασμό με εκπληκτική μείωση του βάρους του υπνόσακου σε 600gr μόνο. Το εξωτερικό ύφασμα Hexlite είναι πολύ ελαφρύ και απαλό με εξαιρετική αντοχή. Τα δύο αυτά υλικά προσφέρουν αυξημένη απόδοση και λιγότερο βάρος στη μεταφορά.

Ο Dream Lite 500 διαθέτει επίσης εσωτερική τσέπη για μικροαντικείμενα, όπως γυαλιά, πορτοφόλι, κινητό κ.λπ.

Η Deuter είναι γερμανική εταιρία (από το 1898) εξειδικευμένη σε υψηλής ποιότητας είδη εκδρομών, κυρίως σακίδια και υπνόσακους.

******************************************************************************************************************************************************************************************


ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ LAFUMA TREKKING 2
49,90 €

900 gr


[URL='http://forums.alpinezone.com/showthread.php/55939-Lafuma-Trekking-2-Sleep-Pad']
[/URL]


Ελαφρύ και ανθεκτικό υπόστρωμα, με βάρος 900gr
• Αυτοφούσκωτο
• Διαστάσεις (ανοικτό): 183 x 50 x 2,5 cm
Διαστάσεις (τυλιγμένος): 25 x 17 cm
• Υλικό: 75D Polyester
• Τέλειο για τους λάτρεις του υπερελαφριού εξοπλισμού
• Σάκος αποθήκευσης και μεταφοράς
• Κιτ επισκευής

Ελαφρύ αυτοφούσκωτο υπόστρωμα της γαλλικής Lafuma, πάχους 2,5cm για άνεση και άριστη μόνωση από το έδαφος. Το Lafuma Trekking 2 έχει μήκος 183cm και είναι κατασκευασμένο από υψηλής αντοχής πολυεστερικό υλικό Ripstop 75D Polyester. Το υλικό αυτό είναι εξαιρετικά ελαφρύ και συντελεί στη μείωση του όγκου και του βάρους. Το συγκεκριμένο υπόστρωμα της Lafuma γίνεται πολύ μικρό όταν τυλίγεται και είναι ιδανικό για ποδηλάτες ή μοτοσυκλετιστές που δε θέλουν ιδιαίτερο βάρος στις αποσκευές τους. Συνοδεύεται από σάκο αποθήκευσης και κιτ επισκευής για παν ενδεχόμενο.

Βάρος 900 gr
Διαστάσεις (ανοιχτό) 183 x 50 x 2,5 cm
Διαστάσεις (διπλωμένο) 25 x 17
Υλικό 75D Polyester
Χρώμα Μπλε
Εγγύηση 2 χρόνια
Κατασκευαστής Lafuma





 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Εχω την αισθηση οτι εαν μπεις σε αυτο το σλιπινγκ μπαγκ το φερμουαρ δε θα μπορεις να το κλεισεις μεχρι επανω. Θα σταματαει λιγο πιο κατω απο το στηθος. Επισης επειδη με θυμιζει το δικο μου μεχρι 8 βαθμους θα την παλεψει.... παρακατω θα θελεις σεντονακι!!!! ;)
Το υποστρωμα με 2.5 εκ παχος και σενα στα 100+ κιλα δυσκολα θα την παλεψετε...... χωρια που ειναι μονο 183 μηκος!!!
Λεω εγω τωρα..... :rolleyes:
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
πέραν της πλάκας, και ζητάω συγνώμη στον Χρήστο για το "ξεχίλωμα",το υπόστρωμα με μηκος 183 για κάποιον που είναι πιο ψηλός ,κάνει?
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Μπιλακο εαν κάνει ο υπνοσακος από +13 ΕΩΣ -3 είναι αρκετά καλός μέχρι και τον Νοέμβρη σε ποτάμι δίπλα. ...Μετά θες πούπουλα χήνας και τα λοιπά ....


Πολύ καλό πάντως το σαιτ
...σε ευχαριστούμε ΜΠΡΟ. ...

1150GSA
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Μπιλακο εαν κάνει ο υπνοσακος από +13 ΕΩΣ -3 είναι αρκετά καλός μέχρι και τον Νοέμβρη σε ποτάμι δίπλα. ...Μετά θες πούπουλα χήνας και τα λοιπά ....


Πολύ καλό πάντως το σαιτ
...σε ευχαριστούμε ΜΠΡΟ. ...

1150GSA

όντως!!!!!!


Sent from arkoudotsarko.iphoni
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
πέραν της πλάκας, και ζητάω συγνώμη στον Χρήστο για το "ξεχίλωμα",το υπόστρωμα με μηκος 183 για κάποιον που είναι πιο ψηλός ,κάνει?
Γιώργο δεν υπάρχει προβλημα
δες ότι πωλούνται & 3/4.....δλδ μέχρι το γόνατο, για εξοικονόμηση βάρους κ τα λοιπά...!


Sent from arkoudotsarko.iphoni
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Εχω την αισθηση οτι εαν μπεις σε αυτο το σλιπινγκ μπαγκ το φερμουαρ δε θα μπορεις να το κλεισεις μεχρι επανω. Θα σταματαει λιγο πιο κατω απο το στηθος. Επισης επειδη με θυμιζει το δικο μου μεχρι 8 βαθμους θα την παλεψει.... παρακατω θα θελεις σεντονακι!!!! ;)
Το υποστρωμα με 2.5 εκ παχος και σενα στα 100+ κιλα δυσκολα θα την παλεψετε...... χωρια που ειναι μονο 183 μηκος!!!
Λεω εγω τωρα..... :rolleyes:
ποιο έχεις??
τα υποστρώματα παίζουν 2-3 εκ.,,,,όλα εκεί ειναι..... δεν ειναι άλλωστε φουσκωτά?
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
ποιο έχεις??
τα υποστρώματα παίζουν 2-3 εκ.,,,,όλα εκεί ειναι..... δεν ειναι άλλωστε φουσκωτά?

Μπιλι νομίζω και γι ότι είναι μικρό εάν βρεθείς σε σκληρό χώμα. ....Εγώ έχω ένα τις θερμά ρεστ και είναι 6,7 πόντοι , βέβαια έχει τα φταλε του αλλά νομίζω (μαλλον) όχι νομίζω είμαι σίγουρος ότι έχει κάνει την απόσβεση του....

1150GSA
 

dimitri

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW DAKAR 650GS
Πολύ καλό το therm a rest, αλλά δεν είναι εποχές για τόσα έξοδα. Προσωπικά θα έψαχνα για πιο μαλακό υπέδαφος.
Εκτός των άλλων αν δεν έχει και λίγο ταλαιπώρια τι τα θές. Αν πάρεις πουπουλένιο πάπλωμα με φουσκωτό υποστρωμα, μεταξωτό σεντόνι και σλίπινγκ μπάγκ με φτερά περουβιανής αγριόχηνας καλύτερα να πάμε στο costa navarino να μείνουμε.

best value for money ψάχνω να βρώ.
bill πότε με το καλό παραλαμβάνεις να μας πείς εντυπώσεις??
εχει ωραία πραγματάκια το lightgear, και δεν έχω δεί κάτι αντίστοιχο. ωραίο concept. Όχι παλιά που πηγαίναμε φορτωμένοι με 3 τσάντες και ψαροτούφεκα με TTR 600 δικάβαλο αθήνα - Καβάλα - Σαμοθράκη. ( και τα πράγματα στο φτερό έτσι. όχι βαλίτσες και μαλακίες!! )
ωραίες εποχές !!! τότε και με παπί θα πήγαινα τώρα που το σκέφτομαι :yew:
 

lightgear

Μέλος
Επαγγελματίας
Βασίλη, σε ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλιά σου.
Σου στείλαμε σήμερα το πακετάκι, λογικά θα το παραλάβεις την Τρίτη, αφού η Δευτέρα είναι αργία.
Περιμένουμε κι εμείς τις εντυπώσεις σου!!!

Καλές βόλτες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
από +13 ΕΩΣ -3 είναι αρκετά καλός μέχρι και τον Νοέμβρη σε ποτάμι δίπλα. ...Μετά θες πούπουλα χήνας και τα λοιπά...
+13 έως -3 σημαίνει ότι με -3 βαθμούς έξω, σε καλή σκηνή, με καλό υποστρωμα, εσωθερμικα και ξεκούραστος, δεν πεθαίνεις. Άρα μιλάμε για υπνοσακο απόλυτα καλοκαιρινό στο βουνό.

Τα πούπουλα χήνας για την Ελλάδα δεν κάνουν πάντα δουλειά. Δεν είναι πανάκεια.
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
:oops::oops:
τι εννοείς απόλυτα καλοκαιρινό;;;


Sent from arkoudotsarko.iphoni
είναι μέχρι το -3 απόλυτα καλοκαιρινός? ?
Όχι για σένα Μπίλι λάθος παράθεση ....Εσύ θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοείς το ίδιο?
1150GSA
 
Top Bottom