Ο υπνόσακος του νοικοκύρη Αντβεντσουρά...

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
τι εννοείς απόλυτα καλοκαιρινό;;;


Sent from arkoudotsarko.iphoni
Καταρχήν σου είπα τι σημαίνει το -3. Άρα πάμε να συζητήσουμε τι σημαίνει το +13 που είναι το comfort και αυτό πρέπει να βλέπει κάποιος.

+13 λοιπόν είναι μια θερμοκρασία που χαλαρά πιάνουν τα ελληνικά βουνά το βράδυ καλοκαίρι. Άρα μιλάμε για καλοκαιρινό υπνοσακο. Εκτός αν μιλας για κάμπινγκ και παραλία.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Τα πούπουλα χήνας για την Ελλάδα δεν κάνουν πάντα δουλειά. Δεν είναι πανάκεια.
Υπνοσακος με πουπουλα χρειαζεται μονο χειμωνα - αρχες ανοιξης.
Οταν λες δεν κανουν παντα δουλεια τι εννοεις;;;;
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
μια χαρα ειναι το πουπουλο παιδια, ακομα και για το καλοκαιρι αν κοιμασαι εξω σε βουνο σε μεγαλο υψομετρο. Δεν παιζει ρολο η εποχη, αλλα το που κοιμασαι, και σε τι υψομετρο.
απλο παραδειγματακι, εντουρο φεστιβαλ 2011 στο χιονοδρομικο της Ζηριας τελος καλοκαιριου με αρχες Σεπτεμβρη, ολοι οσοι κοιμηθηκαν εξω με απλους φθηνιαρικους καλοκαιρινους υπνοσακους την ακουσανε κανονικα.. οσοι φιλοι ηταν με πουπουλενιους ή με καλης ποιοτητας συνθετικους κοιμηθηκαν σαν πουλακια.

το μονο μειων που εχει το πουπουλο εκτος του οτι δεν κανει για καλοκαιρινο καμπινκ σε παραλιες, ειναι η αντοχη του σε υγρασια. Αλλα αν εχεις σωστο εξοπλισμο (καλη σκηνη) δεν παθαινει τιποτα απο υγρασια, εχω κοιμηθει πολλες φορες πανω στο χιονι με καλη σκηνη και ο πουπουλενιος δεν ειχε κανενα προβλημα υγρασιας ποτε.
Με πουπουλενιους μεσα σε bivisak αλλοι κοιμονται ακομη και πανω στο χιονι χωρις σκηνη.

οπως επισης μια χαρα ειναι και οι καλης ποιοτητας συνθετικοι, το πουπουλο δεν ειναι το απολυτο, απλα υπερτερει σε θεμα βαρους και ογκου σε σχεση με τον καλο συνθετικο. Αλλα οποιον δεν τον ενδιαφερει ο πολυ μικρος ογκος τοτε κανει αριστα την δουλεια του και με εναν καλο συνθετικο υπνοσακο.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
μια χαρα ειναι το πουπουλο παιδια, ακομα και για το καλοκαιρι αν κοιμασαι εξω σε βουνο σε μεγαλο υψομετρο. Δεν παιζει ρολο η εποχη, αλλα το που κοιμασαι, και σε τι υψομετρο.
απλο παραδειγματακι, εντουρο φεστιβαλ 2011 στο χιονοδρομικο της Ζηριας τελος καλοκαιριου με αρχες Σεπτεμβρη, ολοι οσοι κοιμηθηκαν εξω με απλους φθηνιαρικους καλοκαιρινους υπνοσακους την ακουσανε κανονικα.. οσοι φιλοι ηταν με πουπουλενιους ή με καλης ποιοτητας συνθετικους κοιμηθηκαν σαν πουλακια.

το μονο μειων που εχει το πουπουλο εκτος του οτι δεν κανει για καλοκαιρινο καμπινκ σε παραλιες, ειναι η αντοχη του σε υγρασια. Αλλα αν εχεις σωστο εξοπλισμο (καλη σκηνη) δεν παθαινει τιποτα απο υγρασια, εχω κοιμηθει πολλες φορες πανω στο χιονι με καλη σκηνη και ο πουπουλενιος δεν ειχε κανενα προβλημα υγρασιας ποτε.
Με πουπουλενιους μεσα σε bivisak αλλοι κοιμονται ακομη και πανω στο χιονι χωρις σκηνη.

οπως επισης μια χαρα ειναι και οι καλης ποιοτητας συνθετικοι, το πουπουλο δεν ειναι το απολυτο, απλα υπερτερει σε θεμα βαρους και ογκου σε σχεση με τον καλο συνθετικο. Αλλα οποιον δεν τον ενδιαφερει ο πολυ μικρος ογκος τοτε κανει αριστα την δουλεια του και με εναν καλο συνθετικο υπνοσακο.
Το αυτό με την υγρασία. Στην Ελλαδα το ξηρό κρύο είναι σπάνιο. Τα δάση συνήθως είναι μέσα στην υγρασία. Οπότε σίγουρα προϋποθέτουν μια καλή σκηνή.
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
explain yourself....... pls!!!
...Επίσης υπάρχουν και τα bivisack που μπαίνουν επάνω από τον υπνόσακο σαν καπότα για να αδιαβροχοποιηθεί τελείως ο υπνόσακος. Το bivisack είναι ουσιαστικά μια αδιάβροχη διαπνέον μεμβράνη με θερμοκολημενες ραφές σε σχήμα υπνόσακου που πιάνει ελάχιστο όγκο στην μεταφορά του. Το bivisack χρησιμοποιείται αντί για σκηνή, κυρίως όμως σε περιπτώσεις ανάγκης ή από κάποιον που δεν θέλει ή δεν μπορεί να κουβαλά σκηνή.
Με το bivisack κερδίζεις περίπου -5 βαθμούς στην θερμοκρασία comfort του υπνόσακου, αλλά χάνεις λίγο σε διαπνοή λογο της μεμβρανης....

το κιτρινο που φενεται στην φωτο πανω στο χιονι ειναι bivisack, και μεσα απο το κιτρινο bivisack ειναι ο πουπουλενιος υπνοσακος.
με bivisack και τον αναλογο πουπουλενιο υπνοσακο μπορεις να κοιμηθεις οπουδηποτε, ακομη και πανω σε χιονι χειμωνα σε μεγαλα υψομετρα χωρις σκηνη

τα bivisack δεν εχουν βγει για μοτοσυκλετιστικο καμπινκ, τα αναφερα για να δειξω οτι οι πουπουλενιοι δεν παθενουν τιποτα απο την υγρασια αν εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο, δηλαδη καλη σκηνη ή καλο διαπνεον bivisack στην χειροτερη

 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Λοιπόν, φέτος το χειμώνα επειδή είπα να κάνω πρώτη φορά διανυκτέρευση σε σκηνή στο χιόνι, αγόρασα υπνόσακο, τον Everest Extreme Down Sleeping Bag που κατασκευάζετε από την εταιρία Mountain Warehouse

Site της εταιρίας: http://www.mountainwarehouse.com/walking/sleeping-bags/3-4-season-sleeping-bags/everest-down-sleeping-bag-p10617.aspx#reviewtab

Κριτική στα αγγλικά: http://www.kitreviews.com/sleeping-mat-hammock/38-sleeping-bags/228-mountainlife-everest-down-sleeping-bag

Το υλικό γέμισης είναι πούπουλα. Γενικά οι πουπουλένιοι υπνόσακοι είναι ελαφρύτεροι και πακετάρονται σε μικρότερο όγκο σε σχέση με έναν υπνόσακο με συνθετική γέμιση. Το βασικό αρνητικό τους είναι όμως πως άμα βραχούν αργούν πολύ να στεγνώσουν και όσο είναι βρεγμένοι χάνουν κάθε ικανότητα να σε διατηρήσουν ζεστό. Οκ, δεν είμαστε και στη ζούγκλα να βρέχει κάθε μέρα όλη μέρα, μικρό το πρόβλημα.

Διαστάσεις : 220*80*55cm
Διαστάσεις πακεταρισμένο: 21*35cm Αν μπει σε σάκο συμπίεσης θα μικρύνει και άλλο αλλά καλό θα είναι διάβασα να μην το κρατάμε πολυσυμπιεσμένο για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Βάρος: 1.76kg
Θερμοκρασία στην οποία κοιμάσαι άνετος: -12 έως +8
Οριακή θερμοκρασία λειτουργίας: -22

Εγώ το παράγγειλα από το Amazon.co.uk στην τιμή των 99 λυρών με δωρεάν μεταφορικά. (περίπου 118 Ευρώ)
http://www.amazon.co.uk/Everest-Extreme-Down-Sleeping-Bag/dp/B00EO63L8O/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1383921174&sr=8-3&keywords=sleeping bag down
Δείχνει πολύ καλός και έχει λάβει όσο έψαξα καλές κριτικές και έχει τιμή (για τα χαρακτηριστικά του) πολύ καλή.
Με αυτόν τον υπνόσακο αλλά και την αδιάβροχη σκηνή, θα μπορώ επιτέλους να κάνω ελεύθερο κάμπινγκ ΚΑΙ το χειμώνα χωρίς πρόβλημα. Για εντυπώσεις και φωτογραφίες από το προϊόν, όταν έρθει αλλά και ειδικά όταν το χρησιμοποιήσω στο κρύο 8-|



















Τον υπνόσακο τελικά τον χρησιμοποίησα, τέλειος από άποψη ζεστασιάς, ενώ πριν κουκουλωθώ φορούσα 6 στρώματα ρούχων, μέσα στον υπνόσακο ήμουν μόνο με ένα ισοθερμικό πάνω κάτω και ένιωθα πραγματικά άνετα από άποψη ζεστασιάς! Εξαιρετικός ύπνος χωρίς να κρυώνω ούτε κατά το ελάχιστο! Δεν τον λες φτηνό, ούτε μικροσκοπικό, αλλά για την ικανότητά του να σε κρατάει ζεστό νομίζω πως είναι εξαιρετικός! Τώρα που τον έχω, δε με νοιάζει πλέον πόσο κρύο θα κάνει εκεί που θα πάω, απλά πάω και κοιμάμαι στα ζεστά! Για καλοκαίρι δε κάνει φαντάζομαι αλλά για καλοκαίρι έχω ήδη έναν που κάνει 20 ευρώ (δε θυμάμαι μάρκα) και είναι και σαφώς μικρότερος σε όγκο.

Ο yns αγόρασε ένα άλλο λίγο αργότερα με αντίστοιχα χαρακτηριστικά θερμότητας αλλά μόνο 33,60 € !!!
Σαφώς βαρύτερος, σαφώς μεγαλύτερος σε όγκο, αλλά δε πάμε ακόμα ταξίδι στη Σιβηρία για να ψάχνουμε το γραμμάριο ή το εκατοστό. Υπό αυτό το πρίσμα, ο δικός του είναι ακόμα πιο τέλειος!!!
Λεπτομέρειες θα σας δώσει ο ίδιος.
Αυτός όντως φαίνεται πάρα πολύ ωραίος! Θα προσπαθήσω να το χτυπήσω το καλοκαίρι!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αυτός όντως φαίνεται πάρα πολύ ωραίος! Θα προσπαθήσω να το χτυπήσω το καλοκαίρι!
Τον δικό μου πάντως τον τέσταρα με αέρα και 4-5 (πολύ κρύο:confused::confused:) αλλά και άπνοια και -1 (χαλαρά:cool:)
Και στις δύο περιπτώσεις, όταν ήμουν μέσα στον υπνόσακο και εγώ που αντέχω στο κρύο αλλά και η γυναίκα, ήμασταν πολύ άνετοι. Επαρκής αερισμός, χωρίς ιδρώτα, ιδανική θερμοκρασία και στις δύο περιπτώσεις. Στην περίπτωση του αέρα, απλά έπρεπε να έχω το κεφάλι μου κάπως χωσμένο μέσα. Μία χαρά και εύκολα μιας και ο υπνόσακος είναι πραγματικά άνετος για το ύψος και τον όγκο μου (1.83 και 92 κιλά)
Ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για νέο τεστ στα (ελπίζω) χιονισμένα Κρητικά βουνά!
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Εγω εχω εναν της Polo τον (Wind) πολυ μικρο και ελαφρη (600 γραμ) και πολυ μικρο ογκο οταν ειναι συμπιεσμένος με χαμηλό κοστος, 28 ευρω :) Μου εφερε ο φιλος μου ο γερμανος και εναν τις Ιαπωνικης mond.bell πουπουλενιο ελαφρυ (1 κιλο ακρηβος με τον σακο του)Τον εχω δοκιμαση σε σκληρες συνθηκες (στον καναπε μου βραδυ χειμωνα με ανοιχτα τα πορτοπαραθυρα):D Comfort ειναι - 3 exreme -15 ιδανηκος για της εδω συνθηκες (Κρητη)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Να σας ρωτήσω κάτι. ..
Δοκίμασα ενα sleeping bag και με χωρούσε στο ύψος στο εκατοστο... ουτε μισό δάχτυλο στο παχος περιθώριο δεν είχε αέρα το κεφάλι μου....
Να τον πάρω η οχι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Εσύ πως ενιωσες εκεί μέσα?
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs

:pointu::pointu::pointu::pointu:

Πέρα απ την πλάκα νομίζω ότι κάπως έτσι πρέπει να είσαι για να μπορέσεις να ζεσταθείς σε καταστάσεις κρύου και όχι σε καλοκαιρινή βόλτα...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι εγω με τη σειρα μου,μετα τη σκηνουλα,εξοπλίστηκα και με ενα υπνοσακο για πιο...βουνίσιες καταστασεις :) Αντε ρε trOFFy'15 να δουμε πώς θα κατσει...
Πηρα εναν Gelert Pinnacle 300DL

Gelert Pinnacle 300 DL Sleeping Bag
This Gelert Pinnacle 300 DL Sleeping Bag is perfect for camping in cooler climates, with 3D and 6D hollow fibres helping ensure to keep you warm through out the night, with a season 4 rating making it the perfect choice The Gelert sleeping bag has a zip and shoulder baffle, complete with a ridge hood and soft lining to ensure a snug and comfortable fit, with a compression sack makes for easy transportation and storage.

> Season 4 sleeping bag
> 3D and 6D hollow fibre filling
> Mummy shaped
> Ridged hood
> Secure internal pocket
> Compression sack
> Comfort temperature: -1.9C
> Limit temperature: -8.1C
> Extreme temperature: 26.3C
> Open dimensions: 230 x 80cm
> Bagged dimensions: 41 x 25cm
> Weight: 1.9kg

 
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Εσύ πως ενιωσες εκεί μέσα?
Στριμοχτα...
Άντε πες αυτό το συνηθίζω. Το θέμα είναι άλλο, το ότι το μπροστινό κάλυμμα του υπνόσακου, έφτανε περίπου μέχρι Τον ώμο μου... Αυτό δεν είναι πρόβλημα; Μέχρι που πρέπει να σκεπάζει το μπροστινό κάλυμμα του υπνόσακου;
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Top Bottom