Ο Gύρος τση ΚρήτηS

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Λίγο αργότερα ξεκίναγε το μεγαλύτερο σε χιλιόμετρα χωμάτινο μέρος της εκδρομής μας.



Τα Αστερούσια ήταν μπροστά μας έτοιμα να τα κατακτήσουμε!



Η συγκεκριμένη διαδρομή είναι εξαιρετική για ονοφάδα, ο χωματόδρομος λόγω της χαμηλής βροχόπτωσης δεν παρουσιάζει πολλά κατεστραμμένα κομμάτια και όπου αυτά υπάρχουν συνήθως επισκευάζονται γρήγορα λόγω του οικισμού Μαριδάκι και της Μονής του Αγίου Νικήτα που βρίσκονται στο τέλος της.



Όσο για τη θέα...



Οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους...



Η Κρήτη σε όλο της το πλάτος, από τον Βορρά ως τον Νότο.

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σύντομα φτάσαμε στην διχάλα που οδηγεί ανατολικά στον Τσούτσουρο (απ'όπου θα ερχόμασταν αν δεν πηγαίναμε για μάσα) και πιο δυτικά στο Μαριδάκι.



Θα βαρεθείτε ενδεχομένως να διαβάζετε σχόλια στον υπερθετικό βαθμό για την ομορφότερη (για τον Μάνο και εμένα) οροσειράς της Κρήτης.



Συνεπαρμένοι από το τοπίο και από την απολαυστική οδήγηση στον χωματόδρομο αρχίσαμε να διασκεδάζουμε όπως ξέρουμε...





 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Λίγο πριν αρχίσει η κατάβαση μας σταματάμε να απολαύσουμε την θέα. Από αυτό το σημείο φαίνεται μέρος του δρόμου που είχαμε διανύσει εκείνη τη μέρα, μέχρι λίγο μετά την Άρβη.



Η κατάβαση απολαυστική με απότομες πλαγιές και πολλές φουρκέτες.



Η χαρά του μοτοσυκλετιστή και του φωτογράφου!



Κάπου μέσα στην φωτογραφία είμαι κι εγώ...

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και κάποιες ακόμα...



Αν και φορτωμένα (κάποιου λίγο παραπάνω :D ), το 800άρια δεν μας δυσκόλεψαν πουθενά στην συγκεκριμένη διαδρομή. Θαυμάστε άνεση και χάρη!! :)





 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το Λιβυκό (πλέον λέγεται "Νότιο Κρητικό" πέλαγος ολοένα και πλησίαζε. Αυτό είναι το μαγικό με το νησί μας, βρίσκεσαι σε ελάχιστο χρόνο από το βουνό στην θάλασσα και αντίστροφα.



Και εμείς συνεχίζαμε να βρισκόμαστε σε μοτοσυκλετιστική νιρβάνα!





 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ώσπου φτάσαμε πάνω από τον οικισμό. Δεν είχαμε ώρα να τον επισκεφτούμε όπως θα θέλαμε και να περπατήσουμε ως τους υπεραιωνόβιους πλάτανους (!) ή μέχρι τους καταρράκτες (!) που βρίσκονται στην περιοχή. Αρκεστήκαμε σε μία φωτογραφία από ψηλά.



Μία πιο πανοραμική..



Και λίγα λεπτά ξεκούρασης για αναβάτες και μοτοσυκλέτες.



...πριν ξεκινήσουμε πάλι...



...για να φωτογραφίσουμε από κοντά την υπέροχη παραλία.

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εκεί δίπλα είναι και η Μονή του Αγίου Νικήτα που χρονολογείται από το 1640. Στους κήπους της καλλιεργούνται μέχρι και τροπικά φυτά. Αν αφιερώσετε χρόνο μπορείτε να πιείτε καφέ με τους φιλόξενους μοναχούς και να τους ρωτήσετε να σας περιγράψουν τα θαύματα για τα οποία είναι γνωστό το μοναστήρι. Και να κατεβείτε με τα 230 σκαλιά μέχρι την πανέμορφη παραλία.



Μια αναμνηστική φωτογραφία στην είσοδο.



Και άλλη μια με την παραλία από ψηλά.

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μετά τον Άγιο Νικήτα συναντήσαμε και το 2ο φοινικόδασος της εκδρομής. Πρόκειται για το μίνι φοινικόδασος του Αγίου Αντωνίου που εμφανίζεται στο πουθενά και είναι απορίας άξιον πώς ξεφύτρωσε εκεί. Αν και περιφραγμένο από συρματοπλέγματα παρατηρήσαμε κάποια αδηφάγα κατσίκια σε στενές επαφές με τους φοίνικες. Αυτά τα γευστικά τετράποδα είναι, μαζί με τις λίγες βροχοπτώσεις, η αιτία που σπάνια παρατηρεί κανείς (εκτός από σε συγκεκριμένες περιοχές) κάποιο φυτό ψηλότερο από... θάμνο στην περιοχή..







Κατεβήκαμε λίγο προς την θάλασσα για να μπορέσουμε να φωτογραφίσουμε την Μονή του Αγίου Νικήτα από κάτω. Είναι εντυπωσιακή η αντίθεση των πλούσιων κήπων της με την γενικότερη εικόνα των Αστερουσίων.



Λεπτομέρεια από την παραλία.



Και αναμνηστική με τον Μάνο.



Παραλίες προσβάσιμες μόνο μέσω θαλάσσης με ψηλά απόκρημνα βράχια αποτελούν παραδείσους για τους λάτρεις των σκαφών.



Σχηματισμοί που φέρνουν στο μυαλό τους πύργους από βρεγμένη άμμο που φτιάχναμε μικροί... Όποιος δημιούργησε αυτόν τον τόπο είχε μεγάλη φαντασία...

 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Ο ερωτάς που έχω για τα Αστερούσια είναι δεδομένος τώρα και πολλά χρόνια, ίσως είναι το βουνό που έχω κάνει τις περισσότερες χωμάτινες εκδρομές μου περνώντας ατελείωτες ώρες χαζεύοντας το μαγευτικό τοπίο ζώντας μοναδικές στιγμές χαμένος στην ομορφιά του. Μια ακόμα τέτοια στιγμή πρόσθεσα λίγο πριν την ανάβαση μας από τον Άγιο Νικήτα προς το χωρίο Εθιά και μάλιστα από μια διαδρομή που δεν είχα ξανακάνει. Ο Γιάννης όμως με προετοίμασε για αυτήν μιας και σε παλαιότερη εκδρομή του είχε περάσει από αυτά τα μέρη...



Τα σημάδια και η σκόνη από την ως τώρα διαδρομή είχαν ήδη αρχίσει να αποτυπώνονται στις βαλίτσες του.



Όσο εγώ μιλούσα στο τηλέφωνο (βλέπεις τα επαγγελματικά μας κυνηγούν ακόμα και στις εκδρομές) ο Γιάννης ασχολιόταν με τις αγάπες του, φωτογραφία και το GS.

 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Γιάννης: Μάνο βλέπεις αυτήν την κορφή??
Μάνος: Ναι, την βλέπω...
Γιάννης: Εεεε κάπου εκεί πρέπει να ανεβούμε.....



Γιάννης: Πού είσαι βρε;; Πού εξαφανίστηκες;;; Έλα εύκολο είναι, 5 λεπτά δρόμος...



Ήμασταν δίπλα στην θάλασσα σε μηδενικό υψόμετρο δηλαδή και θα έπρεπε να ανέβουμε σε ύψος μεγαλύτερο των 850 μέτρων... δεν λέω ακούγεται συναρπαστικό άλλα στην πράξη;



Ξεκινώντας την ανάβαση όλα έδειχναν να κυλούν ομαλά με έναν αρκετά βάτο χωματόδρομο...



Να κάπου εκεί στην κορφή έπρεπε να καταλήξουμε...

 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Η διαδρομή ως τώρα πολύ όμορφη, πραγματικά δεν ήξερες που να πρωτοκοιτάξεις, από την πλευρά της θάλασσας ή από αυτή του βουνού.....;;;

Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να φωτογραφίζουμε τους εαυτούς μας και να σας αφήσουμε λίγο να φανταστείτε τι μπορεί να βλέπαμε.... :woot::woot::woot:






 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Λίγο πριν φτάσουμε στην μέση της διαδρομής και βλέπετε τι θα ακολουθούσε...



Ποιος να το περίμενε... και όμως ούτε από εδώ λείπει η κλασική πόρτα που τοποθετούν οι βοσκοί η αλλιώς τα βοσκοδιόδια που μπορεί να μην πληρώνεις αλλά το σπάσιμο του ανέβα - κατέβα και άνοιξε - πέρνα - κλείσε δεν συγκρίνεται με το να δώσεις το αντίτιμο και να περάσεις...



Τι λέτε αξίζει τον κόπο....????




Και κάπου εδώ αρχίζει να είναι εμφανές πως ο δρόμος είναι παραμελημένος και η οδήγηση να γίνεται με λίγη δυσκολία... το χαλικάκι όπως και να το κάνεις σε δυσκολεύει ειδικά όταν χαζεύεις περισσότερο από το να οδηγείς...

 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Και για του λογού το αληθές προσέξτε τον Γιάννη... οδηγεί και το βλέμμα του καρφωμένο στην ομορφιά της φύσης... σίγουρα μπρος στα μάτια του θα έχει κάτι μοναδικό, αλλά και πίσω του επίσης....



Κάπου εκεί κάτω στον χωματόδρομο πάνω από τον κόλπο βρισκόμασταν πριν λίγο...



Και μια από τις όμορφες παραλίες για όσους διαθέτουν φουσκωτό το καλοκαίρι ή κάποιου είδους πλεούμενο...

 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Συνεχίζοντας την ανάβαση με μοναδική σκέψη να φτάσουμε την κορφή η κατάσταση του δρόμου σε μερικά σημεία είχε χειροτερέψει...



Και αφού περάσαμε από ένα σταυροδρόμι (μάλλον σε κάποια μάντρα βοσκού οδηγούσαν οι άλλοι δρόμοι), μερικές εκατοντάδες μέτρα μετά φτάσαμε στην κορυφή... :hot:

 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Και ενώ έψαχνα απεγνωσμένα για να βρω ένα αλφάδι για να σιγουρευτώ ότι η κλίση της μοτοσυκλέτας μου βρίσκεται σε σημεία του επίπεδου σε μηδενική κλίση η εικόνα μπροστά μου με παρέσυρε και με ταξίδεψε σε άλλες χώρες...

- Δες Γιάννη.....



Λες και είχαν σκίσει το βουνό στην μέση... λες και η γη ήταν έτοιμη να μοιραστεί στα δυο...



Ευκαιρία για μικρή στάση και λίγο νερό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Και μετά την μικρή ανάσα ο δρόμος ήταν μπροστά μας και μας περίμενε...



Μερικά χιλιόμετρα ακόμα και μπροστά μας αρχίζουν να φαίνονται τα πρώτα σπίτια της Εθιάς.




Και μετά μια ασφάλτινη παρέμβαση λίγων εκατοντάδων μέτρων από αυτό το ψηλό σημείο διακρίνουμε την μάντρα ενός βοσκού που ο Γιάννης ήθελε να επισκεφτούμε για να του αφήσει κάτι που του χρώσταγε από κάποια παλαιότερη εκδρομή του στα μέρη τούτα...

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Η θέα στο σημεία ήταν ανοιχτή μέχρι το Κρητικό πέλαγος. Το Λιβυκό το είχαμε αφήσει πίσω μας για την ώρα, αλλά όχι για πολύ... Στρίψαμε στον χωματόδρομο που διακρίνεται αριστερά με κατεύθυνση το χωριό Μουρνιά.



Όπως έγραψε ο Μάνος, ξέροντας πως θα περάσουμε από εδώ είχα ένα δωράκι για τον βοσκό που 1,5 χρόνο πριν, στην πρώτη μου σοβαρή βόλτα στην Κρήτη με τον Σύλλογο, μας είχε σταματήσει, ξεναγήσει στο εκκλησάκι που είχε χτίσει με τα χέρια του, ταΐσει και ποτίσει επιδεικνύοντας την γνωστή Κρητική φιλοξενία που έχει μείνει αναλλοίωτη στους ορεσίβιους. Του κράταγα το CD με τις φωτογραφίες που είχαμε τραβήξει στο γλέντι που είχαμε κάνει τότε. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα ανεβάσω το εκδρομικό από αυτήν την ανεπανάληπτη εκδρομή. Δυστυχώς δεν βρήκαμε κανέναν στην μάντρα κι έτσι του το αφήσαμε στην πόρτα με ένα σημείωμα. Από την άλλη ίσως να ήταν καλύτερα που δεν σμίξαμε ξανά γιατί έχω μια υποψία πως εκείνο το βράδυ θα κοιμόμασταν εκεί! :D



Λίγα χιλιόμετρα αργότερα και ενώ περνούσαμε μέσα από την Μουρνιά ακούμε ένα σφύριγμα. «Ωχ» σκέφτηκα, «ο βοσκός, πάει η εκδρομή!»...
Όμως με μεγάλη μας έκπληξη ήταν ο Μανόλης (Africaptan) που μας γνώρισε και μετά τις αγκαλιές και τις ευχές επέμεινε να κάτσουμε για έναν καφέ. Τον ευχαριστήσαμε αλλά δεν μας έπαιρνε. Ήταν ήδη 5 το απόγευμα και έπρεπε να προχωρήσουμε ως τις Τρεις Εκκλησιές όπου είχαμε σκοπό να κατασκηνώσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τρεις Εκκλησιές... Είχα να πάω πάνω από 20 χρόνια χρόνια. Ο Μάνος και ο markas μέσα από ταξιδιωτικά τους έχουν στο παρελθόν δείξει αρκετές φωτογραφίες από τον άγριο αυτό τόπο. Όμως τίποτα δεν μπορείς να καταλάβεις αγαπητέ αναγνώστη από τις φωτογραφίες αν δεν βρεθείς ο ίδιος εκεί...



Για να φτάσει κανείς πλέον στις Τρεις Εκκλησιές (που πήραν το όνομά τους από 3 βυζαντινές εκκλησίες που βρίσκονται στην περιοχή) ακολουθεί το χωματόδρομο (πλέον ασφαλτοστρωμένος το καλοκαίρι του 2017) από το χωριό Παράνυμφοι. Όμως υπάρχει κι ένας πιο παλιός (και πλέον εγκαταλελειμμένος) χωματόδρομος ανατολικότερα τον οποίο διαλέξαμε εμείς για την κατάβασή μας. Το να τον χαρακτηρίσεις επικίνδυνο δεν είναι καθόλου υπερβολή...



Αφημένος στην τύχη του είναι έρμαιο των κατολισθήσεων και γεμάτος νεροφαγώματα και τα φορτωμένα μαστόδοντά μας δεν είναι ιδιαίτερα χαρούμενα όταν αναγκάζονται να κάνουν σλάλομ στις κοτρόνες.



Η θέα όμως σε αποζημιώνει και με το παραπάνω...

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όταν περάσαμε το πρώτο ζόρικο κομμάτι της κατηφόρας για λίγες εκατοντάδες μέτρα τα πράγματα έγιναν πιο ομαλά δίνοντάς μας την ψευδαίσθηση πως τα δύσκολα είχαν περάσει. Στην φωτογραφία φαίνεται ο οικισμός και πιο πάνω η κορυφή του Κόφινα, του ψηλότερου βουνού των Αστερουσίων (1230μ).



Όμως είχαμε ακόμα κάμποσο δρόμο μπροστά μας. Και όχι εύκολο όπως φάνηκε...



Λεπτομέρεια από την προηγούμενη φωτογραφία... Ελπίζω να μην επέβαινε κανείς στο αυτοκίνητο όταν έπεσε στον γκρεμό. Τέτοιες εικόνες δεν μας έδιναν και πολύ θάρρος... :sorry:




Ούτε απ'ότι φαίνεται και στον ιδιοκτήτη του αυθαίρετου που συναντήσαμε λίγο παρακάτω και που πλέον είχε γίνει υπόστεγο για τα (πολλά) αγριοκάτσικα της περιοχής.



Λίγες φουρκέτες έμεναν ακόμα για να φτάσουμε κάτω.

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Οι οποίες όμως αποδείχτηκαν οι δυσκολότερες. Ο (κακός) χωματόδρομος είχε δώσει τη θέση του σε ένα σαθρό τερέν με διάσπαρτες πέτρες. Το χώμα είχε παρασυρθεί από το νερό κάνοντας την οδήγηση βασανιστήριο και μια πιθανή πτώση δυνητικά πολύ επώδυνη για τον αναβάτη και την τσέπη του.



Ώσπου σε αυτό το σημείο παραδόθηκα! Ο Μάνος είχε καταφέρει να περάσει αλλά εγώ σταμάτησα για να τσεκάρω, ο πίσω τροχός κόλλησε σε μια πέτρα και μετά δεν είχα την απαραίτητη ορμή για να κατέβω. Είμαι και "ψηλός" τρομάρα μου και δεν πάταγα σταθερά (μια έννοια άγνωστη για το συγκεκριμένο σημείο). Έτσι ο συνταξιδιώτης μου, παρ'όλη την ντροπή μου, ανέλαβε να περάσει το κίτρινο 800άρι...



Αν ήμουν μόνος μου εκεί κάπως έτσι θα με έβρισκαν κάποτε άλλοι φιλόδοξοι εξερευνητές :D

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom