ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ στο ADVride.gr

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Φτιαχνω με τη βοηθεια του διαδικτυου εναν οδηγο που να μας βοηθα ολους,ειδικα τα πιο νεα παιδια στο Φορουμ,σχετικα με το πώς μπορουμε να ανεβαζουμε φωτογραφιες στο ADVride.gr.

Κατ'αρχας ΜΗΝ προσπαθειτε να ανεβαζετε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ φωτογραφιες απο το κινητο ή τον Υπολογιστη σας γιατι απλα το Φορουμ ΔΕΝ εχει αυτη την δυνατοτητα.
Αρα πρεπει να βρουμε ενα χωρο αρχικης φιλοξενιας(upload)των φωτογραφιων που θελουμε,εναν μεσολαβητη δηλαδη και μετα να τις μεταφερουμε με καποιο τροπο εδω.

Προσωπικα χρησιμοποιω το imgur.com,υπαρχουν σαφως κι αλλοι χωροι δωρεαν ανεβασματος και μοιρασματος φωτο.Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του imgur είναι πως επιτρέπει το ανέβασμα εικόνων άμεσα και χωρίς πολλά-πολλά.Για παράδειγμα, δεν είναι απαραίτητο να δημιουργήσουμε λογαριασμό, όπως απαιτεί καποιο αλλο host οπως πχ.το Photobucket.Εγω εχω δημιουργησει ενα λογαριασμο για να υπαρχουν και αποθηκευμενες ολες οι φωτογραφιες που ανεβαζω κατα καιρους εκει ωστε να τις εχω διαθεσιμες οποια αλλη στιγμη επιθυμω ειτε να τις δω ειτε να τις αναδημοσιευσω...Απλη και δωρεαν ειναι η δημιουργια ενος λογαριασμου,για οποιον θελει.

Παμε να δουμε λοιπον τη διαδικασια που απαιτειται για να ανεβασουμε μια Φωτογραφια στο ADVride.gr μεσω imgur...
Πώς κάνω upload εικόνων στο Imgur
Σαν υπηρεσία, το imgur είναι αρκετά απλό στη χρήση. Αρκεί να μπούμε στο imgur.com και από το κουμπί "New Post" να επιλέξουμε "Upload Images"


Στη συνέχεια, μπορούμε είτε να τραβήξουμε και να αφήσουμε (drag and drop) την εικόνα από το φάκελο που την έχουμε αποθηκευμένη...




...είτε να κάνουμε κλικ στο Browse, να ψάξουμε την εικόνα στο δίσκο, να την επιλέξουμε και να επιλέξουμε "Άνοιγμα".




Μπορούμε επίσης να ακολουθήσουμε αυτές τις διαδικασίες με πολλαπλές εικόνες ταυτόχρονα. Δεν χρειάζεται να τις ανεβάζουμε μία-μία.



Ανάλογα με τον αριθμό των εικόνων, το μέγεθός τους, και την ταχύτητα upload της σύνδεσής μας, το ανέβασμα εικόνων στο imgur θα πάρει από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι μερικά λεπτά.
Μόλις ολοκληρωθεί το upload, θα δούμε την εικόνα ή τις εικόνες μας στο περιβάλλον της υπηρεσίας.




Πώς χρησιμοποιώ τις εικόνες που ανέβασα στο imgur
Μετά το ανέβασμα εικόνων στο imgur, έχουμε δύο επιλογές.

Μπορούμε να αντιγράψουμε το σύνδεσμο προς τη σελίδα του imgur, με το βοηθητικό κουμπί Copy.





Σε όποιον στείλουμε το σύνδεσμο και κάνει κλικ, θα οδηγηθεί στη σελίδα του imgur που φιλοξενεί την εικόνα μας.
Όμως, η πιο έξυπνη μέθοδος είναι να αντιγράψουμε τη διεύθυνση που δείχνει απευθείας στην ίδια την εικόνα.

Στον Google Chrome αρκεί να κάνουμε δεξί κλικ στην εικόνα και να επιλέξουμε "Αντιγραφή της διεύθυνσης εικόνας".

Οι επιλογές αυτές θα δώσουν ένα σύνδεσμο που καταλήγει στο αρχείο εικόνας. Το όνομα του αρχείου θα είναι πάντοτε διαφορετικό από το όνομα που είχε η εικόνα πριν την ανεβάσουμε. Το imgur δημιουργεί μια τυχαία αλληλουχία από γράμματα σαν όνομα.

Αυτή η επιλογή είναι πιο έξυπνη γιατί πολλά συστήματα εισαγωγής εικόνων(οπως του Φορουμ μας) θέλουν μια διεύθυνση που να δείχνει στο ίδιο το αρχείο, και όχι στη σελίδα του imgur.

Παμε μετα εδω στο Φορουμ,στο ποστ μας και πανω πανω στη γραμμη εικονιδιων,επιλεγουμε το εικονιδιο(δεξια στη φατσουλα) "Εικονα" και στο πεδίο που θα ανοίξει πρέπει να βάλουμε ένα σύνδεσμο που να δείχνει απευθείας στην εικόνα για να εμφανιστεί σωστά.

Οταν πατησουμε ΟΚ θα φαινεται στο ποστ μας η Φωτογραφια που θελουμε να ανεβασουμε στο ADVride.gr ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ :brv:

Οι περιορισμοί του imgur όσον αφορά το ανέβασμα εικόνων
H υπηρεσία μας δίνει άπλετα περιθώρια για το ανέβασμα εικόνων στο ίντερνετ για κάθε απλή χρήση. Όμως δεν είναι εντελώς απεριόριστη.
Τα αρχεία εικόνων που υποστηρίζονται είναι τα εξής:
  • JPEG
  • PNG
  • GIF
  • APNG
  • TIFF
  • PDF
  • XCF (GIMP)
Όσον αφορά το μέγεθος των αρχείων, για τα αρχεία που δεν περιέχουν κινούμενα γραφικά, όπως το JPG, PNG κλπ, το όριο είναι 20MB. Να σημειωθεί όμως πως αρχεία PNG με μέγεθος άνω των 5MB θα μετατραπούν αυτόματα σε JPG.
Για αρχεία με κινούμενα γραφικά, όπως το animated GIF ή το GIFV, το όριο είναι 200MB. Όμως τα αρχεία GIF μεγέθους άνω των 2MB θα μετατραπούν αυτόματα σε GIFV.
Τέλος, έχουμε περιορισμό στον αριθμό των αρχείων για το μαζικό ανέβασμα εικόνων. Μπορούμε να ανεβάσουμε μέχρι 50 εικόνες την ώρα από την ίδια διεύθυνση IP.

Καλο upload λοιπον:photo:

η πηγη που με βοηθησε να ανεβασω αυτο τον χρησιμο οδηγο ειναι ΕΔΩ
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πολύ χρήσιμο γιατί δεν είναι όλοι εξοικιωμένοι!
Να προσθέσω ότι είναι πολύ κοντά η διαδικασία, ασχέτως αρχικού server (igmur, FB, google photos Κλπ).
Απλώς υπάρχουν κάποιες ιδιατερότητες, πχ στο google photos, πρέπει να δημιουργηθεί ένα κοινόχρηστο λεύκωμα κι εκεί να ανέβουν οι φωτο που θα μοιράσουμε . Όλα τα άλλα ίδια (εφόσον έχει κάποιος λογ/μο στο google).
Τα ίδια και στο fb, προσεχουμε οι φώτο ή/και το άλμπουμ (αν τις έχουμε σε άλμπουμ) να είναι δημόσια!!! Το κακό είναι οτι απο fb κάποια στιγμή σβήνου στο φόρουμ, ενώ υπάρχουν στο φατσοβιβλίο. Γι αυτό προτιμώ το γούγλη.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μπράβο!!! Σούπερ οδηγός!!

Στάλθηκε από το X5 μου
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Για να ξαναπαμε απο την αρχη γιατι σαματι κατι δεν το κατεχω...
μεχρι τωρα ανεβαζω φωτο εδω αφου πρωτα την εχω βαλει σε καποιο αλλο σιτε οπως τινυπικ κτλ

βλεπω ομως κ αν εχω καταλαβει σωστα οτι αμα κατεβασεις το Ταπατακ μπορεις να το κανεις απευθειας απο το κινητο σου?
δλδ κατεβαζω εφαρμογη κ τελος τα βασανα?

για βοηθατε,για πειτε τα βηματα.
εχω κινητο Huawei
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για να ξαναπαμε απο την αρχη γιατι σαματι κατι δεν το κατεχω...
μεχρι τωρα ανεβαζω φωτο εδω αφου πρωτα την εχω βαλει σε καποιο αλλο σιτε οπως τινυπικ κτλ

βλεπω ομως κ αν εχω καταλαβει σωστα οτι αμα κατεβασεις το Ταπατακ μπορεις να το κανεις απευθειας απο το κινητο σου?
δλδ κατεβαζω εφαρμογη κ τελος τα βασανα?

για βοηθατε,για πειτε τα βηματα.
εχω κινητο Huawei
σωστά!
Με ταπατοκ στο κινητό, ανεβαίνουν απευθείας!!! Παίζει και σε ios και στα android
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και μέχρι το τάπατοκ αποφασίσει να τις κόψει.... Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το κάνει.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ολα καλα με το ταπατακ αλλα...
Πως ρυθμιζω να μγνεχω ενημερωσεις για καθε θεμα που συμμετεχω;
Με χει ταραξει στα τακα-τακα...
Ελεος
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ολα καλα με το ταπατακ αλλα...
Πως ρυθμιζω να μγνεχω ενημερωσεις για καθε θεμα που συμμετεχω;
Με χει ταραξει στα τακα-τακα...
Ελεος
Πας στις ρυθμίζεις και ξεκλικαρεις ότι θέλεις
Πις οφ κέικ
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Του φορουμ η" του τάπατακ;
Σαματι το βρηκα.
Στις ρυθμισεις ωθησης του ταπατακ εινςι.
Οκ το χω τωρα.μπρουκλης λεμε!
Αντε μπας κ ηρεμησουμε στο σπιτι, ολη την ωρα τακ..τακ παραλιγο νευρασθενικοι κοντεψαμε....:wacky:
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Γειά σου Κώστα με την ωραία σου περιγραφή. Ένα χαμόγελο μου άφησε η περιγραφή-επεξήγησή σου αφού εκτός απο οδηγός για το φόρουμ, τελικά τα φόρουμ εξυπηρετούν το αίσθημα του μοιράζομαι, εμπειρίες, γνώση(όποια και να είναι αυτή) και οτι άλλο επιθυμεί ο καθένας.:brv:
 

Elias

Μέλος
Όνομα
Elias Georgiou
Μοτό
KTM640 adventure
Αφου την κανω την μαλακια κι ανεβαζω λαθος link πως τη διαγραφω τη δημοσιευση ρε παιδια?
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Χμμ λοιπόν θέλω να ανεβάσω εικόνα στα προσωπικά μηνύματα. Κατεβάζω εικόνα από το google την βάζω στο desctop, παίρνω το link της εικόνας, το βάζω στο κουτάκι που ανοίγει όταν επιλέξω εισαγωγή εικόνας και δεν το δέχεται. Βάζω την εικόνα στο google.drive, αντιγράφω το link, το βάζω στο κουτάκι... τίποτα. Βοήθειααα...
Μήπως στα pm δεν δουλεύει όπως στις απαντήσεις;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χμμ λοιπόν θέλω να ανεβάσω εικόνα στα προσωπικά μηνύματα. Κατεβάζω εικόνα από το google την βάζω στο desctop, παίρνω το link της εικόνας, το βάζω στο κουτάκι που ανοίγει όταν επιλέξω εισαγωγή εικόνας και δεν το δέχεται. Βάζω την εικόνα στο google.drive, αντιγράφω το link, το βάζω στο κουτάκι... τίποτα. Βοήθειααα...
Μήπως στα pm δεν δουλεύει όπως στις απαντήσεις;
Δοκίμασε Γιώργη να κάνεις επικόλληση κατευθείαν στο χώρο του μυνήματος.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Χμμ λοιπόν θέλω να ανεβάσω εικόνα στα προσωπικά μηνύματα. Κατεβάζω εικόνα από το google την βάζω στο desctop, παίρνω το link της εικόνας, το βάζω στο κουτάκι που ανοίγει όταν επιλέξω εισαγωγή εικόνας και δεν το δέχεται. Βάζω την εικόνα στο google.drive, αντιγράφω το link, το βάζω στο κουτάκι... τίποτα. Βοήθειααα...
Μήπως στα pm δεν δουλεύει όπως στις απαντήσεις;
να περιμένουμε μαζί
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χμμ λοιπόν θέλω να ανεβάσω εικόνα στα προσωπικά μηνύματα. Κατεβάζω εικόνα από το google την βάζω στο desctop, παίρνω το link της εικόνας, το βάζω στο κουτάκι που ανοίγει όταν επιλέξω εισαγωγή εικόνας και δεν το δέχεται. Βάζω την εικόνα στο google.drive, αντιγράφω το link, το βάζω στο κουτάκι... τίποτα. Βοήθειααα...
Μήπως στα pm δεν δουλεύει όπως στις απαντήσεις;
Στο Google drive: Φτιανς κοινόχρηστο άλμπουμ και βάζεις εκεί μέσα τη φώτο.
Κλικαρεις να ανοίξεις τη φώτο ΜΈΣΑ στο άλμπουμ, κανείς δεξί κλικ, copy image location, πηγαίνεις στο φόρουμ, ανοίγει το κουτάκι για να βάλεις φωτο και κάνεις pastε.
Βουαλα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δέν κατάλαβα, τί να περιμένουμε; Το λεωφορείο;
να μας απαντησουν
δηλαδη σου κανω παρεα.....
 
Top Bottom