Πάμε Mugello?Ναι!!Αλλά θα γυρίσουμε από Transfagarasan...2011

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Στην στροφή του Bormio στην προηγούμενη photo έπρεπε να πάρουμε την απόφαση αν θα κοιμηθούμε Bormio ή αν θα ανεβαίναμε Stelvio με τελική απόφαση ότι μια πινακίδα έλεγε οτι είναι στα 20χλμ οπότε πάμε να το δούμε και βλέπουμε τι θα κάνουμε..
Ξεκινώντας να ανηφορίζουμε άρχισαν να έρχονται εικόνες μαγικές και ονειρεμένες από τα πολλά Video που είχα δει στο youtube και κατάλαβα ότι πλέον οδηγούμε Passo Stelvio... και όλοι μας ξέραμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κατέβουμε θα το πάμε όλο....
Ladies & Gentlemen Passo Dello Stelvio για τα μάτια σας μόνο...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 4608x3072.


Click this bar to view the full image.

Click this bar to view the full image.

Και η απόφαση δεν άργησε να έρθει, θα μείνουμε στην κορυφή σήμερα και αύριο το υπόλοιπο μιας και μας είχε πατήσει μια μορφή κόπωσης...
Στο πρώτο ξενοδοχείο μέσα για να μάθουμε τιμές και τα σχετικά...


Και πάμε για το δεύτερο...


Τελικά μείναμε στο πρώτο ξενοδοχείο που είχε χτιστεί στο Stelvio με 25€ το άτομο με πρωινό αν θυμάμαι καλά αλλά με ένα ιδιαίτερο είδος πιασίματος πισινού στο φαγητό...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Στο ξενοδοχείο όλα μεγάλα σαν το Αμέρικα...Μεγάλες κόκα κόλλες μεγάλες μπύρες μεγάλοι πελάτες...
όλα μεγάλα...


και μετά από καφε,σπαγγέτι,πίτσα πήγαμε σίγα σιγά για νάνυ με μια πολύ ωραία αίσθηση του ζεστού καλοριφέρ στην μέση του καλοκαιριού....

Πρωινό ξήπνημα και ο master του frape έχει ετοιμάσει το ρόφιμα αυτό το οποίο οι τουρίστες κοιτούσανε και δεν μπορούσανε να καταλάβουνε τι είναι αυτό που το φέραμε από το δωμάτιο για να συνοδέψει τα βραστά λουκάνικα και την ομελέτα του πρωινού....

Και ιδού ο καλύτερος καφές που έχω πιει....

Ο καιρός αν και το βράδυ είχε κρύο με χιονόνερο το πρωί μας έκανε την χάρη και ήταν φανταστικός...Και πέρνουμε σιγά σιγά την κατηφόρα του Stelvio για να φύγουμε για Αυστρία.

Και η άλλη άποψη του Stelvio..



Και από κάτω...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλημέρα στην παρέα και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Έχουμε πάρει λοιπόν τον κατήφορο του Stelvio και περνάμε Merano, Bolzano και πάμε καρφί για Villach όπου έχουμε προγραμματισμένο να μείνουμε εκεί.Εδώ να πω ότι η ημέρα εκείνη που φύγαμε από Stelvio ήταν η τέλεια μέρα για να καβαλάς μοτοσυκλέτα.Είχε ήλιο και δεν είχε ζέστη...δεν είχε το παραμικρό ίχνος από σύννεφα και ολοι είμασταν χαρούμενοι για την μέρα που μας δώθηκε για να κάνουμε το ταξίδι μας.Αυστρία λοιπόν και πηγένοπυμε.

Τελικά το Villach ήρθε πολύ γρήγορα και έπιδή μας έπερνε από ώρα είπαμε να βγάλουμε μερικά χλμ ακόμα και έτσι φτάσαμε στο Fustenfield..ένα χωριουδάκι πολύ ΄'ομορφο και πολύ γραφικό κοντά στα σύνορα με την Ουγγαρία.Εκεί λίγο πριν φτάσαμου ο καιρος μας έκανε τα παιχνίδια του και έτσι τα αδιάβροχα ήταν μονίμος οπλισμένα πάνω πάνω στην βαλίτσα...
Το ξενοδοχείο στην Αυστρία.
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 4608x3072.


 
Reactions: yns

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Εδώ να πω οτι, όταν ρώτησα τον ξενοδόχο θα μου πείραζε κανένας το λουκάνικο γιατί δεν το χρειάζομουνα και δεν ήθελα να το πηγενοφέρνο εκείνος σούφροσε τα φρύδια και μου λέει(Σας παρακαλώ κύριε εδώ πλησιάζει κανέις.) και έτσι πείραμε τις σκάλες με εμένα να μουρμουράω κάλα δεν σε είπαμε και καμπούρη και τα σχετικά κοσμικά επίθετα που λίγο πολύ όλοι μας λέμε στην Ελληνική καθημερινότητα.Αφού κάναμε το μπανάκι μας ήταν ώρα για mam καθότι είχε αρχίσει να περνά από σολο βιολί σε σόλο μπουζούκι το στομάχι μας.και πάμε να φάμε στο ξενοδοχείο.


Πρώτη εντύπωση ήταν οτι στην τελειότερη χώρα στον κόσμο που όλα πηγένουν ρολόι είχε τασάκια στα τραπέζια...μπα λέμε για τα σκουπιδάκια είανι, όχι ρε ο άλλος εκεί καπνίζει και τα σχετικά με μια αναστάτωση όπου και να πηγέναμε....


Καθόμαστε λοιπόν...(ΜΠΑΜΠΗ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΦΕ ΕΚΕΙ????) τέλος πάντων ήρθε η ώρα για να πάρουμε να φάμε..πέρνω τον κατάλογο και λέω τα παιδιά τι θα φάμε...και είχα την πρόταση για γκούλας μοναδική στην Αυστρία και τα σχετικά...Και μας λέει ο τύπος Chicken filet, Pork filet και κάτι τέτοια...ε μετά από 4 μέρες Ιταλικής ζύμης πείραμε 4 φιλέτα κοτόπουλο και 4 χοιρινά και όπως μου έμαθε ο Μάριος στην εκδρομή στην Ροδόπη patate frite και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απότε και 2 μερίδες πατάτες και κοκα κόλα για σβήσιμο και σιγά σιγά για ύπνο
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ξημέρωσε και πάλι και σήμερα είχαμε την φανταστική Ουγγαρία με πρόγραμμα να φτάσουμε στο Siofok.Μπήκαμε σιγά σιγά και μέσα στην Ουγγαρία



με ένα οδικό δίκτυο στην αρχή χάλια γιατί κάναν έργα σε μήκος πολλών χλμ..

και φτάνουμε σιγά σιγά στον πρώτο ανεφοδιασμό μας..


δεν κάναμε φιορίνα στο τελωνείο και έτσι βάζωντας βενζίνη με ένα 1,20 περίπου πάω μέσα στην κοπελιά και της λεώ τον αριθμό της αντλίας και μου κάνει 40€...16λίτρα με 1,20 = 19,2 τα υπόλοιπα τι???Μα φυσικά κλέψιμο στο συνάλαγμα και τι να κάνω τώρα πλέον έμαθα...


Βγένουμε στο δρόμο και εδώ το GPS μας πρόδοσε...δεν είχε μέσα στην τελευταία ενυμέρωση μια νέα εθνική οδό με αποτέλεσμα να με μπερδέψει και να πάρουμε τον νέο δρόμο ο οποίος όμως μας γυρνούσε πίσω...


στάση για συμβούλιο

και βλέπουμε ότι κανένα από τα GPS μας δεν έχει το δρόμο μέσα...Οπότε σαν καλός πρόσκοπος χάρτη πυξίδα και full ανατολικά για να πάμε λίμνη balaton.
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 4608x3072.


Η λίμνη είναι ένα φανταστικό θέαμα μιας και είναι όλη από μακριά ένας γαλανοπράσινος παράδεισος...σταση στο Siofok για καφε και ένα θέμα με ένα καρφί που τελικά δεν ήταν τίποτα παραπάνω από μισό πόντο σύρμα που φενότανε καρφί στην πίσω ρόδα μου...Έχουμε κερδίσει και σήμερα πάρα πολύ χρόνο και ετσι με το GPS να μας λέει ότι έχουμε 600χλμ για Sibiu στην Ρουμανία και χρόνο γύρω στο 6ωρο είπαμε να καλύψουμε μερικά από αυτά...Έτσι φτάσαμε στο Szeged οποίο ας μου επιτραπεί έχει μόνο πουτ@νες και φορτιγατζίδες και δεν είναι και από τους αγαπημένους προορισμούς πλέον...


Down Town για Hotel και με της τιμές να είναι παρόμιες με το ζάχαρο του παππού μου(στα ύψη) και απαγορευτικές για μας...Έτσι είπαμε να πάρουμε το δρόμο και όπου μας πάει.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Και εδώ αρχίζει το δύσκολο κομμάτι του ταξιδιού μας.
Στο δρόμο για τα σύνορα με την Ρουμανία μια πινακίδα "Zimmer" και φλας δεξια για να πάμε να δούμε τιμή...50€ το δίκλινο πρωινό δεν παίζει για κανένα λόγο και η κατάσταση κάκηστη...Με μοκέτα κάτω σε όλο το ξενοδοχείο και να αναρωτιόμαστε αν είναι πράσινη από το χρώμα ή από την μούχλα με ντουζάκη μετά της σκουριάς, μπλουζάκι για μαξιλαροθήκη κτλ κτλ τα Βαλκάνια ξεκινούσαν...τέλος πάντων αφού πήγαμε κάτσαμε και δεν θα έπρεπε να κάνουμε και άλλα χλμ γιατί είμασταν ήδη 12 ώρες στο δρόμο...Οπότε μπανάκι και έξω για φαγητό και μια μπύρα.

Πρέπει να ομολογίσω όμως οτι είναι πανέμορφη πόλη αλλά με κου#####στικό στοιχείο, δλδ με μεγαλοπρεπές κέντρο και block διαμονής στα περίχωρα.



This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 4608x3072.


Click this bar to view the full image.




και πολλές πλατείες....


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 4608x3072.


Click this bar to view the full image.


Επιστροφή στο ξενοδοχείο με καυστικά σχόλεια για την διαμονής μας και αναμονή να βγάλει ήλιο για να φύγουμε..
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πρωινό ξύπνημα κακήν κακός να την κάνουμε από το κολοχανίο που το λέγανε ξενοδοχείο, καφέ πρωινό κτλ κτλ στο δρόμο...και εκεί που πάμε...



τι είναι αυτό πάλι...Πορθμείο..
καλή φάση λέμε θα το κάνουμε και αυτό...1€ το μηχανάκι ο οδηγός δεν υπάρχει απλά...


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 4608x3072.






το περάσαμε και αυτό...
και σε λίγα χλμ τα σύνορα της Ρουμανίας..Τυπικός έλενχος αλλαγεί σε λέι και βουρ σε ένα βενζινάδικο για να πάρουμε πολεμοφόδια για πρωινο...
Αφού πείραμε τα νερά κρουασαν και τα σχετικά αναχωρούμε με προορισμό το πρώτο Parking δεξιά για να αράξουμε αλλά Ελληνικά όπως μόνο εμείς ξέρουμε...και τσουπ σκάει δίπλα μου ο Μπάμπης και μου λέει τρέχα γιατι θα λιώσουνε τα παγάκια...Ναι κυρίες και κύροι από δω και πέρα έχει τα εύσιμα του καφεντζή γιατί φρόντισε από το βενζινάδικο να πάρει μέχρι και πάγο...


 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Συνεχίσαμε για Sibiu με το χειρότερο κομμάτι του ταξιδιού για εμένα προσωπικά και νομίζω και για τους υπόλοιπους με χάλια δρόμους στενούς με ροδιές από τα μετατρόχια τον φορτηγών που δεν σε άφηναν να βγεις να περάσεις και μια κατάσταση επανάσταση φτάνουμε τελικά κατά τις 14:00 και πάνω στο δρόμο βρίσκουμε αυτό το υπέροχο ξενοδοχείο...


λέγεται hotel-Apollon αν θυμάμαι καλά και το προτείνω σε όποιν επισκευτει την πόλη...

παρκάραμε της μπουμπούδες και πάνω για μπανάκι και καφεδιά στην βεράντα...
Εδώ να πώ οτί γίναμε 6 καθώς ο Χρήστος-kelas22 μου είχε πει ότι θα έρθει να μας βρει για να πάμε μαζί Transfagarasan και μετά απο κει θα κάνουνε αυτοί δικό τους πρόγραμμα...Τον έστειλα ένα μήνυμα ότι βρήκα ξενοδοχείο και να με πάρει για να του δόσω στίγμα και ενώ πίνουμε την καφεδάρα μας στην βεράντα ακούς ενα boxer και λέω, ο kelas πρέπει να είναι και τα παιδιά σταματάνε μπροστά στο ξενοδοχείο και μς ενυμερώνουνε ότι το είχανε κάνει book εδω και 2 μέρες...Nice λέμε στο ίδιο ξενοδοχείο, περιμέναμε και τα παιδιά για ένα καφέ και μετά βουρ στο κέντρο για φαγητό και εκεί μας περιμένει μια έκπληξη...
Το Rallye Romania...

Click this bar to view the full image.

 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Με τέτοιες όμορφες πλατείες πήγαμε για φαγητό όπου μου έκανε εντύπωση πόσο πολύ κόσμος κυκλοφορούσε έξω...


Click this bar to view the full image.




και με αυτό το παιδάκι να μας κοιτά....

Click this bar to view the full image.




Ώρα φαγητού λοιπόν





και καθώς τρώγαμε ξεκινά το rally το οποίο περνούσε από μπροστά μας...







Αυτήν την παντρέυομαι άνετα...



μόνο και μόνο για να μην φωνάζει όταν στρίβω....μόνο γι αυτό...


Και μια βόλτα μετά στο όμορφο Sibiu το οποίο μια βδομάδα μετά ετοιμαζόταν να δεχθεί το Romaniacs....





 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Είναι πλέον πρό-τελευταία μπορεί και τελευταία μέρα του ταξιδιού μας αλλά θα τα πούμε μετά..

Βρησκόμαστε στον τελευταίο στόχο του ταξιδιού ο οποίος είναι αυτος...


και πέρνουμε σιγά σιγά το δρόμο για τα υπέροχα Καρπάθια και με πολύ τύχη ανακαλύπτουμε μια υπέροχη πρασινάδα με τον ήλιο να μας δείνει την δικιά του άποψη χρωμάτων, εμείς περιμένα χιόνια κτλ από αυτά που είχαμε ακούσει και μετά το Stelvio...αλλά τελικά όλα μας χαμογελούσαν...












και στιγμές χαλάρωσεις...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 4608x3072.


και εκτώνοσης συναισθημάτων...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
και εκτώνοσης συναισθημάτων...




Kαι με τοπία απίστευτα όμορφο και γαλήνια..

Click this bar to view the full image.






This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 4608x3072.




και με ένα ερώτημα..Stevio ή Tranfagarasan...

Η απάντηση ήταν ίδια από όλους..Το κάθε ένα έχει την δικιά του ομορφιά...


και με ένα πολύ δύσκολο κομμάτι που μόνο με enduraκι το κάνεις ευχάριστα πείραμε τον δρόμο για να πάμε Βουλγαρία όπου είχαμε στο πρόγραμμα διαμονή στο Veliko Tyrnovo αλλά σε κάθε στάση για καφέ ή τσιγάρο ολο υπήρχε στην ατμόσφαιρα μια τάση να γυρίσουμε την ίδια μέρα Ελλάδα μιας και δεν ήταν πολλά τα χλμ, από το ξενοδοχείο στην Ορεστιάδα μαζί με το Transfagarasan ήταν κάπου στα 740χλμ αλλά ο δρόμος αρκετά κουραστικός και με πολύ επαρχιακό και δύσκολο οδικό δίκτυο και ένα περιφερικό του Βουκουρεστίου με φορτιγά μποντιλιάρισμα και γενικά ένα χάος...μέχρι που πατήσαμε Βουλγαρία.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Φτάνοντας στα σύνορα Ρουμανία με Βουλγαρία η υπέροχη αυτή γέφυρα...



και συνεχίσαμε ξέροντας μέσα μας ότι το βράδυ θα είμασταν σπίτι και οτι θα τελειώσει αυτό το υπέροχο ταξίδι μας...

και συνεχίσαμε στην Βουλγαρία όπου σταματίσαμε να φάμε αλλά τελικά πέσαμε σε πατσατζίδικο και τελικά μάλλον διψούσαμε αφού μόνο νερό πήραμε και συνεχίσαμε...


για να καταλύξουμε αργά το βράδυ και με καμιά 14 ώρες στα μηχανάκια πάνω στο τελωνείο Ορμενίου και με ένα μισαωράκι ακόμα να απομένει για να είμαστε στα σπίτια μας.....





Τελειώνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω τα παιδιά για την υπέροχη παρέα και την ατμόσφαιρα που είχαμε κατα την διάρκεια του ταξιδιού..

Για αυτά που μου έμαθαν σαν πρωτάρης που ήμουνα....

Μπάμπη,Κωστάκη και Θόδωρα ένα μεγάλο ευχαριστώ και ελπίζω το συντομότερο δυνατόν να ξαναπάμε κάπου όλοι μαζί..


Κάπου εδώ τελειώνει και το η πρώτη μου απόπειρα για να γράψω ένα ταξίδιωτικό....




2012: Garmisch ερχόμαστε....
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Στέφανε με γύρισες πίσω τώρα ....
Πολλά likes, και οι χαρτες ξαναβγαίνουν στα τραπέζια σιγά σιγά ....

Το πρώτο φιλε!!!περιμενω info!!!ειμαι free για φετο!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom