Πάρνωνας και απορίες

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Είναι να κάνω μια βόλτα πέριξ του Πάρνωνα, να φτάσω στο οροπέδιο στον Πρ. Ηλία και ίσως και να ανέβω (ποδαράτος) μεγάλη Τούρλα. 'Υστερα θα κατηφορίσω πρός Λεωνίδιο-Φωκιανο. Η ερώτηση είναι... Εγω θα έρθω από την βόρεια πλευρά από Μαλεβή, ύστερα αντί να γυρίσω όπως ήρθα, θέλω να κατευθυνθώ νότια. Βλέποντας τον χάρτη υπάρχει μονοπάτι από το οροπέδιο (που μετά γίνεται χωματόδρομος) που πάει προς καταφύγιο. Αυτό το μονοπάτι υπάρχει περίπτωση να βγαίνει με μεγάλο on off με anakee adventure λάστιχα? Πρέπει να είναι κανά χιλιομετρο το κομμάτι αυτό, μετά γίνεται χωματόδρομος. Μιλάω για το κόκκινο κομμάτι. Θα είμαστε 3 μηχανάκια οπότε σε κάτι δύσκολο θα υπάρχει βοήθεια.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι από την περιοχή ευπρόσδεκτο.

Η Λεπίδα παιζει να έχει νερό αυτήν την εποχη?

Παραθέτω και την διαδρομή όπως την έχω βγάλει.
 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Στο οροπέδιο είναι αδιέξοδο , Αυτό που αναφέρεσαι είναι μονοπάτι μάλλον αδύνατον για μεγάλο ονοφ !
Τουλάχιστον πέρυσι που διανυκτέρευσα εκεί και πήγα μέχρι το τέρμα δεν είδα να συνεχίζει,
Μπορείς όμως να γυρίσεις λίγο πίσω και να κατέβεις προς Σίταινα και να συνεχίσεις νότια , εναλλακτικά και από Πραστό - Άγιο Βασίλειο.
Καλές βόλτες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Eγω δεν θα το τολμουσα Και δεν εχει να κανει με τα λαστιχα ή οτι αλλο
Με μια ματια που εριξα στο google maps το βουνο σε εκεινο το σημειο φαινεται ιδιαιτερα πετρωδες και μαλλον ιδιαιτερα κατηφορικο Το οποιο μονοπατι ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δεν διακρινεται Υπαρχει λοιπον οπως το βλεπω σοβαρη πιθανοτητα να μπειτε και μετα να μην μπορειτε να γυρισετε τα μηχανακια αν χρειαστει Αν θελετε σωνει και καλα να το ρισκαρετε περπατηστε το πρωτα και αν κρινετε οτι το μπορειτε τοτε ΟΚ Εχε υποψην σου ομως οτι ακομα και φαρδιοι χωματοδρομοι που φαινονται ΟΚ στον χαρτη πολες φορες ειναι ειτε πολυ δυσκολοι ειτε και εντελως απροσπελαστοι Ειδικα αν εχει μολις προηγηθει ο χειμωνας

Επισης εχετε στο νου σας οτι σε ολον τον Παρνωνα δεν υπαρχει πουθενα βενζιναδικο!

Η διαδρομη και το κατεβασμα προς Σιταινα ειναι υπεροχη!
 

itsikis

Μέλος
Όνομα
Ισίδωρος
Μοτό
BETA evo 300 2t
YAMAHA tenere 700
Είναι να κάνω μια βόλτα πέριξ του Πάρνωνα, να φτάσω στο οροπέδιο στον Πρ. Ηλία και ίσως και να ανέβω (ποδαράτος) μεγάλη Τούρλα. 'Υστερα θα κατηφορίσω πρός Λεωνίδιο-Φωκιανο. Η ερώτηση είναι... Εγω θα έρθω από την βόρεια πλευρά από Μαλεβή, ύστερα αντί να γυρίσω όπως ήρθα, θέλω να κατευθυνθώ νότια. Βλέποντας τον χάρτη υπάρχει μονοπάτι από το οροπέδιο (που μετά γίνεται χωματόδρομος) που πάει προς καταφύγιο. Αυτό το μονοπάτι υπάρχει περίπτωση να βγαίνει με μεγάλο on off με anakee adventure λάστιχα? Πρέπει να είναι κανά χιλιομετρο το κομμάτι αυτό, μετά γίνεται χωματόδρομος. Μιλάω για το κόκκινο κομμάτι. Θα είμαστε 3 μηχανάκια οπότε σε κάτι δύσκολο θα υπάρχει βοήθεια.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι από την περιοχή ευπρόσδεκτο.

Η Λεπίδα παιζει να έχει νερό αυτήν την εποχη?

Παραθέτω και την διαδρομή όπως την έχω βγάλει.
Καλημέρα..

Είναι πεζοπορικό μονοπάτι...

Πανέμορφο, αλλά απροσπέλαστο για μεγάλο ον-οφφ...

Με εντουρο γίνεται, αλλά θα το χαρακτήριζα ως hard το οποίο απαιτεί εμπειρία και ικανότητες... Αλλιώς θα έχει μεγάλη ταλαιπωρία...

Φιλικά,
Ισίδωρος
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δεν περνάς με τίποτα από κει..
Ή κατεβαίνεις Σίταινα και πας προς Πραστό(δεν φτάνεις στο χωριό αλλά αξίζει επίσκεψη),από κει μέσω βασκινας Λεωνίδιο κτλπ μικρή χωμάτινη διαδρομή πραστο -βασκινα ο μίσος δρόμος ή κατεβαίνεις απ' το οροπέδιο και παίρνεις τον δρόμο προς αγ.βασιλειο που γίνεται χώμα πάλι..
Αν δεν θέλεις χώμα πρέπει να κάνεις τον γύρο απ' τα τζιτζινα,να βγεις Λακωνία και να ανέβεις Κοσμά..τι αυτονομία έχεις;
 
Top Bottom