Πάρνωνας 2017...και ελαστικά.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ο Παρνωνας μάς αφησε με τις καλυτερες εντυπωσεις και αναμνησεις...Σκεφτομαι λοιπον,αφου το παμε το χωμα(κατα το "το παμε το γραμμα":p)εδω μεσα,να γραψουμε και 2 λογια για το πώς ειδαμε σε αυτα τα τεραιν τα ελαστικα που επιλεξαμε για τις μοτο μας...Πιθανο να το βρουν χρησιμο κι αλλοι με μεγαλα ΟνΟφφ...;)
Για παμε να πουμε 2 κουβεντες...

Χωματα εκει πανω επι το πλειστον λασπωδη,με αρκετα κομματια λασπης "μερεντας",καποια κομματια σαθρο αλλά και καποια με πετρωδες εδαφος...Φλαταδουρες πολλες και καποια "τεστ" με χιονι...Φυσικα αναμεσα στα χωματα υπηρξαν και αρκετα στροφιλικια για ...ασφαλτινο ζεϊμπεκικο!Ιδανικες επιλογες λοιπον για να τεσταρουμε και τα λαστιχα μας.
Να κανω την αρχη...Στο F800GS μου ειχα πανω τα Karoo3 το πισω παραπανω φαγωμενο με περιπου 4000χλμ στο ενεργητικο του ως εκει...

Στα καθαρα χωματινα κομματια οπου δεν συναντουσα λασπη,απλα ειχα ενα γλυστρημα φυσιολογικο.Οσο βαραινε το τεραιν και πηγαιναμε σε "μερεντα"...απο κακο λαστιχο που με πηγαινε οπου ηθελε και δεν επιανε τιποτα οδηγικα,ως ακαταλληλο...Με παιδεψε πολυ σε βαρια λασπη.(το γουσταρα βεβαια αυτο το χορευτικο αφου ηταν απολαυστικο-μαζοχα λεμε:D)...αλλά το λαστιχακι δεν κανει για εκει,κατ'εμε.Καθαριζε απο τη λασπη στα πατημενα.
Στο χιονι ακομα χειροτερο.Λιγο γκαζι απλα πουθενα,πολυ γκαζι κι εγραφε τοξα περιεργα χωρις προσφυση ιδιαιτερη...Ποδια κατω και δωστου να βγουμε...Μπα ουτε εκει...
Σε βρεγμενη πετρα,μεσα σε ποταμι ή σε οχθη...απλα να πω οτι πατωντας σε πετρα για να βγω απο ποταμι,γυρισε γλυστρησε,προσφυση μηδεν και μπαμ και κατω...καμμια τυχη.
Στις φλαταδουρες και στο πετρωδες απροβληματιστο,οκ το ηξερα εκει απο τα δικα μας χωματα ως σημερα εδω...Εκει δεν εχει θεμα αλλά δεν ειναι και καθαρο τακουνι για διασκεδαση και προσφυση(πχ.πολυ καλυτερο ειναι το Mitas E09 που θα το προτιμουσα...).
Στα ασφαλτινα στροφιλικια το πιεσα αρκετα,δεν εδιωχνε αλλά δεν ειχα και την αισθηση "βεντουζα"...αφηνε μια ανασφαλεια οσο πιεζα...με φρεναρε.Ο ρυθμος ψηλα βεβαια...ειχε και τα χιλιομετρα του επανω.
Στην Εθνικη κατα την μεταβαση εκει και στην επιστροφη,στεγνο εδαφος,καλο με το γνωστο παραπανω θορυβο του τακουνατου...
Συνολικα δεν θα ελεγα οτι το ευχαριστιεμαι ιδιαιτερα.Και μαλιστα κατι για διαρκεια που ακουω απο πολλους οτι βγαζει σε χλμ...δευτερο ζευγαρι που εχω πανω και δεν θα ελεγα και τα καλυτερα...Στα 5000 σκαρτα το πισω θελει αλλαγη.Το μπροστα βγαζει κανα 3000-4000 ακομα...
Επομενο δεν θα ειναι σιγουρα το ιδιο...ειδωμεν :rolleyes:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ποιο απο τα δυο σε προβληματισε περισσοτερο; Το μπροστα ή το πισω;
Σε πολυ γλυστερα το μπροστα(μερεντα και βρεγμενη πετρα),με το που εμπαινες επαιρνε το δικο του δρομο ...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σε πολυ γλυστερα το μπροστα(μερεντα και βρεγμενη πετρα),με το που εμπαινες επαιρνε το δικο του δρομο ...
Με βαζεις σε σκεψεις! Βλεπεις προς το παρον εχω βαλει μονο το πισω karoo3 και το μπροστα το εχω ακομα και καθεται μεχρι να λιωσω το φορεμενο tkc80
Με το πισω παντως και εγω δεν ενθουσιαστηκα Δεν με προδωσε βεβαια αλλα σιγουρα ειναι χειροτερο στο χωμα απο το tkc και το ΜΤ21 Στην λασπη, μερεντα αλλα και παχια, δεν αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα ουτε και σε φρεναρισμα σε ευθειες Στις στροφες ομως ειδικα στις φλατ και τις σαθρες δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη Το φοβαμαι λιγο Στην φυτευτη πετρα αδιαφορο-ουδετερο οποτε ας πουμε ΟΚ
Και επισης να πω οτι ειναι ιδιαιτερα ακαμπτο (συγκριτικα παντα με το tkc και το ΜΤ21) κατι που νομιζω θα ειναι προβλημα αν ποτε μου τυχει να το ξεζανταρω για αλλαγη σαμπρελας
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτο που λες Κωστη...δεν εμπνεει ασφαλεια και εμπιστοσυνη.Ειμαι παντα με τη σκεψη "θα κρατησει";...αυτο απο μονο του εμενα με απωθει σε ενα ελαστικο.πχ αυτο δεν το ειχα ποτέ με τα TKC80.Ηξερα που θα μπει και πως θα μπει.Απλα οδηγουσα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επισης να πω για να μην υπαρχουν παρερμηνιες οτι για χωματινη οδηγηση σε ευκολους δασικους και σε χαλαρους περιηγητικους ρυθμους μου φανηκε μια χαρα Τα παραπανω σχολια μου αφορουσαν για το οταν θα ζητιθει αυτο το κατι παραπανω σε οδηγικη απολαυση
Αυτα οσον αφορα το πισω γιατι το μπροστα οπως ειπα δεν το εχω δοκιμασει ακομα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επισης να πω για να μην υπαρχουν παρερμηνιες οτι για χωματινη οδηγηση σε ευκολους δασικους και σε χαλαρους περιηγητικους ρυθμους μου φανηκε μια χαρα Τα παραπανω σχολια μου αφορουσαν για το οταν θα ζητιθει αυτο το κατι παραπανω σε οδηγικη απολαυση
Αυτα οσον αφορα το πισω γιατι το μπροστα οπως ειπα δεν το εχω δοκιμασει ακομα
Τα συμπεράσματα που έβγαλε ο Μάθο....του τα είχα πει πριν τα αγοράσει!
Δυστυχώς όταν χρειαστεί να πιέσεις λίγο το μπροστινο, αυτό δεν ακολουθεί!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω και εγώ 2 λόγια για το καινούργιο πίσω michelin wild....
Ισχύει ότι μου είχε πει ο forester....τρομερό grip
Σκαβει σε όλα τα τερεν και είναι οτι πιο χωματινο ελαστικό έχω βάλει στην χοντρή μέχρι τώρα.
Άνετα το συγκρίνω με karro t και karro2
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
εγώ έχω δοκιμάσει καροο 3 και στο 990 και στο gs καθώς όταν το πήρα δεν υπήρχε άλλο λάστιχο για την στγκεκριμένη διάσταση . Επίσης έχω δοκιμάσει και το tkc 80 στο 990 και το Μτ 21 στο 640 . Τώρα στο 1190 έπαιξα με Ε09 μιτας !! το λάστιχο είναι τρομερό πάντού . Στην λάσπη δεν καταλαβαίνει τίποτα στο σαθρό επίσης , στα νερά τίποτα ! σε πολλά κομμάτια το πίεσα πάρα πολύ και ήταν μια χαρά δε με πρόδωσε πουθενά ! Στην άσφαλτο τα πάει μια χαρά στρίβει τέζα στο στεγνό απλά είδα πως ζεστένεται εύκολα και φθείρεται ! Μέχρι στιγμής έχω κάνει τις 2 αναγνωριστικές στον Πάρνωνα και το 2ημερο με όλα τα παιδιά και έχω μείνει 100% ικανοποιημένος ! και η τιμή τους σούπερ 150 ευρώ το ζευγάρι ! Το μτ 21 είναι εξίσου καλό κατά την γνώμη μου αλλά σε μηχανάκια πιο ελαφριά δλδ σε μονοκύλινδρα 640 κτλ , τα βαριά ον οφφ πιστεύω θα τα λιώσουν για πλάκα! Τα καροο ε ακριβώς ότι έιπε ο Κώστας συμφωνω σε όλα , είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψε στο χώμα ( ειδικά στη λάσπη ) μάπα το καρπόυζι . απλά στην άσφαλτο τα πάνε αρκετά καλά . είναι ένα λάστιχο για να ψιλοβολεύεσαι παντού και να μην τραμπάρεις ! ίδιας λογικής είναι και το tkc 80 απλά με λίγο καλύτερα μοίρα στην λάσπη πιστεύω !

Πάντως η καλύτερη λύση είναι διπλά ζαντολάστιχα έτοιμα με καθαρόαιμα χωμάτινα ελαστικά για αυτές τις βόλτες ! Αλλιώς τράμπα στις ίδιες ζάντες καθαρόαιμα χωμάτινα ελαστικά για το βουνό και μέτα την βόλτα πάλι ασφάλτινα! Το κάθε λάστιχο για το έιδος του θα πω μετά απο αρκετές δοκιμές .
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Επισης να πω για να μην υπαρχουν παρερμηνιες οτι για χωματινη οδηγηση σε ευκολους δασικους και σε χαλαρους περιηγητικους ρυθμους μου φανηκε μια χαρα
εγώ έχω δοκιμάσει καροο 3...ίναι ένα λάστιχο για να ψιλοβολεύεσαι παντού και να μην τραμπάρεις
Θα ελεγα συμφωνώντας οτι το Karoo3 ειναι ενα "OnOff λαστιχο" κι οχι χωματινο αν θες κατι παραπανω...:)
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Πάντως η καλύτερη λύση είναι διπλά ζαντολάστιχα έτοιμα με καθαρόαιμα χωμάτινα ελαστικά για αυτές τις βόλτες ! Αλλιώς τράμπα στις ίδιες ζάντες καθαρόαιμα χωμάτινα ελαστικά για το βουνό και μέτα την βόλτα πάλι ασφάλτινα! Το κάθε λάστιχο για το έιδος του θα πω μετά απο αρκετές δοκιμές .
Πέρα από το ότι είναι ασύμφορο να έχεις ένα επιπλέον ζευγάρι ζαντολάστιχα είναι και λειτουργικά λάθος καθώς τα τακάκια έχουν πατήσει σωστά στις δισκόπλακες και στο δεύτερο ζεύγος θα έχουν θέμα.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Πέρα από το ότι είναι ασύμφορο να έχεις ένα επιπλέον ζευγάρι ζαντολάστιχα είναι και λειτουργικά λάθος καθώς τα τακάκια έχουν πατήσει σωστά στις δισκόπλακες και στο δεύτερο ζεύγος θα έχουν θέμα.
ναι αλλα σκεψου τι ζορια τρωνε οι ζαντες στο χωμα .. αυτο ειναι συμαντικοτερο θεωρω . και οταν βγεις στην ασφαλτο πας τραμπαλα. ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέρα από το ότι είναι ασύμφορο να έχεις ένα επιπλέον ζευγάρι ζαντολάστιχα είναι και λειτουργικά λάθος καθώς τα τακάκια έχουν πατήσει σωστά στις δισκόπλακες και στο δεύτερο ζεύγος θα έχουν θέμα.
Εγώ έχω πολλά χρόνια δεύτερο σετ ζαντες και έχω φυσικά δίσκους για το χώμα
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα φρεναρισματος.
Εάν πηγαίνεις συχνά βόλτες στο χωμα, κανεις αποσβεση πολύ σύντομα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πέρα από το ότι είναι ασύμφορο να έχεις ένα επιπλέον ζευγάρι ζαντολάστιχα είναι και λειτουργικά λάθος καθώς τα τακάκια έχουν πατήσει σωστά στις δισκόπλακες και στο δεύτερο ζεύγος θα έχουν θέμα.
Κοιτα, το αν ειναι ασυμφορο οικονομικα ή οχι ειναι σχετικο Εξαρταται σε ποσο καιρο θα γινει αποσβεση των επιπλεον χρηματων Κατι που με την σειρα του εξαρταται απο την τιμη αγορας των δευτερων ζαντων και δισκοπλακων και απο το ποσο συχνα παταει χωμα Για παραδειγμα τα 100Ε που εδωσα εγω καποτε για πισω ζαντα+δισκοπλακα+λαστιχο αποσβεστηκαν ισως και σε λιγοτερο απο ενα χρονο (10Ε/τροχο εδινα στον λαστιχα για την αλλαγη των ελαστικων)
Για το λειτουργικα λαθος που αναφερεις, εχεις και δεν εχεις δικιο Αν λοιπον καποιος αλλαξει και τους δυο τροχους την ιδια στιγμη,τοτε ναι θα εχει θεμα αφου μεχρι να πατησουν τα τακακια στους δισκους -και οσο περισσοτερο ειναι αυτοι φθαρμενοι τοσο χειροτερα- ουσιαστικα δεν θα εχει φρενα για Χ χλμ
Αν ομως η αλλαγη γινει σε διαφορετικες μερες ωστε να γινουν αυτα τα Χ χλμ τοτε κανενα προβλημα δεν υπαρχει Επειδη ομως οι μοτοσυκλετες σταματανε κυριως με το μπροστα φρενο και εφοσον τα τακακια παραμενουν τα ιδια, η αποψη μου ειναι οτι μπροστα τροχο πρεπει να αφηνουμε τον ιδιο και ειτε να αλλαζουμε σε αυτον το λαστιχο, ειτε να εχουμε πανω μονιμα ενα λαστιχο που μας ικανοποιει στις περισσοτερες συνθηκες και στον τροπο με τον οποιο οδηγουμε
Για τον μπροστα τροχο υπαρχει βεβαια και η λυση να εχουμε και δευτερα τακακια μαζι με την δευτερη ζαντα ή να κανουμε τραμπα και τις δισκοπλακες Αλλα τοτε ισως να μην αξιζει για καποιον η επιπλεον εργασια(+χρονος) που θα κανει προκειμενου να γλιτωσει τα 10Ε που θα του παρει ο λαστιχας
Τελος να πω οτι μειονεκτημα του βγαλε-βαλε συνεχως ειναι οτι τα τακακια φθειρονται πολυ γρηγορα αφου καθε φορα πρεπει να ταιριαξουν στις διαφορετικες δισκοπλακες Και φυσικα οσο μεγαλυτερη φθορα-γραμμωσεις εχουν οι δισκοπλακες τοσο πιο συντομη ειναι η ζωη των τακακιων
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Παιδες, ταχω γραψει για το μπροστινο Karoo 3 που εβαλα καποτε σαν μπροστινο λαστιχο μεσης λυσης ωστε να τοχω μονιμα πανω καθως για πισω εχω δευτερο τροχο. Με "πουλησε" δυο φορες στο χωμα οταν το κυνηγαγα το μηχανακι και με λαχταρησε επισης σε βρεγμενη ασφαλτο:
http://advride.gr/threads/metzeler-karoo-3.4266/page-2#post-99819

Ταχει βαλει επισης και ο φιλος Gonzo (δεν γραφει εδω) σε Τρανσαλπ 650 και μουλεγε οτι το μπροστινο τον λαχταρησε σε γυαλισμενη ασφαλτο μεσα στην Αθηνα, τοχα αναφερει εδω:
http://advride.gr/threads/metzeler-karoo-3.4266/page-3#post-155931

Εγω προσωπικα δεν θα το ξαναβαλω, μπροστα βαζω TKC80 σαν "all-rounder" και μαλλον το ιδιο θα κανω και στο Αφρικα οταν αρχισω τις απαιτητικες χωματαδες. Κωστα @konkost μια και το πηρες μεταχειρω βαλτο αλλα εχε υπ'οψη οτι δεν ειναι με τιποτα σαν το TKC στο χωμα (και φυσικα καμια σχεση με ΜΤ21) και θελει προσοχη στη γυαλισμενη ασφαλτο της Αθηνας (και στο βρεγμενο).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
να μπειτε ολοι στην λογικη μου !!!
παρτε ενα μικρο, οσοι δεν εχετε (κατεμι 640 σουζουκιdr kaβασακι650 650tzi es funduro κλπ ) βαλτε ενα ζευγαρι λαστιχα πλην καρου 3 και βουρ στον πατσα ουτε μου ουτε σου!!!!
και καλη σας διασκεδαση!!!!!
να με ακουτε εμενα!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
να μπειτε ολοι στην λογικη μου !!!
παρτε ενα μικρο, οσοι δεν εχετε (κατεμι 640 σουζουκιdr kaβασακι650 650tzi es funduro κλπ ) βαλτε ενα ζευγαρι λαστιχα πλην καρου 3 και βουρ στον πατσα ουτε μου ουτε σου!!!!
και καλη σας διασκεδαση!!!!!
να με ακουτε εμενα!!!!
Εγώ αυτό θα το κάνω όταν μεγαλώσω και δεν θα μπορώ να πηγαίνω την χοντρή στο χωμα.....:p
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Πέρα από το ότι είναι ασύμφορο να έχεις ένα επιπλέον ζευγάρι ζαντολάστιχα είναι και λειτουργικά λάθος καθώς τα τακάκια έχουν πατήσει σωστά στις δισκόπλακες και στο δεύτερο ζεύγος θα έχουν θέμα.
Μια μεση λυση ειναι ναχει κανεις δευτερο τροχο ΜΟΝΟ πισω, που ειναι και αυτο που ειπε και ο Κονκωστης πιο πανω και που κανει κι'αυτος και εγω. Μαλιστα παλιοτερα ειχα και δευτερο σετ τακακια πισω και τα αλλαζα κι'αυτα με τον τροχο αλλα αφου τελειωσε το ενα σετ δεν πηρα αλλο και γλυτωνω και χρονο σε καθε αλλαγη - που τις περισοτερες φορες γινεται γυρω στα μεσανυχτα, εχοντας μολις ερθει απο το Βενιζελος και με ραντεβου για εντουραδα νωρις το επομενο πρωι :rolleyes:

Το να μην εχω καλο πισω φρενο για καποια χιλιομετρα δεν ειναι τραγικο αλλα μπροστα ειναι o_O Αν αλλαζα ΚΑΙ μπροστινο τροχο θα εβαζα οπωσδηποτε τα δικα του τακακια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια μεση λυση ειναι ναχει κανεις δευτερο τροχο ΜΟΝΟ πισω, που ειναι και αυτο που ειπε και ο Κονκωστης πιο πανω και που κανει κι'αυτος και εγω. Μαλιστα παλιοτερα ειχα και δευτερο σετ τακακια πισω και τα αλλαζα κι'αυτα με τον τροχο αλλα αφου τελειωσε το ενα σετ δεν πηρα αλλο και γλυτωνω και χρονο σε καθε αλλαγη - που τις περισοτερες φορες γινεται γυρω στα μεσανυχτα, εχοντας μολις ερθει απο το Βενιζελος και με ραντεβου για εντουραδα νωρις το επομενο πρωι :rolleyes:

Το να μην εχω καλο πισω φρενο για καποια χιλιομετρα δεν ειναι τραγικο αλλα μπροστα ειναι o_O Αν αλλαζα ΚΑΙ μπροστινο τροχο θα εβαζα οπωσδηποτε τα δικα του τακακια.
Ο μπροστά τροχός παθαίνει ζημιές στο χωμα όμως και η επισκευη του είναι πολύ ακριβή
Μηπως το κάνετε ανάποδα?:D
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ο μπροστά τροχός παθαίνει ζημιές στο χωμα όμως και η επισκευη του είναι πολύ ακριβή
Μηπως το κάνετε ανάποδα?:D
Στα ευρωπαϊκα φιλαρακι, οι ζαντες DID που εχουν τα δικα μας δεν καταλαβαινουν απολυτως τιποτα απο κοτρωνια! ;) :yew:
 
Top Bottom