Πάρνωνας 2017...και ελαστικά.

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στα ευρωπαϊκα φιλαρακι, οι ζαντες DID που εχουν τα δικα μας δεν καταλαβαινουν απολυτως τιποτα απο κοτρωνια! ;) :yew:
Παντως αν δεν με απατα η μνημη μου και το lc4 '99 που ειχα did φοραγε
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
να μπειτε ολοι στην λογικη μου !!!
παρτε ενα μικρο, οσοι δεν εχετε (κατεμι 640 σουζουκιdr kaβασακι650 650tzi es funduro κλπ ) βαλτε ενα ζευγαρι λαστιχα πλην καρου 3 και βουρ στον πατσα ουτε μου ουτε σου!!!!
και καλη σας διασκεδαση!!!!!
να με ακουτε εμενα!!!!
Καποτε...


πλεον ειναι κι αλλα στη ζωη μας...μην κοιτας που δεν μιλαμε...απλα...πιστευω οτι ειναι ωραιο να ειμαστε ευχαριστημενοι με οτι οδηγουμε...:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτό που λέει ο Φοίνικας είναι σωστό, όταν το ζητούμενο είναι η απόλαυση στο χώμα.
Εγώ επιμένω στη λογική του Μάνιακ. Μπορεί να μην παίρνω το 100% στο χώμα (ούτε και στην άσφαλτο παίρνουμε το 100% σε σχέση με τα αντίστοιχου κυβισμού τούρινγκ ...;) ), έχω όμως μια allaround μηχανή για κάθε έδαφος, μονός/διπλός κλπ. Σ' αυτή τη λογική, το καλύτερο είναι 2ες ζάντες - σετ με λάστιχα. Αν θέτε και τακάκια,ΟΚ, αλλά μικρό το θέμα... Στα πρώτα 2-3 χλμ στρώνουν, εφόσον οι δίσκοι του κάθε σετ είναι εντός ορίων φθοράς. Το λέω εκ πείρας, με 90000 και κάτι ψιλά χλμ πλέον στο κοντέρ του GS κι έχοντας δεύτερο σετ από τις 35000χλμ κι από την 1η μέρα 2α λάστιχα (το GS μου 15 ημερών, έκανε το 1ο του 5νθήμερο στο χώμα, στο προτελευταίο Ακρόπολις.... :( ).
Στα λάστιχα τώρα....
Τα wild είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε βαριά on/off (220-230 κιλά) τα τελευταία 10 χρόνια. Από 2 Αφρικάνες, ένα V-Strom και το GS.
Δεύτερα έρχονται τα TKC80 κι ύστερα -πολύ κοντά όμως- τα Τ63.
Πίσω απ αυτά τα Michelin Desert, με κακή απόδοση στη βρεγμένη άσφαλτο, αλλά σούπερ λαστιχάρα σε πέτρα, άμμο, λάσπη κλπ.
Στην ουρά τα ΜΤ21 (απαράδεκτα σε βρεγμένη άσφαλτο και με μικρή χιλιομετρική απόδοση σε σκληρά εδάφη, άσφαλτο-πέτρα κλπ).
Επίσης πίσω-πολύ πίσω τα Anlas. Απαράδεκτη χιλιομετρική απόδοση, ειδικά όταν η τιμή τους -πλέον- πλησιάζει σ' αυτήν των Wild!!!!!:eek::eek::eek::eek:. Η συμπεριφορά του όμως είναι πολύ καλή στο χώμα. Πίσω από τα Michelin Wild, αλλά καλή.
Ta Καροο Τ & Karoo 2 τα έχω δοκιμάσει , αλλά δεν "έζησα" μαζί τους. Πολύ θόρυβο, αυτό θυμάμαι..... Καλά στο χώμα, ειδικά σε λάσπες και σαθρά, αλλά στην άσφαλτο σα ΜΤ 21.... Έτσι τα θυμάμαι, μπορεί και να κάνω λάθος.
Τα Karoo 3 ενώ ήμουν έτοιμος να τα φορέσω πέρσι, μίλησα με κανά - δυο φίλους που εμπιστεύομαι και με απέτρεψαν-ευτυχώς όπως αποδείχθηκε (μιλάω για 2α λάστιχα, μόνο για χώμα). Γιατί κάποιος θα μπορούσε -με τους όποιους συμβιβασμούς πάντα- να τα επιλέξει σαν μόνιμα λάστιχα και να κάνει τα πάντα! Σ' αυτό δείχνει να προσανατολίζεται και η Pirelli με τη νέα της πρόταση ;)

Προς το παρόν, για λάστιχα μόνο για χώμα ως δεύτερα, προτείνω ανεπιφύλακτα τα Wild, πάντα για βαριά ON/OFF , μηχανάκια σε διάσταση 21''-17'', ή 19''-17''. Οι άλλες, πιο χωματερές διαστάσεις, με 18'' πίσω, έχουν πολλές επιλογές. Πάρα πολλές!!!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R


Απο εμπειρια στο χωμα δεν εχω.....
Εμπειρια απο λαστιχα ;;;;;;;; Επισης δεν εχω... ειναι το πρωτο ζευγαρι χωματινων ελαστικων που βαζω..MITAS E10
στην ασφαλτo τα φοβηθηκα παρα πολυ(κι ακομα δηλαδη) αυτο με το πλαγιασμα που γινεται σταδιακα και οχι ομοιομορφα..
Στο χωμα μου αρεσαν πολυ-δεν γλιστρουσαν καθολου-δεν τα φοβηθηκα πουθενα,τα ευχαριστηθηκα πληρως...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ξεφούσκωνε.. κι άλλο. συνέχισε... Ώπα άστο :p
30 μπρος 35 πίσω .. δεν έβγαλα καθόλου όταν μπήκα χώμα....
Αν βγάλεις,ναι μεν πατάει πιο καλά αλλα η μπροστινή ειναι πιο ευάλωτη στις πέτρες... ακούει το χτυπο και χαμογελάει ;)
950 φίλου με λίγο αέρα στο χώμα ...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
30 μπρος 35 πίσω .. δεν έβγαλα καθόλου όταν μπήκα χώμα....
Δε ξέρω να σου πω ακριβώς νούμερα γιατί φοράτε σαμπρέλες (?), αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ. Σκέψου χωρίς σαμπρέλες, από 36-42 που είναι το προτεινόμενο, ήμουν στα 27, που γινόταν καμιά 30αριά όταν ζεσταίνονταν. Ο Ηλίας ακόμα πιο κάτω.
Δε σου χοροπηδούσε;

Εδιτ: βλέπω στο advrider πιέσεις που λένε, πχ
On the rocky, rooty, rutted terrain we ride, I run a 606 front @ 22PSI, and 908 rear @ 25PSI.

Αν βγάλεις,ναι μεν πατάει πιο καλά αλλα η μπροστινή ειναι πιο ευάλωτη στις πέτρες... ακούει το χτυπο και χαμογελάει ;)
Γκάζι και τα περνάς στη μια. Εσύ έτσι κι αλλιώς στη μια τα περνάς :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δε ξέρω να σου πω ακριβώς νούμερα γιατί φοράτε σαμπρέλες (?), αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ. Σκέψου χωρίς σαμπρέλες, από 36-42 που είναι το προτεινόμενο, ήμουν στα 27, που γινόταν καμιά 30αριά όταν ζεσταίνονταν. Ο Ηλίας ακόμα πιο κάτω.
Δε σου χοροπηδούσε;


Γκάζι και τα περνάς στη μια. Εσύ έτσι κι αλλιώς στη μια τα περνάς :p
Δε παρατήρησα χοροπηδήματα καθόλου... γενικά δεν βρήκα κάτι που να μην μου άρεσε... ίσως μέχρι να δω κάτι καλύτερο και να αλλάξω γνώμη :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δε παρατήρησα χοροπηδήματα καθόλου... γενικά δεν βρήκα κάτι που να μην μου άρεσε... ίσως μέχρι να δω κάτι καλύτερο και να αλλάξω γνώμη :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μόλις βάλεις και χωμάτινες πιέσεις, τότε θα έχεις και χωμάτινα λάστιχα ;)
Ακόμα δεν έχεις δοκιμάσει χωμάτινα στο ΚΤΜ σου φίλος ;)
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
30 μπρος 35 πίσω .. δεν έβγαλα καθόλου όταν μπήκα χώμα....
Αν βγάλεις,ναι μεν πατάει πιο καλά αλλα η μπροστινή ειναι πιο ευάλωτη στις πέτρες... ακούει το χτυπο και χαμογελάει ;)
950 φίλου με λίγο αέρα στο χώμα ...



Sent from my iPhone using Tapatalk
26_28 Νίκο.Οι πιέσεις που βάζεις είναι υψηλές για χωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στον Παρνωνα και πριν αρχισει το ολο event,κατσαμε και ριξαμε πιεσεις σε αρκετες μοτοσυκλετες...εβαλα σε ολους 25-26(27)psi εμπρος πισω...με δεδομενο το βαρος των μεγαλων μοτο μας αλλά και σοβαρο γνωμονα το μαλακό και βρεγμενο τεραιν γενικοτερα εκει πανω...ετσι ωστε και προσφυση να βρισκουμε αλλά και να μην αφησουμε 18-19psi και σε καμμια φυτευτη αφησουμε 5-6 ζαντες εκει πανω(αφησαμε άλλα:D:p).Εαν το τεραιν ηταν πιο κροκαλα ή φυτευτη πετρα,θα αφηναμε λιγο μεγαλυτερη πιεση...εαν ειχαμε πιο σαθροβουρκολασπωμειωμενης προσφυση θα ριχναμε κι αλλο.Ποσο;Τοσο ωστε να εχουμε προσφυση.Οσο ριχνεις πιεσεις τοσο "πλατυαζει" το λαστιχο και βρισκεις προσφυση...τοσο αφηνεις ομως κ λιγοτερη προστασια στο στεφανι και ρισκαρεις ομως και κοπανηματα στις ζαντες.Διοτι τα μεγαλα βαρια δεν ειναι ουτε 450EXC ουτε κατσικια γαλακτος που βελαζουν μονιμως με 16-18 και δε χαμπαριαζουν το...γαλα τους!:)
Σε καποια μερεντοσημεια(λασπη που πατας και απολαμβανεις μπουκωμα με το καλημερα)μπορουσαμε και χαμηλοτερη πιεση...
Κατι να σημειωσω...ειχα μαζι τοσο ενα καλο μετρητη πιεσης οσο και μια αντιστοιχη 12V τρομπα...στη διαθεση ολων εκει πανω.Γιατι το ασφαλτος-χωμα θελουν και τα...μπαγκαζια αυτα μαζι μας στο βουνο:friendship:
ΥΓ. @Nick_990 ειχες αφησει ΠΟΛΥ μεγαλες πιεσεις και πρεπει να χορευες σε πολλα σημεια...με το που πατουσες σε βουρκο εφευγες πλατς αλλου γι αλλου...
ΥΓ2...οι ζαντες στα adv990 & F800 απλα ειναι πολυ κατωτερες απο τις μοτο...Excel rulezzz...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Στον Παρνωνα και πριν αρχισει το ολο event,κατσαμε και ριξαμε πιεσεις σε αρκετες μοτοσυκλετες...εβαλα σε ολους 25-26(27)psi εμπρος πισω...με δεδομενο το βαρος των μεγαλων μοτο μας αλλά και σοβαρο γνωμονα το μαλακό και βρεγμενο τεραιν γενικοτερα εκει πανω...ετσι ωστε και προσφυση να βρισκουμε αλλά και να μην αφησουμε 18-19psi και σε καμμια φυτευτη αφησουμε 5-6 ζαντες εκει πανω(αφησαμε άλλα:D:p).Εαν το τεραιν ηταν πιο κροκαλα ή φυτευτη πετρα,θα αφηναμε λιγο μεγαλυτερη πιεση...εαν ειχαμε πιο σαθροβουρκολασπωμειμεννης προσφυσης θα ριχναμε κι αλλο.Ποσο;Τοσο ωστε να εχουμε προσφυση.Οσο ριχνεις πιεσεις τοσο "πλατυαζει" το λαστιχο και βρισκεις προσφυση...ρισκαρεις ομως και κοπανηματα στις ζαντες,διοτι τα μεγαλα βαρια δεν ειναι ουτε 450EXC ουτε κατσικια γαλακτος που βελαζουν μονιμως με 16-18 και δε χαμπαριαζουν το...γαλα τους!:)
Σε καποια μερεντοσημεια(λασπη που πατας και απολαμβανεις μπουκωμα με το καλημερα)μπορουσαμε και χαμηλοτερη πιεση...
Κατι να σημειωσω...ειχα μαζι τοσο ενα καλο μετρητη πιεσης οσο και μια αντιστοιχη 12V τρομπα...στη διαθεση ολων εκει πανω.Γιατι το ασφαλτος-χωμα θελουν και τα...μπαγκαζια αυτα μαζι μας στο βουνο:friendship:
ΥΓ. @Nick_990 ειχες αφησει ΠΟΛΥ μεγαλες πιεσεις και πρεπει να χορευες σε πολλα σημεια...με το που πατουσες σε βουρκο εφευγες πλατς αλλου γι αλλου...
ΥΓ2...οι ζαντες στα adv990 & F800 απλα ειναι πολυ κατωτερες απο τις μοτο...Excel rulezzz...
Κοπανημα δεν παρατηρησα...ισως αν βγαλω αερα την επομενη φορα και μου φανει καλυτερο να το κρατησω...
υπενθυμιζω ηταν πρωτη βολτα μου με τα χωματινα ελαστικα και μεχρι να μαθω τα χουγια τους κλπ κλπ,παω με τη ξεροκεφαλη λογικη μου :p :p

Σας ειδα που βγαλατε ολοι αερα αλλα βαριεμαι τη διαδικασια :p :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοπανημα δεν παρατηρησα...ισως αν βγαλω αερα την επομενη φορα και μου φανει καλυτερο να το κρατησω...
υπενθυμιζω ηταν πρωτη βολτα μου με τα χωματινα ελαστικα και μεχρι να μαθω τα χουγια τους κλπ κλπ,παω με τη ξεροκεφαλη λογικη μου :p :p

Σας ειδα που βγαλατε ολοι αερα αλλα βαριεμαι τη διαδικασια :p :p
Για πρώτη βόλτα μια χαρά νέε μου....όπως και όλοι οι νεοι;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Δε ξέρω να σου πω ακριβώς νούμερα γιατί φοράτε σαμπρέλες (?), αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ. Σκέψου χωρίς σαμπρέλες, από 36-42 που είναι το προτεινόμενο, ήμουν στα 27, που γινόταν καμιά 30αριά όταν ζεσταίνονταν. Ο Ηλίας ακόμα πιο κάτω.
Δε σου χοροπηδούσε;

Εδιτ: βλέπω στο advrider πιέσεις που λένε, πχ




Γκάζι και τα περνάς στη μια. Εσύ έτσι κι αλλιώς στη μια τα περνάς :p
22 εμπρός 24 πίσω βάζω εγώ πάντα στο χώμα ! αν το έδαφος είναι πετρόδες θέλει λίγο παραπάνω η μπροστά για να μην την ακούει εύκολα !! Πάντως με τις πιέσεις αυτές σε λάσπη νερά και ξερό ( όχι με πολύ πέτρα ) πετάς δεν καταλαβαίνεις τίποτα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
22 εμπρός 24 πίσω βάζω εγώ πάντα στο χώμα ! αν το έδαφος είναι πετρόδες θέλει λίγο παραπάνω η μπροστά για να μην την ακούει εύκολα !! Πάντως με τις πιέσεις αυτές σε λάσπη νερά και ξερό ( όχι με πολύ πέτρα ) πετάς δεν καταλαβαίνεις τίποτα
Νομίζω όμως ότι η 21 ζαντα εμπρός θέλει λίγο περισσότερο στην πέτρα.
Με 2 bar....θα γλυτωσετε τα στραβωματα
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Νομίζω όμως ότι η 21 ζαντα εμπρός θέλει λίγο περισσότερο στην πέτρα.
Με 2 bar....θα γλυτωσετε τα στραβωματα
στην πέτρα θες παραπάνω εννεοείτε αλλά 2 βαρ είναι πολλά Κώστα νομίζω θα χοροπηδάει πιστεύω ! καλύτερα να στραβώσει η ζάντα λίγο :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
στην πέτρα θες παραπάνω εννεοείτε αλλά 2 βαρ είναι πολλά Κώστα νομίζω θα χοροπηδάει πιστεύω ! καλύτερα να στραβώσει η ζάντα λίγο :p
Κάνε μια δοκιμή.......στα 1.8 με 2
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
στην πέτρα θες παραπάνω εννεοείτε αλλά 2 βαρ είναι πολλά Κώστα νομίζω θα χοροπηδάει πιστεύω ! καλύτερα να στραβώσει η ζάντα λίγο :p
To Παναχαικο...δεν χαριζεται...:Dκατι ξερω:secret::cool:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Κάνε μια δοκιμή.......στα 1.8 με 2
14.5 Psi δεν ειναι το 1 bar? Aν ειναι ετσι τοτε τα 29 psi ειναι υπερβολικα πολλα στον 21 τροχο στο χωμα Αλλα και τα 1,8 bar (26,κατι psi) παλυ παρα πολλα ειναι!

22-23 (τραβηγμενο 24) μπροστα και 25-27psi πισω ειναι ΟΚ για τα βαρια oν οφ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
14.5 Psi δεν ειναι το 1 bar? Aν ειναι ετσι τοτε τα 29 psi ειναι υπερβολικα πολλα στον 21 τροχο στο χωμα Αλλα και τα 1,8 bar (26,κατι psi) παλυ παρα πολλα ειναι!

22-23 (τραβηγμενο 24) μπροστα και 25-27psi πισω ειναι ΟΚ για τα βαρια oν οφ
Με 1.7....την στραβωσε το 1190.
 
Top Bottom