Πέρι κράνους...

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πάντως για ευρωπαϊκές εξορμήσεις επειδή παίζουν πολλά τούνελ, το Gt Air βολεύει λόγω του ενσωματωμένου "γυαλιού ηλίου"
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου!
...με βλέπω πάλι για κάποιο shoei gt air, nxr η qwest
Ριξε μια ματια και σε καποιο X-Lite...προσωπικα μού εχει κανει θετικοτατη εντυπωση τοσο η σωστη εφαρμογη που εχουν τα κρανη της εταιρειας οσο και η ασφαλεια τους...και οι τιμες κατω απο πιο "βιτρινατες"εταιρειες...Δεν χανεις τιποτα :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ριξε μια ματια και σε καποιο X-Lite...προσωπικα μού εχει κανει θετικοτατη εντυπωση τοσο η σωστη εφαρμογη που εχουν τα κρανη της εταιρειας οσο και η ασφαλεια τους...και οι τιμες κατω απο πιο "βιτρινατες"εταιρειες...Δεν χανεις τιποτα :)
Ειδικά επί εποχής 902... ;)
Το κατήργησαν όμως. Παραμένουν κορυφαία τα κράνη της X-Lite , και σε χαμηλότερη τιμή από τα κορυφαία :)
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Aν βοηθαει ακου κ τη γνωμη μου.
Εχω...3 κρανη.

Ενα αμιγως χωματινο,ενα LS2 MX456 Fiberglass...

πανεμορφο κρανος ελαφρυ και...χωματινο.Σε καθε "καλη" χωματινη επισκεψη και βολτα,το εχω μαζι.Παντα με μασκα(στερειται ζελατινας το ιδιο)και ειναι εξαιρετικο για αυτη τη χρηση.Με ολα τα υπερ ενος χωματινου και ολα οσα θελεις στο χωμα...

........
To LS2 MX 456 το βρηκες καπου Αθηνα να το δοκιμασεις ....ή το πήρες κατευθυαν απο "έξω"...?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
To LS2 MX 456 το βρηκες καπου Αθηνα να το δοκιμασεις ....ή το πήρες κατευθυαν απο "έξω"...?
Πατρα ειμαι.Οχι δεν το ειχα δοκιμασει πουθενα,εκανα ενα ψαξιμο εδω αλλά δεν ειχε κανεις LS2 MX...οπότε κ πηρα το ρισκο συμφωνα με το μεγεθος που φορω συνηθως σε εντουραδικο Medium και το παρηγγειλα απο Αμερικα απο τον ΑηΜπεη...και ολα οκ.Μεγεθος το συνηθες σωστη εφαρμογη και σουπερ κρανακι.
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Thx Matho.....το φανταστηκα βεβαια οτι δεν θα το ειχες βρει καπου ....και εγω εχω ψαξει Αθηνα αρκετα αλλα δεν....

Εχω παρει και στον αντιπροσωπο τηλ αρκετες φορες αλλα παλι δεν .......

Κριμα γιατι καποια μοντελα τους ειναι αρκετα καλα κρανακια και σε παρα πολυ καλη τιμή
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μετα απο αρκετα χρονια με το system 6 τις Bmw αλλαξα κρανος και πηγα στο tour x4 τις Arai ,στο δρομο τωρα κανει θορυβο ,''με'' και ''χωρις'' το γεισο ,εχει πολυ καλο συστημα αερισμου και καλο κλεισιμο τις ζελατινας .

υπαρχει ιριδιζουσα ζελατινα για το tour X4? μονο φιμε βρηκα
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ψάχνομαι και εγώ για κράνος (μάλλον χ2 και για την σύντροχο).

Το budget μου λέει γύρω στα 300 ευρώπουλα. Ναι σίγουρα υπάρχουν καλύτερα - ακριβότερα αλλά σε αυτή την κατηγορία νομίζω ότι μπορώ να βρω κράνος που δεν θα υστερεί σε ασφάλεια και θα μου παρέχει τις ανέσεις που θέλω κυρίως σε πολύωρα ταξίδια.

Σημείο έναρξης αυτό... http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/225767
Δοκιμασμένη λύση που ταιριάζει στην κεφάλα μου. Αυτό που με χαλάει είναι ότι είναι ματ η βαφή του κάτι που σημαίνει ότι γρήγορα θα φανεί η φθορά του χρόνου (πέρα από πιθανές γραντζουνιές κιτρινίζει πιο εύκολα λόγω ήλιου) .

Από την άλλη σκέφτηκα μήπως μου ταιριάζει η κατηγορία των dual sport. Ειδικά αν ισχύει ότι δεν υπάρχουν συμβιβασμοί στο θέμα της άνεσης λόγω γείσου. Μάλιστα πήγα να δω και από κοντά το κράνος του Μανιακού (Icon Variant Construct) στην Χαλκίδα (τζίφος μόνο με παραγγελία). Η τιμή του λίγο πιο πάνω από τα 300. Ωστόσο η χαζή μου ερώτηση είναι αν το γείσο τελικά κάνει δουλειά ή αν είναι περισσότερο διακοσμητικό στο συγκεκριμένο κράνος.

Κοινώς αμφιταλαντεύομαι.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Ψάχνομαι και εγώ για κράνος (μάλλον χ2 και για την σύντροχο).

Το budget μου λέει γύρω στα 300 ευρώπουλα. Ναι σίγουρα υπάρχουν καλύτερα - ακριβότερα αλλά σε αυτή την κατηγορία νομίζω ότι μπορώ να βρω κράνος που δεν θα υστερεί σε ασφάλεια και θα μου παρέχει τις ανέσεις που θέλω κυρίως σε πολύωρα ταξίδια.

Σημείο έναρξης αυτό... http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/225767
Δοκιμασμένη λύση που ταιριάζει στην κεφάλα μου. Αυτό που με χαλάει είναι ότι είναι ματ η βαφή του κάτι που σημαίνει ότι γρήγορα θα φανεί η φθορά του χρόνου (πέρα από πιθανές γραντζουνιές κιτρινίζει πιο εύκολα λόγω ήλιου) .

Από την άλλη σκέφτηκα μήπως μου ταιριάζει η κατηγορία των dual sport. Ειδικά αν ισχύει ότι δεν υπάρχουν συμβιβασμοί στο θέμα της άνεσης λόγω γείσου. Μάλιστα πήγα να δω και από κοντά το κράνος του Μανιακού (Icon Variant Construct) στην Χαλκίδα (τζίφος μόνο με παραγγελία). Η τιμή του λίγο πιο πάνω από τα 300. Ωστόσο η χαζή μου ερώτηση είναι αν το γείσο τελικά κάνει δουλειά ή αν είναι περισσότερο διακοσμητικό στο συγκεκριμένο κράνος.

Κοινώς αμφιταλαντεύομαι.
Σωκράτη το rpha st το δοκίμασα και μου άρεσε πολύ. καλή η πρότασή σου. Για το μαύρο ματ συμφωνώ, είναι όμορφο αλλά θα φθαρεί. Εγώ πάντως ψηφίζω dual. Έχει ο louis σε τιμή που δεν υπάρχει το shark explore r αν σε αρέσει ο χρωματισμός
https://www.louis.de/en/artikel/shark-explore-r-arachneus-mat-enduro-helmet/215801?list=186301010
η μάσκα περιέχεται μαζί και θα χρειαστείς μόνο το κιτ για να φοράς την ζελατίνα με το γείσο μαζί, +55ευρώ περίπου. το προτείνω, το έχω.
κοίτα και τα υπόλοιπα της shark έχει πολύ ποιοτικά κράνη. πχ shark vision r series 2 http://www.shark-helmets.com/product.php?code_sous_gamme=VI2
έχει βγει και το http://www.caberg.it/en/helmets/full-face/xtrace το οποίο δεν το έχω δει λάιβ αλλά από τις φτηνές μάρκες την caberg την εμπιστεύομαι. προσωπικά μου αρέσει πολύ.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ψάχνομαι και εγώ για κράνος (μάλλον χ2 και για την σύντροχο).

Το budget μου λέει γύρω στα 300 ευρώπουλα. Ναι σίγουρα υπάρχουν καλύτερα - ακριβότερα αλλά σε αυτή την κατηγορία νομίζω ότι μπορώ να βρω κράνος που δεν θα υστερεί σε ασφάλεια και θα μου παρέχει τις ανέσεις που θέλω κυρίως σε πολύωρα ταξίδια.

Σημείο έναρξης αυτό... http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/225767
Δοκιμασμένη λύση που ταιριάζει στην κεφάλα μου. Αυτό που με χαλάει είναι ότι είναι ματ η βαφή του κάτι που σημαίνει ότι γρήγορα θα φανεί η φθορά του χρόνου (πέρα από πιθανές γραντζουνιές κιτρινίζει πιο εύκολα λόγω ήλιου) .

Από την άλλη σκέφτηκα μήπως μου ταιριάζει η κατηγορία των dual sport. Ειδικά αν ισχύει ότι δεν υπάρχουν συμβιβασμοί στο θέμα της άνεσης λόγω γείσου. Μάλιστα πήγα να δω και από κοντά το κράνος του Μανιακού (Icon Variant Construct) στην Χαλκίδα (τζίφος μόνο με παραγγελία). Η τιμή του λίγο πιο πάνω από τα 300. Ωστόσο η χαζή μου ερώτηση είναι αν το γείσο τελικά κάνει δουλειά ή αν είναι περισσότερο διακοσμητικό στο συγκεκριμένο κράνος.

Κοινώς αμφιταλαντεύομαι.
Μια χαρα κρανος ειναι.Η νεα μοδα ειναι τα πρασσινα φωσφοριζε και για λογους ασφαλειας.


Αντι να το παρεις απο εξω γιατι δεν κανεις παζαρι σε κανεναν ντοπιο?http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs.html?keyphrase=R-PHA+ST
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το πολύ μελετημένο κράνος. Το έχω και είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό.
Το γείσο βγαίνει. Έχει εσωτερική φιμέ ζελατίνα. Ειδικά σημεία/αναμονές για να κουμπώνει η GoPro και αντίστοιχες κάμερες. Ειδικό χώρο για ενδοσυνεννόηση. Σκληρή ζελατίνα. Αυτοκόλητα pads για να βάλεις ώστε να ταιριάζει καλύτερα στο κεφάλι.
Αν το πετύχεις σε προσφορά όπως το βρήκα εγώ είναι σούπερ. Αντίστοιχο σε carbon χωρίς εσωτερική ζελατίνα, είναι της touratech το Aventuro που φτιάχνεται στην Nexx (Πορτογαλία) αλλά πολύ ακριβότερο και λογικά... καλύτερο.
http://nexx-helmets.com/en/catalog/showproduct/plain-01xds00001
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το nexx xd1 voyager το δοκιμασα πριν κανα μηνα και δεν τρελαθηκα.. το ειχα βρει 350€ τα οποια δεν τα αξιζει με τιποτα... ακριβως μετα απο αυτο δοκιμασα ενα shoei hornet και ειδα οτι ειναι αντιστοιχο του arai μου...

Βεβαια μπορει να μην ταιριαζε στο δικο μου κεφαλι...
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Το nexx xd1 voyager το δοκιμασα πριν κανα μηνα και δεν τρελαθηκα.. το ειχα βρει 350€ τα οποια δεν τα αξιζει με τιποτα...
Λάμπρο τι εννοείς;
Αν το λες μόνο για την εφαρμογή στο κεφάλι δεν έχεις δίκιο γιατί για αυτό πολλοί έξω λένε καλά σχόλια και για το Touratech που έχει ίδιο κέλυφος λένε τα καλύτερα όλοι.
Μου κάνει εντύπωση γιατί εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και έχω περάσει από κράνη με 125 ευρώ μέχρι 700.
Τι δεν σου άρεσε;
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Σε εφαρμογή στο κεφάλι μου έκατσε καλύτερα το shoei... Αυτό ένταξη ειναι υποκειμενικό...


Ο ιμάντας που εχει για να το δένεις φτάνει μέχρι την ρωγα.. Χαχα κεφάλι θα δέσουμε... Και γενικά μου φάνηκε σαν ψεύτικο, σαν πλαστικό...
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Σε εφαρμογή στο κεφάλι μου έκατσε καλύτερα το shoei... Αυτό ένταξη ειναι υποκειμενικό...
Ο ιμάντας που εχει για να το δένεις φτάνει μέχρι την ρωγα.. Χαχα κεφάλι θα δέσουμε... Και γενικά μου φάνηκε σαν ψεύτικο, σαν πλαστικό...
Αν δεις κάποιο review το αναφέρουν στα θετικά. Ο ιμάντας ΕΠΙΤΗΔΕΣ ειναι μεγάλος για να μην χρειάζεται να τον ξεκουμπώνεις κάθε φορά που βγάζεις το κράνος.

Anyway... δεν παίρνω και ποσοστά. Χαχαχα
Περί ορέξεως...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πριν παρω το arai δοκιμασα και εγω το nexx και μου φανηκε μια χαρα , στα θετικα τα πολλα αξεσουαρ που δινει , δεν μου αρεσε το λαχανι φλουο χρωμα .

το system 6 που εχω γερασε , τα πρωτα χρονια ηταν τελειο , μετα αρχισε να κανει φορυβο απο τον αερα , καπου δεν σφραγιζε καλα .
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Shark explore r φοραω εδω και 2 μήνες
Ελαφρύ, δειχνει ποιοτικη κατασκευή, ικανοποιητικοτατο απο πλευρας θορυβου χωρις το γείσο, εσωτερικη ζελατινα ηλιου, το φορεσα 2 ημερες φουλ στο 36ωρο και δεν με κουρασε στο ελαχιστο.
Το βλεπεις,στην Yamaha Καλλιροης ή motodirect.gr

340 κομπλε με τα γυαλια mx.
Στα αρνητικα ο απλά επαρκης εξαερισμος

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom