Πέρι κράνους...

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δηλαδή να το εχεις δεμένο χαλαρά;;; Πλάκα κάνουμε εε;;
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Καθόλου. Το χαλαρώνεις στο Dring και το βγάζεις χωρίς να το ξεκουμπώσεις. Μόλις το βάλεις το σφίγγεις και είσαι ΟΚ.
Δες το review στο Revzilla.
http://www.revzilla.com/motorcycle/nexx-xd1-voyager-helmet
Στο 8:00 το λέει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Freco....Μηπως ξέρεις το βαρος (σε συνδιασμο με to μεγεθος του.... Medium,Large κτλ) του Nexx?

Νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο αυτην την στιγμη σε αυτην την ποιοτητα κέλυφους.........με μονο αρνητικο την τιμη του (350€) .......και (μονο για εμενα αρνητικο) την ενσωματομένη αντιηλιακη μασκα.

Επισης....οταν το δοκιμασα στον Τζωρτζο......μου φανηκε οτι κατεβαινει πολυ χαμηλα στο κεφαλι....και επειδη δεν ειχε διαθεσιμο το σωστο μεγεθος (medium) ...δεν καθισα να ασχοληθω αρκετη ωρα......αλλα τωρα το καλοσκεφτομαι.

Ποσο καιρο το χρησιμοποιεις? Εχει φθορες?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ο τζωρτζο εχει το hornetds με 300 και 5 χρονια εγγυηση... σε σπασμενα νουμερα βεβαια... δεν νομιζω οτι συγκρινονται..
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Ψάχνομαι και εγώ για κράνος (μάλλον χ2 και για την σύντροχο).

Το budget μου λέει γύρω στα 300 ευρώπουλα. Ναι σίγουρα υπάρχουν καλύτερα - ακριβότερα αλλά σε αυτή την κατηγορία νομίζω ότι μπορώ να βρω κράνος που δεν θα υστερεί σε ασφάλεια και θα μου παρέχει τις ανέσεις που θέλω κυρίως σε πολύωρα ταξίδια.

Σημείο έναρξης αυτό... http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/225767
Δοκιμασμένη λύση που ταιριάζει στην κεφάλα μου. Αυτό που με χαλάει είναι ότι είναι ματ η βαφή του κάτι που σημαίνει ότι γρήγορα θα φανεί η φθορά του χρόνου (πέρα από πιθανές γραντζουνιές κιτρινίζει πιο εύκολα λόγω ήλιου) .

Από την άλλη σκέφτηκα μήπως μου ταιριάζει η κατηγορία των dual sport. Ειδικά αν ισχύει ότι δεν υπάρχουν συμβιβασμοί στο θέμα της άνεσης λόγω γείσου. Μάλιστα πήγα να δω και από κοντά το κράνος του Μανιακού (Icon Variant Construct) στην Χαλκίδα (τζίφος μόνο με παραγγελία). Η τιμή του λίγο πιο πάνω από τα 300. Ωστόσο η χαζή μου ερώτηση είναι αν το γείσο τελικά κάνει δουλειά ή αν είναι περισσότερο διακοσμητικό στο συγκεκριμένο κράνος.

Κοινώς αμφιταλαντεύομαι.
Το Variant της Icon δεν το θεωρώ dual κράνος ακόμα και η ίδια η icon to λανσαρει ως "urban street riders" ότι και αν σημαίνει αυτό...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Για ριξτε μια ματια εδω για να μην ανοιγω θεμα
https://www.facebook.com/groups/484635931551609/permalink/1329002690448258/

ΣΟΥΠΕΡ ΠΡΟΣΦΟΡΑ !!!!
Shoei Hornet DS
Απο 479................. ΜΟΝΟ 200 ευρώ !!!!
Διαθεσιμα μεγεθη
Black Matt XXS-XL
Silver XXS-XL
Deep Grey Matt XXS-XS
Crystal White XXS-XS-XL
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Freco....Μηπως ξέρεις το βαρος (σε συνδιασμο με to μεγεθος του.... Medium,Large κτλ) του Nexx?

Νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο αυτην την στιγμη σε αυτην την ποιοτητα κέλυφους.........με μονο αρνητικο την τιμη του (350€) .......και (μονο για εμενα αρνητικο) την ενσωματομένη αντιηλιακη μασκα.

Επισης....οταν το δοκιμασα στον Τζωρτζο......μου φανηκε οτι κατεβαινει πολυ χαμηλα στο κεφαλι....και επειδη δεν ειχε διαθεσιμο το σωστο μεγεθος (medium) ...δεν καθισα να ασχοληθω αρκετη ωρα......αλλα τωρα το καλοσκεφτομαι.

Ποσο καιρο το χρησιμοποιεις? Εχει φθορες?
Το χρησιμοποιώ ένα τετράμηνο. Είναι μαύρο ματ XL με βάρος 1500+-. Κανονικά φοράω Lagre. Το δοκίμασα και ήταν λίγο μεγάλο. Έβαλα και τα δύο pads που δίνουν μαζί και είναι ακριβώς όπως το θέλω. Το βρήκα προσφορά στο motodirect τυχαία στα 175!!! Έδωσε ελάχιστα κομμάτια (ξεστοκάρισμα) απ' ότι ξέρω.
Δεν έχει κανένα πρόβλημα φθοράς, αν και ματ, που συνήθως φαίνονται τα σημάδια και λεκέδες. Είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.

Για σένα που δεν θέλεις φιμέ ζελατίνα θα σου έλεγα να τρέξεις για την προσφορά του Hornet DS στα 200 ευρώ που λέει ο Pan. Είναι ευκαιριάρα.
Διαφορετικά αν πας για το Nexx κατά καιρούς κάνουν προσφορές και ο Louis.de και ο FC-Moto.de αλλά και αρκετοί δικοί μας. Το έχω βρει και 280 στο Louis.
Καλές αγορές.
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
κάνοντας μια έρευνα, κατέληξα στα εξής:
a - agv ax-8
b - nexx xd1 (νομίζω οτι στην τιμή περιεχει και το pin-lock)
c - shoei hornet ds

αν δεν υπολογίσουμε τις οποιες διαφορες στις τιμές τους, με την εμπειρια που είχε ο καθενας ποιο θα προτιμουσατε ??
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Ειχα... το a και εχω το...c... καλυτερο το hornet ιδιως στην ασφαλτο και πιο ποιοτικο.Οσο αφορα το nexx φαινεται πολυ καλο αλλα δεν εχω εμπειρια...
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
Ειχα... το a και εχω το...c... καλυτερο το hornet ιδιως στην ασφαλτο και πιο ποιοτικο.Οσο αφορα το nexx φαινεται πολυ καλο αλλα δεν εχω εμπειρια...
ευχαριστω συντροχε! το hornet ειχε pinlock μαζι?? θεωρεις οτι σε ταχυτητες ταξιδιου ειναι πιο ξεκουραστο απο το agv??
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
http://www.advride.gr/threads/agv-ax-8-dual-carbon-mono-matt-ή-nexx-xd1.4870/ εδω η γνωμη μου για το agv.Ναι μαjι με το pinlock πωλειται εκτος αν το βρεις σε υπερπροσφορα...και στο δωσουν χωρις.Γι αυτο σου προτεινα το ds η μερα με την νυχτα σε ταχυτητες...και αυτο οφειλεται στο οτι εχει τρια στηριγματα του γεισου αντι δυο και μικροτερο γεισο...
 

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
παίδες κάπου είχα γράψει τις εντυπώσεις μου από το AX8 DS δυστυχώς δεν βρίσκω το σχόλιο (ήταν σε ανάρτηση άλλου). Γενικά σαν ποιότητα τιμή το θεωρώ άριστο. Εκπλήσσομαι λίγο με τις απόψεις για τον γείσο... είστε σίγουροι οτι στις οδηγίες του κατασκευαστή δεν προτείνεται η αφαίρεσή του σε ταχύτητες άνω 100-120χαω;


κάτι σημαντικό για την εγγύηση στα AGV για όποιον αγοράσει ίσως έχει λιγο παραπάνω από 2 χρόνια!

AGV WARRANTY

AGV gives you an additional warranty, which is longer than the standard 2 years warranty guaranteed by law. Register your AGV helmet and get an additional warranty up to 5 years!

The AGV warranty is available for the models Pista GP, Corsa, GT-Veloce, K-5, K-3 SV, Compact, AX-8 Dual Evo, AX-8 Dual Carbon, AX-8 Evo Naked, AX-8 Naked Carbon, AX-8 Carbon, AX-8 Evo.

Use the form below to register your warranty: you have within 30 days from the date of purchase!

PAY ATTENTION: the AGV warranty is available only for the helmets with homologation E2205.
 

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
Και ιδού ! :



Ο αυχένας πιο δυνατός μεν αλλά ο γεισος τον ταλαιπωρεί ! Εκτός πια αν μερικοί κρύβονται τόσο καλά πίσω από την ζελατίνα .
Με τρία στηρίγματα είναι πιο σταθερά αλλά μεγαλύτερη δύναμη μεταφέρεται στον αυχένα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλησπέρα σε όλους.

Το Δεκέμβριο προχώρησα σε αγορά του Shark Explorer από Αγγλία και ενώ το πήρα στο νούμερο που φοράω πάντα, δεν μου κάθετε σωστά στο κεφάλι. Το αυγό που έχω για κεφάλι δημιουργεί ένα σημείο πίεσης στο κούτελο και μετά απο 30 λεπτά νομίζω ότι έχω το κεφάλι μου σε μέγγενη. Δυστυχώς σήμερα το ανέβασα αγγελία (όποιος ενδιαφέρεται να δώσω λίνκ ή στο FB το έχω ανεβάσει) στο car.gr ελπίζοντας να πουληθεί να μπορέσω να αποσβέσω μέρος του αρχικού κόσοτυς και να αγοράσω ένα καινούργιο. Εδώ θέλω και τη βοήθεια σας, δεδομένου ότι χρησιμοποιείτε ήδη το κράνος που θα μου προτείνετε.

Το συγκεκριμένο κράνος ήταν το πρώτο dual-sport και από ότι φαίνεται και το τελευτάιο. Αν και το φόρεσα το πολύ 10-15 φορές δεν μπορώ να πω οτι με βόλεψε και ειδικά σε σχέση με το γερασμένο πλέον Shoei XR-1100 που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ πάλι. Κατέληξα ότι δεν θέλω ένα κράνος που να είναι λίγο καλο σε ταξίδι και λίγο καλο στο χώμα, γιατί και τα δύο δεν θα είναι. Θα πάρω αρχικά ένα κράνος τουριστικό, με πολύ καλο αερισμό (ίσως το πιο σημαντικό για εμένα), χαμηλό θόρυβο, εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο και μετά βλέπουμε για εκτός δρόμου. Pinlock μαλλον δεν θέλω. Έχει το Shoei μέχρι και σήμερα δουλέυει καλά, αλλά δεν μου αρέσει γιατι το βράδυ κάνει αντανακλάσεις και αλλιώνει τα φώτα. To Shark που πήρα αν και δεν έχει pinlock δεν μου θάμπωσε ποτε η ζελατινά του ακόμα και με τα χοντρά κρύα και μου άρεσε πολύ η πεντακάθαρη εικόνα (πρωί-βράδυ) χωρίς pinlock. Άρα συνοπτικά:

  • Touring κράνος
  • Καλός αερισμός
  • Χαμηλός θόρυβος
  • Αντιθαμβωτική ζελατίνα (όχι απαραίτητα pinlock)
  • Όχι πολυκαρβονικό και όχι carbon (λόγω κόστους το δεύτερο)
  • Ταβάνι €250
  • Υποδοχή για intercom (ενσυρματο)
Ακούω γνώμες, μπερδέψτε με όσο θέλετε.

Υ.Γ. Δεν άνοιξα καινούργιο θέμα, νομίζω ότι ταιριάζει στο συγκεκριμένο. Αν όχι παρακαλώ να μεταφερθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Shoei gt air , ποιοτικά καλό - ήσυχο και με καλό αερισμό για on-off μηχανές


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλησπέρα σε όλους.

Το Δεκέμβριο προχώρησα σε αγορά του Shark Explorer από Αγγλία και ενώ το πήρα στο νούμερο που φοράω πάντα, δεν μου κάθετε σωστά στο κεφάλι. Το αυγό που έχω για κεφάλι δημιουργεί ένα σημείο πίεσης στο κούτελο και μετά απο 30 λεπτά νομίζω ότι έχω το κεφάλι μου σε μέγγενη. Δυστυχώς σήμερα το ανέβασα αγγελία (όποιος ενδιαφέρεται να δώσω λίνκ ή στο FB το έχω ανεβάσει) στο car.gr ελπίζοντας να πουληθεί να μπορέσω να αποσβέσω μέρος του αρχικού κόσοτυς και να αγοράσω ένα καινούργιο. Εδώ θέλω και τη βοήθεια σας, δεδομένου ότι χρησιμοποιείτε ήδη το κράνος που θα μου προτείνετε.

Το συγκεκριμένο κράνος ήταν το πρώτο dual-sport και από ότι φαίνεται και το τελευτάιο. Αν και το φόρεσα το πολύ 10-15 φορές δεν μπορώ να πω οτι με βόλεψε και ειδικά σε σχέση με το γερασμένο πλέον Shoei XR-1100 που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ πάλι. Κατέληξα ότι δεν θέλω ένα κράνος που να είναι λίγο καλο σε ταξίδι και λίγο καλο στο χώμα, γιατί και τα δύο δεν θα είναι. Θα πάρω αρχικά ένα κράνος τουριστικό, με πολύ καλο αερισμό (ίσως το πιο σημαντικό για εμένα), χαμηλό θόρυβο, εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο και μετά βλέπουμε για εκτός δρόμου. Pinlock μαλλον δεν θέλω. Έχει το Shoei μέχρι και σήμερα δουλέυει καλά, αλλά δεν μου αρέσει γιατι το βράδυ κάνει αντανακλάσεις και αλλιώνει τα φώτα. To Shark που πήρα αν και δεν έχει pinlock δεν μου θάμπωσε ποτε η ζελατινά του ακόμα και με τα χοντρά κρύα και μου άρεσε πολύ η πεντακάθαρη εικόνα (πρωί-βράδυ) χωρίς pinlock. Άρα συνοπτικά:

  • Touring κράνος
  • Καλός αερισμός
  • Χαμηλός θόρυβος
  • Αντιθαμβωτική ζελατίνα (όχι απαραίτητα pinlock)
  • Όχι πολυκαρβονικό και όχι carbon (λόγω κόστους το δεύτερο)
  • Ταβάνι €250
  • Υποδοχή για intercom (ενσυρματο)
Ακούω γνώμες, μπερδέψτε με όσο θέλετε.

Υ.Γ. Δεν άνοιξα καινούργιο θέμα, νομίζω ότι ταιριάζει στο συγκεκριμένο. Αν όχι παρακαλώ να μεταφερθεί.
Βασικά εγω ειμαι κολλημένος με το shoei
Εχω ενα xr1100 και κανω τα παντα με αυτο
Το εχω συνηθίσει
Εχω βεβαια και ενα που ειναι για εντουρο με μάσκα αλλα δεν το φοράω !!!ουτε στο χώμα
Σιγουρα ειναι λαθος αυτο που κανω αλλα αισθάνομαι σιγουριά και άνεση με το 1100 παντου !!!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Έτσι ακριβώς είμαι και εγώ. Αλλα έχει συμπληρώσει 6ετια στο κεφάλι μου και είναι αρκετά ταλαιπωρημένο από τη χρήση (κυρίως εσωτερικά, εξωτερικά δεν έχει τίποτα). Επίσης με τόσα μοντέλα που κυκλοφορούν πλέον δεν ξέρω με τι μπορώ να το αντικαταστήσω.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 
Top Bottom