Πέσαν τα μαξιλαράκια - Acerbis fs606

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Καλημέρα ομάδα,

Ότι γράφει ο τίτλος παραπάνω.
Καινούργιο τον Δεκέμβριο, 5-6 εντουράδες των 2-3 ωρών αλλά ως επι των πλείστον ξεκούραση. Απο το φεβρουάριο το φοράω και στο δρόμο με το GS αλλά ελάχιστα μιας και δεν κυκλοφορούσα πολύ με τον άστατο καιρό. Το θέμα είναι οτι τις τελευταίες μέρες που βγαίνω καθημερινά παρατήρησα οτι το κράνος έχει χαλαρώσει. Όταν το πήρα τα μαξιλάρια του μου πίεζαν τα μάγουλα, οκ δεν έσκαγα, αλλα δεν μου πέρασε καν απο το μυαλό να πάρω μικρότερο μέγεθος σε περίπτωση που... τώρα οχι μονο δεν πιέζει τα μάγουλα αλλα θα τολμήσω να πω οτι νιώθω να έχει κενά!

τι προτείνετε; να πάω αρχικά να πάρω new μαξιλαράκια να δω αν θα φτιάξει; το κράνος είναι Large, μηπως να πάρω Medium εσωτερικά; δεν μπορώ να εντοπίσω και σε πόσα κελύφη βγαίνει απο την εταιρία.

τα φώτα σας.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλημέρα, πέρα από την αλλαγή των μαξιλαρακιώνε, θα μπορούσες να δοκιμάσεις αφρώδη αυτοκόλλητη ταινία και να τη βάλεις εσωτερικά αυτών.
Δεν το έχω κάνει, οπότε δεν ξέρω αν θα πετύχει.

Η nexx (ενδεχομένως και άλλες εταιρίες) τα δίνει και ως έξτρα σε ορισμένα κράνη της για τον ίδιο λόγο αλλά και σε περίπτωση που το κέλυφος είναι το νούμερο σου αλλά τα μαξιλαράκια είναι μικρά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σε καταστηματα τύπου praktiker κτλ.
Βασικά είναι σαν το windstopper που βάζουμε στο κάτω μέρος στις πόρτες κτλ

Κάτι τέτοιο ισως

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλό φαίνεται, βασικά ότι μαλακό αποστάτη μπορείς να βάλεις θα σου κάνει την ίδια δουλειά.
Έχω έναν ενδοιασμό Σχετ με το αν θα κουμπώνουν τα μαξιλαράκια με τους αποστάτες...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σε ενα Uvex enduro που ειχα μετα απο λιγο καιρο ειχε συμβει το ιδιο. Εβγαλα τα μαξιλαρακια, ανοιξα προσεκτικα με κοφτακι μια τομη στην πισω πλευρα και προσθεσα αφρολεξ κιτρινο, τυπου καθισματος. Μια λεπτη λωριδα, ισα ισα να δωσει λιγο παραπανω ογκο. Το ξαναεραψα και ολα καλα.
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Καλό φαίνεται, βασικά ότι μαλακό αποστάτη μπορείς να βάλεις θα σου κάνει την ίδια δουλειά.
Έχω έναν ενδοιασμό Σχετ με το αν θα κουμπώνουν τα μαξιλαράκια με τους αποστάτες...
φαίνεται να είναι αυτοκόλλητο με βέλκρο απο πάνω... δίνει 9 μαξιλαράκια με τα βελκρο τους... αν βγάλω τα μαξιλαράκια του κράνους και κολλήσω πάνω στο φελιζόλ του κρανους το αυτοκολλητο βελκρο, δεν θα πιάσει πάνω του το μαξιλαράκι του; τι εννοεις αποστάτες;

Σε ενα Uvex enduro που ειχα μετα απο λιγο καιρο ειχε συμβει το ιδιο. Εβγαλα τα μαξιλαρακια, ανοιξα προσεκτικα με κοφτακι μια τομη στην πισω πλευρα και προσθεσα αφρολεξ κιτρινο, τυπου καθισματος. Μια λεπτη λωριδα, ισα ισα να δωσει λιγο παραπανω ογκο. Το ξαναεραψα και ολα καλα.
καλή και αυτή η ιδέα... να κάνω χειρουργείο να γεμίσω λές;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
καλή και αυτή η ιδέα... να κάνω χειρουργείο να γεμίσω λές;
Δεν εχεις να χασεις τιποτα, δεν χαλαει. Απλα μην βαλεις πολυ, στη συγκεκριμενη περιπτωση less is more.
 
Top Bottom