Παγγαίο όρος Διάσχιση κορυφών

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Άλλη μια Ελληνική ζούγκλα βρίσκεται στο όρος Παγγαίο.
Ατελείωτοι και σκληροί χωματόδρομοι και άλλα τόσα περιπατητικά μονοπάτια που μπορείς να χαθείς για μέρες μέσα της.
Είχαμε πάει άλλες δυο φορές αλλά οι καιρικές συνθήκες δεν μας άφησαν να ανεβούμε ψηλά στις κορφές.
Σε αυτή την βόλτα μας επικεντρωθήκαμε στην εξερεύνηση των κορυφών Αυγό 1836μ και Μάτι 1956μ.
Διαπιστώσαμε ότι στις κορυφές του Παγγαίου υπάρχει μια πλήρης εγκατάλλειψη και με πολύ άσχημο τρόπο μάλιστα, απο που να το πιάσεις και που να το αφήσεις.
Τα καταφύγια με επτασφράγιστες πόρτες και παραθύρια θυμίζουν ταινία θρίλερ, ένα χιονοδρομικό φάντασμα και στο Μάτι πιάστηκε η καρδιά μου με αυτά που αντίκρισα.
Η τεράστια κεραία είναι έτοιμη να πέσει και η εγκατάλλειψη που υπάρχει εκεί πάνω δείχνει μια τεραστιά ανευθυνότητα και οικολογική καταστροφή της κορυφής .
Έργα εκατομύριων ευρώ πεταμένα και αφημένα στο έλεος του ριφιφί και της φθοράς του χρόνου.
Δεν γνωρίζω ακρίβως τι παίχτηκε με τον σταθμό αναμεταδόσης της ΕΡΤ και ότι απέμεινε απο αυτόν εκεί πάνω και αφέθηκαν όλα σε αυτό το χάλι,
κάποιοι πρέπει να δώσουν λογαριασμό και κάποιοι πρέπει να ευθύνονται για την όλη καταστάση πάντως, δεν γίνεται ότι μας βολεύει,
δεν γίνεται αλλάξαμε τα σήματα σε ψηφιακά η βρίκαμε αλλού κεραίες να μας κάνουν πορτοκάλια και φεύγουμε και τα παρατάμε όλα έτσι.
Τέτοιες όμορφες κορφές είναι κρίμα να υποβιβάζονται με αυτόν τον τρόπο, πλήρη αμέλεια και εγκατάλειψη απο όλες τις πλευρές.
Πέρα απο όλη αυτήν την εγκατάλειψη και τα παρατημένα ανθρώπινα έργα το βούνο έχει μια τρομερή ενέργεια, ίσως γιαυτό οι αρχαίοι είχαν χτίσει το Ιερό του Διόνυσου εδώ πάνω.
Τα σκοτεινά του δάση έχουν κάτι το μυστικιστικό και ιερό ταυτόχρονα και ονομασίες όπως η κοιλάδα του Ορφέα ταξιδεύουν την φαντασία χωρίς όρια
σε τόπους και ιστορίες θρυλικές μυστηριακές και μυθικές.
Το σίγουρο είναι ότι θα ξαναπάμε αλλά εως τότε τα ξαναλέμε στην επόμενη τσάρκα!




.
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...μήπως να αποστέλονταν μερικές επιστολές στους (συν)αρμόδιους;;;
(ΕΡΤ - Νομαρχία - Περιφέρεια) για την εγκατάλειψη.
Ποιος ξέρει μπορεί να τέθει στο πενηντακονταετές...
/// Β
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
...μήπως να αποστέλονταν μερικές επιστολές στους (συν)αρμόδιους;;;
(ΕΡΤ - Νομαρχία - Περιφέρεια) για την εγκατάλειψη.
Ποιος ξέρει μπορεί να τέθει στο πενηντακονταετές...
/// Β
Τι πω φίλε μου από επιστολές δεν ξέρω ..πήγα είδα δεν με άρεσε καθόλου αυτό που είδα και το έβγαλα στην φόρα ..από κει και πέρα εννοητε αν υπάρξει κάποια κίνηση είμαι μέσα . Μόνο στα προγράμματα και στις σειρές της ξέρει η ΕΡΤ να μιλάει για οικολογία κτλ και τα δικά της τα σκουπίδια δεν τα βλέπει, πραγματικά δεν ξέρω αν οι εικόνες του βίντεο περιγράφουν τι υπάρχει εκεί πάνω από την άλλη πάλι δέν το γνωρίζουν οι τοπικές αρχές και η ίδια η ΕΡΤ τι υπάρχει εκεί πάνω ? Τα γνωρίζουν αλλά κάνουν την παλαβή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom