Παγκόσμια ημέρα Φάρων, Κυριακή 20 Αυγούστου

zissimo

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Ζησιμος
Μοτό
BMW r 100 gs pd , BMW r 1150 r
Την Κυριακή 20 Αυγούστου είναι η παγκόσμια ημέρα των Φάρων .
Το πολεμικό Ναυτικό ανοίγει 23 φάρους στην επικράτεια προς επίσκεψη .
Ένας από αυτούς είναι ο Φάρος του Δρεπάνου κοντά στην Πάτρα .
Το Δρέπανο είναι μια γλώσσα στεριάς , καταγεγραμμένη από τον Παυσανία που χτίζεται και διαλύεται ανάλογα τούς καιρούς .
Μία πρόταση .
Φαρο-Μοτο-Μπυρο-Τσιπουρο-Κρασο-Μεζεδο-Meeting.
Μπανάκι σε καθαρή θάλασσα . 12.00 - 13.00 - μέχρι όσο γουστάρουμε. ( για τους κουρασμένους και σκηνή ).


 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
λεγετε οτι στην χωρα μας εχουμε περι τους 1560κατι φαρους με 120 απο αυτους να αποτελουν παραδοσιακα κτηρια κ σιγουρα πολιτιστικο μας πλουτο,δυστηχως ομως κ εδω υπαρχει εγκαταλειψη κ αδιαφορια...
ας βαλουμε ομως ενα λιθαρακι λοιπον με 2 φωτο απο τον πανεμορφο-λειτουργικο αλλα εγκατελειμενο κ μη στελεχωμενο πλεον φαρο της Ασπροπουντας στην Φολεγανδρο.
αποτελεσε ενα απο τους φετινους περιπατικους στοχους στο νησι καθως χρειαζεσαι περι τις 2,5 ωρες περπατημα (πανε -ελα) σε μονοπατι για να τον προσεγγισεις,η θεα κ το σημειο που βρισκεται ειναι απλα μαγικο!


 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι η Ελλάδα έχει την καλύτερη φαροσημανση στον κοσμο, λόγω των πολλών νησιών και όχι μόνο!!
Προσωπικά έχω ταξιδέψει πολλές φορές νύχτα και πάντα αισθάνθηκα μεγάλη ασφάλεια!!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Νομίζω ότι η Ελλάδα έχει την καλύτερη φαροσημανση στον κοσμο, λόγω των πολλών νησιών και όχι μόνο!!
Προσωπικά έχω ταξιδέψει πολλές φορές νύχτα και πάντα αισθάνθηκα μεγάλη ασφάλεια!!
Ειςαι το πρότυπο μας μεγάλε Κωστα συνέχισε ετσι!!! Ακολουθούμε τα βήματα σου :roflmao::roflmao::roflmao:
 
Top Bottom