Παιζω τα φωτα.

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Μοτοσυκλετιστικος χαιρετισμος και απο μενα.
Εδω και 6 μηνες διαβασα τα περισσοτερα ταξιδιωτικα εκτος Ελλαδας. Ευχαριστω ολους τους φιλους για το ταξιδεμα.
Πηρα το λυκακι μου, Suzuki Volusia 2002 και ειμαι ετοιμος για ταξιδι.
Καλο ανταμωμα στον δρομο. Χαιρετω !
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ... Σελιδα 1/5
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Κωστή...!!! :ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλώς όρισες, καλή διαμονή και καλή διασκέδαση.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Καλώς τον!

Ο τίτλος που έβαλες μου θύμισε ένα τραγούδι...
 

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα ας συστηθω λοιπον.
Απ’το 79 καμμια 12αρια μηχανακια περασαν από τα χερια μου καποια, γραψαν στο μυαλο μου.
Το μικρο Piaggio Ciao με τα πεταλια, μου χαρισε το πρωτο μου ταξιδι. 150 χλμ, μεχρι το δευτερο ποδι, με το 2 μηνων σκυλακι μου στο καλαθακι μπροστα, σκηνη και μπαγκαζια πισω.
Το πρωτο και μοναδικο καινουργιο που αγορασα το διχρονο παπακι Yamaha V-50 που μετα τα πρωτα 80 χλμ για στρωσιμο φορτωθηκε 2 ατομα σκηνη κ μπαγκαζια μπογο, για Θασο 180 χλμ και γυρω νησιου περιπου 150 χλμ.
Εμαθα να οδηγω στο σπορ Kawasaki Z-200 και εγινα kawasakiκος, οι παλιοι θα θυμουνται ότι αυτό σημαινε κατι σαν Παοκτσης.
Την καρδια μου εκλεψε το αλητικο Suzuki DR-250.
Τα πιο μακρυ ταξιδι, Αλοννησος, με το Suzuki GS 450 T, 250 χλμ περιπου, βραδυνη επιστροφη με χαλαζι.
Μηχανοβιος γινεσαι την πρωτη φορα που οδηγας μηχανακι, στα 10 για μενα και μετα δινεις το πρωτο σου χαρτζηλικι για να νοικιασεις ένα.
Η ελευθερια είναι ατομικη υποθεση. Την χτιζεις για παρτη σου.
Χειμωνα Καλοκαιρι πανω σε μια σελα να καθαριζεις το μυαλο σου με την πρωτη μανιβελια.
Λεφτοδεντρο δεν υπηρχε για κατι πιο μεγαλο …
Αυτά μεχρι το 2000 μετα τα ταξιδια γινοταν με Suzuki Jimny και υπηρχε ένα μικρο για την πολη.
Αλλα, από μικρος μηχανοβιος για παντα μηχανοβιος.
Sex, Drugs, Rock, Roll. Το Roll είναι το χουι που σβηνει τελευταιο.
Συνεχιζεται…
 

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Και ξαφνικα την βλεπεις μπροστα σου, μαυρη, πανεμορφη, να σε τυφλωνει στο φως της ανοιξης. Δεν μπορεις να παρεις τα ματια σου, είναι πανεμορφη. Ποιος βλακας της εβαλε αυτό το αθλιο κουτι στο sissy bar.
Εισαι λιγο πριν τους δυο 25αρηδες, σκεφτεσαι, μικροτερος δεν ειχα την δυνατοτητα να αποκτησω μια τετοια 800cc κοντα στα 10χ εστω και δευτερο χερι στα 4-5χ αλλα τωρα ? Γιατι όχι !? Αυτό το ερωτημα δεν θα σβησει, τα βραδια.
Και μετα η αβυσσος, εκει που κανεις σχεδια κ προετοιμαζεις τον εαυτο σου για το αναποφευκτο, το εδαφος υποχωρει, η σταθεροτητα σπαει σε μικρα κομματια που βουλιαζουν. Χωρις δουλεια. Επιβιωση ή Ποθος ?
Ποσο μπορει να γελαει το συμπαν μαζι σου. Οικονομικος μεταναστης, στην Κρητη, με οχημα μετακινησης, Αυτην ! σε γκρι. Ενας χρονος μαζι της, καμμια 10χ χλμ. Και μετα η νεα πτωση! Παλι τα ιδια, εξι χρονια φαγουρα.
Ακολουθουν εξι χρονια στιγμων, απολυτης χαρας μοιρασμενες με φιλους και ρακι, ταυτοχρονα ασκητικη σχεδον μοναστικη ζωη. Και συ περιμενεις να δεχθεις το μηνυμα…
…ξαφνικα «σου μιλαει» το μνι και δεν ακους, βαριεσαι, και φυσικα να κυνηγησεις, να ξενυχτησεις για παρτη της, δεν υπαρχει περιπτωση. Και καπου εκει ξερεις πως γερασες. Συνειδητοποιεις ότι οι μηνες φευγουν, πετουν, από ένα σχεδον αδειο χρονοντουλαπο. Καταλαβαινεις πως ηρθε η ωρα να κανεις κατι δυνατο, για σενα και το άλλο σου μισο. Βλεπεις το διαγραμμα σαν κουπα, ξεκινησες ρολαροντας και κει θα πας.
Μα εχει κριση ! Η κριση ηταν και θα είναι μεσα μας. Αν ακομα μπορεις να ταϊζεις το ζωο για να επιβιωσει, εχεις στεγη και ζεστη τοτε το μονο κρισιμο είναι να συνειδητοποιησεις ότι δεν εισαι εσυ το ζωο που ταϊζεις. Μα τοτε εγω πως τρεφομαι ? Εσυ τρεφεσαι με αγαλλιαση!
Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Και ξαφνικα την βλεπεις μπροστα σου, μαυρη, πανεμορφη, να σε τυφλωνει στο φως της ανοιξης. Δεν μπορεις να παρεις τα ματια σου, είναι πανεμορφη. Ποιος βλακας της εβαλε αυτό το αθλιο κουτι στο sissy bar.
Εισαι λιγο πριν τους δυο 25αρηδες, σκεφτεσαι, μικροτερος δεν ειχα την δυνατοτητα να αποκτησω μια τετοια 800cc κοντα στα 10χ εστω και δευτερο χερι στα 4-5χ αλλα τωρα ? Γιατι όχι !? Αυτό το ερωτημα δεν θα σβησει, τα βραδια.
Και μετα η αβυσσος, εκει που κανεις σχεδια κ προετοιμαζεις τον εαυτο σου για το αναποφευκτο, το εδαφος υποχωρει, η σταθεροτητα σπαει σε μικρα κομματια που βουλιαζουν. Χωρις δουλεια. Επιβιωση ή Ποθος ?
Ποσο μπορει να γελαει το συμπαν μαζι σου. Οικονομικος μεταναστης, στην Κρητη, με οχημα μετακινησης, Αυτην ! σε γκρι. Ενας χρονος μαζι της, καμμια 10χ χλμ. Και μετα η νεα πτωση! Παλι τα ιδια, εξη χρονια φαγουρα.
Ακολουθουν εξη χρονια στιγμων, απολυτης χαρας μοιρασμενες με φιλους και ρακι, ταυτοχρονα ασκητικη σχεδον μοναστικη ζωη. Και συ περιμενεις να δεχθεις το μηνυμα…
…ξαφνικα «σου μιλαει» το μνι και δεν ακους, βαριεσαι, και φυσικα να κυνηγησεις, να ξενυχτησεις για παρτη της, δεν υπαρχει περιπτωση. Και καπου εκει ξερεις πως γερασες. Συνειδητοποιεις ότι οι μηνες φευγουν, πετουν, από ένα σχεδον αδειο χρονοντουλαπο. Καταλαβαινεις πως ηρθε η ωρα να κανεις κατι δυνατο, για σενα και το άλλο σου μισο. Βλεπεις το διαγραμμα σαν κουπα, ξεκινησες ρολαροντας και κει θα πας.
Μα εχει κριση ! Η κριση ηταν και θα είναι μεσα μας. Αν ακομα μπορεις να ταϊζεις το ζωο για να επιβιωσει, εχεις στεγη και ζεστη τοτε το μονο κρισιμο είναι να συνειδητοποιησεις ότι δεν εισαι εσυ το ζωο που ταϊζεις. Μα τοτε εγω πως τρεφομαι ? Εσυ τρεφεσαι με αγαλλιαση!
Συνεχιζεται…
Σ ωραιος!
Καλως Ορισες
 
Top Bottom