Παιχνίδια του μυαλού σε παλέτες χρωμάτων (Δυτικά φθινοπωρινά Βαλκάνια)

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Μέρα 6

Ξημερώνει η μέρα της επιστροφής, κι όλα κυλούν πιο χαλαρά σαν να μην θέλουμε να επιστρέψουμε. Το Μαύροβο είναι ένα χωριό και τουριστικό θέρετρο στα Σκόπια, που εξαιτίας του χιονοδρομικού κέντρου Ζάρε Λαζαρέφσκι, του εθνικού πάρκου και της τεχνητής λίμνης είναι τουριστικός προορισμός καθόλη τη διάρκεια του χρόνου. Τα ξενοδοχεία της περιοχής είναι πολύ προσεγμένα και όμορφα όπως και το ίδιο το χωριό. Στην άκρη της λίμνης υπάρχει η εκκλησία του Αγίου Νικόλαου η οποία χτίστηκε το 1850, βυθίστηκε κάτω από τα νερά της τεχνητής λίμνης λόγω της κατασκευής του φράγματος, όμως τα τελευταία χρόνια η εκκλησία βγήκε ξανά από το νερό εξαιτίας της ξηρασίας. Είναι ένας προορισμός που σκοπεύουμε να επισκεφτούμε ξανά σίγουρα. Αφήνοντας το Μαύροβο μέσω από μιας ενδιαφέρουσας και στριφτερής διαδρομής από Κίτσεβο – Μπιτόλα για να μπούμε Ελλάδα από τον συνοριακό σταθμό της Νίκης.









Κάπως έτσι φτάνοντας στα σύνορα κλείνει ένα ακόμη ταξιδιωτικό κεφάλαιο. Περνάμε τους τυπικούς ελέγχους στα σύνορα και μετά από ένα γεμάτο εξαήμερο βρισκόμαστε ξανά Ελλάδα. Ένας γρήγορος καφές στην Βεύη και ένα σουβλάκι στην Χαλκηδόνα μας ξαναθυμίζουν γνώριμες γεύσεις. Και όπως είπε ένας φίλος πρόσφατα τα ταξίδια και οι βόλτες είναι σαν τα τρένα, πάνε και έρχονται. Την διαφορά όμως την κάνουν οι άνθρωποι, οι στιγμές και οι αναμνήσεις. Αλλά κάπoιες φορές πρέπει να βγεις από τις γραμμές του τρένου για να ζήσεις το ταξίδι. Και μην ξεχνάτε Where The Pin Shows………………..





 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια δεν υπαρχουν λογια!!
Οι φωτογραφιες , η περιγραφη , τα χρωματα του φθινοπωρου...
Το διαβασα μονορουφι και καταλαβα ποσο μου εχουν λειψει τα Βαλκανια.
Να ειστε γεροι να γυρνατε ειτε κοντα ειτε μακρια!
:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν ξέρω τι να πρωτοθαυμάσω...
Τα κείμενα ή τις φωτογραφίες...?
Δεν έχω λόγια, μόνο να είσαστε καλά να ταξιδεύετε και μαζί σας και μεις νοητά...;)
Ευχαριστούμε...!:friendship:
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Παιδια δεν υπαρχουν λογια!!
Οι φωτογραφιες , η περιγραφη , τα χρωματα του φθινοπωρου...
Το διαβασα μονορουφι και καταλαβα ποσο μου εχουν λειψει τα Βαλκανια.
Να ειστε γεροι να γυρνατε ειτε κοντα ειτε μακρια!
:friendship:
Σε ευχαριστούμε Κωνσταντίνε. Έτσι μονορούφι θέλει για να το νιώσεις!
:friendship:

Δεν ξέρω τι να πρωτοθαυμάσω...
Τα κείμενα ή τις φωτογραφίες...?
Δεν έχω λόγια, μόνο να είσαστε καλά να ταξιδεύετε και μαζί σας και μεις νοητά...;)
Ευχαριστούμε...!:friendship:
Ευχαριστούμε Θένο !
Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν μπορώ να μεταφέρω έστω και λίγο από την αίσθηση ενός ταξιδιού !!!
:friendship:
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Ταξιδιώτικές πληροφορίες

Τα έγγραφα που χρειάστηκαν στο ταξίδι ήταν : Άδεια της μηχανής, Διαβατήριο, Πράσινη κάρτα και Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή ραπιντ τεστ ανά χώρα, και plf όταν θα επιστρέψαμε Ελλάδα. Βινιέτα κτλ δεν χρειάζεται πουθενά σε αυτές τις χώρες. Στα σύνορα ήταν όλα χαλαρά χωρίς κάποιον ιδιαίτερο έλεγχο εκτός της Ελλάδος που είχαμε μια μικρή καθυστέρηση σε τελωνειακό έλεγχό, για το εάν αγοράσαμε τον φωτογραφικό εξοπλισμό μας στο εξωτερικό.
Στο κομμάτι της οδήγησης τα δυτικά Βαλκάνια καλύπτουν και τους πιο απαιτητικούς, με πολύ στριφτερούς δρόμους, εναλλαγές τοπίων και κουλτούρων πολιτισμών. Υπάρχουν αλπικά περάσματα, διασχίσεις φαραγγιών, δρόμοι σκαμμένοι με τούνελ, σεληνιακά τοπία κλτ.
Επίσης όλα αυτά εκτός σεζόν είναι άδεια να τα απολαύσεις και να τα οδηγήσεις όπως θες και μπορείς.
Στο κομμάτι των ξενοδοχείων δεν είχαμε κλείσει τίποτα από πριν και βρίσκαμε πάντα στο μέρος που αποφασίζαμε να πάμε και με τρομερή ποιότητα καταλύματων σε υπερβολικά χαμηλές τιμές. Άλλα ένα καλό της εκτός σεζόν.

Στους χάρτες είχα κάνει ένα αρχικό πλάνο, αλλά αυτό μεταβαλλόταν ανάλογα με την μέρα και το πως μας πήγαινε.
Οι τελικοί χάρτες μέρα με την μέρα.

Day 1
Day 2
Day 3
Day 4
Day 5 αρχή
Day 5 συνέχεια
Day 6



 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία τσαρκα κάνατε.
Τελικά δεν ήταν μαντάρα ο καιρός, σας είχα στο νου μου.... Έδειχνε πολύ βροχή.

Αυτό που μας έχει μείνει είναι να ανακαλύψουμε τις χωμάτινες διαδρομές εκεί πάνω....
Αυτός ο nomad ακούει??

Να είστε καλά να γυρνάτε φίλε και να μας δείχνεις τα πανεμορφα καδρα... Ιδίως αυτά με την χοντρή τα σπάνε.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Ωραία τσαρκα κάνατε.
Τελικά δεν ήταν μαντάρα ο καιρός, σας είχα στο νου μου.... Έδειχνε πολύ βροχή.

Αυτό που μας έχει μείνει είναι να ανακαλύψουμε τις χωμάτινες διαδρομές εκεί πάνω....
Αυτός ο nomad ακούει??

Να είστε καλά να γυρνάτε φίλε και να μας δείχνεις τα πανεμορφα καδρα... Ιδίως αυτά με την χοντρή τα σπάνε.
Ο καιρός καμιά φόρα βοηθά τους τολμηρούς !!! Χαχαχαχαχα
Ή τους τυχερούς.....

Ευχαριστούμε πολύ! Ε να αυτά σκέφτομαι τα κάδρα με την χοντρή ώρες ώρες και ξαναφεύγουν οι σκέψεις της αλλαγής ! :p

Το Μαυροβούνιο ειδικά έχει αδιανόητα χωμάτινα περάσματα και στο Durmitor και νότια στα σύνορα με Αλβανία ! Αλλά πιο καλοκαιρινούς μήνες .....

Καλές βόλτες να έχουμε όλοι!!

:friendship:
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Ωραία τσαρκα κάνατε.
Τελικά δεν ήταν μαντάρα ο καιρός, σας είχα στο νου μου.... Έδειχνε πολύ βροχή.

Αυτό που μας έχει μείνει είναι να ανακαλύψουμε τις χωμάτινες διαδρομές εκεί πάνω....
Αυτός ο nomad ακούει??

Να είστε καλά να γυρνάτε φίλε και να μας δείχνεις τα πανεμορφα καδρα... Ιδίως αυτά με την χοντρή τα σπάνε.
Ακουει. Στα έχω πει καιρό τώρα. :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τώρα κατάφερα και το διάβασα, δεν περίμενα κάτι λιγότερο από εσένα φιλαράκι, πάντα κομψός και ποιοτικός, και στην πένα και στη ματιά. Γνήσιος ταξιδευτής.

:friendship:
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Τώρα κατάφερα και το διάβασα, δεν περίμενα κάτι λιγότερο από εσένα φιλαράκι, πάντα κομψός και ποιοτικός, και στην πένα και στη ματιά. Γνήσιος ταξιδευτής.

:friendship:
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
:friendship:
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Bonus video of the trip. !

Ζιπαρισμενες αναμνήσεις σε μορφή βίντεο .....

 

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Εξαιρετικό το οδοιπορικό ,ποιοτική περιγραφή και υπέροχες φωτογραφίες ,με έχει βάλει στην πρίζα να την κάνω τη διαδρομή φέτος
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Εξαιρετικό το οδοιπορικό ,ποιοτική περιγραφή και υπέροχες φωτογραφίες ,με έχει βάλει στην πρίζα να την κάνω τη διαδρομή φέτος
Ευχαριστούμε πολύ! Τα μέρη και οι διαδρομές εκεί επιβάλουν ταξιδάκι εκεί!! Καλές διαδρομές σε όλους!

Εξαιρετικό ταξιδιωτικό & πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Σύντομα & το επόμενο εύχομαι!
Ευχαριστώ πολύ Στέφενε ! Καλές διαδρομές σε όλους!!!

:friendship::friendship:
 

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Μεγάλη έμπνευση το ταξιδι σας παιδια ,προσπαθώ να οργανώσω μια παρόμοια διαδρομή,χρειάζονται καπου τοπικα χρήματα η μπορω να πληρωνω με καρτα παντου ?
Φαντάζομαι για σιγουρια με διαβατήριο σωστά?
 
Top Bottom