Παναγιά Γιάτρισσα pass προς δάσος "Βασιλικής" και ξανά pass (xωμάτινη κυκλική διαδρομή).

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ο Ταύγετος έχει κάμποσες διαδρομές και μονοπάτια. Άλλωστε είναι το αγαπημένο βουνό των πεζοπόρων. Όμως έχει και ενδιαφέρουσες χωμάτινες διαδρομές.

Στον κεντρικό δρόμο που κατεβαίνει από Σπάρτη για Γύθειο, στο χωριό Αιγίαι κάνουμε δεξιά προς Μέλισσα, Κόκκινα Λουριά και Καστάνια. Προσοχή στον τόνο, ξεκινά χώμα λίγο πάνω από την Καστάνια και τελειώνει στην Καστανιά στα ορεινά της Στούπας.
Στόχος είναι να φτάσουμε ψηλά στο μοναστήρι της Παναγίας Γιάτρισσας, γιατί από εκεί ξεκινά το χώμα :). Είναι ωραία διαδρομή ανηφορική και με ωραίες στροφές και άκρως ενδιαφέρουσα χωριουδάκια.
Στην Παναγία ανεβαίνει και μονοπάτι.

Από τα Κόκκινα Λουριά υπάρχει η δυνατότητα χωμάτινης πρόσβασης προς το πανέμορφο χωριό Άρνα, όπου από εκεί πιο πάνω είναι το χωριό Σπαρτιά όπου ξεκινά άλλη διαδρομή στον Ταύγετο, αλλά θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα για τα μέρη αυτά.

Λίγο πριν το χωριό Μέλισσα αξίζει μια επίσκεψη στο βυζαντινό γεφύρι της Στάρας στον ποταμό Σμήνο.

 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Από τη Μονή ξεκινά το χώμα. Εύκολο τερέν, χωρίς λάσπη, χωρίς κυλιόμενες rolling stones, πολύ εύκολα θα περάσει ένα big on off.


Το τερέν είναι εύκολο αλλά η θέα κόβει την ανάσα. Προσοχή λοιπόν στα γκρέμια.

 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Λίγο παρακάτω έχει διασταύρωση. Δεξιά πάει προς Αη Δημήτρη όπου δεν κατάφερα να φτάσω για λίγο γιατί ήμουν μόνος και...


Δεν ασχολήθηκα με αθλοπαιδιές γιατί έτσι κι αλλιώς αλλού ήθελα να πάω. Πέρασα μια βόλτα από τη θέση Άγιος Παντελεήμονας και γύρισα ξανά πίσω με φορά προς τη Θάλασσα. Έχει ταμπέλες στο βουνό οπότε το gps δεν είναι απαραίτητο.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μετά την Καστανιά, δεν κατέβηκα στον παραλιακό δρόμο με φορά προς Αερόπολη, αλλά προτίμησα να κινηθώ ασφάλτινα προς Δρυόπη, Κάτω Χώρα και Μηλιά απ' όπου ξεκινά χωμάτινη ανάβαση προς την Παναγία Γιάτρισσα. Εδώ έχει πολύ πέτρα, θέλει λίγο τον Γερμανό του. Και κλασσικά μου την έπεσε ένα τσοπανόσκυλο στο λάθος σημείο αλλά light, απλά για την τιμή των όπλων.



Μετά το μοναστήρι κατέβηκα πάλι κάτω, σχεδόν σβηστός λόγω κατηφόρας βγήκα Γύθειο όπου συναντήθηκα με φίλους και την οικογένεια και πιάσαμε τις μπύρες σε πολύ αγαπημένο μαγαζί που αγαπά τα ρεμπέτικα. Τις αγαπάνε εκεί πολύ τις μηχανές, ειδικά τις " ανωμάλου".:yew:

Και λόγω των μπυρών γύρισα στο χωριό απο...


Ευτυχώς δεν είχε πουθενά αλκοτέστ :like:



Καλή Ανάσταση σε όλους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω κάνει πριν 10 χρόνια περίπου ένα χωμάτινο κομμάτι μπαίνοντας από Καρδαμύλη προς βασιλικό δάσος και ένα εκκλησάκι του Αγίου Δημητρίου, αν θυμάμαι καλά.
Είχαμε μια ψηλό ζημιά και δεν καταφέραμε να γυρίσουμε αρκετά και μου έχει μείνει μια γλυκιά ανάμνηση από αυγή την βόλτα.
Τα έχουμε πει από κοντά ότι πρέπει να κανονίσουμε ένα 2μερο στα μέρη αυτά με πλοηγό εσένα φυσικά.
Να δούμε πότε θα βρούμε χρόνο.
Καλη ανάσταση Κωστή
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πόσες φορές έχω πει σε τι ευλογημένα χώματα ζούμε εμείς οι Έλληνες...
Όπου και να πας έχεις όλες τις ομορφιές που μπορεί να σου δώσει η φύση, ό,τι εποχή και να είναι αυτή.
Θες βουνό, θες θάλασσα....όλα κοντά σου είναι...

Αθάνατη Ελλαδάρα..
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έχω κάνει πριν 10 χρόνια περίπου ένα χωμάτινο κομμάτι μπαίνοντας από Καρδαμύλη προς βασιλικό δάσος και ένα εκκλησάκι του Αγίου Δημητρίου, αν θυμάμαι καλά.
Είχαμε μια ψηλό ζημιά και δεν καταφέραμε να γυρίσουμε αρκετά και μου έχει μείνει μια γλυκιά ανάμνηση από αυγή την βόλτα.
Τα έχουμε πει από κοντά ότι πρέπει να κανονίσουμε ένα 2μερο στα μέρη αυτά με πλοηγό εσένα φυσικά.
Να δούμε πότε θα βρούμε χρόνο.
Καλη ανάσταση Κωστή
Nαι θα ήταν ωραίο να γίνει ένα διήμερο. Ίσως από Σεπτέμβρη ή και Οκτώβρη, εδώ είναι νότος και κρατάει ο καιρός, για να συνδυάσουμε βουνό με βουτιά στη θάλασσα μετά τη βόλτα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στον υπολογιστη φαινονται κανονικα και στο τηλεφωνο απο browser
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγώ βλέπω τις φώτο κανονικά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία μέρη και ωραιότεροι ανθρώποι!!!
Καλή Ανάσταση και σε εσάς...!!!
 
Top Bottom